Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @crazycells, içinde söyledi: ABD'de Yasal Isim Degisikligi Yapmak

@cavedo, içinde söyledi: ABD'de Yasal Isim Degisikligi Yapmak

Ali Cihan Bey, Ben yukardaki açıklamaları okudum fakat sorumun cevabını bulamadım. Oğlumla aynı soyadını kullanmak istiyorum. Zaten kaybolan social security kartımda Banu Camci Cavedo idi. Camci değil de Cavedo soyadını kulanmam için nasıl bir yol izlemeliyim? Şimdiden teşekkürler.

Isminizi ancak bir mahkeme karariyla degistirebilirsiniz.

(II) ABD Vatandasi iken isim degistirmek basligi altindaki bilgiler size yardimci olacaktir. ABD'de Green Card sahibi kisiler de mahkemelere basvurarak isim degisikligi yapabiliyor.

Ayrica eger hizli bir sekilde yapmaniza gerek yoksa, 5 yil sonra vatandaslik surecinde de ucretsiz olarak isminizi degistirebilirsiniz.

Sayın crazycells (adınızı bilmediğim için hep böyle diyorum tuhaf oluyor 🙂 )

Soy isim değiştirme nasıl oluyor ? Amerikada sanırım çok samimi değil iseniz insanlar soy adınız ile hitap ediyor. Ben ismimden çok soy ismimi değiştirmek isteyenlerdenim , sizin böyle bir olaya tanıklık ettiniz mi ? Soy adı değiştirme işlemleri nasıl oluyor

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@AgeGuns, içinde söyledi: ABD'de Yasal Isim Degisikligi Yapmak

@crazycells, içinde söyledi: ABD'de Yasal Isim Degisikligi Yapmak

Ali Cihan Bey, Ben yukardaki açıklamaları okudum fakat sorumun cevabını bulamadım. Oğlumla aynı soyadını kullanmak istiyorum. Zaten kaybolan social security kartımda Banu Camci Cavedo idi. Camci değil de Cavedo soyadını kulanmam için nasıl bir yol izlemeliyim? Şimdiden teşekkürler.

(II) ABD Vatandasi iken isim degistirmek basligi altindaki bilgiler size yardimci olacaktir. ABD'de Green Card sahibi kisiler de mahkemelere basvurarak isim degisikligi yapabiliyor.

Ayrica eger hizli bir sekilde yapmaniza gerek yoksa, 5 yil sonra vatandaslik surecinde de ucretsiz olarak isminizi degistirebilirsiniz.

Soy isim değiştirme nasıl oluyor ? Amerikada sanırım çok samimi değil iseniz insanlar soy adınız ile hitap ediyor. Ben ismimden çok soy ismimi değiştirmek isteyenlerdenim , sizin böyle bir olaya tanıklık ettiniz mi ? Soy adı değiştirme işlemleri nasıl oluyor

Ayni surecten geciyorsunuz. Bu konudaki "isim" sadece adiniz degil, adiniz ve/veya soyadiniz anlaminda...

Sadece soyisminizi degistirmek istiyorsaniz da bunu mahkeme araciligiyla yapmalisiniz.

• @crazycells, içinde söyledi: ABD'de Yasal Isim Degisikligi Yapmak

Ayni surecten geciyorsunuz. Bu konudaki "isim" sadece adiniz degil, adiniz ve/veya soyadiniz anlaminda...

Sadece soyisminizi degistirmek istiyorsaniz da bunu mahkeme araciligiyla yapmalisiniz.

Green cardı almadan önceki olayı sordum , soruyolar ya isim değiştirmek istiyor musunuz diye ordaki isimden kasıt ad mı soyad mı yoksa ikisi birden mi

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Green cardı almadan önceki olayı sordum , soruyolar ya isim değiştirmek istiyor musunuz diye ordaki isimden kasıt ad mı soyad mı yoksa ikisi birden mi

Green Card'i almadan once bunu ancak bir mahkeme karariyla yapabilirsiniz.

Eger mahkemeye ayrica basvuru yapmak istemiyorsaniz vatandaslik surecini beklemelisiniz.

• Merhaba , sorulrima cevap ararken (henuz foruma yazdiklarim
    Cevaplanmadi) bu bolumu buldum.

Ben amerikda eski soyadimla kalmak istiyorum fakt turkiyede kizimi turk vatandasi yaptigim
    Icin kimligim degisti esimin soyadi eklendi eski soyadimin onune. Suan pasaportum hala eski soyadimla ama seneye degisecek fakat ben onumuzdeki ay greencard basvurumda nasil bi yol izlemeliyim yeni greencardiminda eski adimla gelmesini istyrm cnku social security card id card hepsi eski soyadimla ve ben busekilde devam etmek istyrm sadece basvurumda formda nasil bir yol izlemeliyim bir bolum var diger soyadlarinjn yazildigi normalde birkac evlilik yapmissaniz ve degsklik olduysa oraya yazmaniz gerekiyor acaba bende turkiyedeki evlilik onaylatmadan dolayi eklenen esimjn soyadini oraya yazmalimiyim? Bu karisikliga yol acarmi ? Kusura bakmayin ilk greencard basvurumda formdaki bi bolumde onlrin anlayamamsindan dolayi surecim uzamisti bu sefer hersey tam eksiksz olsun istiyorum. Umarim donus yaparsiniz cok tesekkur ederim iyi calismalar

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mavihuzur34, içinde söyledi: ABD'de Yasal Isim Degisikligi Yapmak

Merhaba , sorulrima cevap ararken (henuz foruma yazdiklarim
    Cevaplanmadi) bu bolumu buldum.

Ben amerikda eski soyadimla kalmak istiyorum fakt turkiyede kizimi turk vatandasi yaptigim
    Icin kimligim degisti esimin soyadi eklendi eski soyadimin onune. Suan pasaportum hala eski soyadimla ama seneye degisecek fakat ben onumuzdeki ay greencard basvurumda nasil bi yol izlemeliyim yeni greencardiminda eski adimla gelmesini istyrm cnku social security card id card hepsi eski soyadimla ve ben busekilde devam etmek istyrm sadece basvurumda formda nasil bir yol izlemeliyim bir bolum var diger soyadlarinjn yazildigi normalde birkac evlilik yapmissaniz ve degsklik olduysa oraya yazmaniz gerekiyor acaba bende turkiyedeki evlilik onaylatmadan dolayi eklenen esimjn soyadini oraya yazmalimiyim? Bu karisikliga yol acarmi ? Kusura bakmayin ilk greencard basvurumda formdaki bi bolumde onlrin anlayamamsindan dolayi surecim uzamisti bu sefer hersey tam eksiksz olsun istiyorum. Umarim donus yaparsiniz cok tesekkur ederim iyi calismalar

eger isminizin bu sekilde gorunmesini istiyorsaniz o sekilde doldurun. Pasaportunuzda eski soyadiniz oldugu icin bir problem yasamamaniz lazim.

Ayrica sorunuzu once yazdiginiz yerde de cevaplamistim.

• Forumdaki basliklari gozden gecirdim ama bu soruma uygun yer olarak burada karar kildim. Yanlissa kusura bakmayiniz. Sorum sudur:

ABD pasaportu olan bir Turk vatandasi, Turkiye'ye giriste ABD pasaportu kullanmak zorunda midir? Yani her iki ulkeye giriste kendi pasaportlarini kullansak olur mu? Turk pasaportuyla Turkiye'ye girersek, donuste ABD ye girerken bir sorun olusur mu? ABD ye girerken Boston'daki pasaport ve entry islemlerinin yapildigi bilgisayarlara seyahatte hangi ulkelerin gezildigi soruluyor ve beyanlar kayit altina aliniyor. Turkiye gumruk kayitlarinda ABD pasaportu gorunmeyecek. Acaba gumruk kayitlarini ulkeler birbirleri ile paylasir mi?

• ⭐⭐

@hasbelkader benim bildiğim tabi duyumlar okuduklarım vs. hangisi ile girdiyseniz onunla çıkmak tr ye türk abd ye usa pasaportuyla girmek yani çıkış girip mühürleri olmayacak birbirlerinde

• Eger ABD passport varsa, Amerika'ya giris ve cikis yaparken onu kullanmak zorundasiniz.

Turkiye'deki islem nasil olur bilmiyorum. Bizim TR passportlar artik yok. TR systemlerine gore zaten orada yasamiyor gorunuyoruz, bankada gecen yaz islem yapacagimizda bile sorun cikarttilar.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@hasbelkader, içinde söyledi: ABD'de Yasal Isim Degisikligi Yapmak

Forumdaki basliklari gozden gecirdim ama bu soruma uygun yer olarak burada karar kildim. Yanlissa kusura bakmayiniz. Sorum sudur:

ABD pasaportu olan bir Turk vatandasi, Turkiye'ye giriste ABD pasaportu kullanmak zorunda midir? Yani her iki ulkeye giriste kendi pasaportlarini kullansak olur mu? Turk pasaportuyla Turkiye'ye girersek, donuste ABD ye girerken bir sorun olusur mu? ABD ye girerken Boston'daki pasaport ve entry islemlerinin yapildigi bilgisayarlara seyahatte hangi ulkelerin gezildigi soruluyor ve beyanlar kayit altina aliniyor. Turkiye gumruk kayitlarinda ABD pasaportu gorunmeyecek. Acaba gumruk kayitlarini ulkeler birbirleri ile paylasir mi?

Eger ABD ve TC pasaportlarinizdaki isimler farkliysa ilgili mahkeme dokumanlarinizi konsolosluga goturun, tum isimlerinizi kayda gecsinler. Bu sekilde ABD pasaportunuzla Turkiye'ye girseniz dahi, isimler kayitlarda gorunur.

ABD pasaportu varsa, ABD'ye girerken kesinlikle bu pasaportu kullanmalisiniz, yasalar oyle diyor. Fakat TC icin yasalar bu kadar sert degil, ABD pasaportunuzla beraber TC kimligi veya TC pasaportu da yeterlidir. Iki ulkeye girerken ayni pasaportu kullanmak zorunda degilsiniz, ABD'ye girerken ABD; TC'ye girerken TC pasaportunu kullanabilirsiniz.

• cevaplar icin tesekkur ederim.

Crazycells,
    Amerikan vatandasi oldugumuzu Turkiye konsolosluguna bildirmek zorunda miyiz?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@hasbelkader, içinde söyledi: ABD'de Yasal Isim Degisikligi Yapmak

cevaplar icin tesekkur ederim.

Crazycells,
    Amerikan vatandasi oldugumuzu Turkiye konsolosluguna bildirmek zorunda miyiz?

Bildirmenizi tavsiye ederim, ama cok acelesi olan bir is degil kanimca. Baska bir belge icin konsolosluga ugradiginizda bunu da belirtebilirsiniz, sizi ilgili sekilde yonlendirebilirler.

• ⭐⭐ Banned

Green card cıktıktan sonra en erken ne zaman ismimizi degistirebiliriz?

• merhabalar, eşim 2021dv talihlisi, birkaç hafta sonra nikahımız olacak. green card mahkeme süreci olumlu sonuçlanırsa mülakata birlikte gitmeyi düşünüyoruz.
    benim sorum şöyle: nikahtan sonra kendi soyadıma ek olarak eşimin soyadını alacağım. ancak kimlikte göbek adım da yazdığı için yeni soyadımla beraber kimlikteki ismim çok uzuyor (x y w z gibi dört ad). öğrendiğime göre artık ad değişikliği yapmak için nüfus müdürlüğüne bir dilekçe vermek yeterliymiş (eskiden dava açmak gerekiyordu). yeni kimlik ve pasaportumu, hayatım boyunca hiç kullanmadığım göbek adımı sildirdikten sonra almayı düşündüm, sizce bütün bu ad değişikliklerim abd sürecimizi olumsuz etkiler mi? göbek adımı sildirmek üzere vereceğim dilekçeyi mi göstermeliyim, yoksa hiç riske girip göbek adını sildirme mi dersiniz? cevabınız için şimdiden teşekkürler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Calibraturbo, içinde söyledi: ABD'de Yasal Isim Degisikligi Yapmak

Green card cıktıktan sonra en erken ne zaman ismimizi degistirebiliriz?

ABD'ye yerlestikten sonra bir mahkemeye basvuru yapabilirsiniz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@gunturhanli, içinde söyledi: ABD'de Yasal Isim Degisikligi Yapmak

merhabalar, eşim 2021dv talihlisi, birkaç hafta sonra nikahımız olacak. green card mahkeme süreci olumlu sonuçlanırsa mülakata birlikte gitmeyi düşünüyoruz.
    benim sorum şöyle: nikahtan sonra kendi soyadıma ek olarak eşimin soyadını alacağım. ancak kimlikte göbek adım da yazdığı için yeni soyadımla beraber kimlikteki ismim çok uzuyor (x y w z gibi dört ad). öğrendiğime göre artık ad değişikliği yapmak için nüfus müdürlüğüne bir dilekçe vermek yeterliymiş (eskiden dava açmak gerekiyordu). yeni kimlik ve pasaportumu, hayatım boyunca hiç kullanmadığım göbek adımı sildirdikten sonra almayı düşündüm, sizce bütün bu ad değişikliklerim abd sürecimizi olumsuz etkiler mi? göbek adımı sildirmek üzere vereceğim dilekçeyi mi göstermeliyim, yoksa hiç riske girip göbek adını sildirme mi dersiniz? cevabınız için şimdiden teşekkürler.

Olumlu veya olumsuz bir etkisi olmaz.

Zaten formlarda kullanilan tum isimleri yazmanizi istiyorlar, o durumda uc isminizi de "x y w" , "x w" ve "x w z" olarak formlara yazmaniz ve mulakat zamani bu isim degisikligini gosteren mahkeme kayitlarini goturmeniz yeterli.

• arkadaşlar bu soruyu nereye yazacağımı bilemedim, bu sebepten özür dilerim.

benim EAD ve green karttaki ismim
    first name : ismim
    middle name: kızlık soyadım
    last name: eşimin soyadı

türk kimliğimde ise soyismi kısmında hem kızlık soyadım hem eşimin soyadı var
    pasaportumda ise sadece isim ve kızlık soyadım var 2025 e kadar geçerli

Türkiye'ye gitmek için bilet alırken pasaportta nasılsa öyle yazacağım diye düşünüyorum fakat green cardla aynı olmadığı için sorun yaşar mıyım? nasıl bir yol izlemeliyim fikri olan var mı?

• @tuchi ben uzun arastirmalarim sonucu pasaportumu değiştirmeye karar verdim degistirdim bu şekilde de yapabilirsin ama ben risk almak istemedim ve almadim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@tuchi, içinde söyledi: ABD'de Yasal İsim Değişikliği Yapmak

arkadaşlar bu soruyu nereye yazacağımı bilemedim, bu sebepten özür dilerim.

benim EAD ve green karttaki ismim
    first name : ismim
    middle name: kızlık soyadım
    last name: eşimin soyadı

türk kimliğimde ise soyismi kısmında hem kızlık soyadım hem eşimin soyadı var
    pasaportumda ise sadece isim ve kızlık soyadım var 2025 e kadar geçerli

Türkiye'ye gitmek için bilet alırken pasaportta nasılsa öyle yazacağım diye düşünüyorum fakat green cardla aynı olmadığı için sorun yaşar mıyım? nasıl bir yol izlemeliyim fikri olan var mı?

Bu durumda en dogru cozum sayin @graombze 'nin de dedigi gibi TC konsolosluguna gidip, pasaporttaki ismin guncellenmesi icin basvuru yapmak. Bu durumda sadece defter ucreti odeyerek ayni tarihe kadar gecerli pasaport alabilirsiniz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@tuchi, içinde söyledi: ABD'de Yasal İsim Değişikliği Yapmak

Bu arada belirtmis olayim, evlilik belgesini de yaninizda tasirsaniz yani isim degisikliginin nedenini resmi belgelerle gorebilirlerse bu durumda sorun yasama ihtimaliniz de oldukca dusmus olur. Ama en ideal cozum tum resmi belgelerde ayni ismin yer almasi olur tabii ki.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

93

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |