Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐

Türk konsolosluğuna giderek vekaletname düzenletmek isteyen bazı Türk vatandaşlarının işlemlerinin aynı gün yapılmadığını, "sistem onayı gerekli, biz sizi ararız" diyerek geri gönderildiklerini duydum. Bunun sebebi ne olabilir, duyumu veya fikri olan var mıdır? Vekalet çıkartmak bir noterlik işlemi olduğundan, vize verilmesi gibi bir konsolosluk işlemi olmadığından nasıl bir "sistem onayı" gerekiyor anlamak zor.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@saulgoodman Türk konsolosluğunda vekâlet için "sistem onayı"? içinde söyledi:

Türk konsolosluğuna giderek vekaletname düzenletmek isteyen bazı Türk vatandaşlarının işlemlerinin aynı gün yapılmadığını, "sistem onayı gerekli, biz sizi ararız" diyerek geri gönderildiklerini duydum. Bunun sebebi ne olabilir, duyumu veya fikri olan var mıdır? Vekalet çıkartmak bir noterlik işlemi olduğundan, vize verilmesi gibi bir konsolosluk işlemi olmadığından nasıl bir "sistem onayı" gerekiyor anlamak zor.

sayin @saulgoodman , net bilmiyorum ama akil yurutuyorum... Acaba Turkiye'den yurtdisina kacmis, Turkiye'de aranan biri, resmi veya diger islemlerini Turkiye'de baska birine yaptirmasin diye sistemden "clearance" aliyor olabilirler mi? Sonucta bu tur bilgiler eminim konsolosluktaki her bilgisayardan girilebilecek ve ogrenilebilecek bilgiler degildir.

• Merhaba ben geçen hafta Houston konsolosluğunda TRdeki avukata vekalet verdim( her türlü dava,arabulucluk vs... için) metni avukatım kendi gönderdi.
    Öncesinde houston konsolosluğundan online randevu almıştım, 2 vesikalık foto+tc kimliğimle vekalet verdim. Ücret 26 dolar tuttu. (1 saat konsoloslukta bekleme sürem oldu)
    @crazycells in dediği gibi bir şey de olabilir ancak standart prosedürde herhangi bir sorun yaşamadam 1 saat sonrasında vekaletimi vermiş oldum.

• ⭐⭐

@crazycells Türk konsolosluğunda vekâlet için "sistem onayı"? içinde söyledi:

@saulgoodman Türk konsolosluğunda vekâlet için "sistem onayı"? içinde söyledi:

sayin @saulgoodman , net bilmiyorum ama akil yurutuyorum... Acaba Turkiye'den yurtdisina kacmis, Turkiye'de aranan biri, resmi veya diger islemlerini Turkiye'de baska birine yaptirmasin diye sistemden "clearance" aliyor olabilirler mi? Sonucta bu tur bilgiler eminim konsolosluktaki her bilgisayardan girilebilecek ve ogrenilebilecek bilgiler degildir.

Benim de aklıma bu geldi; ama şu var ki hukuken vekaletname çıkartılmasına engel olunamaz. Hüküm giymiş mahkumlar bile vekaletname çıkartma hakkına sahiptirler. Dolayısıyla bu uygulamayı çok ilginç buldum.

• Değerli Vatandaşımız,

Belirttiğiniz şekilde aynı vekalete birden fazla konu başlığının eklenmesi mümkündür.

Aşağıda temsilciliğimize gelmeden vekaletname başvurusuna ilişkin bilgi notunu bulmanız mümkündür. Ancak temsilciliğimiz aracılığıyla vekaletname başvurusunda bulunma talebiniz varsa, konsolosluk.gov.tr adresinden Noterlik bölümünden “Vekaletname Düzenleme” randevusu almanız gerekmektedir. Bu aşamada içinde bulunduğumuz binanın almış olduğu sağlık ve güvenlik önlemleri neticesinde randevusu olmayan vatandaşlarımız bina güvenliği tarafından kesinlikle içeri alınmamaktadır. Bu sebeple her hangi bir mağduriyet yaşamamanız adına gelişiniz öncesi mutlaka randevu almanız gerekmektedir.

Eğer temsilciliğimize şahsen gelmeden bir belge düzenlemek istiyorsanız; (talep etmeniz durumunda istediğiniz konu ya da konulara uygun olarak örnek vekaletname taslağının gönderilmesi mümkündür. Bunun için lütfen bize yaptırmak istediğiniz işlem için konu başlıklarını iletiniz.)

Öncelikle konsolosluk.gov.tr adresine girerek örnek bir vekaletname metni çıkartıp bu vekaletname metninde boş kalan kısımları adınıza özel olarak doldurmanız ya da Türkiye’den hazır bir vekaletname metni ya da belge edinmeniz gerekecektir. Belgeyi size uygun şekliyle düzenlenmenizin ardından;

1. Vekaletnameyi hazırladıktan sonra vesikalık resminizi sağ üst köşeye yapıştıracaksınız.

2. Nüfus cüzdanı aslını ve 1 adet kopyasını da alarak her hangi bir yerel notere giderek (notary public) belgeyi yerel noter önünde imzalayacaksınız. Belgeniz 1 sayfadan fazla ise her sayfayı ayrı ayrı imzalayacak ve tasdik işlemi yaptıracaksınız. Eğer yapabiliyorsa resminizin bulunduğu yere de damga vurmalarını talep edeceksiniz. Nüfus cüzdanı kopyanıza aslı gibidir (true copy of original) tasdiği isteyeceksiniz.

3. Hazırlanan evrakları size en yakın Secretary of State ofisine şahsen ya da posta ile müracaatla “Apostil” damgası alacaksınız.

4. “Apostil” damgası aldığınız evrakları takım halinde Türkiye’de vekil tayin ettiğiniz kişiye postalayacaksınız. Türkiye’de vekil tayin ettiğiniz kişi Türkiye’de her hangi bir notere giderek Apostil belgesinin onaylı tercümesini talep edecek. Belge işleme hazır.

Önemli Notlar:

• Görev bölgemizde mukim yerel noterler belgenin hangi dilde olduğundan bağımsız olarak imza atan kişiyi tasdik etmektedirler. Bu sebeple de her hangi bir yerel noter önünde Türkçe dilinde bir belgeye de imza atıp, tasdik yaptırabilirsiniz(istisnai olarak bazen eyalet ya da bölge bazında değişkenlik gösterebilmektedir). Bununla birlikte, ABD’de mukim yerel noterler Türkçe dilindeki belge ile işlem yapmayı kabul ederken, Türkiye’de Tapu Müdürlükleri ABD’de yerel noter huzurunda Türkçe imzalanmış ve tasdiklenmiş bir belgeyi kabul etmedikleri olabilmektedir. Buna gerekçe olarak ise, belgenin bulunulan ülke dilinde hazırlanması gerektiğini belirtmektedirler. Bu sebeple de Apostil yolu ile işlem yaptırmadan önce, ABD yerel noter kanunları ve mevzuatlarındaki hakkınızdan ötürü yerel noter önünde Türkçe dilinde bir belge düzenleyebildiğinizi belirtmeniz ve işleminiz öncesinde bu yolla hazırlayacağınız vekaletname belgesini kabul edip etmeyeceklerini sormanızda fayda bulunmaktadır. Aksi takdirde İngilizce dilinde bir belge hazırlamanız ve yukarıda yazılı aynı adımları takip etmenizin ve Apostil damgalı belgeyi Türkiye'de vekil tayin ettiğiniz kişiye postalamanızın ardından, belgenin yine takım olarak Türkiye'deki her hangi bir noter tarafından Türkçe tercümesinin yapılması gerekecektir.

• Temsilciliğimize şahsen gelmeden düzenlenen belgenin geçerli olup olmadığına ya da Türkiye’de kabul edilip edilmeyeceğine dair teyit için Türkiye'de işlem yaptıracağınız kurumla görüşmeniz gerekmektedir.

• “Apostil” yerel noterin bağlı bulunduğu eyalete bağlı “Secretary of State” tarafından yapılmaktadır.

• “Apostil” yoluyla yapılan belgeler de ise konsolosluğa her hangi bir postalama işlemi yapılmadan doğrudan sizin tarafınızdan Türkiye'de vekil tayin ettiğiniz kişiye gönderim yapılır. Apostil işlemlerinde ek her hangi bir Konsolosluk onayına gerek olmadığına dair yürürlükteki genelgeye https://www.adalet.gov.tr/Genelgeler/genelge_pdf/68-1.pdf linkinden ulaşmanız mümkündür.

• Temsilciliğimizin ABD yerel noterlerince noterlenmiş olan resmi belgeler üzerinde onay/tasdik yapma yetkisi yoktur. Bu belgelerin onayını/tasdiğini bulunduğunuz eyaletteki Secretary of State’ den “Apostille” şerhi yaptırarak alabilirsiniz. “Apostille” şerhli belgeler (Lahey Yasal Tasdik sertifikasına sahip belgeler) Lahey Anlaşmasının geçerli olduğu ülkelerde (Türkiye ve ABD’de dahil) başka bir merciden onay alınmadan kullanılabilir.

Konsolosluğumuz aracılığıyla vekaletname talebinizin devamı durumunda, işleminiz için konsolosluk.gov.tr adresinden randevu almanız gerekmektedir.

Randevu günü gelirken getirmeniz gerekenler;

Nüfus Cüzdanı*

Türkiye'de vekaleti vereceğiniz kişinin T.C. Kimlik numarası, isim ve soy ismi

2 adet vesikalık resim (Miras, Tapu, Araç, Boşanma, Dava gibi işlemlerde zorunludur.)**

Nakit Ücret (Ücretlendirme Noterlik Kanunu esas alınarak vekaletnamenin türüne ve toplam karakter sayısına göre farklılık göstermektedir. Lütfen yanınızda yeteri kadar nakit para getirmeyi ihmal etmeyiniz. Ücretler genel olarak 40 ile 160 dolar arasında değişkenlik göstermektedir.)***

Maske (Temsilciliğimizde bulunduğunuz süre zarfında maske ya da burun ve ağzınızı kapayacak örtü/bez takmanız zorunludur.)

Önemli Not: Gayrimenkul işlemleri için Tapu Senedi kopyası, araç işlemleri için Ruhsat kopyası, şirket işlemleri için ise Ticaret Sicil Gazetesi kopyası getirilmesi gerekmektedir. Avukat vekaletnameleri için avukatın adres, baro ve sicil numarası bilgilerini de getirmeniz gerekmektedir.

Eğer elinizde vermek istediğiniz vekaletnamenin bir örneği mevcutsa lütfen yanınızda harici bellekte ya da e-mail olarak gönderilmek üzere kendi e-mailinizde “WORD” formatında hazır bulundurunuz. İstediğiniz vekaletnamenin aynen hazırlanabilmesi için getireceğiniz metnin “WORD” formatında olması önem arz etmektedir.

Dikkatinize sunulması gereken bir diğer husus ise, hem içinde bulunduğumuz Covid ortamı hem de güvenlik sebebiyle sadece vekaletname randevusu alan kişi adına işlem yapılacaktır. Beraberinizde başka işlem yaptıracak kişi ya da aynı kişinin birden fazla farklı işlemi varsa, her işlem ya da her kişi için ayrı randevu alınması gerekmektedir.

• Alım, satım, inşaat dahil olmak üzere her türlü Tapu işlemleri içeren vekaletnamelerde Nüfus Cüzdanı ile işlem yapılması zorunludur. Başka bir kimlik(pasaport da dahil olmak üzere) Nüfus Cüzdanı yerine kullanılamaz.

** Başkonsolosluğumuzun taşındığı binanın yakınlarında fotoğraf çektirebileceğiniz bir yer bu aşamada bulunamadığından gelişiniz öncesi mutlaka 2 adet vesikalık resim beraberinizde getirmeniz gerekmektedir.

*** Covid salgını ve hijyen tedbirleri nedeniyle para üstü alışverişi minimum seviye tutulmaya çalışılmaktadır. Bu sebeple yanınızda yeteri kadar bozuk ücret getirmeniz önemle rica edilmektedir.

Küresel salgın olarak tanımlanan COVID-19 hususunda vatandaşlarımızın yerel ve federal makamların sağlık ve seyahat uyarılarını yakından takip etmeleri, kendilerinde veya çevrelerinde belirtilerin farkedilmesi durumunda en yakın sağlık kuruluşuna başvurmaları önemle rica olunur.

• Turk konsolosluguna nasıl vekalet verebilecegime dair e-posta gondermiştim, baska baslık bulamadıgım icin bana yazdıkları cevabı buraya paylastım. @crazycells kacırdıgım , konunun asıl baslıgı varsa degistirirsiniz.

• @cnpist Ek bir not ; konsoloslukta verilen vekalet merkezi sistem uzerinden Turkiyedeki noterliklerde gozukuyor. Vekalette asagıdaki gorselde olan ifadenin yer alması gerekir. Ayrıca verdiginiz vekaletin devredilmesine izin verebilirsiniz, onun da vekalette belirtilmesi gerekir. vekalete yazdırılacak.jpeg

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@cnpist, içinde söyledi: Türk konsolosluğunda vekâletname düzenletmek ve "sistem onayı"

Turk konsolosluguna nasıl vekalet verebilecegime dair e-posta gondermiştim, baska baslık bulamadıgım icin bana yazdıkları cevabı buraya paylastım. @crazycells kacırdıgım , konunun asıl baslıgı varsa degistirirsiniz.

elinize saglik, basligi ilgili sekilde duzenledim.

• Bugun Los Angeles a , Turk Konsolosluguna gittik. Randevu olmadan almıyorlar ve biz ay basında basvurduk, 2 hafta sonrasına yani bugune aldik. Saat 10:15 randevusuna erken gittik , bir de sansımız bir yagmur vardi ki, yollarda sıkıntı olmasın dedik. Hemen bina altında ucretli otopark, genelde cevrede hep ucretli otopark var ama hava yagmurlu olmas 1-2 sokak arkalara birakıp yurunebilir, ara sokaklarda birakilabilecek yer var arabalari. Konsoloslugu gittik, randevu oldugunu belirttik, guvenlik kontrolunden sonra icerdeki bekleme alanına aldilar. İcerde ne icin geldiginizi ve randevunuzu teyit ediyorlar sonra bir bilgi formu doldurup isminiz cagirilana kadar bekliyorsunuz. 9:45 gibi icerdeydik, 11:45 gibi cıktık. Erken gitsek bile saat sırasına gore işlem yapiyorlar anladigim. 10:40 civari isimle cagirdilar. Turkiyeden avukatın yazdigi vekalet ornegini e-posta ile orada konsolosluga attık, kimlik verildi, 2 foto aldilar, web sitesinde 2 adet kimlik fotokopisi demisti ama onlari istemedi. Vekalet verecegimiz kişinin adı, soyadi ve TCsini aldilar. Tekrar cagiracagim diye evraklarla iç ofise gecti beyfendi. 20-25 dakika sonra ornek vekalet ile gelip bilgileri kontrol ettirdi ve tekrar gelecegim dedi. Onayladiktan sonra orjinal belge basildi verildi. Bu şlem için 30 dolar odedik. Turkiyedeki noter mantigi ile aynı, kelime basina para aliniyor, bizden once bir hanim efendi vardi, onunki bizden daha pahalı tuttu. Biz cikarken icerisi daha kalabalık olmaya basladi, erken saate rezervasyon yapmanızı oneririm. #los angeles #turk konsoloslugu #noter

• Ek bilgi ; 8 saat icinde Turkiyedeki noterde ekranda goruntulendi vekalet.

• ⭐⭐

@cnpist, içinde söyledi: Türk konsolosluğunda vekâletname düzenletmek ve "sistem onayı"

Ek bilgi ; 8 saat icinde Turkiyedeki noterde ekranda goruntulendi vekalet.

vekaletnamenin turliyedeki noterde gorunmesi cok garibime gitti,ismini verdiginiz bir noterin mail adresinemi gonderiliyor,,,,,,,zaman zaman aujstralya sydneyde bizimde vekalet islerimiz oluyor,simdi randevulu calisiyor, gidip vekaletname yaptiriyoruz ve posta ile register li turkiyedeki alacak kisiye postaliyoruz,.....

• @sir-altan son 1-2 senede baslamıs bu. Turkiyedeki TNBBS isimli elektronik ortama konsolosluk artık entegre edilmis, bu sayede artık Turkiyedeki noterler gorebiliyor. Avustralyadaki konsolosluk bu sisteme dahil olmadı mı acaba, bir srun arzu ederseniz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@sir-altan 2 tane link bırakıyorum

https://portal.tnb.org.tr/Sayfalar/KonsoloslukHiz.aspx

• Nereden okuyup nereden sorayim bilemedim ama burada bir sansimi deneyecegim . Internetten hep aksi yaziyor bu konuyu bir turlu bulamadim . Turkiyeden cikartilan Vekaletname Yurt disinda islem yapmak icin gecerlimidir ? Yada gecerli olabilmesi icin ne yapmak gerekir ? Bilgisi olan varmidir acaba ? @crazycells @gucarslan simdiden cok tesekkur ederim .

• ⭐⭐

@Figen Figen Hanım merhaba
    Yabancı ülkede yaşayan birisi Türkiye’de yaşayan birine vekaletname vermek istediği zaman nasıl ki Türk Konsolosluğuna gidiyorsa, bunun tersini düşünecek olursak Türkiye’den yurtdışındaki birine vekaletname vermek isteyen birinin o ülke konsolosluğuna gitmesi gerekir, Türkiye’deki noterden alınmış bir vekaletname sadece yurtiçinde geçerli olur diye düşünüyorum.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Figen merhaba.. @Serapp hanım'ın da dediği gibi;
    türkiye'deki noterler türkiye sınırı içinde geçerli bir işlemin onayını vermekle yükümlüdür.
    farklı bir ülkede işlem yapmak için o ülkenin sınırları içindeki konsolosluktan apostil ve o ülkenin (varsa) noterlik sisteminden onayı gerekir.
    yine de sn. @crazycells 'in bir deneyimi varsa bunu ondan da duyalım.

• @gucarslan @Figen internetten arastirdigimda apostil ile oluyor , en dogrusunu ABddeki konsolosluk ya da noter hizmeti verenler bilebilir.

• Dün Houston Başkonsolosluğuna vekaltname vermek için gittim. Gitmeden de karşıdaki BofA'dan kart geçmez diye para çektim ama gerek yokmuş.

Veznede benden küsüratlı bir rakam istedi görevli ve nakit var mı dedi. Nakit parayı verdim ama tabi tam değildi. Tam yok mu dedi (43 cent ile mi ne biten bir rakam, nereden olacak). "Yok. Keşke kart kabul etseniz" dedim ve artık kart kabul ettiklerini öğrendim, yeni başlamışlar. Yarım kağıtta bir internet sitesinin adresinin yazdığı bir kağıt uzattı. Telefonumdan siteye girdim. TC gibi bilgiler sordu, girince de ödemem gereken miktar çıktı. Kart bilgisi girdim ve ödemeyi yaptım. Makbuzu email adresime gönderttim. $1 civarı komisyon aldılar.

Bilgi olması için her ödemede de kart geçiyor mu, mesela dövizle askerlik böyle ödenebiliyor mu diye sordum, sadece cashiers check kabul ettiklerini söyledi. İşlemin bitmesini beklerken yan veznede işlem yapan birinin ödemesinde de tam rakam nakit çıkmadı, ama onlardan kart kabul etmediler. Sanırım sadece noterlik gibi bazı işlemlerde geçiyor.

• @Figen hanım çalıştığım kamu kurumunda ABD deki bir noterde düzenlenmiş yabancı ülke vekaletnamesini, apostille yapılarak ve Türkiyedeki noterden onaylı tercümesi ile kullanabiliyoruz. Bu konudaki hukuki dayanak La Haye Sözleşmesi. ABD La Haye Sözleşmesine taraf diye biliyorum. Türkiye de ABD de La Haye e taraf olduğu için mantıken mütekabiliyet esasına göre bizim vekaletnamemiz de ABD kullanılmalıdır.

• @gurses1925 Cok tesekkur ederim .

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

71

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.1k

| | | |