Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @crazycells @graombze pasaportta adım değiştiğinde adım ve iki soyadım olacak.
    Green card da ise bir middle name bir soyadım var.

Yani hiçbir şekilde her yerde aynı isim olmayacak🤔

• Greencard da ne yazıyorsa onu da koydurabilirsin konsolosluk eğer kizlik soyadını kullanmak istiyorsan sana form veriyor onu da kullanabiliyorsunuz. yani Greencard da hem kizlik
    hem de eşinin soyisimini kullaniyorsan kizlik soyisimini de kullanabilirsin konsolosluğunu ara ve bilgi edin onlar sana anlatacaklardir. Bana konsoloslugun söylediği buydu en doğrusu gelip yaptırmak ve risk almamak dediler dediklerini yaptim.

• Ayrica evlilik belgesini taşımakta bir alternatif ben bu alternatifi tercih etmedim. Benim de suresi 2027 de bitiyor. Yalnis hatirlamiyor isem sadece defter parasi verdim 30 dolar tutmadı isim değiştirdiler 15 gün içinde elime geldi. Önce evliligini bildirmen gerekiyor ayni gün yapacaklarını düşünüyorum. Benim konsoloslugum miami bana cok yardımcı oldu.

• @graombze bizde middle name diye birşey yok ki. evlilik tescili yaptırdım tc kimliğimi de değiştirdim ben ismim ve iki soy isim olarak.

ne yaparsam yapayım green card ve pasaport bilgilerim tamamen aynı olmayacak o yüzden çok kafam karıştı

• @tuchi middle name derken ayrica başka bir isim mi aldın? Konsolosluk ile görüş onlar daha iyi bilir.

• @graombze kendi işimi kendim zorlaştırmışım aslında devamını düşünmeden. kızlık soyadımı middle name yaptım green cardda.

• @tuchi ben hiç bir sorun olacağını düşünmüyorum bu durumu konsolosluk ile konuş pazartesi günü cok cabuk hal çaresi bulunur. Büyük bir sorun olacağını sanmam evlilik belgeni de yanında taşı seyahetlerinde.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@tuchi, içinde söyledi: ABD'de Yasal İsim Değişikliği Yapmak

@crazycells @graombze pasaportta adım değiştiğinde adım ve iki soyadım olacak.
    Green card da ise bir middle name bir soyadım var.

Yani hiçbir şekilde her yerde aynı isim olmayacak🤔

middle name problem degil, dediginiz sekilde problem yasayacaginizi sanmiyorum.

• ⭐⭐⭐

@crazycells, içinde söyledi: ABD'de Yasal İsim Değişikliği Yapmak

TC vatandaslarinin bir yabanci gibi ulkeye giris cikis yapmasinin yasal oldugunu sanmiyorum, zaten ABD pasaportunuzda dogum yeri Turkiye olarak gorunecek, dolayisiyla kapidakileri TC vatandasi degilim diye atlatamazsiniz bence 😃 o nedenle ABD pasaportu ve vizeyle, Turkiye'ye girisinize izin verilecegini sanmiyorum. (biliyorsunuz ABD vatandaslarinin Turkiye'ye girisi icin vize gerekiyor)

@crazycells, Türk vatandaşı iseniz yabancı bir pasaportla Türkiye'ye Türk gibi giriş yapabiliyorsunuz.

Yabancı pasaportla beraber Türk Kimliğinizi de ibraz ederseniz işleminiz Türk olarak yapılıp vizesiz ve izinsiz giriş yapabiliyorsunuz.

Türk pasaportunu çıkarmadan önce eşim Rus pasaportu ile bu şekilde, hiç bir sorun yaşamadan, Türkiye'ye defalarca giriş çıkış yaptı. Yani Rus pasaportu + Türk kimlik kartı ile. Türk pasaportunu çıkardıktan sonra buna bir daha ihtiyaç duymadı.

Burada anladığım kadarıyla kıstas olarak 1) Geçerli bir pasaport (hangi ülkeye ait olduğunun önemi yok) 2)Türk vatandaşı olduğunuzu ispatlamayı yeterli görüyorlar

Yine de en doğrusu pasaport polislerine sorularak en güncel durum öğrenilebilir. "Yabancı bir pasaportla gelirsem ve Türk kimliğini de gösterirsem giriş yapabilir miyim?" diye sorularak emin olunabilir.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@smartcells, içinde söyledi: ABD'de Yasal İsim Değişikliği Yapmak

@crazycells, içinde söyledi: ABD'de Yasal İsim Değişikliği Yapmak

TC vatandaslarinin bir yabanci gibi ulkeye giris cikis yapmasinin yasal oldugunu sanmiyorum, zaten ABD pasaportunuzda dogum yeri Turkiye olarak gorunecek, dolayisiyla kapidakileri TC vatandasi degilim diye atlatamazsiniz bence 😃 o nedenle ABD pasaportu ve vizeyle, Turkiye'ye girisinize izin verilecegini sanmiyorum. (biliyorsunuz ABD vatandaslarinin Turkiye'ye girisi icin vize gerekiyor)

@crazycells, Türk vatandaşı iseniz yabancı bir pasaportla Türkiye'ye Türk gibi giriş yapabiliyorsunuz.

Yabancı pasaportla beraber Türk Kimliğinizi de ibraz ederseniz işleminiz Türk olarak yapılıp vizesiz ve izinsiz giriş yapabiliyorsunuz.

Türk pasaportunu çıkarmadan önce eşim Rus pasaportu ile bu şekilde, hiç bir sorun yaşamadan, Türkiye'ye defalarca giriş çıkış yaptı. Yani Rus pasaportu + Türk kimlik kartı ile. Türk pasaportunu çıkardıktan sonra buna bir daha ihtiyaç duymadı.

Burada anladığım kadarıyla kıstas olarak 1) Geçerli bir pasaport (hangi ülkeye ait olduğunun önemi yok) 2)Türk vatandaşı olduğunuzu ispatlamayı yeterli görüyorlar

Yine de en doğrusu pasaport polislerine sorularak en güncel durum öğrenilebilir. "Yabancı bir pasaportla gelirsem ve Türk kimliğini de gösterirsem giriş yapabilir miyim?" diye sorularak emin olunabilir.

aynen dediginiz gibi. Aslinda baska pasaportunuz olmasa bile, TC kimligiyle sinir kapisina geldiginizde Turkiye'ye alinirsiniz, bu konuda herhangi bir suphe yok.

Fakat TC vatandasiysaniz, Turkiye'ye "turist" olarak giris yapamazsiniz, ilgili soru bu konudaydi...

• Öncelikle herkese merhabalar. Umarım doğru yere doğru soruyu soruyorumdur.
    Nişanlım greencard sahibi 2.5 senedir Amerika'da yaşıyor. Bu yaz evlenmeyi düşünüyoruz. Dar bir vakitte evleneceğimiz için yeni passaport çıkartmaya pek imkan olmayacak gibi görünüyor. Eski kimlik ve eski pasaportuyla Amerika'ya dönüp subat ayında pasaportunu yenilemesi gerekirken (Süre bitişi sebebiyle) o esnada evliliği bildirse bir problem olur mu? Benim için de başvuruyu o dönem başlatmayı düşünüyoruz. Yaklaşık 6 ay evlilik bildirmemiş olacak her hangi bir sorunla karşılaşır mıyız ?
    Şimdiden çok teşekkür ederim

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Ukilic, içinde söyledi: ABD'de Yasal İsim Değişikliği Yapmak

Öncelikle herkese merhabalar. Umarım doğru yere doğru soruyu soruyorumdur.
    Nişanlım greencard sahibi 2.5 senedir Amerika'da yaşıyor. Bu yaz evlenmeyi düşünüyoruz. Dar bir vakitte evleneceğimiz için yeni passaport çıkartmaya pek imkan olmayacak gibi görünüyor. Eski kimlik ve eski pasaportuyla Amerika'ya dönüp subat ayında pasaportunu yenilemesi gerekirken (Süre bitişi sebebiyle) o esnada evliliği bildirse bir problem olur mu? Benim için de başvuruyu o dönem başlatmayı düşünüyoruz. Yaklaşık 6 ay evlilik bildirmemiş olacak her hangi bir sorunla karşılaşır mıyız ?
    Şimdiden çok teşekkür ederim

TC konsoloslugunda yapilacak bildirimden bahsediyorsunuz degil mi? Sanirim gec kaldiginiz icin kucuk bir para cezasi oluyor sadece... onun disinda bir sorun yok.

Hemen evlilik sonrasi basvuruyu baslatirsaniz, zaten tum belgelerin henuz guncellenmemis olmasi bir sorun yaratmiyor. Fakat tabii basvurudan sonra ilk firsatta tum resmi bilgilerinizi guncellemenizi tavsiye ederim.

• Merhaba
    Ben ve esım vatandaşlık sürecinde sona geldik pasaport başvurusunu yapacağız.
    Benım sorum cocuklar ıle ılgılı
    Biz basvuruşarı yaparken ısım soyisim degısıklıgı yaptık. Cocuklarımız 16 yastan kucuk ve turkıye dogumlular. Pasaport basvuru anında onlarında ısımlerini ve soyısımlerıni degıstırebılıyormuyuz?
    Eger degılse cocuklardaki degıklık ne zaman ve hangı asamalarda yapılıyor?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Ayse-Dgn, içinde söyledi: ABD'de Yasal İsim Değişikliği Yapmak

Merhaba
    Ben ve esım vatandaşlık sürecinde sona geldik pasaport başvurusunu yapacağız.
    Benım sorum cocuklar ıle ılgılı
    Biz basvuruşarı yaparken ısım soyisim degısıklıgı yaptık. Cocuklarımız 16 yastan kucuk ve turkıye dogumlular. Pasaport basvuru anında onlarında ısımlerini ve soyısımlerıni degıstırebılıyormuyuz?
    Eger degılse cocuklardaki degıklık ne zaman ve hangı asamalarda yapılıyor?

Cocuklariniz Green Card sahibi mi?

Siz vatandaslik basvurusu yaparken cocuklariniz ABD'de ise onlar da otomatik olarak vatandas oluyorlar. Kendi basvurularini yaparken isim degisikligi talebinde bulundunuz mu?

• This post is deleted!

• This post is deleted!

• @crazycells evet green cart lilardi ve bizimle yasiyorlar

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Ayse-Dgn, içinde söyledi: ABD'de Yasal İsim Değişikliği Yapmak

@crazycells evet green cart lilardi ve bizimle yasiyorlar

Siz vatandaslik seremonisine katildiniz mi?

• Evet katildik ama koronadan dolayi cok cabuk bitti sertifikalarimizi aldik

Soruya gelince cok arastirdim ve baska bir cevap bulamadim
    Turkiyede dogmus anne babasi cocuklar 18 yasina gelmaden vatandas olan cocuklar
    1- isterlerse 18 yasindan sonra kendileri degistirebilir
    2- yada aile vatandas olduktan sonra gerekce sunarak mahkemede degistirebilir

Bu sekilde ogrendim. Umarim dogrudur
    Baska bir tecrubesi olan varsa paylasabilirse cok memnun olurum tesekkurler

@crazycells

• Sayin @crazycells bu baslik altindaki tum postlari okudum ancak ayni durumu yasayan sanirim kimse yok eger bu konuda tecrubeniz varsa ki bilen diger arkadaslar da dahil tecrubelerini paylasirsa cok sevinirim. Green Cardli olarak USA da yasamaktayim. Kisa bir sure once Türk ismimi degistirdim dikkat edin TC kimlik karti uzerindeki ismimi yani. (GC ustundeki isim degil). GC uzerinde de degistirmek istiyorum ama Ingilizce isim almak istemiyorum suan yeni Türk ismimi GC’ye islemek istiyorum. Bunun icin dava acilmasi gerekiyor. 5 yil Sonra vatandas oldugumda ucretsiz oldugunu da biliyorum ama Ben suan yapmak istiyorum. Dava sureci falan Bunlar biraz uzun surecek. Sorum su ; Yeni ismimi Green Carda da ekleyene kadar yaptigimi isim degisikligini USCIS’e yada baska bir yere bildirmem gerekiyor mu? ABD ye giriste passport ve Green Card uzerinde farkli isim olmasi sorun olacak mi. (Soyadim ayni degismedi). Tecrubelerinizi duymaktan minnettar olurum simdiden Tesekkurler.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

99

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |