Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

ABD bankalarda Türkiye'deki gibi altın ve gümüş hesapları var mı?

• Biliyorsunuz artık türkiyede bankalarda altın gümüş hesapları var. hatta bazı bankalarda platin ve sanırım paladyumda var. böylece fiziki metal almadan banka aracılığıyla alım satım yapabiliyorsunuz.

Türkiyede herhangi bir vergi yok fakat ingilterede ciddi vergi var özellikle fiziki alımda ve gümüş alımında.

amerikada online fiziki altın alınabilecek çok yer var ama bankadan online alınabiliyor mu türkiyedeki gibi? alınabiliyorsa gümüş hesabı da var mı?

• Yasaklı

@pakaji güzel soru ben de merak ediyorum bunu...

• Bu ileti silindi!

• Soru guzel ama malesef cevabı bilen yok galiba.

• Banka hesabı olarak o isimle olmayabilir ama hisse senedi ,emtia alım satım hizmeti veren banka ve aracı kurumlarda bir hesap açıp istediğiniz madene yatırım yapabilirsiniz.

• Ben de Sayin @DonTurcos ile ayni dusuncedeyim. Hic bankada altin veya baska degerli maden hesabi duymadim. Ama borsa uzerinden altin ve diger degerli maden hisselerine yatirim yapabilirsiniz. Fiziki olarak almak isterseniz, google'dan arastirirsaniz, altin/gumus coinler veya kulce (bullion) halinde degisik yerlerden tedarik edebilirsiniz.

• ⭐⭐

Bi gelişme var mıdır bu konuda acaba? Bilenimiz çıkar mı? Bankalarda yalnızca USD Savings hizmeti oluyor malum 🙂

• ABD'deki bankalarda Türkiye'de verilen hizmetin benzeri altın ve gümüş hesapları yok. Böyle bir hizmetleri de yok. Sadece banka kasası kiralayıp bunlara elinizdeki altınları koyabilirsiniz. Ama bankalar bu kasalara mevduatlara verdikleri gibi size FDIC insurance vermezler. Çünkü banka kasalarındaki kıymetli metaller adına Amerika'da bankaları bu kasaların içeriğine dair sigortaya zorlayan bir federal altyapı yok. Bu şu demek, her banka bu kasaların güvenliğine kendi farklı yaklaşıyor. Altınlarınızı o kasalara koymadan önce her bankanın kullanıcı sözleşmesini iyi incelemenizi öneririm.

Amerikalılar ne yapıyorlar?
    Kıymetli metalleri satan özel şirketler var. Buralardan alıp ya evlerde özel kasalarda ya da özel güvenlik şirketi gibi hizmet veren, bazı şirketlerin kasalarında(vault) saklıyorlar.

Bu kıymetli metalleri satan özel şirketler kendi başlarına birer borsa gibi davranıyor ama bunların Türkiye'deki karşılığı aslında kuyumcu. Tamamen marka prestiji ve müşteri güveni üzerine kurulu bir piyasa. O yüzden güvenilir ve nâmlı bir şirket ile alım yapmanızı tavsiye ederim.

Eğer evde kasa kurmayacaksanız, bu saklama hizmeti veren şirketleri de,
    Secure vault for gold/silver storage diye aratırsanız bulabilirsiniz. Yine aynı şekilde kuyumcular gibi , hizmet almadan önce güvenilirliği çok iyi araştırmanızı öneririm.

Kolay gelsin.

• Bankalarda bu tip hesaplar yok, yatirim firmalari araciligi ile altin ya da degerli metal satin alabilirsiniz. ETF olarak geciyorlar. Ya da altin veya degerli maden cikaran firmalarin stocklari alinabiliyor . TRdeki gibi yok .

• Ons altın hissesi alabilirsiniz ama tabiki tamamen sanal. Dünyada fiziki altının en çok işlem gördüğü iki ülke bildiğim kadarıyla Hindistan ve Türkiye.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

98

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |