Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Önlisans ve Lisans Eğitimi, Başvurular, SAT ve ACT sınavları

• ⭐⭐

@ayyvz
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/2462/i̇tü-suny-bilişim-sistemleri-mühendisliği-okumak?_=1615056092525
    her okul kabul sistemi farklı üniversiterin sitelerin den kendilerine ulaşa bilirisiniz

• @yapay-zeka malesef kolay kolay geri dönüş sağlamıyorlar herhangi bir yanıt alamadığım hiçbir yerden son çarem burası aldığım bilgilere göre sınavlara çalışıcam 😞

• This post is deleted!

• Şimdi anladığım kadarıyla ben new jerseye gitmek istiyorum.
    nj de 1 yıl oturduğumda In-state oluyorum ancak new yorkta community college gidemiyorum In-state olarak doğru mu anladım ? Yani green cardı olan bir kişi 1 yıl amerikada herhangi bir eyalette otursa bile öbür eyaletlerde international öğrenci diye mi sayılıyor ?

• Ve community collegelerdeki bölümler her cc de farklı farklı mı ? Hangi bölümler olduğuna nereden bakabilirim ?

• @Corleone kaldigin eyalette in state oluyor sadece

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Corleone, içinde söyledi: Önlisans ve Lisans Eğitimi, Başvurular, SAT ve ACT sınavları

Şimdi anladığım kadarıyla ben new jerseye gitmek istiyorum.
    nj de 1 yıl oturduğumda In-state oluyorum ancak new yorkta community college gidemiyorum In-state olarak doğru mu anladım ? Yani green cardı olan bir kişi 1 yıl amerikada herhangi bir eyalette otursa bile öbür eyaletlerde international öğrenci diye mi sayılıyor ?

international ogrenci diye sayilmiyorsunuz, out-of-state ogrenci olarak sayiliyorsunuz. Green Card'inizin olup olmamasi farketmiyor maalesef.

New Jersey ve New York iki ayri eyalet, her eyaletin in-state olma kurallari farkli. Bir eyalette in-state olmaniz sadece o eyalette in-state ogrenci olarak kabul edilebileceginiz anlamina geliyor.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Corleone, içinde söyledi: Önlisans ve Lisans Eğitimi, Başvurular, SAT ve ACT sınavları

Ve community collegelerdeki bölümler her cc de farklı farklı mı ? Hangi bölümler olduğuna nereden bakabilirim ?

Her okulun farkli alanlari ve bolumleri olabilir, ayni olmak zorunda degil. Hangi universite ya da bolumle ilgileniyorsaniz ona gore arastirma yapabilirsiniz. En guncel bilgileri okullarin kendi websitelerinde bulabilirsiniz.

• Merhaba. GreenCard 2022 kazandım. Florida'da 2 yıllık İç Mimarlık (Interior Design) okumak istiyorum. 2 yıl sonunda iç mimar olarak çalışabilir miyim? İlla 4 yıllık okullara gitmem mi gerekiyor?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@DewRM, içinde söyledi: Önlisans ve Lisans Eğitimi, Başvurular, SAT ve ACT sınavları

Merhaba. GreenCard 2022 kazandım. Florida'da 2 yıllık İç Mimarlık (Interior Design) okumak istiyorum. 2 yıl sonunda iç mimar olarak çalışabilir miyim? İlla 4 yıllık okullara gitmem mi gerekiyor?

Bu baslikta egitimle ilgili sorularinizi sormalisiniz. Meslekler bolumu surada:

https://yesilkartforum.com/forum/category/6/i̇ş-alanları-ve-meslekler

• This post is deleted!

• SAT sınavı için kaynak önerebilir misiniz? Sınavı hazırlayan College Board kurumunun resmi kitabını herkes tavsiye ediyor.
    alt metni
    Bunun dışında hangi kaynakları tavsiye edersiniz? Barron, Kaplan gibi yayınlar var. Kimisi bunlardan çalışın derken; kimisi de bu kaynakları kullanmayın, iyi değiller diyor. Kafamı karıştırdılar. Ayrıca SAT'a mı yoksa ACT'ye mi hazırlanmam gerektiğini üniversitelerin sitesinden mi bakmam gerekiyor yoksa ikisi arasında keyfi seçim yapabiliyor muyum?

Bu sınava çalışmaya başlamak için dil seviyem ne kadar olmalı? TOEFL ve SAT birlikte çalışılabilir mi?

Her türlü sınav önerisine açığım.

• ⭐⭐

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Mayki, içinde söyledi: Önlisans ve Lisans Eğitimi, Başvurular, SAT ve ACT sınavları

SAT sınavı için kaynak önerebilir misiniz? Sınavı hazırlayan College Board kurumunun resmi kitabını herkes tavsiye ediyor.
    ...
    Bunun dışında hangi kaynakları tavsiye edersiniz? Barron, Kaplan gibi yayınlar var. Kimisi bunlardan çalışın derken; kimisi de bu kaynakları kullanmayın, iyi değiller diyor. Kafamı karıştırdılar. Ayrıca SAT'a mı yoksa ACT'ye mi hazırlanmam gerektiğini üniversitelerin sitesinden mi bakmam gerekiyor yoksa ikisi arasında keyfi seçim yapabiliyor muyum?

Bu sınava çalışmaya başlamak için dil seviyem ne kadar olmalı? TOEFL ve SAT birlikte çalışılabilir mi?

Her türlü sınav önerisine açığım.

Genelde universiteler ikisini de kabul ediyorlar, yani birini secmeniz yeterli. Aralarindaki farklar icin su iletiyi incelemenizi tavsiye ederim:

@crazycells, içinde söyledi: Önlisans ve Lisans Eğitimi, Başvurular, SAT ve ACT sınavları

SAT ve ACT sınavları

SAT ve ACT sınavları Üniversite'ye giriş ve burs başvuruları için girmeniz gereken sınavlardır. ABD'deki bütün üniversiteler bu sınavlar arasında bir fark gözetmemektedir. O nedenle ikisinden birini alıp başvurunuzu yapabileceğiniz gibi, iki sınava da girmeyi tercih edebilirsiniz. Bu tabloda iki sınav arasındaki farkları görebilirsiniz:

| | SAT | ACT |
    |-----------------------------------------------------------------------------------------------|---------|-|---------|
    | Başvuru için resmi site | SAT | ACT|
    | Sınavın İçeriği | Reading / Writing & Language / Math / Essay (Optional) |English / Math / Reading / Science Reasoning / Essay (Optional) |
    | Sınav süresi | 3 saat (essay olmadan) |2 saat 55 dakika (essay olmadan)
    | | 3 saat 50 dakika (essay ile birlikte) |3 saat 40 dakika (essay ile birlikte)
    | Okuma (Reading) | 5 okuma parçası | 4 okuma parçası
    | Fen Bilgisi (Science) | - |kritik düşünme kabiliyetini ölçen bir sınav (bilgi seviyesini ölçmüyor)
    | Hesap makinası | Bazı sorularda hesap makinası kullanamazsınız | Bütün matematik soruları için hesap makinası kullanabilirsiniz
    | Kompozisyon (Essay) | isteğe bağlı | isteğe bağlı |
    | Skor | 400-1600 arası | 1-36 arası
    | Ücret|$46 essay olmadan / $60 essay ile birlikte|$42.50 essay olmadan / $58.50 essay ile birlikte

Once TOEFL'a daha sonra da SAT veya ACT'ye calismanizi tavsiye ederim. Ayrica gecen yildan beri pek cok universite SAT ve ACT'yi artik sart kilmamaya karar verdi, bu durum yakin gelecekte de devam edebilir, bilginize. O nedenle ilgilendiginiz okullarin sitelerine goz gezdirmenizi kesinlikle tavsiye ederim.

• @crazycells Önerebileceğiniz kaynak var mı?
    İlgilendiğim okul ise University of Texas at Austin. Uçuk bir hayal olabilir tabi, zaman gösterecek.

• abi adamların sistemi okadar farklı ki ben üniversite mezunu olmama rağmen gidip orada lise okumak istiyorum desem sanırım bana liseyi okutacak bir sistemleri var sanki :Dd ben hatta adamların matematiğinin bile farklı olduğuna inanıyorum sınav sistemleri nasıl acaba :d çok fazla dallanıp budaklanmış (bana göre tabi adamların sistemi elbette sağlam 😃 ) çok araştırıyorum ama bu eğitim sistemine hiç giremiyorum çok karışık gibi geliyor 🙂

• @Serhat-Okcu En önemli kısım merkezi sınavlarının olmaması. Üniversiteye öğrenci alırken bile bir şirkete beyaz yakalı işçi alıyorlarmış gibi davranıyorlar. Lise ortalaması, SAT ya da ACT puanı (istemeyen okullar var), yabancıysan TOEFL puanı, geçmişindeki başarılar ve çalışmaların (yerel, ulusal ya da uluslararası etkinliklere katılmak, spor müsabakalarındaki başarılar vs.), önemli kişilerden referans mektubu, kendini tanıtma ve niye o üniversiteyi seçtiğine dair mektup, in state/out of state mevzusu, okul ücreti... Bir sürü şey isteniyor. Bizdeki gibi tek sınav ile üniversiteye girilmiyor. 😀
    Bunlar tabii ki üst düzey okullara girmek istiyorsanız gerekli yoksa daha basit şartları olan okullar da var.

• ⭐⭐

Abd’de üniversite okumak istersek üniversite sınavına katılım şartları neler ? Bırada okuduğumuz liseyi tanımazlar . Seviye tespit sınavı tarzı bir sınav mı yapılıyor ?

• @mikael Üniversite sınavına katılmak için özel bir şart yok. Önemli olan ABD'de istediğiniz okulun kabul şartlarıdır. Örneğin Amerikan üniversite sınavları olarak geçen SAT ve ACT'yi (bir tanesine girmek yeterli) istemeyen okullar bile var. Buna karşın bu sınavlardan çok yüksek puanlar isteyenler de var, daha makul puanlar isteyenler de var. İstenilen üniversitenin kabul şartlarını araştırmak gerekiyor. Ayrıca 2-4 yıllık ayrımı da var, 2 yıllık olanlara girmek daha kolay; bunu da göz önünde bulundurun. Ayrıca sadece sınava girmek yetmiyor, özellikle iyi okullar çok daha fazlasını istiyor.

Diploma puanı önemli, buna bakıyorlar. Yalnız şöyle bir durum var: Eğer Türkiye'de düşük yüzdelik dilimden öğrenci alan başarılı devlet liselerinden (genelde fen lisesi olurlar) ya da üst seviye, adı çok bilinen özel okullardan mezunsanız; bu durum üniversiteye başvururken bir avantaj olabiliyor. Başvurular incelenirken zorlu bir okuldan geldiğinizi dikkate alıyorlar ve buna göre hareket ediyorlar. Hatta üstte yazdığım okullardan mezunsanız düşük diploma puanınız göz ardı edilebiliyor (düşük derken bölüme giren öğrencilere göre bir miktar düşük yoksa okulun adı da kurtarmaz). Okulun adı derken de (en azından devlet okulları için) yüzdelik dilimden bahsediyorum yoksa falanca fen lisesi dediğinizde bunu ABD'li kurumların bileceğini sanmam. Belki bazı özel kurumlar tanınıyordur.

Bahsettiğim okullardan mezunsanız başvuru yaparken lise sınavında girdiğiniz yüzdelik diliminizi belirterek bu avantajdan yararlanabilirsiniz.

• ⭐⭐

@Mayki cevabınız için teşekkürler

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

52

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |