Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Greencard çekilişi kalkıyor (Mayıs ayı yasa tasarısı)

• ⭐⭐

@crazycells demokrat kanattan sadece green card çekilişi ile ilgili bir açıklama geldi mi çok uzun süredir cumhuretçiler kaldırmaya çalışıyor bunu çünkü? Ve süreç nasıl işleyecek yani tasarı kaç gün tartışılacak?

• @lordbolton Greencard çekilişi kalkıyor (Mayıs ayı yasa tasarısı) içinde söyledi:

@dustyblue hayır NATO ya alternatif olarak başına buyruk derken Almanya ve Fransa kendi kendine bir şeyler yapmak istiyor. ABD de yalnız değildir İngiltere'nin çıktığı Fransa'da aşırı sağ yükseliyor Avusturya'da AB için vesayet dedi. Fransa seçimlerde Macron kaybedecek ve AB den çıkacaklar Almanya da aşırı sağ yükseliyor orada da en zengin eyaletin ayrıldığını göreceğiz çini de bu 5-10 yıl içinde taş devrine yollarlar ben tespit yapıyorum sadece. ABD Avrupa'da ki nüfuzunu kaybetmez. Polonya gel bende askeri üs kur diye baya dil döktü parasını kendisi ödedi ismi de Trump hisarı Almanya'da 60 bin ABD askeri var Merkel ve Macro'nun devam etme şansı 0 benim gördüğüm Rusya ve ABD AB'yi bitirmek için gizli bir ortalık içindeler neticede dünya düzeni yeniden kuruluyor güçlü olan kazanacak güçlü olan da belli

hocam sanırım rusya tehlikesi yüzünden avrupanın abd ye mecbur olduğunu düşünüyorsunuz da, bakın bu da kısmı önemli rusyanın bu kadar güçlenmesinin sebebi zaten abd. suriyeyi karıştırıp esadı yollamaya çalışan abd , rusya gelip olaya dahil olunca ses edemeyen abd; bu durumda ne oldu rusya varsa abd bir şey yapamıyor demek ki diye herkes rusyaya yanlamaya başladı. ukrayna,kırım işgal edilirken abd nin sesini duyan oldu mu? Irak, suriye değil karşınızdaki rusya. kimse ukrayna, polonya için falan ruslarla savaşmaz gerçekçi olun. kıbrısın güneyi bizim diyor rumlar; israil, abd, mısır, yunanistan ve ab hep beraber türkiyeyi uyarıyor. türkiye başka bir ülkenin benim dediği alanlarda şuan doğalgaz çıkartmak için sondaj yapıyor kim ne yapabiliyor? rumlar için türkiye ile savaş çıkartacak kadar aklını peynir ekmekle yemiş bir ülke var mı?

aşırı sağın yükselmesi avrupayı sandığınız gibi parçalamaz aksine bir araya getirir. ırkçıları hiç tanımamışsınız. ırkçılar her ne kadar başka ırklardan nefret ettiklerini söyleselerde bir araya geldiklerinde en büyük desteği bir birlerine sağlarlar. avrupada aşırı sağcı iktidarların bir araya gelmesi avrupayı daha da mermerleştirir. En Alttakiler kitabını okudunuz mu? Günter Wallraff'ın. okumadıysanız okumanızı tavsiye ederim. konu türkler olduğu için ilginizi çekecektir eminim. neo-nazilerin türklerden nefret ederken kendisini türk olarak tanıtan ve türkiyedeki aşırı sağcıların liderini(ismi lazım değil kendisi isminden milliyetçi geçen partiyi kuran kişidir) desteklediğini söylediğinde adamı nasıl koruyup kolladıklarını nasıl saygılı davrandıklarını anlatır yazar. yani macron gider x gelir avrupa dağılır çok genel geçer bir düşünce. italyada şuan ırkçılar kontrolü ele almış durumda avusturyada da durum aynı italya ve avusturya liderlerinin söyledikleri hemen hemen aynı. niye kavga etsinler? çin'i kimse savaşla yola getiremez. abd ve avrupa bir araya gelip çin ürünlerini ; vietnam, kamboçya, bangladeş vs den almaya başlamazsa çini kimse durduramaz. adamların merkez bankasında 3.5 trilyon dolar nakit var. çini ekonomik anlamda darlamadan sonuç alamazsınız. gel gelelim çini dünya ticaret örgütüne sokan kim? o nedenle age of empires oynamıyoz. kimse ne abd ye ne çine ne de başka bir ülkeye mecbur değil. avrupa sadece potansiyelini kullanamayan yaşlı bir nüfusa sahip. Almanya, britanya birlikten ayrılacağım deyince yol verdi yalvarmayacağız diye. çünkü britanya sadece göçmenlerden usandığı için çıktı o birlikten ve çıktığı gibide bin pişman oldu. brexit in konuşulmaya başlandığı günden bu yana 1.2 triyon strelin londradan frankfurta taşınmış. iskoçya britanyadan ayrılmak istediğinde avrupa birliği ayrılırsanız sizi birliğe almayız ingiltere ile devam edin yola dediği için az bir farkla reddedildi özgür iskoçya. şimdi kim durduracak mesela iskoçyayı? adamlar ben avrupa birliğinde olmak istiyorum diyor kuzey denizindeki bütün petrol iskoçyaya ait. ingiltere en buyuk gelır kaynağı olmadan ne yapabılecek?

neyse konu nereden nereye geldi. bu yasanın içeriğinde abd için oldukça mantıklı adımlar var. fakat saçma sapan 2-3 tane konu yüzünden demokratlar bu yasayı onaylamaz. en buyuk oy vereni hispanikler olan bir partinin hispanikleri doğrudan hedef alan bu yasaya onay vermesini beklemek mümkün değil.

üstelik trump yeni göçmenleri yine norveç, almanya, isveç gibi ülkelerden alıp abd yi beyazlaştıralım kafasını yaşıyor. bu zeka ile bir gıdım ileri gidemez.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@lordbolton Greencard çekilişi kalkıyor (Mayıs ayı yasa tasarısı) içinde söyledi:

@crazycells demokrat kanattan sadece green card çekilişi ile ilgili bir açıklama geldi mi çok uzun süredir cumhuretçiler kaldırmaya çalışıyor bunu çünkü? Ve süreç nasıl işleyecek yani tasarı kaç gün tartışılacak?

Hayir, bildigim kadariyla olumlu veya olumsuz bir aciklama gelmedi. Ama sonucta ulkenin kendi problemleri varken, henuz ulkeye girmemis kisilerin problemlerini konusmak kongre icin gereksiz olur. Eger demokrat bir baskan olsa, buyuk ihtimal cekilisi kaldirmak icin caba gostermezdi. Sorun, Trump'in bu cabayi gostermesi.

• @crazycells [Greencard çekilişi kalkıyor (Mayıs ayı yasa tasarısı)]

Forumda sansasyon yaratmasin ama Demokratlarin da Cumhuriyetcilerin de ustune anlasabilecegi tek konu bence 'GC cekilisinin kaldirilmasi' olur. Bunun disinda butun konularda uzun uzun tartisirlar.

Haklisiniz sn @Crazycells bende zaten sirf gc gocmenligi acisindan degerlendirmistim. Aile birlesimi gibi insani yonu olan diger konulara Demokratlar daha ilimli yaklasabilirler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@newman Greencard çekilişi kalkıyor (Mayıs ayı yasa tasarısı) içinde söyledi:

@crazycells [Greencard çekilişi kalkıyor (Mayıs ayı yasa tasarısı)]

Forumda sansasyon yaratmasin ama Demokratlarin da Cumhuriyetcilerin de ustune anlasabilecegi tek konu bence 'GC cekilisinin kaldirilmasi' olur. Bunun disinda butun konularda uzun uzun tartisirlar.

Haklisiniz sn @Crazycells bende zaten sirf gc gocmenligi acisindan degerlendirmistim. Aile birlesimi gibi insani yonu olan diger konulara Demokratlar daha ilimli yaklasabilirler.

gc gocmenligi derken, cekilis demek istediniz sanirim?

Hepsinin ismi Green Card. Cekilis Green Card alma yollarindan sadece birisi, ve gocmenlik sisteminin kucuk bir parcasi. Big picture'i unutmamak lazim:

alt metni

Zaten kalifiye gocmen getiren EB vizeleri , DV'den yani lotodan cok daha fazla gocmen sagliyor ABD'ye her yil...

• @asilcenk Greencard çekilişi kalkıyor (Mayıs ayı yasa tasarısı) içinde söyledi:

Trump says US will issue a new "Build America Visa" and require migrants to learn English

President Trump just announced plans to replace existing green cards with a new "Build America Visa."

Trump went on to describe the new immigration selection system he hopes to see implemented, which would include a new points-based system. He said migrants will be required to learn English and pass a civics exam.

"You will get more points for being a younger worker, meaning you will contribute more to our social safety net. You will get more points for having a valuable skill and offer of employment and advanced education or a plan to create jobs," Trump said.

He added: "Priority will also be given to higher wage workers, ensuring we never undercut American labor. To protect benefits from American citizens, immigrants must be financially self-sufficient. Finally, to promote integration, assimilation and national unity, future immigrants will be required to learn English and to pass a civics exam prior to admission."

Kanada tarzı bi göçmenlik yasası anladığım kadarıyla bu teklif. Kanada'da kişini eğitimi, dil durumu, yaşı vb. gibi kriterlere puan veriliyor. Puanlamaya alt sınır çekilerek, üstünde kalanlara göçmenlik vizesi verilebiliyor. 2 sene önce Trump'ın açıkladığı "'merit base' sisteme geçmeliyiz" açıklamasının, kanuna dökülmüş hali olacak. Kısa vadede bunun gerçekleşeceğini düşünmüyorum ama uzun vadede bu tarz bir göçmen politikasının geleceği garanti gibi.

• @crazycells Greencard çekilişi kalkıyor (Mayıs ayı yasa tasarısı) içinde söyledi:

Hepsinin ismi Green Card. Cekilis Green Card alma yollarindan sadece birisi, ve gocmenlik sisteminin kucuk bir parcasi. Big picture'i unutmamak lazim

Zaten kalifiye gocmen getiren EB vizeleri , DV'den yani lotodan cok daha fazla gocmen sagliyor ABD'ye her yil...

Evet, cekilisi kastetmistim. Trump'in kanun teklifinin oznesi ve bu forumu ilgilendiren tarafi o oldugu icin.

• ⭐⭐

@dustyblue ABD Esad hiç bir zaman gitsin istemiştir. Esad giderse radikaller gelecekti amaç Suriyeyi bitip İsrailin güvenliğini sağlamaktı ve kürt koridoru kurmaktı Esadı yollamak istese bir füze ile öldürürdü ama istemiyordu Obamanın esad düşmesin diye ruslarla yaptığı bir görüşme daha geçen günlerde ortaya çıktı. ABD Rusya ile gizliden gizliye pek çok yerde anlaştı. özellikle de çin için https://tr.sputniknews.com/analiz/201904281038890333-national-interestten-abd-ile-rusyayi-uzlastirma-plani-onerisi/ burada dediği gibi Ruslarla savaşmak istemiyorlar zaten orayı askeri olarak kuşatıyorlar Rusya ile savaş pirus zaferi olur çünkü. Bu Türkiye savaş olayına çok girmek istemiyorum ama olacak gibi görünüyor. baya bir kuşatma altındayız. aşırı sağın yükselmesi avrupa birliğini parçalar. almanyanın kendisini dahi parçalar bavyera en zengin eyalet bağımsızlık referadumuna gider. macron dan sonra le pen gelirse aşırı sağın başkanı brexit gibi bir oluşuma gider şuan konuşuluyor orada. İngiltere abden amerikanın pentagon tarafı çıkarmıştır kraliçe onlarla birlikte yok almak istiyor onlarda yeniden büyük ingiltere diyor çıktığımız da tekrardan dünyanın pek çok yerinde askeri üssümüz olacak ve tekrardan büyük olacağız dedi imparatorluk günleri peşinde. iskoçya sürekli bağımsızlık istiyor zaman zaman referandum oluyor red yeyip neyse 5 yıl sonra tekrar yaparız diyorlar... https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-48293768 bunlar boş haberler değildir. Çin ise tamam ekonomik bir güçtür ancak bir askeri güç değildir en azından ABD ye karşı koyacak kadar bölgede ki her ülke ABD nin yanında saf tutmaya başladı honk kong dahil bölgede ki tek müttefik kuzey kore ABD irana girdiğinde çin enerji bulamayacak sonra saldırganlaşıp askeri maceralara işgallere kalkarka enerji için bu onun endgame olacak ve taş devrine yollacaklar çok değil 10 yıldan az belki de 5 yıla çin gömülecektir. AB de haberde yazdığı gibi 15-20 yıla dünya tarihine bakarsanız hiç bir zaman böyle güle oynaya güç dengeleri değişmemiştir savaşlar sonrası değişmiştir. ne çinin nede ab nin bu konuda bir gücü yok şişirilmiş bir bolandan ibaretler ben dediğim gibi sadece analiz yaparım..

evet katılıyorum torba yasa olduğu için geçme şansı yok ama sonrasında ne olur tam bilemiyoruz dediğim gibi sonsuza kadar devam etmez bu çekiliş.. Trump o kafada evet ama bu yasanın güzel yani eğer puanları toplayabilirseniz baya eskiye nazaran rahat rahat gidersiniz ama 30 puan sanırım ve nobel ödülü bile 25 paunda tek başına o bile yetmiyor...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells Greencard çekilişi kalkıyor (Mayıs ayı yasa tasarısı) içinde söyledi:

Hepsinin ismi Green Card. Cekilis Green Card alma yollarindan sadece birisi, ve gocmenlik sisteminin kucuk bir parcasi. Big picture'i unutmamak lazim

Evet, cekilisi kastetmistim. Trump'in kanun teklifinin oznesi ve bu forumu ilgilendiren tarafi o oldugu icin.

Evet, Trump aktif bir caba gosteriyor bu konuda sayin @newman . Ama ben de bu yasa tasarisinin (bence Trump da gecmeyecegini biliyor) sadece secim yatirimi oldugunu dusunuyorum; Trump secim surecinde surekli "ben amerika'ya terorist sokan cekilis programini kaldirip egitimli adami almak istedim ama demokratlar beni engelledi 😢 , ulkemizi hic dusunmuyorlar" diyecektir...

• ⭐⭐

katılıyorum sayın @crazycells özellikle haber yazısında buraya gelip işçi amerikalıların yapabileceği işleri alıyorlar diyor işçi amerikalı da bunu görünce haliyle trumpa verecek oyunu.. şuan da gündeme gelmesi seçim yatırımı tamamen sonuçta 2016 dan beri söylüyordu bunu neden 4 yıldır kongreye gelmedi değil mi

• Kimse yanlış anlamasın onu baştan söyleyeyim de. Ya da anlasın fark etmez.

Bana göre çok da yerinde bir uygulama olur. Mevcut sistemde GC kazanan bir kişi 2 çocuk 1 eşle beraber 3 kişinin hakkını gasp etmiş oluyor. Ayrıca artık dur lan GC diye birşey varmış başvurayım kıyıda kenarda dursun diyip hasbel kader kazanıp ta gitmeyen ya da imkanı olmadığı için gidemeyen binlerce vasıfsız da böylelikle kuru kalabalık yapmamış olur. Hatta başvuru için ücret bile alsın (100,200,300 $ gibi rakamlar). O zaman başvuru oranı mevcudun %10 kadar olur ve en azından gerçekten gitmek isteyen şansını dener.

Şimdi ailesi ile gitme hayali kuranlar tarafından linç de gelebilir ama şöyle düşünün 4 kişilik bir araca binmek 4 kişi talip oluyor normalde dördü de binebilecek o araca ama şoför ailesini de aldığı için diğer 3 kişi mağdur ediliyor. Eee adalet?

Arkandayım Trump reis. Daha da katı kurallar getir ki kuru kalabalığı, geldiği çöplüğü gittiği yere de götürmek isteyen boş insanları, şansı ile onlarca kişinin hakkını yok edenlerin önünü kes.

He derseniz ki böyle olunca sana çıkacak mı. En azından şansımız üçe beşe katlanacak. Belki de on'a.

• @hasnotbeen kısmen haklısın. Suan bu yılki kazananların aklındaki en buyuk soru; 2020 kazananları bu habere üzülmeli mi yoksa icleri rahat mı etmeli?

• @erkangeziyor Dünya genelinde kazanılmış hak geri alınmaz. Afrika kabile devletleri ve ülkemiz gibiler hariç. Bu konuda adaletin en iyi temsil edildiği ülkelerden biri de Amerika. O yüzden mevcut 2020 talihlilerini yaşa çıksa bile etkilemez diye düşünüyorum. Sonuçta Amerika Türkiye gibi ortaçada yaşayan bir ortadoğu çöplüğü değil.

• çekilişi kazanmak kimseye bir hak vermiyor maalesef. bunu yaşayarak öğrenmiş biri olarak söylüyorum.

• @hasnotbeen Greencard çekilişi kalkıyor (Mayıs ayı yasa tasarısı) içinde söyledi:

Kimse yanlış anlamasın onu baştan söyleyeyim de. Ya da anlasın fark etmez.

Bana göre çok da yerinde bir uygulama olur. Mevcut sistemde GC kazanan bir kişi 2 çocuk 1 eşle beraber 3 kişinin hakkını gasp etmiş oluyor. Ayrıca artık dur lan GC diye birşey varmış başvurayım kıyıda kenarda dursun diyip hasbel kader kazanıp ta gitmeyen ya da imkanı olmadığı için gidemeyen binlerce vasıfsız da böylelikle kuru kalabalık yapmamış olur. Hatta başvuru için ücret bile alsın (100,200,300 $ gibi rakamlar). O zaman başvuru oranı mevcudun %10 kadar olur ve en azından gerçekten gitmek isteyen şansını dener.

Şimdi ailesi ile gitme hayali kuranlar tarafından linç de gelebilir ama şöyle düşünün 4 kişilik bir araca binmek 4 kişi talip oluyor normalde dördü de binebilecek o araca ama şoför ailesini de aldığı için diğer 3 kişi mağdur ediliyor. Eee adalet?

Arkandayım Trump reis. Daha da katı kurallar getir ki kuru kalabalığı, geldiği çöplüğü gittiği yere de götürmek isteyen boş insanları, şansı ile onlarca kişinin hakkını yok edenlerin önünü kes.

He derseniz ki böyle olunca sana çıkacak mı. En azından şansımız üçe beşe katlanacak. Belki de on'a.

Sen bu onerilen kanunun icerigini anladigindan eminmisin? Merit Based dedigi puanlama sistemi. Yasina, egitimine, is tecrubene, ingilizce seviyene gore puanlar veriliyor. Yani artik cekilis falan yok dolayisiyla sansinin 3'e 5'e katlanma durumu da yok. Ilkonce mevzuyu anlamaya calis.
    Bazen gelismis ulkelerde bile kanunlar geriye dogru isletilir. En son ornegi Ingiltere'de yasandi. Ingiliz devleti 12,500 AA vizeli Turk'un gozlerinin icine baka baka bu vizede yaptigi degisiklikleri geriye dogru isletti. Binlerce aile magdur oldu. Yuksek mahkeme zart zurt da fayda etmedi.
    Suudi devleti gazeteci Kasikci'yi oldurdugunde butun Dunya ayaga kalkti ama demokratik Amerikanin baskani Trump demokrasi umurumda degil 110 milyarlik silah anlasmasini iptal edemem dedi ve ustunu orttu. Al sana copluk.

• @sigmoidalmammal bence de ve Amerikan halkı gözünden bakarsak çok mantıklı ve destek bulacak bir uygulama. Trump'ın bunu oy için kullanması da bu yüzden.

Beni böyle bir sistemin olup olmaması etkilemez, eğitimimde, dilimde, maddi durumumda müsait, yaşım 40 ama çok sorun olacağını sanmam, olsa da zaten bu saatten sonra çok umursamam....

Diğer taraftan kimse ülkesine kendi dilini bile konuşamayan, vasıfsız bir göçmenin gelmesini istemez. Türkiye'de bu şekilde olan Suriyelilerin istenmemesi gibi.

O yüzden özellikle genç arkadaşlar, burada hayıflanmak yerine kendimizi nasıl geliştiririz de istenen yeteneklere sahip bireyler haline geliriz diye çabalamak sizler için daha yapıcı olacaktır. GC kanunu değişmese bile kendinizi geliştirmeniz, gittiğiniz zaman size daha hızlı adapte olabileceğiniz bir yaşam sağlayacaktır.

Siz kendinizi geliştirin, ondan sonra ne kanun çıkar ise çıksın önemli değil . Kanun tasarısı illa yazılımcı yada mühendis demiyor, tecrübeli bir boyacı, yada tesisatçı, uzun yol şöförü vb. olmak ta gayet geçerli bir meslek...

• GC'nin kalkmamasının istemelerinin ve yasadışı giriş yapanların ülkeden atılmamasını istemelerin nedeni. Bu iki sınıfın amerikalıların pek çalışmak istemedikleri alanlarda çalışmaları ve amerikalılar çalışma olayında aşırı rahatlar. Biraz çalışır para yapınca işten çıkar gezer tozar. Git bir pizzacıda çalış 5-6 ay sonra oranın en eskisi olursun. Eğer bu iki sınıfı atarlarsa bu sefer çalışacak adam kıtlığı nedeniyle ücretler artar. Bu da eflasyon demek. Daha önce amerika da bir eğitim reformu yapıldı. İlköğretim ve lisede çok iyi eğitim verildi. Sonra işçi sınıfında çalışacak adam bulamadılar. Sonra eğitim kalitesini düşürüp üniversite eğitim kalitesini yüksek tuttular. Sıcak bakılmamasının asıl nedeni bu.

• @erkangeziyor bu tasarı 2020 kazananlarını etkilemez, boşuna kendinizi sıkmayın. 13binde gayet düşük bir case no olduğu için sizler için bu açıdan bir sıkıntı olmayacaktır...

• @hasnotbeen Greencard çekilişi kalkıyor (Mayıs ayı yasa tasarısı) içinde söyledi:

Kimse yanlış anlamasın onu baştan söyleyeyim de. Ya da anlasın fark etmez.

söyliceklerime gücenme dostum lütfen birsürü yazı yazmışın ama içi bomboş getireceği puanlama sistemi canada nın halihazırda kullandıgı sistem canadanın puanlama sistemine bak tutuyosa aşşagı yıkarı amerika içinde tutacaktır aşırı farklılık olcagını sanmıyorum ayrıca çekiliş sisteminden farklı bi sistem (yoğun talep olursa katılımcılar arasından çekiliş mümkün gibi) bence konuyu daha iyi öğrenip öyle yazmalısın saygılar..

Not: Kaldı ki Trump'ın konuşmasını dinledin ve buna rağmen bu şekilde anladıysan sen zaten o puanı toplayamıcaksın

• kanada ve avustralya gibi puan sistemine geçerler sanıyorum, şimdiden ingilizce çalışmaya başlasın gitmek isteyenler zira belli bir seviye bekleniyor bu puan sisteminde, bana kalırsa kimse taşlamasın ama çekilisten daha iyi bir sistem olur

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

86

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.1k

| | | |