Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Amerika'ya büyük umutlarla gelip mutlu olamamak

• Turkiye maalesef son donemde kendi 'yahudilerini' olusturdu...

Herseyin kotuye gitmesi, baski, adaletsizlik vs vs bir cok kesimden insani, her ne kadar suan parcalanmis olsa da, kendi ulkesi disinda daha basarili olmaya itiyor... Daha hizli yukselme, daha iyi egitim alma vs vs... Iceride ki baskiciligin erisemedigi yerlerde, geri donme fikrini dusunmeyen, ozgur muhalifler yetisir... Bu bazen fikir bazen sermaye anlaminda karsimiza cikar... Yani Dis Turkler kavrami... Yarin bir gun; ulke de ki koru duvari parcalandiginda, o parclanmis guruplar birbirine daha da yaklasacaktir. Iste bu yuzden, hangi kesimden olursa olsun, baskici rejimler muhalifleri surmek yerine ulke disina cikarmamak icin elinden geleni yapar her zaman...

BU baglamda... Ozellikle yeni gocmenlerin motivasyonu cok daha guclu... Bir cok kisi 'olmadi donerim' ihtimalini artik dusunmuyor... Bu dusunce belli kesimlerden degil, kendini cok farkli bir sekilde tanimlayan bir cok Turk gurubundan yukselen ortak dusunce... Bir kac basit youtube videosu cekip yukledim. Bekledigimden cok kisi ulasti bana... O kadar farkli kesimlerden o farkli dusuncelerden insan var ki. Motivasyonlari cok yuksek... Gelseler basarirlar diyebliyor insan hemen...

Amerikalilarin komformistligi yaninda, gocmenlerin basarili olma ihtimaline bende inaniyorum...

Homeless lara bakiyorum bazen... Bazilari isiklarda cam siliyor vs... Dil sorunlari olmadigi gibi, iletisim sorunlari da yok. Hatta gayet iyi olanlar var... Yani bir cok gocmende olmayan onlarda var... Onlarda olmayip, gocmenlerde olan ise motivasyon...

Iyi bir planlama ile genellikle maddi sorunlar bir sekilde asiliyor. Benim gibi ticarete atildi iseniz, risk alirsiniz ve batabilirsinizde cikabilirsinizde... Lakin maasli isleri tercih edenler genellikle bir standarda bagliyorlar hayatlarini... bazi islerde ise korelebiliyorlar @Ercan-Tekoglan in dedigi gibi...

geriye ise psikolojik surecler kaliyor... Hayata adapte olabilme vs vs...

Iste bu kismi zor...

Ac kaldim kazanamadim diye donen cok kisi ile karsilasmadim ama yanliz kaldim, alisamadim vs diyerek donen cok...

• @hockeyumpire2 işte bu yüzden seviyorum bu forumu ve vazgeçemiyorum..sürekli seni umutlandıran insanlarla karşılaşıyorsun ve bitmek üzere olan motivasyonun yeniden alevleniyor..teşekkürler güzel paylaşımınız için 🙂

• @semavi 34 senedir yaşadığım ülkeye bile alıştığım aşikar ken oralarda bu tip bir sıkıntı yaşayacağımı sanmıyorum..yalnız kaldım o yüzden dönüyorum diyen insanın ülkemizde ne gibi sosyal aktivitelerle uğraştığını gerçekten çok merak ediyorum..yalnızlığı seven biri olarak en az korktuğum durum belkide bu diyerek sözlerime noktayı koyayım 🙂

• Selam

yorumlar çok güzel ciddi güzel şeyler hissettiriyor …

genel olarak okuyorum ama hala aşamadık şu ülkeden gitmeyi - sanırım korkuyorum neden bilmiyorum Dil sorunu ve iletişim ve ayakta kalmak gibi sorunlar olur die düşünüyorum ve çok tanıdık yok daha doğrusu tek sin ve elinden gelirmi die düşünüyorum .

Dil sorunum olmasa sanırım daha kolay olurdu.

GC çıkmadı tamam - tek ol dil eğitimi ile gitmek ve açıkçası oradan yürümek gerek ama oda inanılmaz adamı yoruyor yanı dolar 6 tl iken düşünün 10 bin dolar 60 bin olmuş - hadi ben yılda 10 bin dolar kazanıyorum memur olarak - bu parayı çıkacarağım 10 bin dolar ilk sefer için iyi bir para ama hemen iş lazım ayakta kalmanın yolu bu açıkçası .

gidenlerin motivasyon iyi gibi - ama ilk 3 yıl sanırım çok onemli dil yaşam ve alışma bu ilk 3 yıl aşabilenler iyi bence.

bazı şeylerden korkmamak ve yapmak gerekiyor elindekinide kaybedersen o kötü bir sonuç

devlet memuru olarak tr yaşıyorum - ama hep hayalım us idi ozellikle 2014 den bu yana ilk gittiğim yıldan sonra böyle bir düşünce oldu bend.

• yaşam şekli ve insanların yaklaşımı hoşuma gitti kendi ozel alanın olması ve maddi konular daha belirgin.- çalışmaktan korkmuyorum her işi yaparız kendi işimizde olabilir.

güzel şeyler kolay olmaz o yüzden elimizden geldiğince bu alıştığım hayatı bırakıp biraz silkinmek lazım diye düşünüyorum .

ama hala yapamadım ve benı yiyip bitiriyor umarım bu düşünceden kurtulurum…

umarım isteğen herkes hak ettiğini alır . mutlu ve başarılı olur.

• Türkiye de mutlu olmadınız eyvallah.Amerikaya gidelim orda mutlu olucaz dediniz olmadı.O zaman kendinize bakıcaksınız bir zahmet sorun burda yada abd de değil demek ki.(not: herhangi bir kişi yada yoruma cevap olarak yazılmamıştır.Başına sağlık problemi kaza afet aile bireylerinin vefatı gibi vs olagan ustu olaylar gelen kısılerde buna dahildir.sizi ne memnun eder kardesim.birazda sorunu kendinizde arayın.)

• yalnız kaldım olayı turk ararsanız gidilecek eyaletler belli.İngilizceyi adam gibi oğrenemezsen amerikalıyla nasıl ilişki kurucan ,amerikalılardan turkler gibi davranış bekleyipte giden varsa denecek birşey zaten yok.Donmek için giden herturlu doner bugun yada 10sene sonra fark etmez.

• @semavi tespitlerin doğru ne yazık ki.Bu yahudilerin farkı orjinal yahudilerin israili desteklemesi gibi lobi oluşturup mevcut rejimi desteklemeyeceği boyle bir şey yaparlarsa da bunun aleyhte olucağı kesin.

• ilk başvurumu 18 yaşında yaptım mektupla başvuruluyodu bir seferdi.sonra yıllarca başvuru yapmadım.son birkac senedir başvuruyorum duzenli.sonuçta vardığım nokta su kendime yazık etmisim ulkede kalıp.gidebilecek durumda olan herkese ileride kosullar duzelmis gorunse dahi gitmesi gerektiğini soyluyorum.kendim gidip bir yere varamasam bile ilerde cocuğum falan olursa onun bir sansı olması ıcın kalırım.burdada ağa da paşa da değilim sonucta.Bana olan oldu zaten.

• @serkanist bence Abd olmuyorsa Turkiye de mutlu olmanin yollarini arayın. Gelipte umdugunuzuda bulamayabilirsiniz. Her insanin mutluluk kriteri farkli tabiki. Kimisi 1kg etin birim fiyatini baz alir mutlu olur kimisi de istediğim arabaya biniyorum der mutlu olur. Kimileri de ozgurum istedigimi yapiyorum der mutlu olur. Gelmek icin Gc olmuyorsa diger yontemler daha zorlayıcı olur sizin icin. Hem pahali hemde ugrastirici islerdir. Zaten Gc oluncada hersey kolay olacak diye birsey yok.
    İlk etapta her turlu zorluga karsi gelebileceginize inaniyorsaniz ve o sabri kendinizde goruyorsaniz sonrasi belki iyi olabilir. Ama yok Turkiye de ekonomi kotu olsa da sosyal yasam olarak kotu gidisat olsada bireysel olarak mutluysaniz(maalesef bencilce yaklasiyorum bu duruma) hic o konforu bozmayin derim. Turkiyede rahat sayılabilecek bir yasamim vardi.
    Ben buraya turlu zorluklarla geldim. Mesela 2.5 sene once turist olarak geldigimde ulkeye alinmadim. Sonra Gc ye basvurdum ve cikti 🙂 sonra 4 ay Ap surecine girdim. Vize olacakmi olmayacakmi diye bekledim. Tr de de plan yapamaz oldum. Aslında bir tur travma bu. Kovuldugum ulkeye tekrar kalıcı olma fikriyle gelmek, kimileri icin o defter kapandi diyebilecegi bir olay. Sonra geldim 1 ay ev bulamadim cok cok kotu motellerde kaldim. Buraya geldigim 2.5 ay icinde bu olanlara bakarsak arkama bakmadan donmem gerek. Ozetle hayaller ve gercekler zıt yonde olabilir. Beklediginizden cok iyi yasayabilir veya beklediginizden daha kotu durumlarla karsılasabilirsiniz. Artik adina sans, kader kısmet talih ne derseniz siz deyin.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@roccorocco forumda seni tanımayan yok neden kims e yoktu tanıdık olarak forumdaki kişilere yakın bir yere gitmedin yardim istemedin senin ne çektiğini biliyoruz herkes senin için deli divane olurdu neden bu kadar sıkıntı var anlatmıyorsun ki akrabalarımızı eş dost haber verirdik

• @jinglebells Amerika'ya büyük umutlarla gelip mutlu olamamak içinde söyledi:

@semavi tespitlerin doğru ne yazık ki.Bu yahudilerin farkı orjinal yahudilerin israili desteklemesi gibi lobi oluşturup mevcut rejimi desteklemeyeceği boyle bir şey yaparlarsa da bunun aleyhte olucağı kesin.

Rejimden kastimiz hükümet ise evet... Buradaki çok farklı görüşteki Türklerin çoğu mevcut hükümeti desteklemiyor... Sanırım son yapılan oylamada %90 civarı karşıt oy çıkmıştı...

ABD göçmenleri Avrupa göçmenlerinden bir çok konuda daha farklı...

• @roccorocco Amerika'ya büyük umutlarla gelip mutlu olamamak içinde söyledi:

@serkanist bence Abd olmuyorsa Turkiye de mutlu olmanin yollarini arayın. Gelipte umdugunuzuda bulamayabilirsiniz. Her insanin mutluluk kriteri farkli tabiki. Kimisi 1kg etin birim fiyatini baz alir mutlu olur kimisi de istediğim arabaya biniyorum der mutlu olur. Kimileri de ozgurum istedigimi yapiyorum der mutlu olur. Gelmek icin Gc olmuyorsa diger yontemler daha zorlayıcı olur sizin icin. Hem pahali hemde ugrastirici islerdir. Zaten Gc oluncada hersey kolay olacak diye birsey yok.
    İlk etapta her turlu zorluga karsi gelebileceginize inaniyorsaniz ve o sabri kendinizde goruyorsaniz sonrasi belki iyi olabilir. Ama yok Turkiye de ekonomi kotu olsa da sosyal yasam olarak kotu gidisat olsada bireysel olarak mutluysaniz(maalesef bencilce yaklasiyorum bu duruma) hic o konforu bozmayin derim. Turkiyede rahat sayılabilecek bir yasamim vardi.
    Ben buraya turlu zorluklarla geldim. Mesela 2.5 sene once turist olarak geldigimde ulkeye alinmadim. Sonra Gc ye basvurdum ve cikti 🙂 sonra 4 ay Ap surecine girdim. Vize olacakmi olmayacakmi diye bekledim. Tr de de plan yapamaz oldum. Aslında bir tur travma bu. Kovuldugum ulkeye tekrar kalıcı olma fikriyle gelmek, kimileri icin o defter kapandi diyebilecegi bir olay. Sonra geldim 1 ay ev bulamadim cok cok kotu motellerde kaldim. Daha yeni olan bir olay 3 gun once sehrin gobeginde gec saatte telefonum gasp edildi. Buraya geldigim 2.5 ay icinde bu olanlara bakarsak arkama bakmadan donmem gerek. Benim gibi Bekar olmak avantaj ama Amerikada hic arkadası es dost tanidik olmamasi size yol yontem gosteren olmamasi buyuk dezavantaj. Ozetle hayaller ve gercekler zıt yonde olabilir. Beklediginizden cok iyi yasayabilir veya beklediginizden daha kotu durumlarla karsılasabilirsiniz. Artik adina sans, kader kısmet talih ne derseniz siz deyin.

Nereye yerleştiniz siz?

Yapabileceğimiz bir şey olursa çekinmeyin ulasmakta...

• @ayvalik10 ben o kadar talepkar ve isteyebilen bir insan degilim. Yasadıklarım her yeni gocmenin basına gelebilecek seyler diye dusundum ve pek dillendirmedim. Yeni bir sehir/eyalet alisması falan derken ustuste cekemem o stresi. Burada olursa olur artık.

• Banned

@roccorocco kardeş arasana bizi bizde varız geldik

• @semavi Seattle :).
    sehir belirlemede maalesef ki duygusal davrandim mantik devreye girmedi. Ny kalabalik ve pahali. La-Sf asiri pahali, Texas sicak nemli ve kasirga riski var dedim. Chicago-Boston soguk diyerek pesinen eledim. Halbuki İngilizcemin yetersiz olusunuda goze alarak Turk Community yasam standardi hava doga vs gibi kriterleri cok iyi belirlemem gerekiyordu ve bu mantik çerçevesinde bir yer secmem gerekiyordu. Minimum wage 15usd. Yasamda ona gore pahali. Buranın dogasi guzel birsey diyemem. Ama havasi tam bir depresiff 🙂
    Bazi kisilerin (seattleda yasamayan ama seattle a yakin bir Ulkenin sehrinde yasayan) tavsiyesine uydum ve buraya geldim.

• @roccorocco Amerika'ya büyük umutlarla gelip mutlu olamamak içinde söyledi:

@semavi Seattle :).
    sehir belirlemede maalesef ki duygusal davrandim mantik devreye girmedi. Ny kalabalik ve pahali. La-Sf asiri pahali, Texas sicak nemli ve kasirga riski var dedim. Chicago-Boston soguk diyerek pesinen eledim. Halbuki İngilizcemin yetersiz olusunuda goze alarak Turk Community yasam standardi hava doga vs gibi kriterleri cok iyi belirlemem gerekiyordu ve bu mantik çerçevesinde bir yer secmem gerekiyordu. Minimum wage 15usd. Yasamda ona gore pahali. Buranın dogasi guzel birsey diyemem. Ama havasi tam bir depresiff 🙂
    Bazi kisilerin (seattleda yasamayan ama seattle a yakin bir Ulkenin sehrinde yasayan) tavsiyesine uydum ve buraya geldim.

E herşeye bahane bulmuşsun... Evlenemzsin de sen böyle giderse 🙂

Bak bundan sonrasında ciddiyim...

Houstona gelmek istersen önden ulasirsan bir şeyler ayarlayabiliriz belki...

Aklının bir köşesinde olsun ...

• @semavi o yuzden evlenemedim zaten.
    Sagol destek ve teklifin icin. Aklimda

• @kivo sen burdamiydin? Nick name kısalmis. Taniyamadim 🙂 Nereye yerlestiniz?

• Banned

@roccorocco plano ya. bak gelirsen evin var burada.. iş bulamam belki ama favor iş bulana kadar kurtarır seni.. sıkma canını 2sene sonra başka şeyler konusacağız bu sitede

• @kivo Texas yani. Super. Turxas olarak degismeli orasi 🙂 Cok sevindim. Sen siteyi biraktin hatta gocmekten vazgectin saniyordum. Meger nickin degismis.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

114

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |