Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

ABD’ye havalimanından nakit parayla giriş yapmak

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Taurus çıkarmayı bırak önce transferden önce denetleme yapacakları için sen bu göndereceğin paranın nerden geldiğini ispat etmen gerekiyor.

• @ayvalik10 45 yıldır gider gelirim kimse denetleme yapmadı, seni denetlediler mi hiç? Bilir bilmez her taşın altından sen çıkıyorsun. Kimsin sen ???

• @ayvalik10 Herkese laf yetiştirmek zorunda değilsin. Biraz da edepli konuş. Asker arkadaşın yok senin karşında !

• ⭐⭐⭐⭐

@Taurus işi o malesef.

• @Rhonster Boşlukta zor iş... Allah yardımcısı olsun.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Taurus 45 yıldır hala öğrenemediysen ozaman sizde bir sorun var.

• @ayvalik10, içinde söyledi: ABD’ye havalimanından nakit parayla giriş yapmak

@Taurus 45 yıldır hala öğrenemediysen ozaman sizde bir sorun var.

• Lütfen kızmadan, sakin yazışalım. Bunlara gerek yok...

• @sanaldeniz Bunu yazdığınız çok iyi oldu !

• Arkadaşlar selam. İstanbuldan Amerikaya güncel olarak 10 bin EUR üzerinde para ile yolculuk eden var mı forumdan ? Pasaport kontolü sonrası gümrük bölümü varmış istanbul havalimanında. Orada beyan etmemiz yeterli olacak mı ? İşlem uzun sürüyor mu ? 21K USD ile tek basıma seyahat etmeyi düşünüyorum. Bankadan transferin komisyonu biraz fazla çıktı bana. Transferwise dan yapabilmem için de parayı TL ye çevirmem gerekiyor. Açıkcası yanımda götürüp iner inmez banka hesabı açmayı düşünüyorum.

• TR de getirdiginiz paraya bakilmiyor diye biliyorum, hatta form dagitip sormuyorlar bile ama emin degilim. Gumrukte elektronik esyaya bakiliyor sanirim..

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@cüneyt-tarıkman, içinde söyledi: ABD’ye havalimanından nakit parayla giriş yapmak

Arkadaşlar selam. İstanbuldan Amerikaya güncel olarak 10 bin EUR üzerinde para ile yolculuk eden var mı forumdan ? Pasaport kontolü sonrası gümrük bölümü varmış istanbul havalimanında. Orada beyan etmemiz yeterli olacak mı ? İşlem uzun sürüyor mu ? 21K USD ile tek basıma seyahat etmeyi düşünüyorum. Bankadan transferin komisyonu biraz fazla çıktı bana. Transferwise dan yapabilmem için de parayı TL ye çevirmem gerekiyor. Açıkcası yanımda götürüp iner inmez banka hesabı açmayı düşünüyorum.

10 bin EURO ustunu Turkiye'den cikarken de beyan etmeniz gerekiyor. Bu paranin kaynagi onemli, eger yasakli bir kaynak ise sorun yasayabilirsiniz, bilginize.

Yolcu beraberinde yurt dışına çıkışı yasak olan nakit para ve ziynet eşyası nelerdir?
    Türk parasında 25.000 TL, dövizde ise 10.000 Avro ve eşiti efektif üzeri miktarı yurtdışına çıkarmak isteyen yolcuların gümrük memuruna beyanda bulunması zorunludur. Bu miktarlar altındaki nakitlerin beyan edilmesi zorunlu değildir.
    Yolcu beraberinde ülkemizden çıkışı yasak olan nakitler;

• Kişisel borçlar
    • Yerli sermaye
    • Yurt dışına verilecek kredi
    • Sermaye piyasası araçlarının gelirleri
    • Yurt dışındaki sermaye piyasası araçlarının alış bedeli
    • Armağan, hediye, bağış
    • Çeyiz, gelin ve güveyin karşı tarafa verdiği para
    • Miras
    • Göçmenlerin varlıkları
    • Yurtdışında gayrimenkul hakların alış bedeli
    • Yurt dışına çıkarılacak yerli sermaye
    • Yurt dışına verilecek krediler
    • Menkul kıymetler ile diğer sermaye piyasası araçları
    • Türkiye’deki gayrimenkul ve gayrimenkule bağlı ayni hakların gelirleri ve satış bedelleri
    • Yurtdışındaki gayrimenkul ve gayrimenkule bağlı ayni hakların alış bedelleri
    • İthalat ve transit ticaret işlemlerine ilişkin transfer bedelleri
    • Uluslararası nakliyat, bankacılık, sigortacılık, dışarıya yaptırılan hizmetler ve diğer görünmeyen işlemlerle ilgili transfer bedelleri
    • Yabancı yatırımcıların Türkiye’deki faaliyet ve işlemlerinden doğan net kar, temettü, satış, tasfiye ve tazminat bedelleri, lisans, yönetim ve benzeri anlaşmalar karşılığında ödenecek meblağlar
    • Yurt dışından temin edilen kredilere ait anapara geri ödemeleri ile faiz ve diğer ödemelerin transfer bedelleri
    • Ham elmas ithal bedelleri

Bu nakitler sadece bankalar aracılığıyla çıkarılabilir.

Ülkemizden yolcu beraberinde çıkışı yasak olanlar haricindeki nakitlerin ülkemizden çıkarılmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Çıkışı yasak olan nakitlerin yolcu beraberinde çıkarıldığının tespit edilmesi halinde nakde el konulur.
    Yolcuların kendi rızasıyla beyanda bulunmalarının haricinde gümrük memurları tarafından, yolcudan nakdin miktarı ve kaynağına ilişkin açıklama talep edilebilir. Bu durumda yolcuların tam ve doğru bir açıklama yapmaları zorunludur.
    Herhangi bir açıklama yapılmaması veya yanlış ya da yanıltıcı açıklama yapıldığının anlaşılması halinde açıklanmayan miktarın %10’u tutarında idari para cezası uygulanarak yolcu beraberi tüm nakit muhafaza altına alınır. Cumhuriyet savcılığına ile Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığına bildirilir.
    Türk parasında 25.000 TL, dövizde ise 10.000 AVRO ve eşiti efektif üzeri miktarın gümrük idaresine beyan edilmeden çıkarıldığının tespit edilmesi halinde durum, Cumhuriyet savcılığına ve Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığına bildirilir. Söz konusu değerler üzerinden idari para cezası uygulanarak yolcu beraberi tüm nakit muhafaza altına alınır.

ayrintili bilgi icin: https://gumrukrehberi.gov.tr/sayfa/yolcu-beraberinde-yurt-dışına-çıkışı-yasak-olan-nakit-para-ve-ziynet-eşyası-nelerdir

• Teşekkürler sayın @crazycells 🙂 Ben aracımı sattım , belgesini yanımda götüreceğim zaten. Geriside maaşımdan biriktirdiğim paralar. Hesap dökümünü götürmeyi düşünüyorum onun için de .

• Beyan etmeden 10 bin avro alti karşılığı Usd sorunsuz yanimizda kisi basi cikartabiliyoruz o zaman dogru mudur?

• @AE123, içinde söyledi: ABD’ye havalimanından nakit parayla giriş yapmak

Beyan etmeden 10 bin avro alti karşılığı Usd sorunsuz yanimizda kisi basi cikartabiliyoruz o zaman dogru mudur?

Doğrudur.

• ABD'ye girişte beyan ederiz diye eşimle birlikte toplam 20.000$'yanımıza aldık. Uçakta ve girişte forum verilmedi. Görevlilerde üzerimizde bulunan para konusunda sorun sormadılar. Sorunsuz giriş yaptık. Bu iyi mi, kötü mü bilmiyorum. Houston deneyimim bu şelide paylaşmak istedim.

• @ayzek09, içinde söyledi: ABD’ye havalimanından nakit parayla giriş yapmak

ABD'ye girişte beyan ederiz diye eşimle birlikte toplam 20.000$'yanımıza aldık. Uçakta ve girişte forum verilmedi. Görevlilerde üzerimizde bulunan para konusunda sorun sormadılar. Sorunsuz giriş yaptık. Bu iyi mi, kötü mü bilmiyorum. Houston deneyimim bu şelide paylaşmak istedim.

Iyi birsey 🙂 Az once diger konuda okumustum, banka hesabi da acmissiniz. O halde, paranizi hesabiniza yatirin! Uzerinizde veya kaldiginiz yerde o kadar nakit para bulundurmak cok guvenli olmaz! 🙂

• @MySea, içinde söyledi: ABD’ye havalimanından nakit parayla giriş yapmak

@ayzek09, içinde söyledi: ABD’ye havalimanından nakit parayla giriş yapmak

ABD'ye girişte beyan ederiz diye eşimle birlikte toplam 20.000$'yanımıza aldık. Uçakta ve girişte forum verilmedi. Görevlilerde üzerimizde bulunan para konusunda sorun sormadılar. Sorunsuz giriş yaptık. Bu iyi mi, kötü mü bilmiyorum. Houston deneyimim bu şelide paylaşmak istedim.

Iyi birsey 🙂 Az once diger konuda okumustum, banka hesabi da acmissiniz. O halde, paranizi hesabiniza yatirin! Uzerinizde veya kaldiginiz yerde o kadar nakit para bulundurmak cok guvenli olmaz! 🙂

İlk işimiz parayı yatırmak oldu. O kadar para ile gece başkasının evinde yatmak germişti baya.

• Burda ince bir ayrintidan bahsetmek istiyorum. Amerikaya girisde 10k dolarin altinda bir miktar olmasi lazim beyansiz gecis icin. Diyelim ki yaniniza 9990 dolar aldiniz ve ucus önceside cebinizde 500 TL para kaldi. Abd ye girisde sizi aradilar. Hangi para birimi olursa olsun, buna cek de dahil olmak uzere toplam paralarin toplami 10K dolari gecerse, ceza yersiniz Amerikan Gumrugunde. 500 tl maalesef sizi 10k nin ustune cikartir.

• Bu konuyla ilgili yetkili kişilerden bilgi almak için 17 Eylül 2022 tarihinde İstanbul Havalimanı'nda bulunan Nakit Beyan Ofisi'ne giderek bilgi aldım. Görevli gümrük memurunun söylediklerini sizlere aktarıyorum;

"Yurtdışından Türkiye'ye getirdiğiniz ve beyan ettiğiniz 10.000 Dolar üzerindeki dövizi tekrar beyan vererek yurt dışına götürebilirsiniz. Fakat yurt içinden aldığınız dövizi beyan vererek yurt dışına götüremezsiniz. Banka aracılığıyla transfer yapmanız gerekiyor. En fazla 10.000 Dolar götürebilirsiniz."

Görevli memura bunun başka bir yöntemi yok mu diye sorduğumda;

"Parayı yanınıza alıp güvenlikten geçersiniz o noktada sorun olmaz. Fakat gümrük memurlarına denk gelirseniz ve üzerinizde 10.000 Dolar üzeri nakit bulunursa o zaman yasal işlemler başlatılır"

Benim aldığım bilgi bu şekilde, ne kadar doğru ne kadar yanlış bilmiyorum, bu bilgi gümrük memurundan alındı.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

152

40.6k
Users

4.4k
Topics

423.4k

| | | |