Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• arkadaşlar bu sene kazananlara başarılar umarım sonuna kadar süreci takip eder ve vizelerini alabilirler. size kendi düşüncemi paylaşmak istiyorum. case no su 30 bin üzerinde olan kişilerin DS260 larını doldurmamalarını beklemelerini tavsiye ederim. bildiğiniz gibi ds260 doldurmak göçmenlik niyetinizi abd hükümetine iletmeniz anlamına geliyor. Fakat DV2018 de bizlerin yaşadığı hüsranı yaşamamak için case no su 30 bin üzerinde olanların biraz beklemesini tavsiye ederim. Zira current olmamanız durumunda ds260 dolduruduğunuz için uzun süre abd vizesi alamayabilirsiniz.

ekim kasım ayına kadar beklemenizi tavsiye ederim. bu konuda aklımda olan mevzuyu az evvel uzun zamandır takip etmeyi bıraktığım britsimonda tekrarlayınca sizinle paylaşmak istedim. case no lar korkunç yüksek bu işte bir anormallik var.

• Arkadaşlar merhaba,

Forumda yayınlanan son yıllardaki case numaralarına bakıldığında durum şöyle;

YIL - En Yüksek Case Number
    GC2016 - 2016EU00024XXX
    GC 2017 - 2017EU00030XXX
    GC 2018 - 2018EU00039XXX
    GC 2019 - 2019EU00030XXX
    GC 2020 - 2020EU00055XXX (Devam ediyor. Daha yüksek no'lar gelebilir)

Yoruma çok açık. Acaba bizi mi çok geriye attılar, yoksa geçen yıllara göre seçilenlerin sayısı daha mı fazla? Yorum getiremedim. Ben başvurumu doğum yerinden, Almanyadan yaptım. Case no 29 bin küsürlerde.

Şimdi benim durumumda geçen yıllara göre kıyaslama yapabilmem için En son Almanyada mülakata çağırılan case numaralarını mı yoksa Türkiye'de ki son case numaralarana bakarak mıbir çıkarım yapmam lazım ? Yoksa bir şey farketmiyor mu? Kafam karma karışık oldu.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

bu konuda cok sayi paylasilacagi icin konuyu "Asamalar"dan ayirmak daha dogru olur sayin @DustyBlue

Hatta yorumlarin anlasilmasi icin ilk okunmasi gereken konuyu da ekleyeyim:
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/275/sayılarla-green-card-lotosu-diversity-visa-sürecine-bakış

Ben maalesef linkteki yorumlarin coguna katilmiyorum, sureci daha farkli okuyorum. Britsimon, DS-260 formunun gonderim tarihinin onemini kavramis degil, ama biz forumda cizelge sayesinde 1 ay bile gecikmenin belgeleri isteme konusunda gecikme yasatacagini gorduk forumda.

Kendisi butun gecikmeleri KCC'nin backlog'i olarak goruyor, ama durum bence bundan daha farkli. Fakat ben sizi anliyorum, DV2018'de oldukca kotu bir yil yasadik, bilmeyenler icin ozetlemek gerekirse... DV2018'de onceki yillarda gorulmedik sekilde fazla kisi secildi ve DV2015 ve DV2017'de %40 olan no-response rate, DV2018'de %30'a dustu. Bu da vizelerin onceden tukenmesine neden oldu.

Burada KCC'yi zorlayan konulardan biri insanlarin mulakat tarihi alip mulakata gitmemesi, belgelerin eksik olmasindan dolayi vize alamamasi idi. Dolayisiyla KCC her ay elindeki vizeleri mulakata girmis ama islemleri bitmemis kisiler icin mi ayirmasi gerektigini, yoksa yeni dosyalara mi vermesi konusunda surekli kararsiz kaldi, surecin devam edip vizelerin dagitilmasi icin Haziran ya da Temmuz'da (tam hatirlayamadim daha sonra da olabilir) , o gune kadar mulakat tarihi olup vize alamayan kisilerin vize hakkini iptal edip elindeki vizeleri yeni dosyalara dagitti. Biz (en azindan forumun cogunlugu) son ana kadar tum vizelerin verilmeyecegini dusunduk, ama KCC bizi yaniltti, megerse oldukca iyi bir is cikarmislar ve verdikleri vize 49.713 oldu. Belki bizim hesaplarimiz yanlisti, belki de KCC son anda verdigi kararlarla vizelerin hibe olmasini engelledi. Fakat sirada bekleyen zaten cok kisi vardi ve maalesef 50.000 vize dagitildi ama vize alamayan cok kisi oldu.

DV2019'un ortasinda ise, yeni bir sisteme gecip belgelerin bir kismini onceden istemeye karar verdi. Zaten butun gocmenlik vizelerinde bir elektronik vizeye gecis vardi, Diversity Visa da bundan nasibini aliyor yavas yavas, ayrica bu durum KCC'nin mulakat konusunda kimlerin ciddi olmadigini anlamasina yardimci olacak... Dolayisiyla oldukca makul bir fikir. Bu yil yine pek cok arkadas vizelerin tamaminin verilmeyecegini dusunuyor (ben de 🙂 ) fakat son durumu yil sonunda gorecegiz. Bu yil DV2018 kadar analiz de yapmiyor arkadaslar, cunku DV2018'deki gibi cok kaotik bir durum yok ve cok kisi magdur olmayacak gibi.

Ben herkese yardimci olmasi amaciyla sayisal veriler paylasayim, analiz yapacak arkadaslarin isini kolaylastirir.

DV2016 DV2017 DV2018 DV2019 DV2020
    Toplam secilen kisi sayisi 91.563 83.910* 115.968 87.610 ?
    Toplam verilen vize sayisi 46.718 49.976 49.713 - -
    EU'dan secilen kisi sayisi 27.011 28.500* 41.706 30.006 ?
    EU'ya verilen vize sayisi 15.207 20.516 20.434 - -
    Turkiye'den secilen kisi sayisi 1795 2186* 4390 2411 ?
    Turkiye'ye verilen vize sayisi 796 1386 1821 - -

(*)DV2017'de ek secim oldugundan sayilar yazilandan fazla olabilir. Toplamda yaklasik ek 10.000 kisi secildigi tahmin ediliyor.
    Tum sayilara aile uyeleri dahil.

KCC, DV2017'de vizelerin tamamini tuketemeyecegini anlayinca 3-4 ay sonra ek kazananlar aciklamisti. DV2018'de cok fazla sayida kisi secti ama bu sefer de isler bekledigi gibi gitmedigi icin sorunlar yasadi (sadece KCC degil biz de yasadik tabii ki), DV2019'da da benzer sorunlar yasamamak icin onceden belgelerin bir kismini istedi, bu yil verilen vizelerde kanimca nedeni anlasilmayan bir gecikme var. KCC belki hazir olmayan hickimseye son aya kadar mulakat tarihi vermek istemiyordur, bunu bekleyip gorecegiz. Ayrica benim gorebildigim kadariyla KCC cok sayida kisi secse de, en hazirlarina mulakat tarihi verip her ay ayrilan vize sayisini beklenilenin %100'u yapmaya calisiyor. Dolayisiyla KCC'nin bu yil fazla sayida kisi secmesi, bence formlarin onceden gonderenlere avantaj saglayacagi bir sisteme evrildigini de gosteriyor. Eger cok sayida kisi secmemisse de, tahmin ettigimiz gibi numaralar arasindaki bosluklar sandigimizdan fazla demektir.

Eger bosluklar fazlaysa ve secilen kisi sayisi asiri fazla degilse, o durumda zaten bir sorun yok demektir. Bizim yuksek sandigimiz numaralar aslinda o kadar da yuksek degil demektir. Eger KCC cok fazla sayida kisi secmisse, benim de o durumda tavsiyem biraz degisecek ama Brit'in soylediginin tam aksine yuksek dosya numarali kisilerin hizli bir sekilde formlari gondermesini hatta ve hatta formlarinda eksik pasaport veya eksik ABD adresi bilgisi olanlarin bile bunu tamamlamasi yonunde olacak... Eger KCC bu sekilde bir sisteme evrilirse en azindan bu arkadaslarin sansi artmis olacak.

Britsimon hakli olabilir mi? Olabilir, ama Mehmet de, Ahmet de yaptigi analizde hakli olabilir, KCC'nin nasil calistigini ya da bu yil ne planladigini hicbirimiz bilmiyoruz. Dolayisiyla bu durumda butun arkadaslar, hangi analiz onlara mantikli geliyorsa onu takip edebilirler. Zaten bu yil bol bol analiz yapilacak diye dusunuyorum, ozellikle yuksek dosya numarasina sahip arkadaslara tavsiyem bu surecleri anlamaya calisip her ay takibini yapsinlar ve bu baslikta analizlerini paylassinlar. Bu, forumdaki herkes icin faydali olacak, ozellikle de kendileri icin. Dosya numaralari arasindaki bosluklari ve formlari gonderenlerin oranini maalesef Ocak ayina kadar goremeyecegiz.

Britsimon'a katilmadigim diger bir nokta da, sonradan etkilenecek vizeler konusunda... Gocmenlik basvurunuzu acik bir sekilde belli etmis olacaksiniz, bu dogru. Fakat baska hangi turlerde vizeleri dusunuyorsunuz, bu da cok onemli. Misal iyi bir egitim programina kabul aldiysaniz zaten master/doktora icin F1 vize almaniz zor degil, gocmenlik isteginiz olsa bile... Daha once de bahsetmistim gocmenlik basvurusu beklemede olan ve master/doktora icin vize alan kisiler var cevremde. Konsolos zaten egitim icin gelen parlak gocmenlere karsi anlayisli. Misal, iyi bir is buldunuz diyelim ve sizin tecrubelerinize uygun, o durumda H1B, L1 gibi calisma vizeleri zaten gocmenlik istegi nedeniyle reddedilebilecek vizeler degil. Bunlar 'dual intent' vizeler, bu vizelerle gocmenlik amaci gudebilirsiniz. Eger dil okuluna basvuru yapacaksaniz ya da turist olarak gelmeyi dusunuyorsaniz, evet o durumda bu yorum hakli bir yorum ve bu vizeleri alma ihtimaliniz duser. Ama egri oturup dogru konusmak lazim, bu vizeler zaten kolay kolay gocmenlige evrilebilecek vizeler degil. Ayrica bunlari alma ihtimali de kimse icin %100 degil. Farkli farkli hayallerle ABD'ye gelip dil okuluna ya da turist vizeyle uzun sure kalmaya calisan arkadaslara denk geliyorum, fakat hicbir sey uzaktan goruldugu gibi degil maalesef, bu vizeler gocmenlige kolay kolay evrilemeyecek vizeler. Calisma firsati da vermiyor, o nedenle bu vizeyi alan arkadaslarin cok buyuk bir kesimi ABD'de sisteme tutunamayip Turkiye'ye geri donuyor. Aralarinda birkac tanesi sansliysa evlenecek birini buldugundan ABD'de kalabiliyor, ama sonra "nasil ABD'ye geldim" turunden videolar cekiyor, bunu izleyen insanlar da bu yollari normal ve standart yol zannediyor. Oysaki geriye kalan %99, bunu basaramiyor.

Benim DV surecim devam ederken ben once bir J1 vizesi aldim, sonra da bir B2 vizesi aldim, ikisinde de bana DV surecini sordular, ilkinde ne yapacagimi henuz bilmiyorum demistim ama J1'i vermislerdi, ikincisinde ise surece devam edip gocmen olacagim dememe ragmen B2'yi aldim. Fakat ikisinde de ABD'de isimi halledip Turkiye'ye geri donmustum. Konsoloslar da donecegimi biliyorlardi, o nedenle vizeleri verdiler zaten. Bu vizelerin ne amacla alindigini ve ne amacla alinamadigini iyice anlayabilmek gerekiyor. Benim gorebildigim kadariyla bu vizeye basvuran arkadaslarin cogu, Turkiye'den kacmak isteyen, Turkiye'de zaten stabil bir hayati olmayan arkadaslar (ki bu kendilerinin sucu degil), ama zaten dogruyu soylemek gerekirse konsolosa gerek yok, biz bile bu arkadaslarin gercek amacini anlayabiliyoruz 🙂 Dolayisiyla ABD vizesi almama ihtimalini vurgulamak bana cok dogru gelmiyor... Tabii insanlarin kendi kararlari ama bir tarafta alma ihtimalinin %20'den %1'e dusecegi bir gocmen olmayan vize, diger tarafta siraniz gelirse alma ihtimalinizin %95+ oldugu bir gocmen vize.

Tabii ki, herkese sira gelecegini hicbirimiz garanti edemeyiz, ozellikle de cok yuksek numaralara... Ben de yilin sonunda ne olacagini bilmiyorum, hickimse de bilmiyor; ama ben bu yil talihli olsaydim ve benim numaram 55.000 olsaydi (sanirim forumdaki en yuksek numara) ben formlari hizli ve tam bir sekilde doldurup gonderirdim. O nedenle sistemin bunu desteklemedigine emin olana kadar da benim onerim bu yonde olacak. Ama tabii ki herkes kendi hayatina gore, alabilecegi vize turleriyle vs. bu kar/zarar hesabini yapip ne yapacagina kendisi karar vermeli diye dusunuyorum.

• @crazycells Sayilarla DV2020 içinde söyledi:

bu konuda cok sayi paylasilacagi icin konuyu "Asamalar"dan ayirmak daha dogru olur sayin @DustyBlue

Hatta yorumlarin anlasilmasi icin ilk okunmasi gereken konuyu da ekleyeyim:
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/275/sayılarla-green-card-lotosu-diversity-visa-sürecine-bakış

Ben maalesef linkteki yorumlarin coguna katilmiyorum, sureci daha farkli okuyorum. Britsimon, DS-260 formunun gonderim tarihinin onemini kavramis degil, ama biz forumda cizelge sayesinde 1 ay bile gecikmenin belgeleri isteme konusunda gecikme yasatacagini gorduk forumda.

Kendisi butun gecikmeleri KCC'nin backlog'i olarak goruyor, ama durum bence bundan daha farkli. Fakat ben sizi anliyorum, DV2018'de oldukca kotu bir yil yasadik, bilmeyenler icin ozetlemek gerekirse... DV2018'de onceki yillarda gorulmedik sekilde fazla kisi secildi ve DV2015 ve DV2017'de %40 olan no-response rate, DV2018'de %30'a dustu. Bu da vizelerin onceden tukenmesine neden oldu.

Burada KCC'yi zorlayan konulardan biri insanlarin mulakat tarihi alip mulakata gitmemesi, belgelerin eksik olmasindan dolayi vize alamamasi idi. Dolayisiyla KCC her ay elindeki vizeleri mulakata girmis ama islemleri bitmemis kisiler icin mi ayirmasi gerektigini, yoksa yeni dosyalara mi vermesi konusunda surekli kararsiz kaldi, surecin devam edip vizelerin dagitilmasi icin Haziran ya da Temmuz'da (tam hatirlayamadim daha sonra da olabilir) , o gune kadar mulakat tarihi olup vize alamayan kisilerin vize hakkini iptal edip elindeki vizeleri yeni dosyalara dagitti. Biz (en azindan forumun cogunlugu) son ana kadar tum vizelerin verilmeyecegini dusunduk, ama KCC bizi yaniltti, megerse oldukca iyi bir is cikarmislar ve verdikleri vize 49.713 oldu. Belki bizim hesaplarimiz yanlisti, belki de KCC son anda verdigi kararlarla vizelerin hibe olmasini engelledi. Fakat sirada bekleyen zaten cok kisi vardi ve maalesef 50.000 vize dagitildi ama vize alamayan cok kisi oldu.

DV2019'un ortasinda ise, yeni bir sisteme gecip belgelerin bir kismini onceden istemeye karar verdi. Zaten butun gocmenlik vizelerinde bir elektronik vizeye gecis vardi, Diversity Visa da bundan nasibini aliyor yavas yavas, ayrica bu durum KCC'nin mulakat konusunda kimlerin ciddi olmadigini anlamasina yardimci olacak... Dolayisiyla oldukca makul bir fikir. Bu yil yine pek cok arkadas vizelerin tamaminin verilmeyecegini dusunuyor (ben de 🙂 ) fakat son durumu yil sonunda gorecegiz. Bu yil DV2018 kadar analiz de yapmiyor arkadaslar, cunku DV2018'deki gibi cok kaotik bir durum yok ve cok kisi magdur olmayacak gibi.

Ben herkese yardimci olmasi amaciyla sayisal veriler paylasayim, analiz yapacak arkadaslarin isini kolaylastirir.

DV2016 DV2017 DV2018 DV2019 DV2020
    Toplam secilen kisi sayisi 91.563 83.910* 115.968 87.610 ?
    Toplam verilen vize sayisi 46.718 49.976 49.713 - -
    EU'dan secilen kisi sayisi 27.011 28.500* 41.706 30.006 ?
    EU'ya verilen vize sayisi 15.207 20.516 20.434 - -
    Turkiye'den secilen kisi sayisi 1795 2186* 4390 2411 ?
    Turkiye'ye verilen vize sayisi 796 1386 1821 - -

(*)DV2017'de ek secim oldugundan sayilar yazilandan fazla olabilir. Toplamda yaklasik ek 10.000 kisi secildigi tahmin ediliyor.
    Tum sayilara aile uyeleri dahil.

KCC, DV2017'de vizelerin tamamini tuketemeyecegini anlayinca 3-4 ay sonra ek kazananlar aciklamisti. DV2018'de cok fazla sayida kisi secti ama bu sefer de isler bekledigi gibi gitmedigi icin sorunlar yasadi (sadece KCC degil biz de yasadik tabii ki), DV2019'da da benzer sorunlar yasamamak icin onceden belgelerin bir kismini istedi, bu yil verilen vizelerde kanimca nedeni anlasilmayan bir gecikme var. KCC belki hazir olmayan hickimseye son aya kadar mulakat tarihi vermek istemiyordur, bunu bekleyip gorecegiz. Ayrica benim gorebildigim kadariyla KCC cok sayida kisi secse de, en hazirlarina mulakat tarihi verip her ay ayrilan vize sayisini beklenilenin %100'u yapmaya calisiyor. Dolayisiyla KCC'nin bu yil fazla sayida kisi secmesi, bence formlarin onceden gonderenlere avantaj saglayacagi bir sisteme evrildigini de gosteriyor. Eger cok sayida kisi secmemisse de, tahmin ettigimiz gibi numaralar arasindaki bosluklar sandigimizdan fazla demektir.

Eger bosluklar fazlaysa ve secilen kisi sayisi asiri fazla degilse, o durumda zaten bir sorun yok demektir. Bizim yuksek sandigimiz numaralar aslinda o kadar da yuksek degil demektir. Eger KCC cok fazla sayida kisi secmisse, benim de o durumda tavsiyem biraz degisecek ama Brit'in soylediginin tam aksine yuksek dosya numarali kisilerin hizli bir sekilde formlari gondermesini hatta ve hatta formlarinda eksik pasaport veya eksik ABD adresi bilgisi olanlarin bile bunu tamamlamasi yonunde olacak... Eger KCC bu sekilde bir sisteme evrilirse en azindan bu arkadaslarin sansi artmis olacak.

Britsimon hakli olabilir mi? Olabilir, ama Mehmet de, Ahmet de yaptigi analizde hakli olabilir, KCC'nin nasil calistigini ya da bu yil ne planladigini hicbirimiz bilmiyoruz. Dolayisiyla bu durumda butun arkadaslar, hangi analiz onlara mantikli geliyorsa onu takip edebilirler. Zaten bu yil bol bol analiz yapilacak diye dusunuyorum, ozellikle yuksek dosya numarasina sahip arkadaslara tavsiyem bu surecleri anlamaya calisip her ay takibini yapsinlar ve bu baslikta analizlerini paylassinlar. Bu, forumdaki herkes icin faydali olacak, ozellikle de kendileri icin. Dosya numaralari arasindaki bosluklari ve formlari gonderenlerin oranini maalesef Ocak ayina kadar goremeyecegiz.

Britsimon'a katilmadigim diger bir nokta da, sonradan etkilenecek vizeler konusunda... Gocmenlik basvurunuzu acik bir sekilde belli etmis olacaksiniz, bu dogru. Fakat baska hangi turlerde vizeleri dusunuyorsunuz, bu da cok onemli. Misal iyi bir egitim programina kabul aldiysaniz zaten master/doktora icin F1 vize almaniz zor degil, gocmenlik isteginiz olsa bile... Daha once de bahsetmistim gocmenlik basvurusu beklemede olan ve master/doktora icin vize alan kisiler var cevremde. Konsolos zaten egitim icin gelen parlak gocmenlere karsi anlayisli. Misal, iyi bir is buldunuz diyelim ve sizin tecrubelerinize uygun, o durumda H1B, L1 gibi calisma vizeleri zaten gocmenlik istegi nedeniyle reddedilebilecek vizeler degil. Bunlar 'dual intent' vizeler, bu vizelerle gocmenlik amaci gudebilirsiniz. Eger dil okuluna basvuru yapacaksaniz ya da turist olarak gelmeyi dusunuyorsaniz, evet o durumda bu yorum hakli bir yorum ve bu vizeleri alma ihtimaliniz duser. Ama egri oturup dogru konusmak lazim, bu vizeler zaten kolay kolay gocmenlige evrilebilecek vizeler degil. Ayrica bunlari alma ihtimali de kimse icin %100 degil. Farkli farkli hayallerle ABD'ye gelip dil okuluna ya da turist vizeyle uzun sure kalmaya calisan arkadaslara denk geliyorum, fakat hicbir sey uzaktan goruldugu gibi degil maalesef, bu vizeler gocmenlige kolay kolay evrilemeyecek vizeler. Calisma firsati da vermiyor, o nedenle bu vizeyi alan arkadaslarin cok buyuk bir kesimi ABD'de sisteme tutunamayip Turkiye'ye geri donuyor. Aralarinda birkac tanesi sansliysa evlenecek birini buldugundan ABD'de kalabiliyor, ama sonra "nasil ABD'ye geldim" turunden videolar cekiyor, bunu izleyen insanlar da bu yollari normal ve standart yol zannediyor. Oysaki geriye kalan %99, bunu basaramiyor.

Benim DV surecim devam ederken ben once bir J1 vizesi aldim, sonra da bir B2 vizesi aldim, ikisinde de bana DV surecini sordular, ilkinde ne yapacagimi henuz bilmiyorum demistim ama J1'i vermislerdi, ikincisinde ise surece devam edip gocmen olacagim dememe ragmen B2'yi aldim. Fakat ikisinde de ABD'de isimi halledip Turkiye'ye geri donmustum. Konsoloslar da donecegimi biliyorlardi, o nedenle vizeleri verdiler zaten. Bu vizelerin ne amacla alindigini ve ne amacla alinamadigini iyice anlayabilmek gerekiyor. Benim gorebildigim kadariyla bu vizeye basvuran arkadaslarin cogu, Turkiye'den kacmak isteyen, Turkiye'de zaten stabil bir hayati olmayan arkadaslar (ki bu kendilerinin sucu degil), ama zaten dogruyu soylemek gerekirse konsolosa gerek yok, biz bile bu arkadaslarin gercek amacini anlayabiliyoruz 🙂 Dolayisiyla ABD vizesi almama ihtimalini vurgulamak bana cok dogru gelmiyor... Tabii insanlarin kendi kararlari ama bir tarafta alma ihtimalinin %20'den %1'e dusecegi bir gocmen olmayan vize, diger tarafta siraniz gelirse alma ihtimalinizin %95+ oldugu bir gocmen vize.

Tabii ki, herkese sira gelecegini hicbirimiz garanti edemeyiz, ozellikle de cok yuksek numaralara... Ben de yilin sonunda ne olacagini bilmiyorum, hickimse de bilmiyor; ama ben bu yil talihli olsaydim ve benim numaram 55.000 olsaydi (sanirim forumdaki en yuksek numara) ben formlari hizli ve tam bir sekilde doldurup gonderirdim. O nedenle sistemin bunu desteklemedigine emin olana kadar da benim onerim bu yonde olacak. Ama tabii ki herkes kendi hayatina gore, alabilecegi vize turleriyle vs. bu kar/zarar hesabini yapip ne yapacagina kendisi karar vermeli diye dusunuyorum.

Öncelikle analiz başlığımız hayırlı olsun. Dv2018 kadar analizli bir yıl olacak mı bilmiyorum, göreceğiz. Crazycells mesleğinin hakkını veriyor efenim durduramıyoruz. 🙂

alt metni

• @mstf Sayilarla DV2020 içinde söyledi:

Arkadaşlar merhaba,

GC2016 - 2016EU00024XXX
    GC 2017 - 2017EU00030XXX
    GC 2018 - 2018EU00039XXX
    GC 2019 - 2019EU00030XXX

Yoruma çok açık. Acaba bizi mi çok geriye attılar, yoksa geçen yıllara göre seçilenlerin sayısı daha mı fazla? Yorum getiremedim. Ben başvurumu doğum yerinden, Almanyadan yaptım. Case no 29 bin küsürlerde.

Şimdi benim durumumda geçen yıllara göre kıyaslama yapabilmem için En son Almanyada mülakata çağırılan case numaralarını mı yoksa Türkiye'de ki son case numaralarana bakarak mıbir çıkarım yapmam lazım ? Yoksa bir şey farketmiyor mu? Kafam karma karışık oldu.

almanya ya da turkiye değil sizin dikkat kesilmeniz gereken case no avrupa numaraları. ülke değil kıta bazında takip edeceksiniz. EU55437 almanyadaki birine, EU55430 türkiyedeki birine ait olabilir.

case no daki yüksekliğin ne anlama geldıgını ne yazık kı ocak ayın akadar bılemeyecegız. ocak 2020 de kcc ye ait datalar ortaya cıkmaya baslayacak. hole(boşluk durumu) görülecek belki case nolar 55 bıne kadar yukselmesıne ragmen dosyalar arasında yuksek bosluklar vardır kım bılır.

bu sene secılen sayısı 120 130 bın kısıyse o zaman sorun var dıyebılırz. elbette insanların davranıslarıylada cok baglantılı bu durum. ılk 50 bın kısı alacagım dıye tutturur ve durumlarıda almaya uygunsa dusuk sayıda kısı secmıs olsalarda vıze alınamama durumu olabılır. bu durum, yuksek sayıda secılım olmasına ragmen kımse vızeyı almak ıstemezse, herkese sıranın gelecegı ıhtımalı ıle aynıdır.

• Sayın @crazycells 2017 süreciyle benzer bir süreç yaşıyoruz anlaşılan. Ek seçimler olma olasılığı varmıdır? Böyle bir öngörü sadece dedikodumudur, olası mıdır?

• @dustyblue tamamen benzer mantikla, ilk cekilis basvurusundaki bilgilerimize istinaden cekilise basvuran kimseye vize vermemeleri gerektigi sonucu cikmiyor mu? Sayin @crazycells 'in yakaladigi nokta daha kritik. Vize sayisina optimum yaklasmanin yolu CN kucuk buyuk demeden sureci saglikla tamamlamak isteyenleri yakalamaktan geciyor. Dosya numaran buyukse sisteme bilgileri sokup bir nevi kendi CN civarinda on sirayi kapmali.
    Tahmin yapan adam olsam eldeki vizeyi optimum verebilmek icin risk araliklari belirlerdim. Ve bu araliklardaki istekli insanlara oncelik verecek sistemi kurgulayip her araligin genisligini (vize sayima yaklasmaya gore) yeniden belirlerdim. Yeniden belirleme olamayacagina gore ongoru icin isteklileri onceden almak cok guzel bir yaklasim dogrusu.
    Eger sistemi optimize etmeye ugrasiyorlarsa bence CN buyuk olanlar sonradan eksikleri ve guncellemeleri yapacak sekilde DS260 lari gondermeliler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mstf Sayilarla DV2020 içinde söyledi:

Arkadaşlar merhaba,

GC2016 - 2016EU00024XXX
    GC 2017 - 2017EU00030XXX
    GC 2018 - 2018EU00039XXX
    GC 2019 - 2019EU00030XXX

Onemli olan kac kisinin secildigi ve dosya numaralari arasindaki bosluklar, bu sekilde sayilari birbiriyle kiyaslayamazsiniz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@topraxxx Sayilarla DV2020 içinde söyledi:

Sayın @crazycells 2017 süreciyle benzer bir süreç yaşıyoruz anlaşılan. Ek seçimler olma olasılığı varmıdır? Böyle bir öngörü sadece dedikodumudur, olası mıdır?

Bence yoktur, bu sdece bir yil oldu ve cok istisnai bir durumdu, bundan sonra boyle bir beklenti icinde olmamalisiniz.

• bu sene belli ki farklı bir sistem denediler ya da hata yaptılar. Ama daha önce olmayan şeyler olduğu kesin. açıklamayı dört gözle bekliyoruz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@omertug Sayilarla DV2020 içinde söyledi:

bu sene belli ki farklı bir sistem denediler ya da hata yaptılar. Ama daha önce olmayan şeyler olduğu kesin. açıklamayı dört gözle bekliyoruz.

hicbir sey olmasa bile kesinlikle bir seyler oldu mu diyorsunuz yani sayin @omertug 🙂 ?

• @crazycells üstadım şimdi ds 260 formunu göndererek hata mı yaptık yani? Kafamız iyice karıştı.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mkonca Sayilarla DV2020 içinde söyledi:

@crazycells üstadım şimdi ds 260 formunu göndererek hata mı yaptık yani? Kafamız iyice karıştı.

tabii ki hata yapmadiniz 🙂 Simon, sanirim 2014'te talihli olmustu. O gunden bugune yasadigi sureci unuttu 🙂 Yeni arkadaslarin heyecanini anlayamiyor...

Bu sansi yakalamis birine, sadece eger numaraniz aktif olacaksa formlari gonderin demek bana gercekci gelmiyor. Bunu hickimse yapmaz, ben olsaydim ben de gondermemezlik etmezdim. Vize bulten numaralari 35.000-40.000'lere bile ulastiginda, 50.000'lerde olan herkes formunu gonderir ihtimal dusuk olsa bile. Peki bunu 1 yil sonra yapmanin ne geregi var, bosuna riske atmis olacaksiniz. Yazilanlar yanlis olmasa da, gereksiz bir korku yarattigini soyluyorum.

Yukarida da ayrintili acikladim...Eger siz gocmen olmayi planliyorsaniz ve bunun icin hazirlik yapiyorsaniz zaten diger yollara vize yolu hala acik olacak, deneyimlerden hareketle konsolosun bunu cok sorun etmedigini soyleyebiliriz. Eger gocmen olma planiniz sadece turist vizesi ve dil okuluna dayali ise, zaten baslangictaki ihtimal de cok yuksek degil. Cunku bu ikisi normal bir gocmenlik yoluna ait asamalar degil. Dolayisiyla hizlica formlari gondermek bana oldukca kabul edilebilir bir risk/benefit hesabina sahip geliyor.

• kesin var bişiler 🙂

• Yasaklı

@crazycells üstadım şimdi ds 260 formunu göndererek hata mı yaptık yani? Kafamız iyice karıştı.

Selamlar,

Simon un asagisaki yorumuna ne diyorsunuz? Bir de rusya ve ukrayna gibi ulkelerin cn numarasinin yuksekliginin oneminden bahsetmistiniz. Onu biraz daha acabilirmisiniz

Each case number represents a winner AND whatever eligible family members (spouse and children under 21) they have. Each one will take a visa slot for one of the 50,000 visas available. So a family of 5 takes 5 of the 50k.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@yusuf128 Sayilarla DV2020 içinde söyledi:

Selamlar,

Simon un asagisaki yorumuna ne diyorsunuz? Bir de rusya ve ukrayna gibi ulkelerin cn numarasinin yuksekliginin oneminden bahsetmistiniz. Onu biraz daha acabilirmisiniz

Each case number represents a winner AND whatever eligible family members (spouse and children under 21) they have. Each one will take a visa slot for one of the 50,000 visas available. So a family of 5 takes 5 of the 50k.

Evet, secilen kisilere ve verilen vizelere aile uyeleri dahil. Ilk iletideki tabloda da belirtmistim zaten. Bir daha inceleyin isterseniz.

Rusya, Ukrayna, Ozbekistan ve Arnavutluk gibi ulkelerden basvuru yapan kisi sayisi ve secilen kisi sayisi fazla oluyor. Bir ulkeden en fazla 3500 kisi vize alabilecegi icin belli bir sayidan daha fazla kisi -zaten sira gelse bile ulke kotasi dolacagindan- sistemden cikariliyor, zaten dosya numaralari arasindaki boslugun en onemli nedeni bu. Bu elemelerin hepsi cekilis yapildiktan sonra gerceklesiyor ve talihli listesi buna gore aciklaniyor. Ayrintili bilgi icin su konuyu okumanizi tavsiye ederim:

• Arkadaşlar rica ediyorum şu guncel durum bilgilendirme formunu http://bit.ly/2V0zMOz dolduralim ve imzanızi guncelleyın. Sürecin sağlıklı takibi için gerçekten çok önemli. Yüksek case no.lar çok fazla ve sağlıklı bir değerlendirme yapabilmek icin cok buyuk önem arz ediyor.çünkü bu sene farklı bir sene. Küçük numaralardaki eski yoğunluk yok. Büyük numaralarla bekleyen arkadaşlarımız çok. o sebepten sürecin sağlıklı bir şekilde takibi için ivedilikle formu ve imzanızi guncelleyın lütfen. Saygilar

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@air_technic Sayilarla DV2020 içinde söyledi:

Arkadaşlar rica ediyorum şu guncel durum bilgilendirme formunu http://bit.ly/2V0zMOz dolduralim ve imzanızi guncelleyın. Sürecin sağlıklı takibi için gerçekten çok önemli. Yüksek case no.lar çok fazla ve sağlıklı bir değerlendirme yapabilmek icin cok buyuk önem arz ediyor.çünkü bu sene farklı bir sene. Küçük numaralardaki eski yoğunluk yok. Büyük numaralarla bekleyen arkadaşlarımız çok. o sebepten sürecin sağlıklı bir şekilde takibi için ivedilikle formu ve imzanızi guncelleyın lütfen. Saygilar

Bu konu hakkinda hatirlatma yapmaktan cekinmeyin, hatta diger DV2020 talihlisi arkadaslar icin de durum gecerli.
    (Isterseniz linki imzaniza da tasiyabilirsiniz)

Bu forumdan bilgi alan herkesin, forumdaki yuksek dosya numarali uyeler icin bu cizelgenin onemini anlamasi ve cizelgeye gereken katkiyi yapmasi sart.

• şimdi benim numaramdaki bir kişi ortalama türkiye'de kaçıncı sırada oluyor? şimdi 2018 de anladığım kadarıyla seçilenlerin %40 lık kısmına vize verilmiş. bu sene ben o yüzde %40 içinde miyim değil miyim nereden anlayacağız?

• Ds formunu erken doldurmanın yeni sistemdeki önemini anlamak için bizlerin durumuna bakabilirsiniz. Dv2019 case 14XXX olmasına rağmen biz ancak kasımda formu submit edebildiğimiz için randevumuz haziran 2019'a kadar sarktı.

Numarası çok daha yüksek bir sürü kişinin vizelerini çoktan aldığını hesaba katarsanız durum çok daha iyi anlaşılır.

O nedenle bence de numarası yüksek olanlar eğer gerçekten gitmek istiyorsa hiç zaman harcamadan formlarını tamamlasalar çok daha iyi diye düşünüyorum.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

94

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |