Üyelik oluşturma, şifre hatırlatma veya foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz forum@yesilkartforum.com adresine email gönderebilirler!
DV2020 Talihlileri DV2020 Aşamaları konusunu inceleyip sorularını yine bu konuda sormalılar!

Amerika'da Yıllık Ücretli İzin ? • Merhaba arkadaşlar, Amerika'da yıllık ücretli izin olayı var mı eğer yoksa Türkiye'ye nasıl gelip gide biliyorsunuz çünkü geldiğinizde en azından 1 ay gibi bir süre kalmanız gerekecek ve 1 ay boyunca çalışmadığınız için maddi geliriniz olmayacak. Teşekkürler.


 • ⭐⭐⭐⭐⭐ • Çalıştığınız saat kadar gün biriktiriyorsunuz onu kullanabiliyorsunuz. Benim isyerim bu konuda cimri. 1 yıllık çalışmayla en fazla 50 saat biriktirebiliyorsunuz. Bu da 6 gün falan izin alabiliyorsunuz anlamına geliyor. Geri kalan günler cebinizden kesilmiş oluyor. • @ugurugurlu

  Federal veya eyalet olarak şirketlerin izin vermesi gerektiğine dair bir kanunu yok.
  Fakat 2015 istatistiklerine göre ABD’deki şirketlerin %90’ı ücretli izin imkanı sağlıyor. Elbette kanun olmadığı için değişken oluyor.

  Örnek olarak benim çalıştığım şirkette 15 gün ücretli iznim var. Seneye 10.ncu senemi dolduracağım için izin hakkım 20 gün olacak.


 • ⭐⭐

  Bu konuda sağlık sektörü herhalde en iyi şartları sağlıyor. Çalıştığım kurumda ilk 2 yıl aylık 12 saat izin (PTO = paid time off) kazanıyordum. Şimdi ise aylık 14.5 saate çıktı.

  İzin kullanımı Türkiye'dekinden biraz farklı. Gün olarak değil saat olarak kullanıyorsunuz. Örneğin bir hafta izin yapmak için 40 saat PTO kullanmak gerekiyor. Hesaplarsanız ilk 2 yıl için yılda 3.5 hafta, ikinci yıldan sonra 4.5 hafta oluyor. 5 ve 10 yıldan sonra daha da artıyor.

  Önceki çalıştığım kurum bu izinleri kullanmak istemezseniz kendi saat ücretiniz üzerinden sizden satın alıyordu, bu kurumda öyle bir şey yok. Uzun yıllardır çalışanlar yıllık 8-10 hafta izin yapmak istemedikleri için birkaç haftasını satıyorlardı ve bu parayla tatil yapıyorlardı. Houston'da deneyimli bir hemşire için için saatlik 50-60 dolardan iyi para ediyor. Hastane neden alıyor derseniz, izindeyken yerinize eleman bulma derdi olmuyor.

  Ekleme: Kazandığınız izinler aylık olarak PTO bankasına ekleniyor. Buradan biriktikçe kullanabilirsiniz. İzin yapmak için bir yıl bekleme şartı yok.


Cevaplamak için giriş yapın
 

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

40
Çevrimiçi

4676
Kullanıcı

1635
Başlık

71260
İleti

| | |

Yeşilkart Forum ile bağlantınız koptu, yeniden bağlanmak için lütfen bekleyiniz.