Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

ABD’ye havalimanından nakit parayla giriş yapmak

• @somebody, içinde söyledi: ABD’ye havalimanından nakit parayla giriş yapmak

@yalta parayı TR deki gümrüğe mi beyan etmeye çalıştınız?

Aynen Amerika'ya giriste beyan etmedim hic, unuttum 🙂

• ⭐⭐

şimdi 10.000 dolarla türkiyeden cıkarken hava alanında bir sorun cıkarırlarmı (türkiye için)

• Bu konuda sormak istediğim şu, 10K kadar bir parayı bir akrabamız buradan wire transfer (yani banka yoluyla) Amerika banka hesabımıza gönderse sorun olur mu? paranın kaynağı (bu miktar çok değil ama) soruluyor mu onu merak ettim, çünkü taşımak da riskli. Tecrübesi olan?

• @yapay-zeka yok. 10K dan yukarısı olursa amerikan gümrüğüne beyan ediyorsunuz sadece.

• @yapay-zeka @somebody TR'den cikista 10k uzeri parayi beyan etmeniz gerekiyor. Etmezseniz neler olabilecegi onceki postlarda yaziyor. Isterseniz beyan etmeden cikis yapmayi deneyebilirsiniz tabii ki 🙂

• ben soruma net cevap bulamamıştım, son dönemde giriş yapıp tecrübe edinenler var mı diye sormuştum ancak daha önceki dönemlerde bu süreci yaşamış arkadaşlar cevap vermişlerdi.

3 gün önce giriş yaptım ve tecrübemi paylaşmak isterim. Türkiye'de İstanbul havalimanı dış hatlardan çıkış yaparken pasaport kontrolünden geçtikten sonra sağda gümrük noktası var. Oraya gittim ve görevli memura üzerimde 10K USD'den fazla nakit olduğunu ve beyan etmek istediğimi söyledim. Ne kadar olduğunu sordu. Ben her ihtimale karşı min. tutmayı düşündüğüm için 13K kadar bir parayla çıktım. Miktarı söylediğimde beyan etmenize gerek yok, çok değilmiş dedi. Normalde olması gerekeni yaptınız, teşekkür ederim dedi ve beyanımı almadan gönderdi beni.

Houston US gümrüğünde ilk giriş işlemlerini yaptıktan sonra bagajımı alıp çıkarken, son bir X-Ray'den geçirdiler ve ne kadar naktim olduğunu sordular. ben aşağıda linkini verdiğim FinCEN Form 105'i önceden doldurup printout etmiştim. Miktarı söyledim, formu verdim, parayı görmek istedi deste büyüklüğüne baktı teşekkür edip sisteme kaydımı yaptıktan sonra gidebileceğimi söyledi.

TR'den çıkarken de, US girişinde de 10K üzeri nakit götürüyorsanız beyan etmek istediğinizi mutlaka söyleyin arkadaşlar.

İlgili Form linki: https://fincen.gov/sites/default/files/shared/fin105_cmir.pdf

• b2 turist ile abd den tr ye gidiste de ayni kosullar gecerli mi ? Green cardlilar icin cok sorun olmazda b2 turist ile 10bin$ alti olsa bile sorun olabilir mi? 2 kisi ikiye bolsek daha az gozukur diye dusunuyorum paranin tamamini mi dikkate aliyorlar yoksa kisi sayisini mi? (3-4 bin ben 3-4 bin esim de olacak sekilde abd den cikis da bir problem olur mu sizce?

• @somebody, içinde söyledi: ABD’ye havalimanından nakit parayla giriş yapmak

@knnrn Amerikada iken, diyelim ki hesap açtınız orada, TR den parayı hesabınıza nasıl aktarıyorsunuz? onu anlayamadım. Amerikada cep hattı değişince hiç bir mobil uygulama çalışmıyor. Türk bankaları ABD hattını tanımaz vs..

Eski hattınızı atmazsanız ve uygun paketiniz olursa kullanabilirsiniz. Aylık 30 TL civarına 30dk konuşma paketleri var firmaların. Bunlara mesaj geliyor.

• @vermaynen, içinde söyledi: ABD’ye havalimanından nakit parayla giriş yapmak

b2 turist ile abd den tr ye gidiste de ayni kosullar gecerli mi ? Green cardlilar icin cok sorun olmazda b2 turist ile 10bin$ alti olsa bile sorun olabilir mi? 2 kisi ikiye bolsek daha az gozukur diye dusunuyorum paranin tamamini mi dikkate aliyorlar yoksa kisi sayisini mi?

10bin$ kadar serbest zaten. Sorun olmaz.

• @jure, içinde söyledi: ABD’ye havalimanından nakit parayla giriş yapmak

@vermaynen, içinde söyledi: ABD’ye havalimanından nakit parayla giriş yapmak

b2 turist ile abd den tr ye gidiste de ayni kosullar gecerli mi ? Green cardlilar icin cok sorun olmazda b2 turist ile 10bin$ alti olsa bile sorun olabilir mi? 2 kisi ikiye bolsek daha az gozukur diye dusunuyorum paranin tamamini mi dikkate aliyorlar yoksa kisi sayisini mi?

10bin$ kadar serbest zaten. Sorun olmaz.
    Kisi basi degil mi?
    Serbest de turistsin 3-4ay da hic para harcamadin mi demez mi? 🙂

• Amerika'dan dönüşte bize hiç birşey sormadılar para ile ilgili. Girerken sordular ama.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@somebody, içinde söyledi: ABD’ye havalimanından nakit parayla giriş yapmak

@knnrn Amerikada iken, diyelim ki hesap açtınız orada, TR den parayı hesabınıza nasıl aktarıyorsunuz? onu anlayamadım. Amerikada cep hattı değişince hiç bir mobil uygulama çalışmıyor. Türk bankaları ABD hattını tanımaz vs..

Amazon'dan 10 dolara çift hatlı bir telefon aldım, benim ve eşimin Vodafone hatları buna taktık, telefon hep evde duruyor. Sadece Türkiye'deki bankalardan mesaj almak için hatları açık tutuyorum, altı ayda bir 20 lira falan kontör yüklüyorum. Yapı Kredi online bankacılık üzerinden ABD'de açtığım hesabın bilgilerini giriyorum ve para geliyor. Çok karışık düşünmeye gerek yok, ABD'ye gelince Türkiye ile bağlarınız kopmuyor.
    IRS radarına yakalanmak istemiyorsanız parayı kendi hesaplarınız arasında transfer etmeniz daha doğru olur. Başka biri size para yolladığında bunun gelir olmadığını ispat etmek zorunda kalabilirsiniz.

Amerika'dan dönüşte bize hiç birşey sormadılar para ile ilgili. Girerken sordular ama.

B2 turist ile mi yoksa green card ile mi ?

• B2 ile gittim

B2 ile gittim
    Kac ay kalmistiniz? Bizim 3-4arasi bisey
    7-8 gibi tahmini sorun olmaz diyorsunuz. Ikiye bolecegim 2 kisiyiz daha az gozukmesi icin bakalim bir sikinti cikmaz umarim

• @coder Hosgeldiniz 🙂

• @knnrn buradayken kardeşimle ortak hesap açıp, o bana transfer etse, yine sorun olur mu acaba? ben açıkçası gitmeden hattımı kapatmak isterim malum GSM şirketleri sürekli fatura çıkarır

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@somebody şu anda Türkiyeden giden tüm insanlar faturalı hatlarını faturasız hatta çeviriyorlar. Her 6 ayda bir 25 - 30 TL yüklersin hattın açık kalır. Fakat numara ile bir işin yoksa kapattırırsın. Ancak Türkiye bankaları ile işin olacaksa faturasız çevirmen çok mantıklı olur.

• @caglaror hoşbulduk hocam 🙂

• @vermaynen, içinde söyledi: ABD’ye havalimanından nakit parayla giriş yapmak

@jure, içinde söyledi: ABD’ye havalimanından nakit parayla giriş yapmak

B2 ile gittim
    Kac ay kalmistiniz? Bizim 3-4arasi bisey
    7-8 gibi tahmini sorun olmaz diyorsunuz. Ikiye bolecegim 2 kisiyiz daha az gozukmesi icin bakalim bir sikinti cikmaz umarim

20 gün kaldık.
    Girerken ailecek 10 bin$ sokabiliyorsunuz dönüşte bunun altında bir para sorun olmaz.

Benzer Başlıklar

• 6
  • 10
  • 11
  • 17
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

79

40.7k
Users

4.4k
Topics

424.3k

| | | |