Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Merhaba yakında muane için gideceğim ve aklıma takıldı, daha önce göz dokturuna gittiğimde gözlük yazmışlardı ama hiç almadım ve kullanmadım.
    Muane için İstenilen belgelerde gözlük kullanıyorsanız yanınızda getirin demişler
    Gitmeden önce gözlük almalı mıyım?

• Arkadaşlar merhaba,

22 Ocak tarihinde unganlarda muayene oldum. Kuğulu Park'ın hemen yanında bir işhanında 4. kattalar, ufak bir lobisi var orada belgeleri teslim ettikten bir süre sonra çağrılıyorsunuz. Doktor odasında ameliyat önlüğü giyip bekliyorsunuz, doktor gelince başka bir sağlık sorununuz yoksa göğsünüzü dinliyor ve aşı yaptıktan sonra ayrılıyor, tüm bunlar 3 dk sürüyor. Sonrasında ödeme yapıyorsunuz, ben 280 dolar ödedim, bir aşağı kattaki düzen laboratuvarına iniyorsunuz, orada genişçe bir lobide teslimleri yapıp kan, idrar ve kısa bir süre bekledikten sonra da röntgeniniz çekiliyor. Orada 117 dolar ödeme yapıyorsunuz sonrasında tekrar üst kata çıkıp tahlileri yaptığınızı belirtiyorsunuz, ertesi gün sonuçları alabilirsiniz diyorlar.

Mülakatım ise bugündü. Konsolosluğa girişte görevli polise pasaportunuzu gösteriyorsunuz sonrasında x-ray cihazından geçip ana lobiye giriyorsunuz. Orada ilk önce resepsiyonda numara veriyorlar ve beklemeye başlıyorsunuz, o numara üç kere yanacak ilkinde lobinin bitiminde koridordaki görevlilere evrakları teslim ediyorsunuz, numaranız ikinci yandığında ücreti ödüyorsunuz, en sonda ise mülakata alınıyorsunuz. Bana sarışın bayan denk geldi, Türkçe mi ingilizce mi diye sormadan ingilizce konuşmaya başladı. Merhaba, günaydın dedikten sonra elinizi kaldırarak yemin ettiriyor ve parmak izinizi alıyor. Bana ilk olarak nereye gideceksin, kimin yanına gideceksin diye sordu, California'da çok yakın bir arkadaşımın olduğunu ve onun yanına gideceğimi söyledim, konuşmaya devam ederken tamam yeterli diyip kestirip attı. O ne işle meşgul, siz gidince ne yapacaksınız diye sordu, ben arkadaşım mühendis, ben de gidince mimarlık mesleğimi yapacağımı ve lisans da alacağımı söyledim. İspanya'da bulundunuz sanırım dedi, ben de evet beş buçuk ay orada yaşadım dedim. Başka yerlere gittiniz mi diyince Amerika'ya hiç gitmedim ama avrupada, afrikada pek çok ülkeye seyahat ettiğimi söyledim. Birikimleriniz mi var hesapta dedi, evet dedim, esasında hem birikimlerim hem de aileden aldığım destek vardı. Her şeyi hızlıca kestirip attığı için söylediğiniz şeyin devamını getiremiyorsunuz. Son olarak çalışıp çalışmadığımı ve en son nerede çalıştığımı sordu, green card çıktığından beri çalışmadığımı söyledim ve daha önceki iş tecrübemden bahsettim. Teşekkürler vize durumunuz ap işlemine kalmıştır dedi ve pasaportu bana uzattı. Ben şok bir şekilde mali kaynaklar yönünden mi bir sıkıntı var dedim, sadece bizden mail bekleyin dedi. Hepi topu 3-4 dakika sürdü ve hem gerginlikten hem de kadın hızlıca konuşup lafı değiştirdiğinden düşünüp de konuşma şansınız olmuyor.

• Bu arada public charge (final rule) uygulamasi official olarak 24 Subat 2020'de baslayacakmis.

• ⭐⭐

@Emre-Dilekçi dua et dayak yememişsin 😬

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@turcouz, içinde söyledi: DV2020 Mulakat Deneyimleri

Merhaba arkadaşlar,

Sayın @Muhtaradana, sayın @crazycells 'in bir iletisinde ''Sponsor kullanarak zaten teorik olarak hic bir sey gostermeseniz bile vizeyi alabilmeniz lazim'' dediğini belirtmişsiniz. Ben de iş teklifi mektubu ile mülakata gireceğim için bu konuyu oldukça merak ediyorum.

Sayın @crazycells ayrıntılı bir cevap yazarsa madden yeterli kaynak sağlayamayacaklar için çok faydalı olacaktır. İş Teklifi Mektubu deyince ne anlıyoruz ve nasıl olması gerekiyor? Sponsor'a göre etkisi daha mı azdır? Bir çok örnek var fakat mülakat için nasıl bir örnek seçimi yapmak gerekir? Maddi kazancı ve benefitleri gösteren programlı bir Planlı İş Sözleşmesi mi olması gerekiyor?

Şimdiden teşekkürler.

Sayin @Muhtaradana 'nin da yazdigi ve sayin @bolatmali 'nin hazirladigi su iletiye bakabilirsiniz:

https://yesilkartforum.com/forum/post/117088

Sponsorluga gore etkisi daha azdir, cunku sponsorluk belgesi resmi olarak baglayici bir belge; ama is teklifi ayni derecede baglayici degil.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Manwe6265, içinde söyledi: DV2020 Mulakat Deneyimleri

Merhaba yakında muane için gideceğim ve aklıma takıldı, daha önce göz dokturuna gittiğimde gözlük yazmışlardı ama hiç almadım ve kullanmadım.
    Muane için İstenilen belgelerde gözlük kullanıyorsanız yanınızda getirin demişler
    Gitmeden önce gözlük almalı mıyım?

sadece bu amacla almaniza gerek yok.

• @Emre-Dilekçi geçmiş olsun emre bey,en yakın zamanda sorun çözülür ve vize basılı pasaportunuzu elinize alırsınız inşallah

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Emre-Dilekçi, içinde söyledi: DV2020 Mulakat Deneyimleri

Arkadaşlar merhaba,

22 Ocak tarihinde unganlarda muayene oldum. Kuğulu Park'ın hemen yanında bir işhanında 4. kattalar, ufak bir lobisi var orada belgeleri teslim ettikten bir süre sonra çağrılıyorsunuz. Doktor odasında ameliyat önlüğü giyip bekliyorsunuz, doktor gelince başka bir sağlık sorununuz yoksa göğsünüzü dinliyor ve aşı yaptıktan sonra ayrılıyor, tüm bunlar 3 dk sürüyor. Sonrasında ödeme yapıyorsunuz, ben 280 dolar ödedim, bir aşağı kattaki düzen laboratuvarına iniyorsunuz, orada genişçe bir lobide teslimleri yapıp kan, idrar ve kısa bir süre bekledikten sonra da röntgeniniz çekiliyor. Orada 117 dolar ödeme yapıyorsunuz sonrasında tekrar üst kata çıkıp tahlileri yaptığınızı belirtiyorsunuz, ertesi gün sonuçları alabilirsiniz diyorlar.

Mülakatım ise bugündü. Konsolosluğa girişte görevli polise pasaportunuzu gösteriyorsunuz sonrasında x-ray cihazından geçip ana lobiye giriyorsunuz. Orada ilk önce resepsiyonda numara veriyorlar ve beklemeye başlıyorsunuz, o numara üç kere yanacak ilkinde lobinin bitiminde koridordaki görevlilere evrakları teslim ediyorsunuz, numaranız ikinci yandığında ücreti ödüyorsunuz, en sonda ise mülakata alınıyorsunuz. Bana sarışın bayan denk geldi, Türkçe mi ingilizce mi diye sormadan ingilizce konuşmaya başladı. Merhaba, günaydın dedikten sonra elinizi kaldırarak yemin ettiriyor ve parmak izinizi alıyor. Bana ilk olarak nereye gideceksin, kimin yanına gideceksin diye sordu, California'da çok yakın bir arkadaşımın olduğunu ve onun yanına gideceğimi söyledim, konuşmaya devam ederken tamam yeterli diyip kestirip attı. O ne işle meşgul, siz gidince ne yapacaksınız diye sordu, ben arkadaşım mühendis, ben de gidince mimarlık mesleğimi yapacağımı ve lisans da alacağımı söyledim. İspanya'da bulundunuz sanırım dedi, ben de evet beş buçuk ay orada yaşadım dedim. Başka yerlere gittiniz mi diyince Amerika'ya hiç gitmedim ama avrupada, afrikada pek çok ülkeye seyahat ettiğimi söyledim. Birikimleriniz mi var hesapta dedi, evet dedim, esasında hem birikimlerim hem de aileden aldığım destek vardı. Her şeyi hızlıca kestirip attığı için söylediğiniz şeyin devamını getiremiyorsunuz. Son olarak çalışıp çalışmadığımı ve en son nerede çalıştığımı sordu, green card çıktığından beri çalışmadığımı söyledim ve daha önceki iş tecrübemden bahsettim. Teşekkürler vize durumunuz ap işlemine kalmıştır dedi ve pasaportu bana uzattı. Ben şok bir şekilde mali kaynaklar yönünden mi bir sıkıntı var dedim, sadece bizden mail bekleyin dedi. Hepi topu 3-4 dakika sürdü ve hem gerginlikten hem de kadın hızlıca konuşup lafı değiştirdiğinden düşünüp de konuşma şansınız olmuyor.

gecmis olsun, buyuk ihtimalle sadece sistem tarafindan aklanmaniz gerekiyor. Yani isimden dolayi idari isleme kalmissiniz, sadece beklemeniz gerekiyor. Telaslanmanizi gerektiren bir durum yok. Ayrintilar surada:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/2939/fy2020-administrative-process-ap-durumu-i̇dari-i̇şlem

• @Emre-Dilekçi Merhaba, geçmiş olsun öncelikle. İnşallah bir an önce vizesi basılmış olarak vizenize kavuşursunuz 🙂 acaba bankada ne kadar göstermiştiniz?

@crazycells cevaben "Yani isimden dolayi idari isleme kalmissiniz, sadece beklemeniz gerekiyor."demişsiniz ya, oradaki isim ne anlama geliyor? Anlayamadım..

• İsiminiz soyadınızı sistemden başka herhangi biri ile çakışıyor mu diye bakıyorlar isim benzerliği vs

• Merhaba, greencard eşime çıktı, 6 yaşında bir çocuğumuz var. Birikimlerimizi benim adıma olan hesapta tuttuk şimdiye kadar mevcut hesabı ortak hesap haline getirsek, maddi birikimi tek hesapta gösterip bu şekilde konsolosluğa ibraz etsek sorun olur mu acaba

• ⭐⭐⭐

@teonyc, içinde söyledi: DV2020 Mulakat Deneyimleri

Merhaba, greencard eşime çıktı, 6 yaşında bir çocuğumuz var. Birikimlerimizi benim adıma olan hesapta tuttuk şimdiye kadar mevcut hesabı ortak hesap haline getirsek, maddi birikimi tek hesapta gösterip bu şekilde konsolosluğa ibraz etsek sorun olur mu acaba

Hayır, olmaz

• @bolatmali Teşekkürler

• bunun cevabini en dogru burada alirim diye düsünüyorum,
    Mülakatla ilgili kazandıgınız sayfayı kontrol edin diye bir mail almistim
    caec sayfasında numaram hala in transitte gözüküyor ortalama kac günde readye gecmesi gerekiyor?

• @Burak-Erdoğan dosyanız Ankara da olabilir ceac güncellemeleri bazen geç yapılabiliyor, 4-5 güne ready olacaktır

• @Manwe6265 Bence almanıza gerek yok. Önemli olan testler. Diğer prosedür ağırlıklı soru cevap ile geçiyor.

• @Emre-Dilekçi Finansal olarak ne kadar gösterdiniz?

• @Emre-Dilekçi geçmiş olsun.

Ben de şunu merak ediyorum. Mülakata kadar yaklaşık 7.000 dolar biriktirebileceğim. Kalanını kredi çekip dolara çevirsem sorun oluyor mu? Yani oluşturduğumuz bankadaki dolar hesabına bi günde yüklü bi para yüklemek vs skntı oluyor mu? Çünkü ben aslında nakit biriktirip sonradan dolar hesabıma yatırıyorum ve büyük meblağlarla olduğu için bunu sorun ederler mi?

• This post is deleted!

• @salih2825 teşekkür ederim ancak kredi çekmek diye arayınca Kredi ve Çek senet ayrı ayrı çıktı 🙂 bu sebeple sordum

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

74

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |