Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @ercan-tekoglan iş görüşmelerinde sorulan soru çok fiks bir sorudur.
    Açıkcası bana görüştüğüm ik'cının vizyonsuz olduğunu ve görüşmeye google'a "işe alımda sorulabilecek sorular" yazarak hazırlandığını düşündürtür. Israrla sormaya devam ediyorlar orası ayrı..

Bu başlıkta 5 yıl olarak belirlenmesinin sebebi ise (gc ile gidildiğini varsayarsak) 5 yılın sonunda vatandaşlık alınabiliyor olması sanırım.

• Banned

bn bu 5 yıl düşüncesine katılıyorum insan hayatı 5 er yıllık döngülerden oluşuyor gibi duruyor en azından benim hayatımda böyle. 🙂 5 yılda bir ya evleniyorum ya boşanıyorum ya yeni bir yere taşınıyorum ya çocuk doguruyorum ya da yeni bir işe giriyorum ya da işimden ayrılıyorum vs vs vs...

• Çok farklı şeyler olabilir insanın hayatında. Kendimize not düşüyoruz madem ki şunu söylüyorum ozaman kendime.

Bu satırları sana İzmirde ki işyerimizde güneşli bir havada kahvemi yudumlayıp gelen geçen arabaları izlerken yazıyorum hatırlarsın çekilişe 13 gün kalmıştı...

Bak sevgili ben... Ne yap ne et herşeyden önce kendi sağlığını koru. Sen sağlıklı olursan başarabilirsiniz.Aileni herşeyin üzerinde tut. Senden ve ailenden daha önemli hiçbirşey yok bu hayatta. Bunu unutma. Çalış, yeri geldiğinde çok çalış ama aileni sevdiklerini de ihmal etme. Onlarla ilgilen. Bizi bir arada tut. İsteklerine önem ver. Onlarla hep konuş paylaşmaya özen göster. Yapabildiğince kötü günler için gelecek için para ayır.yatırım yap.

Türkiye'de ki aklını orada bırak. Burada yeni bir toplumdasın, buranın kurallarını mutlaka öğren ve buraya çabucak adapte ol.

Onlara anlayışlı davran. Sonuçta senden daha çok istekli değillerdi buraya gelmek için. Sakinliğini hep koru. Alttan al. Mutlu olmalarını sağla. Onlara dirayetli olduğunu açıkca ifade et. Onlarsız başaralı olamayacağını hissettir. Kendilerini önemli hissettir...

Geldiğin yeri kendine eşine ve çocuğuna unutturma. Dilini, dinini, örfünü adetini kültürünü bilmelerini sağla. Tarihlerini unutturma.

Yeniliklere açık ol. Hep öğren. Hep ilerle. Yaş tahtaya basma. Geçmiş tecrübelerin senin yol göstericin buna sıkı sıkıya tutun... Doğrudan şaşma.

Başarılı olamazsam diye korkma. Ama başarılı olamazsanda seni bekleyen bir vatanın var merak etme. Geri dönmekten gocunma. Tekrar ediyorum hiçbirşey ailenden daha kıymetli değil.

Planlarımızı erteleme. Açmak istediğin işyerini aç. Hatta şimdiye açmış olmalısın. Dile kolay aradan 5 yıl geçmiş. İyi biryerlere gelmiş olmalısın. Allah hayırlı işler bol kazançlar versin gözümüz yok 🤣

Şimdi eşimize ve çocuğumuza/larımıza (umarım 2.çocuğuda ikna edip yapmışsındır) sarılıp doyasıya öp... Ve onlara yanında oldukları için destek oldukları için TEŞEKKÜR ET ! ALLAHA ŞÜKRET...

Seni seviyorum... Ve ben şizofren değilim.. Sadece şuanda çok mutluyum... 😂😂😂🤣😅😘🤭🤗🤷♂

Not 1 : sigarayı bir an önce bırak...
    Not 2 : Saçların tamamen döküldüyse saç ektir. Parası neyse ben vereyim. 🤣

24 nisan 2019

• İş görüşmesinde bende 5 yıl sonra bizim şirkette kendini nerede görüyorsun sorusuna ayar oluyorum. Özellikle Türkiye gibi bir yerde. Yarını bırak sabah kalkarken uyurken ne oldu acaba diyorsun. Öğleden sonra ne olacağı değişiyor. Müdür değişir herkesi çıkartır kendi kadrosunu kurar seni de kapının önüne koyarlar. Gene aynı olmayacağının garantisi var mı? Başkasına bağlı plan yapılamaz. Ama kendin için bir plan yapmanız gerekir. Bir de bir yerden ekmek yiyince onun malı oluyorsun. İş verenin para kazanmak için yaptıracağı işler var, sen de para kazanmak için yapılacak iş arıyorsun. Bu kadar basit. İş yerinin tapulu demirbaş envanter defterine girmiyorsun. İşinle sadece uğraşıp iyi bir şeyler yap, iş takibi yap. Zaten üst kademedeki seni tehlike olarak görür bu işime yaramaz der kapının önüne koyar zaten seni. 5 yıl sonra neredesin. Kapının önünde. ^^ Sonra bangır bangır bağırırlar "TÜRKİYE DE KALİFİYELİ ELEMAN BULAMIYORUZ." neden acaba?

• @toronaga ABD'de 5 Sene Sonrasi Hedef içinde söyledi:

İş görüşmesinde bende 5 yıl sonra bizim şirkette kendini nerede görüyorsun sorusuna ayar oluyorum.

Bunu soran ik'cıya görüşmeden çıktığında daha iyi bir teklif gelsin, akşamına verir istifasını. Bu da işi trajikomik yanı..

• @toronaga bir keresinde is gorusmem sirasinda bana dediler ki 3 yil sonra kendini hayatinda nasil hayal ediyorsun ? Uzun vadeli plan yapmam hayatta demistm yarin ne olacagimiz belli degil dedim. Tesekkur edip beni yolladilar. Tabii ben umudumu kesmistim. Ertesi gun arayip evrak listesi istediler. Tamamlayip işe basladim ve 5 yıl ayni is yerinde calistim. Bir daha da bole bir is yerinde maalesef calismadm.

• Banned

@nilfersev gerçekçi olmak iyidir bana da pazarlama şirketindeki İK cı abimiz ne dersin 5 yıl sonra sen nerede olacaksın dedi ben de dedim ki gerçekçi olmak lazım ki şu kapıdan çıkıp gidecegime bile garantim yok demiştim o da gülüp yarın başlayın Sinem hanım demişti .:) o iş yerinde 1.5 yıl çalıştım ve güzel bir ortamdı ...

• ⭐⭐

@nilfersev ABD'de 5 Sene Sonrasi Hedef içinde söyledi:

@toronaga bir keresinde is gorusmem sirasinda bana dediler ki 3 yil sonra kendini hayatinda nasil hayal ediyorsun ? Uzun vadeli plan yapmam hayatta demistm yarin ne olacagimiz belli degil dedim. Tesekkur edip beni yolladilar. Tabii ben umudumu kesmistim. Ertesi gun arayip evrak listesi istediler. Tamamlayip işe basladim ve 5 yıl ayni is yerinde calistim. Bir daha da bole bir is yerinde maalesef calismadm.

Sanirim is yerleri ben burdan emekli olurum cok sadigim triplerini sevmiyorlar. 8 yil once mufettislik mulakatina girmistim. Bu isten beklentin ne dediler. Plaza agziyla kendimi gelistirip ekip ruhuna uygun falan filan diyip emeklilige kadar calismak isterim demistim. Baskanim da bir o kadar mahalle agziyla bu meslekten emekli mi olunur lan atma demisti 😁 tabi sonra 4 sene calistim. Green card olunca hop diye istifa etmistim

• Banned

@goodluck başkan haklıymış. 🙂

• @topraxxx Çok güzl bir yazı olmuş, keyifle okudum 😀

• @orhancengizk ABD'de 5 Sene Sonrasi Hedef içinde söyledi:

@topraxxx Çok güzl bir yazı olmuş, keyifle okudum 😀

Teşekkür ederim. İçimden geçen şeyleri aklıma geldikçe güncelleyeceğim. Sonuçta kendime mesaj 🤭🤗

• en azından pgy2 resident olmak.

--hayaller hayatlar ☢

• @Rüzgar, içinde söyledi: ABD'de 5 Sene Sonrasi Hedef

ABD ye gelebilirsem eğer diye cümleye başlayarak 🙂 Ençok istediğim bilişim sektöründe bir kariyer sahibi olmak ilk hedefimde var. İlk yaşam alanı olarak Austin'e daha sıcak baksam da Houston olacak sanırım . Sonrasında California eyaletinde devam etmek ve mümkünse orada kazandığım parayla Türkiye'de bir şeyler değişirse ("zor gözüküyor ama :(") ülkemde emekli olup son zamanlarımı geçirmek ...

Ben Türkiye 1. Dünya 35. Bir entegrasyon(IT) şirketinde kıdemli uzman olarak çalışıyorum.
    Ben de sektörden midem bulandı. Polislik, askerlik veya pilotluk yapmak istiyorum. 🤣

• ingilizcesi artik akici seviyeye yukselmis. it sektorunde calistigi icin airbnb gunlerini geride birakip mustakil bir evde kiraya cikmis. 15-20 bin dolarlik orta seviye bir araba sahibi. ilk iki yil cesitli islerde amelelik yaptiktan sonra nihayet bir sirkette 5-6 saat mesai yapip evine geri donen. turkiye"de kalmis ailesini new jersey paterson'a getirebilmis. yesilkartforum'a duaci olan ve forumu aktif kullanan Greencard'lilardan biri olan. para biriktiren ve it sektorunde kendisini gelistirmeye devam ederken vatandas olmaya hazirlanan bir genc olmak gibi nacizane hedeflerim var (insallah)...

• Madem öyle bizde yazalım,

Eşimle birlikte 2022 Ekim ayında Amerika'da(Milwaukee, WI) olacağız, 2027 Ekim ayına kadar gerçekleştirmek istediğim hedeflerim;

• Amerika'da MBA yapmak,
    • Kendi meslek dalımda(Tedarik Zinciri) yönetici olmak.
    • İklim olarak Türkiye'ye daha yakın olan Güney eyaletlerinden birinde iş bulmak ve o bölgeden ev satın almak.
    • Türkiye'ye döndüğümüzde ailemizle birlikte tatil yapabileceğimiz bir yazlığa sahip olmak.
    • Çocuk sahibi olmak 🙂

**** 8 Mart 2021

• Merhaba. Eşim ve 8 yaşındaki oğlum birlikte haziran sonu gibi New Jersey eyaletine yerleşmeyi planlıyoruz.

• Öncelikle 2 sene boyunca Amerika'da tutunmak için bulabileceğimiz her işte çalışmak
    • 2 senelik sürecin sonunda Türkiye'den fason üretim kendi markamı yaratıp kolonya çeşitliliği ile New Jersey pazarına giriş
    • Müteakiben tüm ülke pazarına giriş
    • 4 senenin sonunda AVM kiosk zincirini başlatmak
    • 5 senenin sonunda geriye yaslanıp güney eyaletlerine taşınma:)
  • ⭐⭐

@marti2771 5 yıl sorularına en düzgün cevap şekli sizinkisi gibi aslında. Orada merak edilen 5 yıllık plan yapabiliyor musun. Yıl bazında ne yapacaksın o bekleniyor. Bu arada bende Haziran sonunda Hillsborough NJ ye taşınıyorum.

• Eşime ve kendime orta halli bir araba, ardından bir ev, alabilirsem ikinci bir ev 🙂 sonrasında kızıma ve gelecekteki çocuklarıma yatırım 🙂

• Bana da "5 yıl sonra kendini nerede görüyorsun" sorusunu 5 yıl önce girdiğim banka müfettişliği mülakatında sormuşlardı. O mülakattan 5 yıl sonra green cardlı olacağımı, Chicago'da tır şoförlüğü için sınavlara hazırlanacağımı ve bir sonraki 5 yıl için hedeflerimi düşünüyor olacağımı kim tahmin edebilirdi 🙂 4 sene banka müfettişliğinin ardından bambaşka hayaller için istifamı verdim.

Benim 2028 yılı bitmeden gerçekleştirmeyi istediğim hedeflerim;

• Sağlık, mutluluk ve heyecanla geçen 5 yıl
    • Amerikan vatandaşlığı
    • Tır işini bırakıp biriktirdiğim parayla kendi işimi kurabilmek
    • Florida'da müstakil bir ev
    • Ege'de ailemle gidebileceğim bir yazlık

19 Ocak 2023

• ⭐⭐⭐

Bu konuya denk geldim iyi oldu 5 yıl sonrası hedefleri:

ABD vatandaşı olabilmek 🙏
    İlk isteğim olmazsa 5 yıl içinde green card sahibi olmak..
    bunlar olduktan sonra herşeyle başa çıkabilecek güce sahibim yeterki o şans bana vursun

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

108

40.1k
Users

4.3k
Topics

419.9k

| | | |