Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Amerika'ya büyük umutlarla gelip mutlu olamamak

• @Semihmete Bende seviyorum farklı fikirleri okumayı

Ama aslında Greencard öyle denedim olmadı 1-2 yıl sonra tekrar gidim gibi bir şey değil. Re-entry permit yapmadığın sürece( ki bu bile %100 kartı korumaz) her 6 ay Abd dışında kalmanız tekrar girişte problem olabilir. 1 yılı aşan Abd dışında kalmalarda uçağa alınmama durumu SB-1 vizesine başvurma durumlarıyla karşılaşılabilir.

Siz onu kastediyorsunuz demiyorum yanlış anlamayın ama mecburi sebepler dışında Greencardı alıp oyuncak gibi ülkeye gir-çık yapanları pek sevemiyorum. Greencardın tek bir amacı var ülkede yaşamak, çalışmak ve katkıda bulunmak en azından yaşama kısmını başarmamız bekleniyordur.
    Onun dışında ülkeyi, hayatı, yaşantıyı, kültürü beğenmezsin gider kartı teslim eder turist vizesi alırsın, yaşaması zor gelen ülkede belki gezmesi eğlenceli gelir insana

• ⭐⭐

@Muhtaradana, içinde söyledi: Amerika'ya büyük umutlarla gelip mutlu olamamak

@Semihmete aslında Greencard öyle denedim olmadı 1-2 yıl sonra tekrar gidim gibi bir şey değil. Re-entry permit yapmadığın sürece( ki bu bile %100 kartı korumaz) her 6 ay Abd dışında kalmanız tekrar girişte problem olabilir. 1 yılı aşan Abd dışında kalmalarda uçağa alınmama durumu sb1 vizesine başvurma durumlarıyla karşılaşılabilir. Siz onu kastediyorsunuz demiyorum yanlış anlamayın ama mecburi sebepler dışında Greencardı alıp oyuncak gibi ülkeye gir-çık yapanları pke sevmiyorum. Greencardın tek bir amacı var ülkede yaşamak, çalışmak ve katkıda bulunmak en azından yaşama kısmını başarmaları bekleniyordur.
    Onun dışında ülkeyi, hayatı, yaşantıyı, kültürü beğenmezsin gider kartı teslim eder turist vizesi alırsın yaşaması zor gelen ülkede belki gezmesi eğlenceli gelir insana

Bu aslında tüm oturum izinlerinde aynı. 6 ay ülke dışında geçirirseniz çoğu ülkede devamlı oturma izinleri iptal edilir. Ve vatandaşlığa başvuramazsınız. Bazı ülkelerde geçici oturma izni verilir,sonra kalıcıya döndürebilirsiniz gerekli şartları sağlayarak. Kalıcı oturum izniyle ülkeye girip çıkabilirsiniz ama 6 aydan fazla dışarda kalamazsınız.

• ⭐⭐⭐

@Semihmete türkiyede de çalışma kazanma açsın kim yardım edecek hepsi faso fiso..
    iyi bir işi vardı kadın mimardı. Kendini samuray zanneden bi aptal yüzünden öldü. Yani her şey para değil.
    Ben burda eşimle cocuğumla kendimi güvende hissediyorum. Burda türkiyenin çok ötesinde bi adalet sistemi olduğuna inanıyorum. Amerika burası biletini fena keserler.. türkiyedeki gibi azıcık yatar çıkarım ama genede seni mahfederim kafası yok yani hani erkekler öyle tehtitler savuruyor ya. Böyle düşünmmeyenleri tenzih ederim tabii..

• ⭐⭐⭐⭐

• @redsat2000 biber salçası kırmızı çizgimiz😊

• Arkadaşlar merhabalar Türkiyeye Temelli bir şekilde dönüş yaptım. Amerika vizemi iptal etmek istiyorum. Hatta Amerika ile bir ilişiğim olmasın istiyorum.

Ne yapmalıyım ? Teşekkürler

• @hknuysal hakkınızda hayırlısı olsun.
    Green Card iade etme koşulları https://yesilkartforum.com/forum/post/340405
    başlığında sorunuza cevap verdik.

Eğer arzu eder ve anlatmak isterseniz bu başlıktada neden bu kararı verdiğinizi bizimle paylaşırsanız çok seviniriz

• ⭐⭐⭐

@hknuysal özel değilse sebebiniz nedir merak ettim

• ⭐⭐⭐⭐

@redsat2000 videodaki paylaşıma kesinlikle katılıyorum. Hatta ben de şunu eklemek isterim. Hayatında çalışma ile ilgili sorunu olanlar yani ailesi tarafından rahat bir yaşama alışmış kendi ayakları üzerinde duramayan kişiler ve sürekli birileri tarafından kayrılmış kişiler de gelmesin. Zorlanırlar.

• ⭐⭐⭐⭐

@denizci10 Kesinlikle haklısın . Amerika kendi ayağında üzerinde durmayı başarabilen ve elinden her iş gelen kişileri seviyor . Burada Yönetici kadrosu diğer elemanlar kadar o işin içine giriyor ve çalışıyor. Saha adamı yerine Masa başı adamı iseniz oturun ve yerinizden fazla kımıldamayın .

• ⭐⭐⭐⭐

@redsat2000 geçen gün Houston saki Bank Of America ya Türkiye den gelen arkadaşları götürdüm. Kendilerine anlatmıştım buranın müdürü Türk diye. Bankaya girince müdürün ofisi nerede dediler ben de ofisinde değil şu an veznede kendisi dedim gözlerine inanamadılar. Dediğiniz gibi burada herkes her işi yeri gelince yapıyor.

• ⭐⭐⭐

@denizci10 American Dream terimi sayesinde insanlar sanırım ağaçtan para toplayacaklarını sanarak gidiyorlar diye düşünmeye başlıyorum artık. çalışmadan hiç bir Dream olmayacağını anlamaları gerek ama çok zor

• çalışmadığınız sürece american dream olayı gerçek değildir. Tanıdık var ise belli bir yere kadar idare eder(yani cv'nizi hr'a verir mesela).
    Çalıştığınız ve sistemi oturtursanız american dream gerçekleşir. ABD'ye gidip hali vaktinde yaşayan tanıdıklarımın hepsi ya çok çalışıyor hali hazırda yada yani iş kurup belli bir süre çok çalışmış, sistemi oturttuktan sonra rahat etmiş kişilerdir.

• Bu konuyu görünce ben de bir düşünce ve çekincemi yazmak istedim. Abd'ye gitmeye karar verdiğimde ilk karşılaştığım platform burası olmuştu. Hangi yolla gitmek isterse istesin buradaki insanlar daha ümitvar ve paylaşımcı bu sebeple hepinize teşekkür ederim. Fakat mesela Facebook'ta ABD'de yaşayan Türkler ile ilgili gruplara göz attığımda büyük bir karamsarlık, sıkıntı, sonsuz problemler yumağı varmış, her şey aşırı zor ve karmaşıkmış, yıllarca orada yaşamış bile olsa kimse asla istediği hayata ulaşamamış izlenimine kapıldım. Elbette herkesin savaşı kendi gücü kadardır ama bu farkın nedeni nedir çok merak ediyorum.
    Herkesin zor gibi görünse de mutlu olabileceği, hayallerine kavuşabileceği bir yaşamı olmasını diliyorum.

• ⭐⭐⭐

@EfeRodrigue önemli olan ABD’nin sistemine ayak uydurabilmek. Bunu hangi statüyle ABD’de olursanız olun başarabilirseniz zaten herşey çorap söküğü gibi gelicektir. Green cardla gidenler tabi ki bizden 10-0 öne başlıyorlar her konuda bizim gibi göçmen olmayan vizeyle gidip kalıcı olmanın yollarını aramaya çalışacak olanlar ise biraz zorlanacaktır. Çünkü çalışma izni yok, geçici vizeyle oradayız ve finansal kaynaklarımız.. bunlar zor ama imkansız değil herşey gönlümüzce olsun 😊

• @EfeRodrigue Facebook grupları ve yeşilkartforumun arasındaki temel fark kullanıcıların yaş aralığı. Olumsuz Facebook yorumlarını okursanız genellikle bu kişiler belli bir yaş üstündeki kişiler olduğunu çok rahat farkedebiliriz. Yeşilkartforumdaki kullanıcıların büyük çoğunluğu gençlerden oluşuyor

Aşağıdaki araştırmalar Türkiye özelinde yapılmış. Amerikada Facebook kullanımının daha yaygın olduğu bilgisi forumda var. Ama bahse konu gruplardaki yaş-kullanım oranındaki bağın çok değişken olduğunu düşünmüyorum. Zaten bu tür Türk Facebook gruplarında Amerika veya Türkiyede yaşama ayrımı yapıp üye alımı yaptıklarınada hiç rastlamadım

2019 yılına ait bir araştırma⬇

2021 yılına ait bir haber ⬇

2022 yılına ait bir araştırma⬇

Ve bu farkın ikinci en önemli sebebi yeşilkartforum daki tüm iletilerin forum kuralları içerisinde denetleniyor olması. Bu platformda Facebook gruplarında olmayan, sansür olmadan ama forum kurallarındanda dışına çıkmadan yazı ve fikirlerini özgürce ifade edebilme fırsatı var.

• @Muhtaradana aslında ben yıllar öncesinden Facebook kullanımını minimize etmiş biriyim ama. Bir çok yerde bazı durumlarda destek alabilmek için Facebook gruplarının faydalı olabileceğini söyleyenlere denk gelip böylece takip ettim. Farkındalığı düşük olan insanlar için çok iç karartıcı bir mecra. Desteğiniz için çok teşekkür ederim 🙏🏻

• @waterman böyle sırayla giden ve birbirini takip eden insanlar sayesinde en azından süreçlerden ve zorluklardan haberdar oluyoruz. Umarım her şey güzel olur 🙏

• @Muhtaradana, içinde söyledi: Amerika'ya büyük umutlarla gelip mutlu olamamak

@hknuysal hakkınızda hayırlısı olsun.
    Green Card iade etme koşulları https://yesilkartforum.com/forum/post/340405
    başlığında sorunuza cevap verdik.

Eğer arzu eder ve anlatmak isterseniz bu başlıktada neden bu kararı verdiğinizi bizimle paylaşırsanız çok seviniriz

İade etmeyip vergi beyanında bulunmazsam ne olur peki ?

Birdaha Abdye gitmeyeceğim sonuçta.

• @hknuysal
    Gitmesenizde kartı iade etmediniz müddetçe, siz Abd ve Abd konsolosluğu tarafından Lpr(Lawful permanent resident-oturum sahibi) olarak adlandırılacaksınız

Bu durumun sizin için iki sorun olabilecek kısmı var.

İleride Abd ye turist olarak gitmek ister ve turist vizesine başvurursanız Green kart sorun olacaktır, kartı iade edip turist vizesine başvurmanız isteyeceklerdir.

İkinci sorun Abd de yaşamıyor olsanız bile Abd dışı 10 bin dolar üstü geliriniz için her yıl vergi beyanı yapmanız gerekebilir. Ayrıca 2023 yılı için 120 bin dolar üstü Abd dışı geliriniz için vergi ödemeniz gerekebilir.

Bu konuyla ilgili sayın @knnrn ve @crazycells in mesajlarını aşağıya alıntılıyorum. Daha fazla bilgi için Gelir vergisi / beyanı başlığını ziyaret edin lütfen ⬇https://yesilkartforum.com/forum/post/8439

@knnrn, içinde söyledi: Gelir vergisi / beyani

@ebrupilten, içinde söyledi: Gelir vergisi / beyani

@knnrn Merhaba,

Benim de benzer bir durumum var. 2019 Kasım ayında 2 haftalığına giriş-çıkış yapacağım ve Mayıs 2020'de ABD'ye yerleşeceğim. Mayıs ayına kadar Türkiye'deki sabit maaşlı işim devam edecek. Mayıs ayında ikametimi henüz taşımayacağım, bir süre daha Türkiye'de kalacak.

1- Sorumlu olduğum vergi süreci göçmen vizesi ile ilk giriş yapmam ile mi başlıyor? Bu durumda benim Kasım-Aralık 2019 dönemi için vergi beyanında bulunmam gerekecek değil mi?

2- 2020 yılı için vergi beyanında bulunacağım zaman (2021'de yani) Ocak-Mayıs 2020 dönemi için Türkiye'deki maaş gelirimi beyan etmeyi unutmamalıyım değil mi?

3- Vergi beyanında bir alt limit var mıdır? Türkiye'deki maaşım 2500 TL olduğu için USD karşılığı 440 USD gibi çok düşük bir rakam oluyor.

4- Kasım-Aralık 2019 dönemi için tüm ABD ve Türkiye'de yaptığım belgeli harcamaları tax return için gösterebilir miyim?

Sistemi öğrenip alışana kadar bile olsa hata yapmak istemiyorum.

Teşekkür ederim.

1- Evet, giris yaptiginiz tarihten itibaren vergi mukellefi oluyorsunuz. Yilin son 2 ayi icin vergi beyani yapabilirsiniz. Ancak bu donemdeki geliriniz 12 bin dolarin altindaysa vergi beyani zorunlu degil (evli iseniz 24 bin). Ayrica ABD disindaki geliriniz 108 bin dolar altindaysa vergiye tabii degil.

2- Ben simdiye kadar Turkiye'deki gelirlerimi beyan etmedim. Toplamda cok kucuk miktarlar zaten (yillik 10 bin TL'nin altinda). Ama risk almamak icin beyan edebilirsiniz. Yurt disindaki geliri ucretsiz beyan etmek mumkun degil, ya bir muhasebeci ile yada Turbotax gibi sitelerin ucretli paketleri ile yapacaksiniz.

3- Yukarida yazdigim gibi alt limit var: https://www.thebalance.com/are-you-required-to-file-a-tax-return-3192868
    Bekarsaniz 12 bin, evli ciftler icin 24 bin

4- Bu sekilde kalem kalem beyan etmek (itemized deduction) cok zahmetli. Ben 24 bin dolarlik goturu usulu (standard deduction) tercih ediyorum. Bir muhasebeci ile calismiyorsaniz ve kendi isinizin patronu degilseniz itemized yapmak pek mantikli degil.

@crazycells, içinde söyledi: Gelir vergisi / beyani

@keysnambır, içinde söyledi: Gelir vergisi / beyani

@ebrupilten Aslında bildirim yapmaktan muaf değilsiniz, tutar ufak olduğu için vergisini ödemekten muafsınız.

Genelde vergi odemeyince bildirim yapilmamasi da sorun olmuyor, ama bu durumun kayit altina alinmasi icin kesinlikle herkese her yil her kosulda tavsiyem vergi bildirimini yapmalari yonunde. Neden verginin odenmedigini belgelendirmis olursunuz.

@crazycells, içinde söyledi: Gelir vergisi / beyani

@hasbelkader IRS'in yillik yurtdisi gelir sinirini asmazsaniz (~100.000 dolar gibi bir seydi), bu gelirler icin vergi odemiyorsunuz ABD'ye...

Yurtdışında elde edilen gelir konusu çok karışık. Benim anladığım kadarıyla 108 bin dolarlık limit sadece ABD dışında yaşayan ABD vatandaşı ve göçmenler için geçerli. ABD'de yaşarken ABD dışından gelir elde ediyorsanız bunları da ABD'deki beyanda belirtmek gerekiyor. Tabii aynı durum ödenen vergiler için de geçerli.
    Diyelim ki Türkiye'de 10 bin dolar kira geliri elde ettiniz ve bunun için Türkiye'de vergi ödediniz. Bunların ikisinin de vergi beyanında gösterilmesi gerekiyor. Tekrar vergi ödeme gibi bir durum yok ama beyan etmek gerekiyor.
    Benim Türkiye'de yıllık 12 bin TL kira gelirim var ve bunun için 2 bin lira civarında vergi ödüyorum. Yani elde ettiğim net gelir bin beş yüz dolar civarında. Bu nedenle ben risk alıp şimdiye kadar bunu hiç ABD'de beyan etmedim.

@kmryldz, içinde söyledi: Gelir vergisi / beyani

merhaba, konudaki mesajlarin buyuk kismini okudum ama benzer bir ornek bulamadim. DV-2022 talihlisi olarak 4 mayis 2022'de ilk girisimi yaptim. bu tarihten 5 temmuz'a kadar abd'de yasayip turkiye'deki sirketimden maas almaya devam ettim. maas, bireysel emeklilik, tazminat vs toplami 8k USD civarinda bir gelirim var bu donemden, vergi iadesi bildiriminde bunlari beyan etmem gerekiyor mu? 100k dolar uzerinde olmayan gelirleri beyan etmeye gerek yok mesajini okudum ama cok eski tarihliydi, nasil ilerlemem lazim bilemedim.

ABD'de vergi mükellefi olduğunuz tarihten yıl sonuna kadarki toplam geliriniz önemli. 10 bin doların altında ise herhangi bir beyan vermenize gerek yok. Bu miktardan fazla ise beyan vermelisiniz ama yaklaşık 100 bin dolara kadarlık kısmı vergiden muaf olacak.

$107,600 for 2020
    $108,700 for 2021
    $112,000 for 2022
    $120,000 for 2023

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

93

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |