Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Facebook sifrenizi neden degistirmelisiniz? (1password aile plani kampanyasi)

• Tartisma icin yeterli teknik bilgim yok ama cogu internet standardini belirleyen, bu 5-6 sirketin olusturdugu konsorsiyumlar. Silinemez cookie gibi ozel paylasim araclarini sirf veri paylasmak icin gelistirdiler. Hatta NSA ile TOR arasindaki, soylenen, maddi iliski bile gercek anonimitenin zor oldugunu gosteriyor.

Ben saldim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@caglaror, içinde söyledi: Facebook sifrenizi neden degistirmelisiniz? (1password aile plani kampanyasi)

Tartisma icin yeterli teknik bilgim yok ama cogu internet standardini belirleyen, bu 5-6 sirketin olusturdugu konsorsiyumlar. Silinemez cookie gibi ozel paylasim araclarini sirf veri paylasmak icin gelistirdiler. Hatta NSA ile TOR arasindaki, soylenen, maddi iliski bile gercek anonimitenin zor oldugunu gosteriyor.

Ben saldim.

acik kaynak kodlu olunca ister istemez insan guveniyor 🙂 ben satir satir okuyup hatalari ya da zayifliklari bulamam, ama bunu yapabilecek pek cok kisi vardir dunyada diye dusunuyorum. Illaki sistemler mukemmel degiller ama bu sekilde bug'lar buluna buluna daha da iyilesiyorlar, birinin goremedigini baskasi yakalayabiliyor.

Ben NSA ya da diger devlet birimlerinin bilgilere erisimi oldugunu dusunmuyorum aslinda, bazen bazi suclarda yapan kisi hakkinda hicbir sey soyleyemiyorlar. Dolayisiyla TOR'u uygun bir sekilde kullanip anonim kalmak mumkun gibi... Ama tabii, dediginiz gibi bu kadar anonimlige de gerek yok 😃

Bu arada zaten TOR ile Firefox kardesler diye biliyorum, yanlis mi hatirliyorum? Firefox'u temel alarak kurmuslardi sanirim guncel versiyonunu...

• @crazycells TOR'da browserdan ziyade internete ciktiginiz proxy sistemi (sogan yapisi) onemli. Ama NSA'in cogu sunucuyu sirf bu amacla dolayli olarak finanse ettigi soyleniyor.

• ⭐⭐

Bugun tesaduf eseri Google’da mail adresimi aratınca Ubisoft hesabımın mail ve şifre bilgilerine ulaştım. Bundan bir kaç sene evvel hesabımın şifresini kırıp saatlerce oyun bile oynamislar. Malum şifre bir çok sitede kullandığım bir şifreydi aynı zamanda. Daha önce de İnstagram hesabıma Singapur’dan giriş yapılmıştı. Hal böyle olunca ben de büyük çoğunluk gibi bugün şifre yöneticisi kullanmaya başladım. Her site icin farklı bir şifre ve bu şifreleri hatırlamak zorunda olmamak harika bir sey! Yıllarca neden kullanmadım anlamıyorum. Herkese tavsiye ederim 😄

Ben Dashlane kullanıyorum. Freemium diye ücretsiz bir paketleri var. 50 şifreye kadar ücretsiz kullanabiliyorsunuz. Ayrıca dark web monitoring özelliği de var. Oldukça kullanışlı. Premium isteyenler icin de muadillerine kıyasla oldukça uygun bir ücreti var. Yıllık 65 lira civarı. Tavsiye ederim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Edelweiss, içinde söyledi: Facebook sifrenizi neden degistirmelisiniz? (1password aile plani kampanyasi)

Her site icin farklı bir şifre ve bu şifreleri hatırlamak zorunda olmamak harika bir sey! Yıllarca neden kullanmadım anlamıyorum. Herkese tavsiye ederim

kesinlikle katiliyorum sayin @Edelweiss 🙂 insan neden daha once kullanmamisim diye hayiflaniyor 🙂

• ⭐⭐

Eklemeyi unutmuşum; eğer Dashlane kullanmayi düşünen varsa aşağıdaki linkten kayıt olursa sevinirim. Böylelikle bana ve kendinize 6 aylık premium hediye etmiş olursunuz. 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

1password'un sitesinde 125 dolarlik gift card 99 dolara satiliyor, ikinci kez denk geliyorum sanirim surekli yapiyorlar bu indirimi. Bu sekilde alip hesabiniza ekleyince iki yillik aile hesabi aboneligi (5 kisilik) 99 dolara denk geliyor.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells Arkadaşlar bunlar nasıl paralar böyle? Ben ücretsiz Lastpass ile çok mutluyum. Yıllarca ücretli kullanmıştım, sonra benim ihtiyacım olan özellikleri ücretsiz sürüme aktardılar, ben de ücretsize geçtim. Tüm cihazlarımda çalışıyor, parmak izi, two-factor vs gibi her türlü şey de var. İmkanım olsa dağlara taşlara Lastpass yazarım 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@knnrn, içinde söyledi: Facebook sifrenizi neden degistirmelisiniz? (1password aile plani kampanyasi)

@crazycells Arkadaşlar bunlar nasıl paralar böyle? Ben ücretsiz Lastpass ile çok mutluyum. Yıllarca ücretli kullanmıştım, sonra benim ihtiyacım olan özellikleri ücretsiz sürüme aktardılar, ben de ücretsize geçtim. Tüm cihazlarımda çalışıyor, parmak izi, two-factor vs gibi her türlü şey de var. İmkanım olsa dağlara taşlara Lastpass yazarım 🙂

Size mutluluklar o halde sayin @knnrn 🙂 Biz aile arasinda pek cok sifre paylasimi ve evrak paylasimi yapiyoruz 🙂 Gayet mutluyuz 1password'dan 🙂 aksi takdirde bu belgeler ve bilgiler (ozel, resmi ve finansal) pek cok guvensiz yerde (emaillerde) ayri ayri duracakti. Bu sekilde her sey tek bir yerde ve guvenligi konusunda hicbir cekincemiz yok 🙂 1 password sifreleri lokal olarak sakladigi icin sadece sifreyi degil bilgisayari da ele gecirmeniz lazim o bilgilere erisebilmek icin 🙂

Ayrica bu benim dedigim seylerin hicbirini Lastpass'in ucretsiz versiyonu ile yapamiyorsunuz 🙂 o nedenle siz ihtiyaciniz olan seyi kullaniyorsunuz, ben de ihtiyacim olan seyi. Bence elma ile armutu kiyaslamaktan vazgecmeniz lazim 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells Yeşilkart Forum mayışlara zam yapsa ben de en premium hizmetleri alırdım tabii 🙂

• @knnrn İlk sayfada LastPass kullandığınızı yazmışsınız. Hem LastPass'ı hem de Bitwarden'ı kullanmış biri olarak LastPass'ı kullanmanızı önermem. LastPass'ın güvenlik sicili kötü, 2015'de hacklendiler, ayrıca neredeyse her yıl güvenlik açığı bulunuyor. Üstüne üstlük kapalı kaynak kodlu olduğu için vaatlerinin gerçek olup olmadığını teyit edemiyorsunuz. Onun yerine açık kaynak kodlu, ücretsiz olan, bağımsız güvenlik kurumları tarafından düzenli olarak teftiş edilen ve şeffaf bir şekilde internette raporu yayınlanan Bitwarden'ı kullanmanızı öneririm. Aplikasyonlar arası transfer kesinlikle 10 saniyenizi bile almıyor; export data, import data özelliklerinin aşırı kolay ve otonom işlemesinden dolayı. Hatta Bitwarden'ın tam nerd'lere ve paranoyaklara göre ek bir özelliği daha var; eğer hiç aracılara bel bağlamak istemiyorsanız, kendi sunucunuzu kendiniz host edip tüm şifrelerinizi ve bilgilerinizi orada saklayabiliyorsunuz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Haliax Tavsiye için teşekkür ederim. Dediğiniz hizmeti kontrol edeyim. Lastpass'a gönül bağımız yok tabii ki, daha iyisini bulduğum anda arkama bakmadan giderim 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Haliax Biraz araştırdım ve BitWarden hoşuma gitti. Lastpass'tan geçiş de çok kolay oldu. Ücretli paketi de aşırı pahalı değil ama şimdilik ücretsiz olanı kullanıyorum.

• @knnrn, içinde söyledi: Facebook sifrenizi neden degistirmelisiniz? (1password aile plani kampanyasi)

@Haliax Biraz araştırdım ve BitWarden hoşuma gitti. Lastpass'tan geçiş de çok kolay oldu. Ücretli paketi de aşırı pahalı değil ama şimdilik ücretsiz olanı kullanıyorum.

@knnrn Sevindim. Bazı kısayolları var, onları da belirtmek isterim. Chrome'da CTRL + SHIFT + Y'ye bastığınızda eklentiyi açıyor, herhangi bir şifre doldurma formundaysanız CTRL + SHIFT+ L'ye bastığınızda da parolayı o site için kayıt ettiğiniz bilgilerle dolduruyor. (Parola kaydetmeyi otomatik olarak da yapıyor eğer ayarlardan aktifleştirirseniz. Chrome Eklentisini açıp Ayarlar > Seçenekler > Sayfa Yüklendiğinde Otomatik Doldurmayı Etkinleştir. Bazen otomatik yapamadığı oluyor, o durumda üstte belirttiğim kısayolu kullanabilirsiniz.) Ayrıca isterseniz, Chrome'da tarayıcınızın adres kısmına şu komutu yazarsanız oradan da kısayolları özelleştirebilirsiniz: chrome://extensions/shortcuts

"Rastgele yeni bir parola oluştur ve panoya kopyala." kısayolunu ben CTRL + SHIFT + P yaptım, siz istediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz. Klavye kısayollarını sevmiyorsanız herhangi bir sayfada mouse sağ tık yapıp seçeneklerdeki Bitwarden bölümüne geldiğinizde yukarıda saydıklarımın hepsini oradan da yapabilirsiniz. Size kalmış.

Ayrıca Bitwarden'ın kendi Şifre Oluşturucusu'ndaki oluşturucuyu özelleştirmenizi tavsiye ederim. Ben minimum 32 hane, özel karakterler dahil ve "belirsiz karakterler kullanma" seçenekleri aktif bir şekilde kullanıyorum.

Ayrıca hesabınız için 2FA'yı aktifleştirmenizi öneririm, onu da şuradan yapabilirsiniz:

Keyifli günlerde güvenle kullanın. 🙂

Edit: Diğer tarayıcılardaki kısayollar ve konumları için

• Ben de 1password kullanmaktayım. Özellikle şuan bir kampanyanları var. İlk 6 ay 10 lira'dan 60 TL peşin ödüyorsunuz sonraki aylar 25 TL.

Önceden çok gereksiz görüyordum bu tür sistemleri fakat internette en son 300 milyonluk devasa bir kullanıcı adı-şifrelerin çalındığını ve genelde herkesin aynı şifreyi başka platformlarda da kullandığı bilindiği için şimdi bu mail-şifre kombinasyonlarının bütün platformlarda sırayla denendiğini çok duyar olduk ki son örneği Spotify'da yapıldı. Üstelik dolar olarak bakınca para bile sayılmaz istedikleri ücret ama bence TL olarak da bu tür sistemlerin hakkını verdiğini düşünüyorum. Özellikle ücretsiz veya başka paralı markaların zaman zaman açık bulunduğuna dair haberlerini görmek beni 1password'a yönlendirdi. Memnunum ve umarım böyle devam ederiz 🙂

• Bu tarz sistemlere çok fazla güvenmiyorum size tavsiyem OneDrive ile Microsoft Auth kurun OneDrive da gizli bir klasör oluşturun ve Avast Şifreleme ile oluşturduğunuz şifreleri bir Word dosyasına yazın ve sonra hangi platformda olursanız olun istediğiniz gibi kullanın. Zamanında iki tane büyük leaked formunada kayıtlıydım ikiside birbirinin veritabanını hackleyip paylaşınca olan bana oldu her gün Viktor Türk diye bir amcam varmış amerikada ondan 5 Milyar dolar, kameram olmadığı halde Şantaj mailleri vesaire çok arttırılabilinir ben bu dediğim sistemle yaklaşık 5-6 tane kademeden sonra şifrelerime ulaşıyorum şuanda kullandığımız bilgisayarların işletim sisteminin yapımcısı bir firmaya şahsen hepsinden daha çok güvenirim

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mamma-mia , içinde söyledi: Facebook sifrenizi neden degistirmelisiniz? (1password aile plani kampanyasi)

Bu tarz sistemlere çok fazla güvenmiyorum size tavsiyem OneDrive ile Microsoft Auth kurun OneDrive da gizli bir klasör oluşturun ve Avast Şifreleme ile oluşturduğunuz şifreleri bir Word dosyasına yazın ve sonra hangi platformda olursanız olun istediğiniz gibi kullanın. Zamanında iki tane büyük leaked formunada kayıtlıydım ikiside birbirinin veritabanını hackleyip paylaşınca olan bana oldu her gün Viktor Türk diye bir amcam varmış amerikada ondan 5 Milyar dolar, kameram olmadığı halde Şantaj mailleri vesaire çok arttırılabilinir ben bu dediğim sistemle yaklaşık 5-6 tane kademeden sonra şifrelerime ulaşıyorum şuanda kullandığımız bilgisayarların işletim sisteminin yapımcısı bir firmaya şahsen hepsinden daha çok güvenirim

Bu, cok ongorulu bir tavsiye degil kanimca sayin @mamma-mia 🙂 siz, su an password manager programlarinin yaptigi isi tek basiniza ve daha guvensizce yapmaya calisiyorsunuz gibi 🙂

Bir database hack'lenince illaki email adresiniz aciga cikacak, bunu engellemenin yolu yok maalesef. Guvenilir olmayan websitelerine "email masking" programlar yardimiyla ayri email adresleri olusturabilirsiniz ama onemli olan o sitelerin sizin sifrenizi oldugu gibi saklamamasi, su an sizin de yaptiginiz gibi... "hash function"i arastirin...bu, tek yonde calisan bir fonksiyon, sizin verdiginiz sifreyi encrypt ediyor fakat ortaya cikan koda erisip sifreyi tahmin etmek oldukca zor, ancak sifreyi bilmeniz gerekiyor. Siz, tum sifrelerinizi oldugu sekliyle tek bir yere kaydedince bence sureci daha guvensiz hale getiriyorsunuz.

• @crazycells, içinde söyledi: Facebook sifrenizi neden degistirmelisiniz? (1password aile plani kampanyasi)

@mamma-mia , içinde söyledi: Facebook sifrenizi neden degistirmelisiniz? (1password aile plani kampanyasi)

Bu tarz sistemlere çok fazla güvenmiyorum size tavsiyem OneDrive ile Microsoft Auth kurun OneDrive da gizli bir klasör oluşturun ve Avast Şifreleme ile oluşturduğunuz şifreleri bir Word dosyasına yazın ve sonra hangi platformda olursanız olun istediğiniz gibi kullanın. Zamanında iki tane büyük leaked formunada kayıtlıydım ikiside birbirinin veritabanını hackleyip paylaşınca olan bana oldu her gün Viktor Türk diye bir amcam varmış amerikada ondan 5 Milyar dolar, kameram olmadığı halde Şantaj mailleri vesaire çok arttırılabilinir ben bu dediğim sistemle yaklaşık 5-6 tane kademeden sonra şifrelerime ulaşıyorum şuanda kullandığımız bilgisayarların işletim sisteminin yapımcısı bir firmaya şahsen hepsinden daha çok güvenirim

Bu, cok ongorulu bir tavsiye degil kanimca sayin @mamma-mia 🙂 siz, su an password manager programlarinin yaptigi isi tek basiniza ve daha guvensizce yapmaya calisiyorsunuz gibi 🙂

Bir database hack'lenince illaki email adresiniz aciga cikacak, bunu engellemenin yolu yok maalesef. Guvenilir olmayan websitelerine "email masking" programlar yardimiyla ayri email adresleri olusturabilirsiniz ama onemli olan o sitelerin sizin sifrenizi oldugu gibi saklamamasi, su an sizin de yaptiginiz gibi... "hash function"i arastirin...bu, tek yonde calisan bir fonksiyon, sizin verdiginiz sifreyi encrypt ediyor fakat ortaya cikan koda erisip sifreyi tahmin etmek oldukca zor, ancak sifreyi bilmeniz gerekiyor. Siz, tum sifrelerinizi oldugu sekliyle tek bir yere kaydedince bence sureci daha guvensiz hale getiriyorsunuz.

Kesinlikle haklısınız fakat auth programının bana sunduğu Hızlı Giriş yöntemi ile hesaplarıma giriş yapıyorum yani şifreye ulaşım yok yani kendi ana şifremi dahi zihnimde yaptığım bir programla bulmaya çalışıyorum benim güvenilir bulmadığım yani ise şu Lastpass,Kaspersky Pasword Manager gibi programları kullanmış birisi olarak bu tarz uygulamalara erişim verdiğimiz vakit her türlü yazımızı inceleyebiliyorlar yada işte ne bileyim şifre bloğuna nerede nasıl hangi linkten olduğunu istemesek dahi öğrenmek zorundalar zaten ki o şifreyi oraya girebilsin. Onun haricinde kullandığım ve incelediğim kadarıyla diğer şifrelerinize Ana şifreniz ile ulaşıyorsunuz o ana şifrenin deşifre olması yine aynı mantığa denk gelmiyor mu? Şu da bir gerçek ister kabul edelim ister etmeyelim bizi kafaya alan kişi istediği gibi hackleyebiliyor daha 3 gün önce bunu yaşadım 2 Doğrulama adımlı Rockstar Games hesabıma daha giriş ile ilgili uyarı gelmeden hacklendi... Bu arada Email ile ilgili tavsiyeniz içinde teşekkür ederim 😃

alt metni

• @mamma-mia Hocam bir şifre yöneticisi kullandığınız zaman (kullandığım için 1password'ten örnek vereceğim) sizin koyduğunuz şifre dışında bir de secret key adı verilen programın kendi oluşturduğu bir şifreniz daha oluyor. Bir bilgisayardan ilk girişte bu ikisini de sizden girmenizi istiyor. Yani biri benim 1password şifremi bilse bile hesabıma o keyi bilmeden erişemiyor. Eskaza şifrelerim 1password database'inden çalınırsa da 256 bit AES şifreleme ile korunuyor ve bu şifreleme benim kendi koyduğum ana şifrem ve sistemin oluşturduğu secret key'den oluşmakta. Yani yine eskaza benim şifrem tahmin edilse bile secret key de bilinmeden yine başarılı olabilmesi çok mümkün gözükmüyor.

Ama insanların kendi tercihleri elbette. Herkes kendi güvendiği sistem ile mutlu 🙂

• @ErayG, içinde söyledi: Facebook sifrenizi neden degistirmelisiniz? (1password aile plani kampanyasi)

@mamma-mia Hocam bir şifre yöneticisi kullandığınız zaman (kullandığım için 1password'ten örnek vereceğim) sizin koyduğunuz şifre dışında bir de secret key adı verilen programın kendi oluşturduğu bir şifreniz daha oluyor. Bir bilgisayardan ilk girişte bu ikisini de sizden girmenizi istiyor. Yani biri benim 1password şifremi bilse bile hesabıma o keyi bilmeden erişemiyor. Eskaza şifrelerim 1password database'inden çalınırsa da 256 bit AES şifreleme ile korunuyor ve bu şifreleme benim kendi koyduğum ana şifrem ve sistemin oluşturduğu secret key'den oluşmakta. Yani yine eskaza benim şifrem tahmin edilse bile secret key de bilinmeden yine başarılı olabilmesi çok mümkün gözükmüyor.

Ama insanların kendi tercihleri elbette. Herkes kendi güvendiği sistem ile mutlu 🙂

Yani siz şimdi böyle dediniz diye kafama yatmadı değil 😃 Fakat bu yazılarımızı okuma işine ne diyorsunuz örneğin Telefonda kullanacaksanız yazılarınızı okuma izni vesaire veriliyor en azan Kaspersky PM öyle yapıyordu

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

89

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.1k

| | | |