Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• ABD ye DV2019 sonrası ilk giriş 29 ocak ve 3 hafta kalıp turkiyeye döndük.
    pasaporttaki visa gecerlilik tarihi 9mayıs 2019. Ve sanırım I-551 damgasından sonra 29ocak itibari ile 1 sene daha gecerli vizemiz var . SSN numaralarımız orda iken ulaştı.65 olmuş green card hala gönderilmedi.
    Ancak işe çağırıldım ve önümüzdeki hafta gideceğim I-9 formundaki vize gecerlilik zamanı için sıkıntı yaratıyor muhasebe , vizen 9 mayısta bitiyor diyor. Green cardımız da ulaşmadı. Vize geçerlilik tarihini uzat falan diyorlar.
    Bu konuda konuda ne yapmam gerekiyor , herhangi bir cevap çözüm , ne yapmam gerekir bu istek ve talep karşısında ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@sash I-9 form and visa expiration date içinde söyledi:

ABD ye DV2019 sonrası ilk giriş 29 ocak ve 3 hafta kalıp turkiyeye döndük.
    pasaporttaki visa gecerlilik tarihi 9mayıs 2019. Ve sanırım I-551 damgasından sonra 29ocak itibari ile 1 sene daha gecerli vizemiz var . SSN numaralarımız orda iken ulaştı.65 olmuş green card hala gönderilmedi.
    Ancak işe çağırıldım ve önümüzdeki hafta gideceğim I-9 formundaki vize gecerlilik zamanı için sıkıntı yaratıyor muhasebe , vizen 9 mayısta bitiyor diyor. Green cardımız da ulaşmadı. Vize geçerlilik tarihini uzat falan diyorlar.
    Bu konuda konuda ne yapmam gerekiyor , herhangi bir cevap çözüm , ne yapmam gerekir bu istek ve talep karşısında ?

Siz gocmensiniz o nedenle Green Card'inizi gostermeniz daha uygun olur.

Muhasebeciler bu isleri cok iyi bilmiyorlar, o nedenle sizin belgelerinizi nasil isleyecegini bilememis sanirim, siz vize ile ABD'de bulunmuyorsunuz o nedenle vize bilgilerini belgelere gecmek biraz garip olur.

Sizin yapmaniz gereken en yakin USCIS ofise gidip bir I-551 stamp almak, bu damga ile is yerinizde Green Card sahibi oldugunuzu kanitlayabilirsiniz.

https://yesilkartforum.com/forum/topic/307/green-card-yenileme-ya-da-degistirme-i-90-kaybolma-calinma-veya-i-751-i-829-kosul-kaldirma/2

• @crazycells
    teşekkürler, bu bir belge mi , yada damgayı pasaporta mı basıyorlar?

• Aynı durumu yaşamıştım I-9 eligibility için bir yere gitmiştim. Orada vizeniz expire olmuş dediler. Altta bakın 1 sene geçerlidir yazısını gösterdim ancak teyzeler ikna olmadı, yok bak expired date'i gösterip, expire olmuş deyip durdular. Sonrasında bir yeri aradılar, olur verdiler işe o şekilde başlayabilmiştim.

Bizim de green card 3 aydır ulaşmadı, her yere pasaportu götürüp derdimizi anlatmaya çalışıyoruz.

Yani gc olmadan da vizedeki 1 yıllık geçerli mührüyle işe başlayabilirsiniz. Sorun olmaması lazım.

• @sash

Su linki sirket calisanlarina kanit/bilgi olarak gostermeniz isinizi kolaylastirabilir(en alttaki baslik sizin durumunuz icin):

Yukaridaki linkten alinti:

LIST A DOCUMENTS
    Documents that Establish Both Identity and Employment Authorization

The documents on List A show both identity and employment authorization. Employees presenting an acceptable List A document should not be asked to present any other document. Some List A documents are in fact a combination of 2 or more documents. In these cases, the documents presented together count as one List A document.*

Bu arada, izninizle size hitaben ama genel bilgiye yonelik bir hatirlatma, sizin vizeniz 29 Ocak 2019 tarihi itibariyle 1 yil uzamadi; siz artik Lawful Permanent Resident(LPR)/Green Card sahibi oldunuz ve ABD girisinizde CBP Officer tarafindan vizenize vurulan damga ile, pasaportunuzdaki vize 1 yil boyunca Greencard/Form I-551 yerine geciyor. Bu sekliyle de yukarida bahsedilen "List A Documents" icinde yer aliyor.

Bu durumda olanlarin, sirketlerdeki yetkililer sordugunda "Vizeye ihtiyacim yok ben Permanent Resident olarak ABD'de yasiyorum" seklinde yanit vermesi daha uygun olur.

Detay:
    Federal yasalar geregi, isverenlerin, ABD'de ise alacaklari calisanlar icin zorunlu olarak doldurmalari gereken bir form var: Form I-9, Employment Eligibility Verification

Bu form doldurulurken, adayin kimligini ve calisma iznini dogrulayacak yasayla belirtilmis belgelerin beyan edilmesi gerekiyor. Bu amacla kabul edilebilecek belgeler listesini su linkte gorebilirsiniz:

Form I-9 Acceptable Documents

Sizin durumunuza gelince; sizin henuz bir Greencard (Form I551)'iniz yok ancak;
    ABD girisinizde CBP Officer tarafindan vizenize vurulan damga ile, pasaportunuzdaki vize 1 yil boyunca Greencard/Form I-551 yerine geciyor (fiziksel kart olmaksizin US girislerinde de kullanablliyorsunuz).

Boylelikle, yukaridaki kabul edilebilir belgeler listesinde yer alan "Foreign passport containing a Form I-551 stamp or Form I-551 printed notation" sahibi oluyorsunuz.

Temasta oldugunuz isveren elbet gecerli belgelerin ne oldugunu biliyordur ancak gerekirse yukarida paylastigim listeye/linke atifta bulunabilirsiniz.

Pasaportunuzdaki Immigrant Visa ornegini ve giriste CBP Officer tarafindan vurulacak damga sonrasi Form I-551 yerine gececegine dair bilgiyi asagida gorebilirsiniz:

Machinereadableimmigrantvisa.jpg

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@sash I-9 form and visa expiration date içinde söyledi:

@crazycells
    teşekkürler, bu bir belge mi , yada damgayı pasaporta mı basıyorlar?

Damgayi pasaporta basiyorlar ve uzerinde 1 yillik tarih oluyor.

Sayin @Sharm 'in dedigi gibi sizin elinizdeki belge %100 resmi, gecerli ve her resmi kurumda kabul gormesi gereken bir belge. Fakat sizin durumunuzda ise yaramamasinin sebebi, bu isle gorevli kisilerin bu belgeden bihaber olmasi.

Bu tur gorevliler, I-551 stamp'e daha asina olduklarindan, stamp varsa pasaportta kabul gorecektir.

• Merhaba,

Nereye soracagimi bilemedim basliklara bakip bakip, buraya yaziyorum ama muhtemelen yanlis. Kusura bakmayin lutfen.

ABD'ye giris yaptim ama henuz green card elime gecmedi. Bu vizede yazan registration number benim permanent resident numberim degil mi? Ben daha evvel F-1 ile asistan olarak maas aliyordum. Human Resources'a gidip, status degistirmek icin immigrant vizeyi gosterince kilitlendiler kart olmadigi icin. Bir form doldurttular. Orada resident numbera bu registration numberi yazdim. Umarim dogru yaptim.

Bir de, gene alakasiz ama, ben ABD'ye girdikten sonra Human Resources'a bildirmem gerektigini bilmiyordum statu degisikligini. Daha dogrusu yanlis yonlendirildim bir baska birim tarafindan. O arada da maas aldim. Muhtemeln F-1 olarak yatti o para. Bugun soyledim bunu da, iki ulke arasinda tax treaty yoksa ayni fark etmez dediler. Oyle midir?

Ama permanent resident olunca artik emeklilik falan aktif olmasi gerekmiyor mu?

Dedigim gibi bu sorularin yeri burasi degil de, neresidir bilemedim. Lutfen bagislayin @crazycells 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@xyz, içinde söyledi: I-9 form and visa expiration date

Merhaba,

Nereye soracagimi bilemedim basliklara bakip bakip, buraya yaziyorum ama muhtemelen yanlis. Kusura bakmayin lutfen.

ABD'ye giris yaptim ama henuz green card elime gecmedi. Bu vizede yazan registration number benim permanent resident numberim degil mi? Ben daha evvel F-1 ile asistan olarak maas aliyordum. Human Resources'a gidip, status degistirmek icin immigrant vizeyi gosterince kilitlendiler kart olmadigi icin. Bir form doldurttular. Orada resident numbera bu registration numberi yazdim. Umarim dogru yaptim.

Bir de, gene alakasiz ama, ben ABD'ye girdikten sonra Human Resources'a bildirmem gerektigini bilmiyordum statu degisikligini. Daha dogrusu yanlis yonlendirildim bir baska birim tarafindan. O arada da maas aldim. Muhtemeln F-1 olarak yatti o para. Bugun soyledim bunu da, iki ulke arasinda tax treaty yoksa ayni fark etmez dediler. Oyle midir?

Ama permanent resident olunca artik emeklilik falan aktif olmasi gerekmiyor mu?

Dedigim gibi bu sorularin yeri burasi degil de, neresidir bilemedim. Lutfen bagislayin @crazycells 🙂

Diger konu cok ilgisizdi 🙂 o nedenle buraya tasidim.

Dogru bilgi vermissiniz, Green Card ulasinca goturun kopyasini dosyaniza koysunlar.

Maas kismini bilemiyorum, ama siz yil sonunda dogru bilgilerle vergi formlarini doldurun, bir problem yasamazsiniz.

Emeklilik durumuna is yeriniz karar verecek. Bunu kendileriyle konusmalisiniz.

• @crazycells Cok tesekkurler. Evet cok alakasizdi gercekten, ama 7-8 basliga bakip orasi mi daha iyi burasi mi daha iyi derken soruyu soramayacagimi fark edince bari yabanciya gitmesin, bildigimiz baslik olsun dedim 🙂

Cok tesekkurler tekrar cevabiniz icin.

• Merhabalar, Konu bir hayli süredir hareket görmemiş ancak, bir detayı burada sormamın doğru olabilieceğini düşündüm. Şirketim işe başlamadan önce benden doldurmamı isediği form I-9 içinde List A documents kısmında yer alan Identity Card olarak Green Card ımı göstermemin yeterli olacağını görüyorum. Ve bundan farklı bir döküman gerekmediğini anlıyorum. Ancak listede aşağıda doğru indiğimde Form I-94 adında farklı bir tanımdan bahsediyor. Bu I-94 ün US resident or citizen olmayan lar için geçerli olacağını anlıyorum ancak teyit etmek için tekrar sormak istiyorum. Bilgisi olan arkadaşların yardımını talep ederim. Açıklamayı da aşağıya belirtiyorum.

Link : https://www.uscis.gov/i-9-central/form-i-9-acceptable-documents

Foreign passport with Form I-94 or Form I-94A with Arrival-Departure Record, and containing an endorsement to work
    A foreign passport must be accompanied by a Form I-94/94A Arrival-Departure Record bearing the same name as the passport and containing an endorsement of the individual’s nonimmigrant status and authorization to work for a specific employer based on this status.

This document may only be used if the period of endorsement has not yet expired and the proposed employment does not conflict with any restrictions or limitations listed on Form I-94 or I-94A, Arrival-Departure Record. Note: Some individuals who present this List A document, such as certain nonimmigrant students and exchange visitors, must present additional documentation in order to prove their work authorization in the U.S.

In April 2013, Form I-94 was automated at airports and seaports. U.S. Customs and Border Protection no longer automatically provides travelers with a paper copy of Form I-94. Travelers may access Form I-94 information through the U.S. Customs and Border Protection website or may request a paper Form I-94 during the inspection process.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@yboran, içinde söyledi: I-9 form and visa expiration date

Merhabalar, Konu bir hayli süredir hareket görmemiş ancak, bir detayı burada sormamın doğru olabilieceğini düşündüm. Şirketim işe başlamadan önce benden doldurmamı isediği form I-9 içinde List A documents kısmında yer alan Identity Card olarak Green Card ımı göstermemin yeterli olacağını görüyorum. Ve bundan farklı bir döküman gerekmediğini anlıyorum. Ancak listede aşağıda doğru indiğimde Form I-94 adında farklı bir tanımdan bahsediyor. Bu I-94 ün US resident or citizen olmayan lar için geçerli olacağını anlıyorum ancak teyit etmek için tekrar sormak istiyorum. Bilgisi olan arkadaşların yardımını talep ederim. Açıklamayı da aşağıya belirtiyorum.

Link : https://www.uscis.gov/i-9-central/form-i-9-acceptable-documents

Foreign passport with Form I-94 or Form I-94A with Arrival-Departure Record, and containing an endorsement to work
    A foreign passport must be accompanied by a Form I-94/94A Arrival-Departure Record bearing the same name as the passport and containing an endorsement of the individual’s nonimmigrant status and authorization to work for a specific employer based on this status.

This document may only be used if the period of endorsement has not yet expired and the proposed employment does not conflict with any restrictions or limitations listed on Form I-94 or I-94A, Arrival-Departure Record. Note: Some individuals who present this List A document, such as certain nonimmigrant students and exchange visitors, must present additional documentation in order to prove their work authorization in the U.S.

In April 2013, Form I-94 was automated at airports and seaports. U.S. Customs and Border Protection no longer automatically provides travelers with a paper copy of Form I-94. Travelers may access Form I-94 information through the U.S. Customs and Border Protection website or may request a paper Form I-94 during the inspection process.

Siz gocmensiniz, o nedenle I-94 formunuz olmayacak. Direkt GC ve SSN yeterli olmali...

• Merhaba
    Benim sorum biraz farkli. J1 vizesi ile ABD’de bir enstituten otekine SEVIS transferi ile degisim uaptik. Ancak yeni is yeri bana I9’u oldudttuktan sonra E-verify asli bir resmi siteden Tentative Nonconfirmational Mismatch maili aldim. I9’daki bir bilgi DHS(dept of homeland security) ve/veya SSA(social security administration) ile uyusmazlik gosterdi demekmis.
    Iki opsiyon var bunlara sebep olabilecek:

1. DS2019 formumu 2 yilmonce ilk enstitu verirken kizlik soyadimk da “given name” kismina , isiminin yanina eklemisti. Ben yeni I9’u dolduruken oraya sadece isim yazdim.
    2. I94 travel history yukledim. Bu I94 benim amerika icindeyken expire olmus pasaport numarama ait (2022 kasim’da bitti). Yeni pasaportumu aldim burada Houston konsololugundan ve 2031’e kadar gecerli. Ancak yeni pasaportu I94 sayfasina girince, travel history alamiyorum. Yeni isyerim icin de pasaport bilgisi olarak yeni pasaportumu vermistim. Acaba bu yeni pasaport hic I94 tabaninda bulunmadigindan, mismatch bildirimi almis olabilir miyim?

Aorunu DHS ve/veya SSA ile cozmek uzere harekete gecmek 11 is gunumuz var. eger bu surecte is veren sizi isten cikartmaz taa ki siz bir sonuc alana kadar deniliyir. Oteki turlu is veren isimi sonlandiracak

Bir gocmenlik avukatina ihtiyacim var, eger bu konuda yardim saglayabilecek birisi var ise cok sevinirim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@flykkslr, içinde söyledi: I-9 formu (Employment Eligibility Verification form)

Merhaba
    Benim sorum biraz farkli. J1 vizesi ile ABD’de bir enstituten otekine SEVIS transferi ile degisim uaptik. Ancak yeni is yeri bana I9’u oldudttuktan sonra E-verify asli bir resmi siteden Tentative Nonconfirmational Mismatch maili aldim. I9’daki bir bilgi DHS(dept of homeland security) ve/veya SSA(social security administration) ile uyusmazlik gosterdi demekmis.
    Iki opsiyon var bunlara sebep olabilecek:

1. DS2019 formumu 2 yilmonce ilk enstitu verirken kizlik soyadimk da “given name” kismina , isiminin yanina eklemisti. Ben yeni I9’u dolduruken oraya sadece isim yazdim.
    2. I94 travel history yukledim. Bu I94 benim amerika icindeyken expire olmus pasaport numarama ait (2022 kasim’da bitti). Yeni pasaportumu aldim burada Houston konsololugundan ve 2031’e kadar gecerli. Ancak yeni pasaportu I94 sayfasina girince, travel history alamiyorum. Yeni isyerim icin de pasaport bilgisi olarak yeni pasaportumu vermistim. Acaba bu yeni pasaport hic I94 tabaninda bulunmadigindan, mismatch bildirimi almis olabilir miyim?

Aorunu DHS ve/veya SSA ile cozmek uzere harekete gecmek 11 is gunumuz var. eger bu surecte is veren sizi isten cikartmaz taa ki siz bir sonuc alana kadar deniliyir. Oteki turlu is veren isimi sonlandiracak

Bir gocmenlik avukatina ihtiyacim var, eger bu konuda yardim saglayabilecek birisi var ise cok sevinirim.

Dediginiz gibi ya DHS ya da SSA'daki bilgilerinizde bir uyumsuzluk var.

Why did my case receive a mismatch result?

A DHS mismatch may occur if:

• Your name, Alien Registration Number (A-Number or USCIS number), Form I-94 (Arrival-Departure Record) number, and/or foreign passport number differ from those in DHS records.
    • Your U.S. passport, passport card, driver’s license, foreign passport, or state ID card information could not be verified.
    • Your information was not updated in DHS records.
    • Your citizenship or immigration status changed.
    • Your record contains another type of error.
    • Your employer did not enter your information correctly.

An SSA mismatch may occur if:

• Your citizenship or immigration status was not updated with SSA.
    • You did not report your name change to SSA.
    • Your name, Social Security number, or date of birth is incorrect in SSA records.
    • Your SSA records contain another type of mismatch.
    • Your employer did not enter your information correctly.

Eger isvereninizin tum bilgileri dogru girdigine eminseniz (yine de kontrol edin), isvereniniz e-verify uzerinden dosyanizi refer etsin ve size "Referral Date Confirmation" versin...

ardindan myE-Verify hesabi olusturup belgelerinizi DHS'ye gondermelisiniz... ayrica sonrasinda kendilerini arayabilirsiniz...bir de size en yakin SSA ofise gidip, bilgilerinizi teyit ettirmeniz de tavsiye ederim...

Bunlari yaptiktan sonra, sadece beklemeniz gerekecek.

Yapmaniz gereken asamalar su sayfada yazili:

• @crazycells cok tesekkurler. Sorun cozuldu!

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

120

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |