Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @harikeyn umarım sorun çıkmaz, bol şans şimdiden.

• @birumut Hayır gözünün üzerinde kaşı var diye kafalarına göre iş yapamazlar tabi ancak demek istediğim insiyatif kullanmak için daha vakti olan bir konsolos temsilcisi diye düşünüyorum.

• @SchieZophRen yanlış hatırlamıyorsam normal vizelerde 3 defa aynı kişi ile vize görüşmesi yapmanıza sistem izin vermiyor.orda sorun ile ilgili neden sponsor istiyorsunuz mali yeterliliğim sorunsa çözebilirim diyebilinse farklı olabilirdi.

• @bolatmali, içinde söyledi: DV2020 Mulakat Deneyimleri

@birumut, içinde söyledi: DV2020 Mulakat Deneyimleri

paranın size ait olmadığını düşünmüşler ağustosta ayı yeterli gelmedi diye düşünüyorum.taşınır taşınmaz mal varlığınız varsa onların artısı olabilir

Doğrudur ama 1 ay önce parayı yatırıp onay alan arkadaşlar oldu.

Merhaba oncelikle umarim sizin icin kisa surede konu cozulur ve gonlunuzce olur. Bu sigorta uygulamasi nedir ?

• Geçmiş olsun bolatmali benimde naçizane görüşüm sorunun yeni devreye giren göçmenlere yönelik sağlık sigortası yasasının konsolosluklarda nasıl uygulanacağına dair belirsizlikten kaynaklanıyor. Muhtemelen göçmenlerin eskiye nazaran daha fazla mali kaynak yada sağlık sistemine yük getirmeyecek olduklarını kanıtlamaları isteniyor. Aksi takdirde henüz vizesini almayan bir kişiden USA de sponsor yada iş teklifi istemi hiç mantıklı değil. Bu nedenle mülakata girecek adayların daha fazla mali kaynak özellikle nakit olarak göstermeleri yada hali hazırda yurt içinde varsa özel sağlık sigortaları yurt dışı zeyil name yaparak konsolosluk danışmanlarına gösterilmesinde fayda olacağını düşünüyorum.
    Brit Simon konu ile ilgili güzel bir video hazırlamış ilgilenenler için linkini aşağıda paylaşıyorum. Umarım yardımcı olur.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@bolatmali, içinde söyledi: DV2020 Mulakat Deneyimleri

@arnblt, içinde söyledi: DV2020 Mulakat Deneyimleri

Muhtemelen bu sağlık sigortası düzenlemesinden sonra gösterdiğiniz miktarın 6 ay sizi idare edemeyeceğinizi düşünmüş olabilirler.
    Geçmiş yıllarda konsolosluk kendi facebook hesabından 15 bin + diğer kişilerin her biri için 5000$ şeklinde bir tutar belirtmişti. Yani sizin durumunuzda 20k veya daha üstü bir rakam istemişler gibi görünüyor. Araba falan varsa onu da gösterin.

İşin enterasan tarafı teminatı yükseltmem söylenmedi. Sadece sponsor ve ya iş teklifi istendi. Teminatınızı biraz daha yukarıya çekmeniz lazım dese daha mantıklı. Ama çekilişte talihli olan birisinden neden böyle evrak istesenler. Anlam veremiyorum.

siz zaten mulakata ABD'ye giderken gotureceginiz tum maddi varliginizla katilmalisiniz, dolayisiyla ben X lira gostereyim, eger yetersiz gelirse X'i arttirip bir daha giderim mentalitesinden uzaklasmaniz lazim. Hic bir konsolos size uzerine biraz daha koyun geri gonderin demez, cunku zaten tum maddi varliginizi gosterdiginizi dusunur.

• ⭐⭐⭐

@crazycells, içinde söyledi: DV2020 Mulakat Deneyimleri

Muhtemelen bu sağlık sigortası düzenlemesinden sonra gösterdiğiniz miktarın 6 ay sizi idare edemeyeceğinizi düşünmüş olabilirler.
    Geçmiş yıllarda konsolosluk kendi facebook hesabından 15 bin + diğer kişilerin her biri için 5000$ şeklinde bir tutar belirtmişti. Yani sizin durumunuzda 20k veya daha üstü bir rakam istemişler gibi görünüyor. Araba falan varsa onu da gösterin.

İşin enterasan tarafı teminatı yükseltmem söylenmedi. Sadece sponsor ve ya iş teklifi istendi. Teminatınızı biraz daha yukarıya çekmeniz lazım dese daha mantıklı. Ama çekilişte talihli olan birisinden neden böyle evrak istesenler. Anlam veremiyorum.

siz zaten mulakata ABD'ye giderken gotureceginiz tum maddi varliginizla katilmalisiniz, dolayisiyla ben X lira gostereyim, eger yetersiz gelirse X'i arttirip bir daha giderim mentalitesinden uzaklasmaniz lazim. Hic bir konsolos size uzerine biraz daha koyun geri gonderin demez, cunku zaten tum maddi varliginizi gosterdiginizi dusunur.

Peki daha önceki yıllarda böyle bir durumla karşılaşan oldu mu hatırlıyormusunuz? Nasıl bir yol izledi?
    Gösterdiğim miktar 15k$+5k$ kuralına uygun yaklaşık 25k$ gösterdim mali kanıtlarda.
    Forumda bu konuda araştırma yaptım fakat genelde mülakat öncesi ve ya aile sponsorluğu yoluyla istendiğini görüyorum.
    Bu durumu yeni gelen sigorta sistemine mi bağlamalıyız?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Merhabalar @crazycells

Kendim hakkımda bilgi;
    Kamuda kadrolu memur olarak çalışıyorum.
    Talihli olduktan sonra evlilik yaptım.
    Ds formunu evlendikten sonra güncel bilgilerle submitt ettim.
    Eşim çalışmıyor

Bugün mülakatım gerçekleşti. Ve sonuç olarak eksik evrak belgesi verilerek, sponsor ve ya iş teklifi belgelerini getirmem gerektiği söylendi.
    Benim hesabımda 9.800k$, eşimin hesabında 91 bin tl vardı.
    Paraları hesaba ağustos ayında geçmiştik.
    Bizlerden sponsor ve ya iş teklifi istenmesi normal mi?
    Daha önce mülakata giren adaylardan extra teminat göstermesi istendi diye biliyorum. Direk olarak böyle bir şey istenmesi çok tuhaf değil mi?
    Evrak teslimi için sıra numaram yanıdığında sadece bir kişinin gitmesinin yeterli olduğunu okumuştum. Buna istinaden tek başıma gittim. Fakat teslim ederken bayan eşiniz burada mı diye sordu, evet cevabım üzerine onuda çağırın dedi. Evliliğinizin geçmişine dair belge sordu. (Talihli olduktan sonra evlendim. Fakat formu evlendikten sonra gönderdim)Yanımızda fotoğraflar vardı bunları da teslim ettim. Tekrardan mülakat için beklemeye başladık.

Mülakatı yapan arkadaş tecrübesiz, siyahi genç bir adamdı. yanında sanırım tecrübeli olan bir hanım vardı sarışın. İngilizce biliyormusunuz diye sorduğunda hayır diye cevap verdim. Bir deneyelim olur mu dedi. O şekilde devam ettik mecburen. Bir şekilde, tarzanca demek daha doğru olur. Bu süre zarfında dışarıya sesi kapatarak sürekli konuştular kendi aralarında. Hesap hareketlerini dikkatli incelediler ve paranın yattığı tarihi anlamaya çalıştılar. Ne iş yapıyorsunuz, kimin yanına gideceksiniz tarzında bir kaç soru sordular cevapladım. Daha detaylı sorular sordular ama anlamadığımı belirttim. Onlarda son aşamada bir tercüman çağırdılar ve öğrenci belgemin olup olmadığını sordu. Yanımda öğrenci kartım vardı onu gösterdim geri verdiler. Formda üniversite öğrencisi olduğumu belirtmiştim önlerine lise diploması koydum sanırım bundan kaynaklı. Daha sonra dışarıya sesi kapatıp kendi aralarında konuştular. Siyahi olan adama sarışın bir şeyler gösterip öğretiyor gibiydi. Son aşamada sadece mimiklerinden anladığım kararı siyahi verdi ve 20bin dolar yeterli değil dedi. Bu sırada tekrardan kapattılar dış sesi. Bir süre daha konuştular ve en son tercüman bana eksik evrak kağıdı vererek sponsor ve ya iş teklifi belgenizi pasaportlarınızla birlikte gönderin onaylanacaktır. Yani inşallah onaylanacaktır dedi. Dumur olduk kaldık.
    Her ikimize aynı kişi sponsor olabilir mi dedim?
    Senin altına eşininde adını yazabilir sorun olmaz. Yıllık 20k$ üzerinde birinin sponsor olması yeterli. İş teklifinin ise 1 yıl boyunca ay ay kazanacağınız miktarı belirtmesi gerekli dedi.
    Sayın @crazycells sizlerin bilgilerini bekliyorum. Çekilişte kazanan bir talihliden böyle bir belge istenmesi normalmi.
    Konsolosluğa yeniden değerlendirme talebi yapma ihtimalimiz var mı?
    Sponsor ve ya iş teklifi bulma ihtimalim düşük, bunun yerine teminatı daha fazla yükseltip, mali döküm olarak gösterebilirmiyiz yeniden.
    Sponsor bulmamız durumunda bile vizemiz onaylanmama durumu hakkında bir şey söyleyebilirmisiniz?

Biraz karmaşık yazmış olabilirim. Kusura bakmayın bu arada

Bana verilen evrak;

Hawaii ve Alaska disindaki eyaletlere yerlesiyorsaniz iki kisi icin 20.575 dolar su an icin cizelgeye gore yeterli gorunuyor. Fakat konsolos; kisinin yasi, egitim durumu, is deneyimleri, saglik durumu, medeni durumu gibi nedenleri goz onunde bulundurarak bu miktarin daha azini veya daha cogunu yeterli bulabilir. Bu karara bizim etki etmemiz mumkun degil.

Gecen yillardaki deneyimlerden biliyoruz... konsolos daha fazla miktari daha sonra kabul edebiliyor, ama tabii kabul etmeme haklari da var. Tarihleri ve miktarlari cok iyi inceledi dediniz, eger paralar benzer zamanlarda yatirildiysa ayni paranin iki hesapta durdugunu dusunmus de olabilir.

Fakat "20 bin dolar yeterli degil" lafini beklemezdim ben de, eskiden konsoloslar miktar konusunda cok sertti ama son yillarda bu kadar sert bir uygulama duymamistik pek. Belki de eski usullere geri donduler...

Eger ABD'de is bulmaniz ya da mali bir sponsor bulmaniz mumkun degilse (en garantisi kendinize mali bir sponsor bulmaniz olur tabii ki) o durumda bu miktari 25-30 bin dolar ustune cikarip, tek bir banka hesabina koyup bu miktari konsolosluga gondermeyi deneyebilirsiniz. Aciklamaya da onceki miktarin yeterli gelecegini dusundugunuz icin tum maddi birikiminizi sunmadiginizi ve bu sekilde mulakata katildiginizi ama ABD'ye bu gostereceginiz miktarla gitmek istediginizi yazabilirsiniz.Aayrica -eger baska mal veya gayrimenkuller varsa- gitmeden nakite cevirebilecek A, B, C mallarinin degerlerini gosteren belgeleri de postaya ekleyin kesinlikle.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Peki daha önceki yıllarda böyle bir durumla karşılaşan oldu mu hatırlıyormusunuz? Nasıl bir yol izledi?
    Gösterdiğim miktar 15k$+5k$ kuralına uygun yaklaşık 25k$ gösterdim mali kanıtlarda.
    Forumda bu konuda araştırma yaptım fakat genelde mülakat öncesi ve ya aile sponsorluğu yoluyla istendiğini görüyorum.
    Bu durumu yeni gelen sigorta sistemine mi bağlamalıyız?

Sponsorlukla ilgili bilgileri de su konuda bulabilirsiniz:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/255/sponsorluk-islemleri-ve-yapilmasi-gerekenler-i-134-ve-i-864/

Bu arada duzeltme yapayim, 2018 yilinin degerini yazmisim yukarida. Bu yil icin 21.138 dolar yeterli gorunuyor. Ilgili konuyu da guncelledim...

Screen Shot 2019-11-01 at 11.17.13 AM.png

Bir onceki yil icin degerler:

odVVnG.png

Henuz neye baglayacagimizi bilemiyoruz 🙂 oncelikle bu sekilde yasanan deneyimlerin sayisinin artmasi lazim.

• ⭐⭐⭐

Merhabalar @crazycells

Kendim hakkımda bilgi;
    Eşim çalışmıyor

Bugün mülakatım gerçekleşti. Ve sonuç olarak eksik evrak belgesi verilerek, sponsor ve ya iş teklifi belgelerini getirmem gerektiği söylendi.
    Daha önce mülakata giren adaylardan extra teminat göstermesi istendi diye biliyorum. Direk olarak böyle bir şey istenmesi çok tuhaf değil mi?
    Evrak teslimi için sıra numaram yanıdığında sadece bir kişinin gitmesinin yeterli olduğunu okumuştum. Buna istinaden tek başıma gittim. Fakat teslim ederken bayan eşiniz burada mı diye sordu, evet cevabım üzerine onuda çağırın dedi. Evliliğinizin geçmişine dair belge sordu. (Talihli olduktan sonra evlendim. Fakat formu evlendikten sonra gönderdim)Yanımızda fotoğraflar vardı bunları da teslim ettim. Tekrardan mülakat için beklemeye başladık.

Mülakatı yapan arkadaş tecrübesiz, siyahi genç bir adamdı. yanında sanırım tecrübeli olan bir hanım vardı sarışın. İngilizce biliyormusunuz diye sorduğunda hayır diye cevap verdim. Bir deneyelim olur mu dedi. O şekilde devam ettik mecburen. Bir şekilde, tarzanca demek daha doğru olur. Bu süre zarfında dışarıya sesi kapatarak sürekli konuştular kendi aralarında. Hesap hareketlerini dikkatli incelediler ve paranın yattığı tarihi anlamaya çalıştılar. Ne iş yapıyorsunuz, kimin yanına gideceksiniz tarzında bir kaç soru sordular cevapladım. Daha detaylı sorular sordular ama anlamadığımı belirttim. Onlarda son aşamada bir tercüman çağırdılar ve öğrenci belgemin olup olmadığını sordu. Yanımda öğrenci kartım vardı onu gösterdim geri verdiler. Formda üniversite öğrencisi olduğumu belirtmiştim önlerine lise diploması koydum sanırım bundan kaynaklı. Daha sonra dışarıya sesi kapatıp kendi aralarında konuştular. Siyahi olan adama sarışın bir şeyler gösterip öğretiyor gibiydi. Son aşamada sadece mimiklerinden anladığım kararı siyahi verdi ve 20bin dolar yeterli değil dedi. Bu sırada tekrardan kapattılar dış sesi. Bir süre daha konuştular ve en son tercüman bana eksik evrak kağıdı vererek sponsor ve ya iş teklifi belgenizi pasaportlarınızla birlikte gönderin onaylanacaktır. Yani inşallah onaylanacaktır dedi. Dumur olduk kaldık.
    Senin altına eşininde adını yazabilir sorun olmaz. Yıllık 20k$ üzerinde birinin sponsor olması yeterli. İş teklifinin ise 1 yıl boyunca ay ay kazanacağınız miktarı belirtmesi gerekli dedi.
    Sayın @crazycells sizlerin bilgilerini bekliyorum. Çekilişte kazanan bir talihliden böyle bir belge istenmesi normalmi.
    Sponsor ve ya iş teklifi bulma ihtimalim düşük, bunun yerine teminatı daha fazla yükseltip, mali döküm olarak gösterebilirmiyiz yeniden.
    Sponsor bulmamız durumunda bile vizemiz onaylanmama durumu hakkında bir şey söyleyebilirmisiniz?

Bana verilen evrak;

Hawaii ve Alaska disindaki eyaletlere yerlesiyorsaniz iki kisi icin 20.575 dolar su an icin cizelgeye gore yeterli gorunuyor. Fakat konsolos; kisinin yasi, egitim durumu, is deneyimleri, saglik durumu, medeni durumu gibi nedenleri goz onunde bulundurarak bu miktarin daha azini veya daha cogunu yeterli bulabilir. Bu karara bizim etki etmemiz mumkun degil.

Gecen yillardaki deneyimlerden biliyoruz... konsolos daha fazla miktari daha sonra kabul edebiliyor, ama tabii kabul etmeme haklari da var. Tarihleri ve miktarlari cok iyi inceledi dediniz, eger paralar benzer zamanlarda yatirildiysa ayni paranin iki hesapta durdugunu dusunmus de olabilir.

Fakat "20 bin dolar yeterli degil" lafini beklemezdim ben de, eskiden konsoloslar miktar konusunda cok sertti ama son yillarda bu kadar sert bir uygulama duymamistik pek. Belki de eski usullere geri donduler...

Eger ABD'de is bulmaniz ya da mali bir sponsor bulmaniz mumkun degilse (en garantisi kendinize mali bir sponsor bulmaniz olur tabii ki) o durumda bu miktari 25-30 bin dolar ustune cikarip, tek bir banka hesabina koyup bu miktari konsolosluga gondermeyi deneyebilirsiniz. Aciklamaya da onceki miktarin yeterli gelecegini dusundugunuz icin tum maddi birikiminizi sunmadiginizi ve bu sekilde mulakata katildiginizi ama ABD'ye bu gostereceginiz miktarla gitmek istediginizi yazabilirsiniz.Aayrica -eger baska mal veya gayrimenkuller varsa- gitmeden nakite cevirebilecek A, B, C mallarinin degerlerini gosteren belgeleri de postaya ekleyin kesinlikle.

Merhabalar @crazycells

Kendim hakkımda bilgi;
    Eşim çalışmıyor

Bana verilen evrak;

https://i.hizliresim.com/NLoQNO.jpg

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim
    Sponsor sadece talihlileye sponsor olsa bir sorun olur mu?
    Talihliye farklı, eşine farklı kişi sponsor bulanabilirse bu durum sorun teşkil eder mi?
    Yararımıza olur mu?
    Sponsorlarla birlikte maddi teminatımızı daha yüksek seviyeye çekerek göstersek bizlere avantaj sağlar mı?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@bolatmali surec sizin dusundugunuz gibi islemiyor, su konuyu incelemelisiniz:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/255/sponsorluk-islemleri-ve-yapilmasi-gerekenler-i-134-ve-i-864

tek bir sponsor hem size hem de esinize destek olacak, sponsorun aile uyesi sayisina +2 eklemelisiniz kendiniz icin, yukaridaki cizelgeden kontrol edebilirsiniz yine...

Sponsorluk durumunda kisinin kendi maddi birikimlerini degerlendirmiyorlar, bilginize. Onemli olan sponsorun tek basina yetebilmesi, en cok buna bakiyorlar.

• @bolatmali abi çok geçmiş olsun ne oldu öyle anlamış değilim. bugün bize neredeyse hiç bir şey sormadılar çalışıyormuşsunuz nereye gidecekseniz hayırlı olsun hepsi bu kadar. talihli hanım olmasına rağmen belgeleri ben yalnız teslim ettim. sorun olmadı. direkt sponsor istemeleri çok ilginç. inşallah alırsınız abicim. acaba hanımın hesabındaki para sizin hesapta olsa sonuç aynı olurmuydu?

• ⭐⭐⭐

@hamzamurat, içinde söyledi: DV2020 Mulakat Deneyimleri

@bolatmali abi çok geçmiş olsun ne oldu öyle anlamış değilim. bugün bize neredeyse hiç bir şey sormadılar çalışıyormuşsunuz nereye gidecekseniz hayırlı olsun hepsi bu kadar. talihli hanım olmasına rağmen belgeleri ben yalnız teslim ettim. sorun olmadı. direkt sponsor istemeleri çok ilginç. inşallah alırsınız abicim. acaba hanımın hesabındaki para sizin hesapta olsa sonuç aynı olurmuydu?

Tebrik ediyorum sizleri. Maleseef dağıldık böyle bir cevapta.
    Siz ne kadar göstermiştiniz hesabınızda ve ne kadar süre önce yatırmıştınız bu miktarı?
    Bir de mülakatınızı hangi görevli yaptı?
    İngilizce mi gerçekleştirdiniz, türkçe mi?

• @bolatmali mülakatı Türkçe yapmak istediğimizi söyledik. 1 dakika deyip arkadan bir bayanı yardımcı olması için çağırdılar. eşim çalışmadığını söyledi ama hesabında her ay duzenli olarak yatmış yüksek miktarda kira geliri gozukuyordu. mülakatımızı beyaz Amerikalı bir bey gerçekleştirdi. bence sponsor olmasa bile yüksek miktarda bir rakam içeren hesap dokumu gönderebilirseniz durum farklı olabilir.

• ⭐⭐⭐

@hamzamurat, içinde söyledi: DV2020 Mulakat Deneyimleri

@bolatmali mülakatı Türkçe yapmak istediğimizi söyledik. 1 dakika deyip arkadan bir bayanı yardımcı olması için çağırdılar. eşim çalışmadığını söyledi ama hesabında her ay duzenli olarak yatmış yüksek miktarda kira geliri gozukuyordu. mülakatımızı beyaz Amerikalı bir bey gerçekleştirdi. bence sponsor olmasa bile yüksek miktarda bir rakam içeren hesap dokumu gönderebilirseniz durum farklı olabilir.

Çok teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için ve iyi dilekleriniz için 🙂

• @bolatmali rica ederim inşallah durumlar biran önce düzelir sizin için.

• @hamzamurat Hayırlı olsun yeni hayatinizda başarılar dilerim hangi eyaleti düşünüyorsunuz

• İyi akşamlar. Mülakat için gelen son mailde istenilen belgelerde ABD telefon numarası isteniyor. Bunu nasıl bir belgeyle götürebilirim? Bana mi ait olması gerekiyor?

• ⭐⭐

@rana hergün yeni bişey mi çıkarıyorlar

• Dur bakaĺim daha neler gorecegiz

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

107

40.9k
Users

4.4k
Topics

425.5k

| | | |