Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • Yasaklı

merhaba arkadaşlar ... eskiden bir çok insanın umudu olarak görülen avrupa şimdi ki zamanlarda ise insanların bir an önce kaçmak için can attıkları yer haline gelmiş bulunmakta. Açıkcası özellikle eskiden almanya çok rağbet görmüş ülkelerden biri idi türkler tarafından. Bunun nedeni türkiye de ki ekonomik sıkıntılar işsizlik hayat pahalılığı . Şimdi ise tam tersi olmuş durumda avrupada büyüyen işsizlik ekonomik kriz türkiyeyi daha cazip hale getirmiş durumda. Özellikle avrupada yaşayan vatandaşlarımızla yaptığımız sohbet 'lerde türkiyenin şu an da avrupadan çok daha iyi durumda olduğunu bildirmeleri bizlerin ne kadar şanslı olduğumuzu gözler önüne seriyor . Ayrıca bu sohbet ortamında yaptığımız analist'te avrupa da yaşayan insanların bunları dile getirirken bile ne kadar tedirgin olduklarının ve ne kadar özlem cektiklerinin sözlerinden ve gözlerinden anlayabiliyorsunuz. Umarım hepsi en kısa zamanda yeniden vatanlarına döner ve türkiyede güzel olan iyi olan herşeyden yararlanırlar

• almanyada vs yaşayıp gelmeyin diyorsanız nafile gelicem.Halledeyim şu pasaport vatandaşlık işlerini 1 yıldan beri uğraşıyorum kuyruğuna geldim.Alıp pasaportu almanya isveç belçika neresi olursa artık.Siz gelin burda yaşayın 300 euro asgari ucretle göreyim.

Yok avrupada yaşamıyorsanız boşverin bence o bunu dedi şu sunu dediyi.2012 de maaşım 1100 küsür dolardı şuan700- 800 dolar yapmıyo .Çok değil 1000 dolar maaş alma ihtimalim yok bidaha 5600tl mi yapıcaklar.Olmaz ama daha da düşücek dolar olarak herşeyi dolar yada euro ile alıp tl kazanıyoruz memlekette.benzin mazot dolar artar artar her turlu elektronik ,gıda,giyim ,konut ,araba fiyatı artar.dolar euro duşerse azalmaz.Dolar artınca zammı geçiren dolar inince indirimi yapmadı .Ben bu ülkede alnımın teriyle çalışıp kuruş vergi kaçırmadan ay sonunu zar zor getirmeye çalışıyorum.Verginin kralını ödüyorum nerdeyse abd de sağlık sigortası kadar gss ödüyorum.Zorluğu burdada cekiyorum zaten almanya filan ne ki .Burda ihaleye girmiyorum,inşaat yapmıyorum.Oralarda daha kötumu olur olmaz bence hiç kendini korkutma.benim oraya 1-2 yıl önce evlenip giden tanıdığım var.adam iş bulana kadar karısı çalıştı almanyada çalışoyodu zaten kadın.2kışı evi kira olduğu halde geçinip kanarya adalarına tatile gittiler bir kişini maaşıyla .ust duzey işte değil.orda doğup yaşayan yaşça buyuk akrabalrım sızlanıyo aman öyle boyle geç onları kazanmışlar parayı emeklilkleri yaklaşmış burda ev bark mal mulk almış ay oyle vay soyle çocuklarıda tr vatandaşlığından çıkıp alman vatandası oluyo.Burdan yeni giden gel heturlu gecinirsin diyo.Gitme ımkanın varsa git gör yaşa ondan sonra olmadı dersen dşycek bişey yok.yok gitme imkanın yoksa .... nediyim

• Yasaklı

@jinglebells benim anlatmak istedigim avrupada artık eskisi gibi para pul iş imkanının olmaması. inan türkiyede herşey güzel isteye iş var rahat ferah yani . avrupa da aldıgın para belli evet ama verdigin kira yiyecek icecek gibi bir cok şey kazandıgın parayla kafa kafa ya gidiyor o yüzden eskisi gibi avrupada yaşamak cazip gelmiyor . senede 15-20 günlüğüne tatile gidersin avrupaya ayrı ama geri kalan zamanlarda türkiyede olmak yaşamak bambaşka...

• @boreas Avrupa'ya gitmeye Artık gerek Yok içinde söyledi:

merhaba arkadaşlar ... eskiden bir çok insanın umudu olarak görülen avrupa şimdi ki zamanlarda ise insanların bir an önce kaçmak için can attıkları yer haline gelmiş bulunmakta. Açıkcası özellikle eskiden almanya çok rağbet görmüş ülkelerden biri idi türkler tarafından. Bunun nedeni türkiye de ki ekonomik sıkıntılar işsizlik hayat pahalılığı . Şimdi ise tam tersi olmuş durumda avrupada büyüyen işsizlik ekonomik kriz türkiyeyi daha cazip hale getirmiş durumda. Özellikle avrupada yaşayan vatandaşlarımızla yaptığımız sohbet 'lerde türkiyenin şu an da avrupadan çok daha iyi durumda olduğunu bildirmeleri bizlerin ne kadar şanslı olduğumuzu gözler önüne seriyor . Ayrıca bu sohbet ortamında yaptığımız analist'te avrupa da yaşayan insanların bunları dile getirirken bile ne kadar tedirgin olduklarının ve ne kadar özlem cektiklerinin sözlerinden ve gözlerinden anlayabiliyorsunuz. Umarım hepsi en kısa zamanda yeniden vatanlarına döner ve türkiyede güzel olan iyi olan herşeyden yararlanırlar

Bu kadar kötü reklam görmemiştim. Avrupadakiler gelme diyorsa gitmek lazım ayrıca 🙂

• @boreas Sanki memleket özlemi ağır bastığından dolayı böyle söylemler oluyor.

• @oradaki Avrupa'ya gitmeye Artık gerek Yok içinde söyledi:

@boreas Sanki memleket özlemi ağır bastığından dolayı böyle söylemler oluyor.

Yok hocam, eş dost akraba onlara bizi de al demesin,musallat olmasın diye. Yoksa gel desen düzenim burada muhabbetindeler.

• @boreas belki 70-80-90lara göre kotudur avrupada.hatta durumu kötuye gidiyodur.oyle kabul edelim kotuye gidişi mehter adımıyla avrupanın.Bizim iyiye gittiğimizi kimse söyleyemez.Gidiş hızımızsa koşar adımla.Bir insana doğduğu ulkeyi terk ettirecek olan gecim sıkıntısı değil.O heryerde var ve bence her sabit gelirli bununla karşılaşır.eninde sonunda.asıl neden ümitsizlik.en azından benim icin.
    örnek olması amacıyla (konu avrupa farkındayım)trt nin belgeseli var amerikada turk olmak diye izlemediysen izle amerikada turk doktor profesor falan çıkartmışlar ağlaşıyolar.ama profesor olan bilim yapma olanağına kavuşuyosunuz diyor.kadının biride insan olduğunuzu hissediosunuz diyo,ıBurda adam yapamamış bilimi kalkmış burdan gitmiş abd de yapıyor.niye?Adamda bir sorun yok öyle olsa ordada yapamaz.

• @boreas biraz sert oldu galiba kusura bakma. aslında bi çok kısmınıda sildim.

• Son sözüm şudur.Gitme imkanı olanın gidip görüp yaşadıktan sonra buna karar vermesi lazım.Orda yaşayanın ne dediğinin pek önemide yok.

• @boreas Avrupa'ya gitmeye Artık gerek Yok içinde söyledi:

@jinglebells benim anlatmak istedigim avrupada artık eskisi gibi para pul iş imkanının olmaması. inan türkiyede herşey güzel isteye iş var rahat ferah yani . avrupa da aldıgın para belli evet ama verdigin kira yiyecek icecek gibi bir cok şey kazandıgın parayla kafa kafa ya gidiyor o yüzden eskisi gibi avrupada yaşamak cazip gelmiyor . senede 15-20 günlüğüne tatile gidersin avrupaya ayrı ama geri kalan zamanlarda türkiyede olmak yaşamak bambaşka...

Bu konuyu baslatan iletiye yorum yapmayayim diye dusunmustum ancak karinca misali "maksat safimiz belli olsun" dedim. Bir de Sayin İnönü'ye atfedilen (soz meclisten disari) ""Bir memlekette, namuslular, namussuzlar kadar cesur olmadıkça, o memlekette kurtuluş yoktur."" sozu kulaklarimda cinladi...

Fikir sahibi olurken keske biraz da (veya daha) bilgi sahibi olsaydiniz. Belli ki internet erisiminiz mevcut, biraz daha objektif ve farkli acilari da gorebilecek sekilde arastirma yapmaya ne dersiniz? Eger Turkiye'deyseniz kendi cevrenizin disindaki insanlarla iletisim kurmaya, gunluk hayatlarini gozlemlemeye ne dersiniz peki? Bazen izole olarak yasadigimiz kendi cevremizin sartlari tum ufkumuzu kaplayabilir; kim bilir belki bir zamanlar Nasyonal Sosyalist Alman Isci Partisi uyeleri de sadece kendi sartlarindan hareketle tum ulkede herseyin gulluk gulistanlik olduguna inanarak yasiyorlardi. Baslangic olarak su videoyu onerebilirim size:

• yapmayın abi 2019 da halamı şuraya gelmeyin buraya gelmeyin yazık..

• bu video izlemiş birisi olarak ülkenin durumu o kadar vahimki şu saatte dolar kuru bile her gecen saniye artıyor 5,89TL imkanı olan varsa çalışıp alın terinin karşışıgını insan gibi alabilcegi yerlere yerleşsin ..ben green kartı bekliyorum nasıp olursa usa en avantajlı yerdir şuanda..

• ⭐⭐⭐

Cebindeki 1 paranın 6.5 para ettiği bir ülkeye giderek günlük yaşamın sorunlarından sıyrılmış halde sadece para harcamak elbette çok güzel.

Ne kadar Avrupa veya diğer ülkeler için “Turist olmak ile yaşamak çok ayrı şeyler” deniliyorsa, aynısı Türkiye içinde geçerli. Avrupadaki bu vatandaşlarımız, sizlerde maalesef Türkiye’ye turistsiniz.

• Yasaklı

@jinglebells kafam karıştı... maaşın varsa nasıl gss ödüyorsun gss hiç bir işi maaşı geliri olmayan ve belli kriterin altında kalanlar için o da 100 tl mi ne

• Basligi okudum tam da mevcut durumda ingilterenin ayrilma muhabbeti, italya-ispanya-yunanistanin dar bogazda olusu, almanyanin buyume verilerinin, ihracatinin dususu fln uzerine guzel bir tartisma diye hayal ettim ama ilk posttan sonra bi gulme tuttu.guldurme kardesim kendini millete...avrupa bizi gisganiy demek

• Yasaklı

@ercan-tekoglan Avrupa'ya gitmeye Artık gerek Yok içinde söyledi:

Basligi okudum tam da mevcut durumda ingilterenin ayrilma muhabbeti, italya-ispanya-yunanistanin dar bogazda olusu, almanyanin buyume verilerinin, ihracatinin dususu fln uzerine guzel bir tartisma diye hayal ettim ama ilk posttan sonra bi gulme tuttu.guldurme kardesim kendini millete...avrupa bizi gisganiy demek

gısganacak hali bile kalmamış demek istiyo

• ailemin yüzde 90 avrupa işçi annem babamda oradan emekli.Yazın izine gelip 100 eur bozdurup karşılığında 650 tl alan aa herşey nekadar ucuz diyen 1 ay boyunca her gün 3 öğün dışarda yemek yiyenler sanıyor ki Türkiye de herkes öyle yaşıyor.Avrupa insanlar işsizlik korkusu yaşıyor mu hayır tıkır tıkır iş bulana kadar para alıyorlar.
    çocukları çocuk maaşı alıyor.1 asgari ücretli ile aldığı kaç kilo et alır Türkiye de kaç kilo et alırlar bu karşılaştırmak bile istemiyorum.
    eur dolar kazanıp Türkiyede yaşanır krallar gibi avrupada emekli olup1500 eur alıp Türkiye ye dönen çok kişi var onların tuzu kuru.
    avrupa eskisi gibi değilmiş iş yok muş iş değil iş beğenmemek var nasılsa işsizlikten para alıyorlar.
    En önemlisi ise dünya değişiyor ama hala kendilerini değiştirmiyorlar yeni nesilde eğitim meslek edinme çok az .meslek sahibi yada işyeri sahibi olanlar hayattlarnda memnun.

• ........

• @tanti Avrupa'ya gitmeye Artık gerek Yok içinde söyledi:

@oradaki Avrupa'ya gitmeye Artık gerek Yok içinde söyledi:

@boreas Sanki memleket özlemi ağır bastığından dolayı böyle söylemler oluyor.

Yok hocam, eş dost akraba onlara bizi de al demesin,musallat olmasın diye. Yoksa gel desen düzenim burada muhabbetindeler.

Haklısınız 🙂 iyimser düşünmek istemiştim sadece.
    Bizim ülkemize özgü bir kıskançlık mı yoksa diğer ülkelerdeki insanlarda da varmı acaba?

• @sinem

@sinem Avrupa'ya gitmeye Artık gerek Yok içinde söyledi:

@jinglebells kafam karıştı... maaşın varsa nasıl gss ödüyorsun gss hiç bir işi maaşı geliri olmayan ve belli kriterin altında kalanlar için o da 100 tl mi ne

maalesef keşke işsizken ödenip biten bir şey olsaydı.çalışıyor musun bilmiyorum.eğer çalşıyorsan bordrona bir bak.Çalışmıyorsan http://www.mesaymm.com.tr/SGK_ve_GSS_Kanununa_Gore_Prim_Oranlari-listdetay-94.aspx burda oran listesi var %12,5 gss primi ödeniyor zaten.toplama brut maaşın%34,5 i sgk ya giidyor gelir vergisini sen duşun.

İşsizden para almak nedir zaten 100tl bile çok para kazanmadan 100 tl ödemek niye?Bedava olması lazım zaten millet ödemiyor. af çıkarıyorar çalışırsan mecbur öduyorsun.

Benzer Başlıklar

• 124
  • 152
  • 17
  • 4
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

62

40.8k
Kullanıcı

4.4k
Konu

425.0k

| | | |