Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Amerika'da isminizi değiştirmek isteseydiniz ne olurdu?

• Merhabalar eger onumuzdeki gunlerde mulakatim mutlu son ile biterse benimde aklimdaki sorunlarin biri de isim konusu adim isa ve bu amerikada nasil zorluk/kolaylik olur bilemiyorum.

• ⭐⭐

@kratos İsa isminin ingilizcesi Jesus olabilir

• @Orhan-Cabarov, içinde söyledi: Amerika'da isminizi değiştirmek isteseydiniz ne olurdu?

Orhan = Orlando olabilir ? 😃

Sanırım en zor olan isimlerden biri bizimkisi... Ayrıca Orhan ingilizce Orphan ile çok karıştırılıyor... Orphan=Yetim demek, oldukça nahoş geliyor bana... Ses benzeşmesi bir isim bulamazsam tamamen farklı isimlere bakacağım...

• @orhancengizk Bunu bilmiyordum teşekkür ederim. O noktaya gelebilirsem ben de isim değişebilirim. Orlando nasıl sizce ? 😅

• @orhancengizk benim ismim de isa "this is a gibi" ingilizce karsiligi jesus isim olarak kullanilmaktan ziyade daha cok dini metinlerde kullaniliyor diye biliyorum. Benim sansima ki soyadimin da incilde peygamber/mesih anlamina geldigini ogrendim. Sizin gibi durumum karmasik yani.

• @Orhan-Cabarov, içinde söyledi: Amerika'da isminizi değiştirmek isteseydiniz ne olurdu?
    Orhan = Orlando olabilir ? 😃

Eğer şahsi fikrimi soruyorsanız, o ile başlayan ses benzeşmeli bir isim yerine tamamen farklı ama hoşumuza giden bir isim tercih edilebilir diye düşünüyorum.
    Birde isim telaffuzu kolay ve açıkca anlaşılabilir, heceleme yapmak zorunda kalmayacağımız bir isim olmalı diye düşünüyorum
    David, Jack, Bruce vb olabilir.

Eğer tamamen farklı isim bulunmaya karar verilirse ingilizce isimler sözlüğüne de göz atmakta fayda var. Mesela önceki sayfalardan birinde (yazarını şimdi hatırlayamadım); Duncan ismini tercih ettiğini ve anlamnı beğendiğini söylemişti, hem telaffuzu kolay hemde anlamını iyi idi. (Esmer savaşçı demekmiş galiba). Benzer şekilde isim sözlüğüne göz atmakta isim seçimi konusunda faydalı olabilir.

• @orhancengizk Haklısınız, fikriniz için teşekkür ederim. Eğer isim değişeceksem yabancı yeni isim seçmek daha mantıklı cidden.

@orhancengizk Haklısınız, fikriniz için teşekkür ederim. Eğer isim değişeceksem yabancı yeni isim seçmek daha mantıklı cidden.

Orhan bey, ben şöyle düşünüyorum, eğer greencard çıkarda gidersem, tamamen ingilizce bir isim ve soy isim almak dşüncesindeyim, usa pasaportu da aldıktan sonra elimde 2 farklı kimlik olacak ve her ikisi de resmi kimlik...
    Herhangi bir sebeple Türkiyede gerekli olması durumunda (pandemi de yabancılara dışaırda dolaşma özgürlüğü verilmesi gibi) yabancı kimliği kullanmak avantajlı olabilir diye düşünüyorum, ayrıca malesef hem halkımızın hemde koılluk kuvvetlerimiz yabancılara daha saygılı davranıyor nedense, bunun için de üzülerek yazıyorum ki yeri geldiğinde yabancı kimliğim ile ekendimi tanıtmak avantajlı olabilir diye düşünyorum

• @orhancengizk Çok mantıklı ve çok haklısınız hocam.

• Ince bir ayrintiyi buraya not dusmek istiyorum. ABD'de isim degistirme isi nedense hep Turkler ve Araplarda var. Ben daha hic bir Italyan, Yunan veya baska Batili ulkelerden hatta Cin'den Japonya'dan gelenlerin isim degistirdiklerine rastlamadim. Ama Turkler ve Araplardan resmi olarak isimlerini degistirenlere rastladim. Istisnalar belki vardir tabii ki ama yinede genel olarak bunu belirtmek istedim.

• ⭐⭐

.....australyada isim degistiren azdir,ismin telafuzu zorsa nick name takma isim konur.....genelde ismi robert olanlara bob denir,william olanlara bill denir,richard olanlara dick denir..ingiltere de siyah kokenli futbol oyniyan oyuncu var ingiliz vatandasilar, belki dedeleri bir yerden gelmis,cok eskiden ingilizler orta amerika adalarindan cok siyahi getirmisler.bilhassa jamaika dan, simdi bu siyahi futbolcularin isimlerine bakinca hep kendilerine ingiliz ismi aldiklarini goruyorum..benim aileden biri bulent ama herde bill diye cagiriliyor. bir baskasi yine aileden bahri,nereye gitse barry diye cagriliyor.

..gecenlerde netten internet haberlerine bakiyordum, australyada yasiyan cifte vatandasligi olan turk genci adini degistiriyor,ondan sonrada suriyeye savasa gidiyor,terrorist oluyor, kurtler yakaliyorlar bir kac sene hapiste yatiriyorlar,terrorist oldugu icin australya hukumeti pasaportunu iptal ediyor, turk hukumeti benim bu isimde vatandasim yok diyor.

• ⭐⭐

@orhancengizk tam yazacaktım her yerde kendi ismim aynı olsun diye ama sizede hak verdim gercekten

• @MySea Amerika' da yaşayan arkadaşlardan fikir almak adına şunu sormak istiyorum isa ismi kullanırken sanki is a gibi anlaşılır diye düşünüp bu konuda sorun yaşar mıyım? bunun yanı sıra okunuşu(telaffuzu nasıl olur adımın) @orhancengizk nın da dediği gibi ülkemizin geldiği noktalardan bazıları olan kendi vatandaşı olan bizlere negatif ayrımcılık hissi veren uygulamalara ve pandemi yönetiminin bazı eksikliklerine katılıyorum.

• @kratos Isa ismine hic rastlamadim, o yuzden bir yorumda bulunamam. Ama mesela Can ismini John diye kullanan iki arkadasim var. Harun ismini Hank olarak kullanan arkadasim var. Bulent ismini Billy diye kullanan var. Resmiyette isimlerini degistirdiler mi bilemiyorum.

• @Erkand, içinde söyledi: Amerika'da isminizi değiştirmek isteseydiniz ne olurdu?

@kratos İsa isminin ingilizcesi Jesus olabilir

Amerikaya adapte olmaya calisirken bir anda Meksikali olarak kendinizi bulursunuz 😆. Resmen isim degistirmeye gerek yok cogu zaman. Mesela Isa ise adiniz insanlara kendiniz Izzy olarak tanitabilirsiniz. Maksat onlarin anlamasi ve benimsemesi kolay olsun.

• @MySea, içinde söyledi: Amerika'da isminizi değiştirmek isteseydiniz ne olurdu?

Ince bir ayrintiyi buraya not dusmek istiyorum. ABD'de isim degistirme isi nedense hep Turkler ve Araplarda var. Ben daha hic bir Italyan, Yunan veya baska Batili ulkelerden hatta Cin'den Japonya'dan gelenlerin isim degistirdiklerine rastlamadim. Ama Turkler ve Araplardan resmi olarak isimlerini degistirenlere rastladim. Istisnalar belki vardir tabii ki ama yinede genel olarak bunu belirtmek istedim.

Ingilizcede ozellikle cince isimlerin telafuzu ve anlasilmasi zor oldugu icin, cinliler genellikle ingilizce bir isim daha kullanir. Latin kokenli dillerde genelde isimler benzerdir sorun cikmaz, ama latin kokenli olmayan dillerden isimler icin daha kolay anlasilabilen isim kullanimi bayagi yaygin.

• @MySea teşekkür ederim. 👍

• ⭐⭐

İsmi Enes olanlar bu konuyu iyi düşünmeli.

• ⭐⭐

ismi ufuk olanlar amerikaya giderlerse muhakkak takma ad kullanmalidirlar...isaac ibrahim peygamberin ogludur,isa gibi de kullanilabilir ya da ismi isa olan isaac diyebilir.

Benzer Başlıklar

• 141
  • 55
  • 49
  • 7
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

89

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |