Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

ABD'de yasadigimiz adresten baska bir adrese tasindiktan sonra bazi kurumlara bu adres degisikligini bildirmemiz ve bazi belgeleri guncellememiz gerekir.

USCIS

T.C. Devleti

Posta Adresi

Araba ve Ehliyet

• Eger eyalet degistirdiyseniz DMV ofisine gidip eski eyalete ait ehliyetinizi degistirmeniz gerekiyor. Eger ayni eyalet icinde adres degistirdiyseniz, DMV ofisi bu adres degisikliginden haberdar etmelisiniz. Bu islemi genelde DMV sitelerinden online olarak yapabilirsiniz.

• Eger arabaniz varsa ve eyalet degistirdiyseniz, arabanizin kaydini yapmayi unutmayin!

Vergi Dairesi

• IRS'i evinizin posta adresinin degistiginden Form 8822 doldurarak haberdar etmelisiniz:

• Local vergi dairenizi, eyaletinizin resmi sitedeki yonlendirmeleri takip ederek yine online olarak haberdar edebilirsiniz.

Sosyal Sigorta

Hizmetler

• Transferi sorunsuz gerceklestirmek icin gaz, elektrik, telefon, kablo TV ve internet saglayicilarinizi bilgilendirmeyi unutmayin!

Ayrica;

Bunlarin disinda is yerinizi, hesabinizin bulundugu banka ve kredi karti kurumlarini, sigorta ve kredi saglayan kurumlarini da bu adres degisikliginden haberdar etmeyi unutmayin!

• @crazycells ABD'de baska bir adrese tasindiktan sonra yapilacaklar içinde söyledi:

ABD'de yasadigimiz adresten baska bir adrese tasindiktan sonra bazi kurumlara bu adres degisikligini bildirmemiz ve bazi belgeleri guncellememiz gerekir.

USCIS

T.C. Devleti

Posta Adresi

Araba ve Ehliyet

• Eger eyalet degistirdiyseniz DMV ofisine gidip eski eyalete ait ehliyetinizi degistirmeniz gerekiyor. Eger ayni eyalet icinde adres degistirdiyseniz, DMV ofisi bu adres degisikliginden haberdar etmelisiniz. Bu islemi genelde DMV sitelerinden online olarak yapabilirsiniz.

• Eger arabaniz varsa ve eyalet degistirdiyseniz, arabanizin kaydini yapmayi unutmayin!

Vergi Dairesi

• IRS'i evinizin posta adresinin degistiginden Form 8822 doldurarak haberdar etmelisiniz:

• Local vergi dairenizi, eyaletinizin resmi sitedeki yonlendirmeleri takip ederek yine online olarak haberdar edebilirsiniz.

Sosyal Sigorta

Hizmetler

• Transferi sorunsuz gerceklestirmek icin gaz, elektrik, telefon, kablo TV ve internet saglayicilarinizi bilgilendirmeyi unutmayin!

Ayrica;

Bunlarin disinda is yerinizi, hesabinizin bulundugu banka ve kredi karti kurumlarini, sigorta ve kredi saglayan kurumlarini da bu adres degisikliginden haberdar etmeyi unutmayin!

Eline sağlık başkan 🙂 bir gün benim de işime yarayacak. Şu ehliyet olayını mantıksız gelen şeylerin başına koyarım ben Eyalete göre ehliyet mi olur yahu ehliyet tek olsun kuralları kanunları yine değişik olsun.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mamma-mia Aynı eyalet içinde adres değişikliği yaptığınızda da ehliyeti değiştirmek gerekiyor. Sadece eyalet değiştirmek ile ilgili bir şey değil.

Ayrıca bu tür durumlarda benim hep verdiğim örnek, ABD'nin Türkçe adını düşünmektir. Amerika Birleşik Devletleri, yani tek bir çatı altında birleşmiş farklı devletler gibi düşünmek zorundayız.

• @knnrn ABD'de baska bir adrese tasindiktan sonra yapilacaklar içinde söyledi:

@mamma-mia Aynı eyalet içinde adres değişikliği yaptığınızda da ehliyeti değiştirmek gerekiyor. Sadece eyalet değiştirmek ile ilgili bir şey değil.

Ayrıca bu tür durumlarda benim hep verdiğim örnek, ABD'nin Türkçe adını düşünmektir. Amerika Birleşik Devletleri, yani tek bir çatı altında birleşmiş farklı devletler gibi düşünmek zorundayız.

Daha fenası yani 🙂 bilgi için teşekkürler. Cidden mantıksız, her şeyi anlarımda bu konu saçma geliyor.

• @knnrn ABD'de baska bir adrese tasindiktan sonra yapilacaklar içinde söyledi:

Bu bilgiyi duzeltmek isterim, WA eyaleti icinde icinde adres degistirdim. Ehliyetin sistemde kayitli oldugu adresi guncellemek gerekiyor. internet uzerinden 5 dakikada yapilabilen bir islem, basili yeni bir kart almak tamamen sizin isteginize bagli ve yeni kart ucreti var. Belki WA gibi baska eyaletler de vardir yeni ehliyet almayi zorunlu tutmayan.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mamma-mia ABD'de baska bir adrese tasindiktan sonra yapilacaklar içinde söyledi:

@crazycells ABD'de baska bir adrese tasindiktan sonra yapilacaklar içinde söyledi:

USCIS

T.C. Devleti

Posta Adresi

Araba ve Ehliyet

Vergi Dairesi

Sosyal Sigorta

Hizmetler

Ayrica;

Eline sağlık başkan 🙂 bir gün benim de işime yarayacak. Şu ehliyet olayını mantıksız gelen şeylerin başına koyarım ben Eyalete göre ehliyet mi olur yahu ehliyet tek olsun kuralları kanunları yine değişik olsun.

Evet sayin @mamma-mia , sayin @knnrn 'in da belirttigi gibi ABD'yi 50 farkli ulkenin birlesimi gibi dusunebilirsiniz, kendi ic islerinde bagimsiz, fakat ulkenin genelini ilgilendiren olaylarda federal hukumete bagimli...

Her eyaletin ayrica kendi meclisleri, hukumetleri, kanunlari var; ama sadece eyalet ici olaylari ilgilendirdigi icin onlar dis dunyaya pek yansimiyor. O nedenle ABD'yi; 50 sehirden olusan bir ulke gibi degil de, pek cok ulkeden olusan Avrupa Birligi gibi bir birlik olarak dusunmeniz daha dogru olur.

• ⭐⭐

abd de posta kutusu kiralasak olurmu adres hep aynı kalacak ehliyet alırken kiraladığımız posta kutusu adresini versek olurmu
    sonuçda adres hiç değişmiyecek

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@yapay-zeka ABD'de baska bir adrese tasindiktan sonra yapilacaklar içinde söyledi:

abd de posta kutusu kiralasak olurmu adres hep aynı kalacak ehliyet alırken kiraladığımız posta kutusu adresini versek olurmu
    sonuçda adres hiç değişmiyecek

Bu makul bir cozum olmaz, New York'tan California'ya tasindiginizda, New York'taki posta kutusundan postalarinizi nasil almayi dusunuyorsunuz? Yine California'dan bir posta kutusu alip adres degisikligi yapmaniz gerekecek. Sadece bir asama daha ekleyerek sureci karmasiklastiriyorsunuz yani 🙂

• ⭐⭐

@crazycells anladım ilgin için thanks

• Tam zamanında açılmış konu. 2 hafta sonra taşınıyoruz unutmamak icin lazim olacak :))

• Merhabalar herkese.Amerika içerisinde bir taşınma serüvenini sizlerle paylaşmak istiyorum.(Eyalet NY)1buçuk yıldır Amerika dayız ve stüdyo daireden daha büyük bir daireye çıkma düşüncesiyle araştırmaya başladık.Ev sahiplerinin ve emlakçıların bizden istedikleri bilgileri vererek (vergi formu,id fotoğrafları,iş adresleri,şu anki ev sahibinizin numarası,ssn numaraları,vs...)evin bize verilip verilmeyeceğini beklediğimiz sancılı süreçler yaşadık.Bu süreçlere gelene kadar aradığımız birçok ilandan o ev için şu an başkası ile görüşüyoruz,o daire için birisinden kapora aldık,yarın tekrar arayın bugün müsait değiliz gibi ev görme aşamasına dahi gelemediğimiz durumlar da çok oldu.Görmeyi başardıklarımızın ise hepsi private house ve çok küçük dairelerdi.Büyük olanları adeta kapışılıyordu(ya da ilana bile konulmadan tanıdıklara sunuluyordu).Ben de elimde telefon her dakika yeni paylaşılan ilanları bekleyip zamanla adeta bir Jaws a dönüştüm.Bir yandan da kızımız Eylül ayında okula başlayacağı için girdiğimiz ev arayışı çabasına bir de iyi puanlı bir school zone da olsun kriteri eklendi ve oynatmaya az kaldı 😂 Velhasıl kelam o görmeyi başarabildiğimiz ve küçük diye beğenmediğimiz evleri bile gelirimizi düşük buldukları için,çocuklu olduğumuz için,vs vermediler.En sonunda ilana konulduğu gibi atladığım ve şansımıza küçük de sayılmayacak bir apartman dairesi çıkan bir ev için arkadaşımızın bize kefil olması sayesinde bir kira sözleşmesine imza atıp taşınma aşamasına gelebildik.Ama tabii ki bununla işler bitmedi.Adres değişikliğini bildirme konusuyla ilgili başvurulması,aranması gereken birçok yer çıktı karşımıza.Sizlere de yardımcı olabilmesi ve eksiğimiz varsa hatırlatmanız için bu kurumları aşağıda sıralıyorum ve taşınmayı düşünenlere şimdiden sabır ve kolaylıklar diliyorum.Hatta gerçekten taşınmanız gerekiyor mu bir daha düşünün diyorum 😂 Yaklaşık 2ay süren bu maceralı işin en kolay yanı,isminin gerçek anlamı olan taşınmakmış bence.Evi bulup,sözleşmeyi yapıp ve adres değişikliği işlemlerini tamamladıktan sonra eşyaları demonte edip,kolileyip,taşıyıp,tekrar yerleştirmek en kolay ve eğlenceli kısımdı bizim için 🙂

1-Uscis (egov.uscis.gov)
    2-DMV (NY için online olarak mydmv hesabı açıp bu değişikliği yapmak mümkün.Yeni adresinizi de ehliyetinizin arkasında ayırılan adress Change kutucuğuna elle yazabiliyorsunuz.Eğer isterseniz yenisinin basılıp adresinize gönderilmesi için 17,5$ ödeyerek internetten talep oluşturabiliyorsunuz)
    3-USPS(Bunu da Usps.com üzerinden bir account oluşturarak 1.05$ ödeme gerçekleştirerek yapabiliyorsunuz)
    4-IRS (Sanırım bunu,eğer vergi beyanınızı taşındıktan sonra yaptıysanız ve yeni adresi tax formunda kullandıysanız bildirmenize gerek yok.Biz eski adresimizde yaptığımız için gelecek evrakların eski adrese gitmemesi adına arayıp değiştirdim 800-829-36-76)
    5-Konsolosluk
    6-Hesabınızın olduğu bankalar
    7-iş yeriniz
    8-Primary doctor ınızın ofisi
    9-NY State of Health(İlk giriş yaptıktan sonra geçici adresimizi değiştirmek için aradığımda da bu seferki taşınma bildirimi için aradığımda da 1buçuk saat telefonda gelirini,işini,vergini her şeyini sorup ondan sonra adresinizi değiştiren bir kurumdur kendisi.O yüzden boş bir vaktinizde aramanızı tavsiye ederim 855-355-57-77 )
    10-internet,cable,elektrik,gas,mobile phone gibi adınıza olan faturalarınız
    11-Çocuğun okulu için myschools.nyc sitesinden adres değişikliği
    12-my.ny.gov adresinde profil oluşturduysanız oradan da değiştirmelisiniz
    13-Snap-CA-Medicaid gibi Nyc benefitlerinden yararlanıyorsanız http://a69-acırsa.nyc.gov/ adresinden de değiştirmelisiniz
    14-Fidelis,obamacare,vs yararlandığınız health insurance ile ilgili sitelerden de adres değişikliği yapmalısınız
    15-Social Security Administration (sitesinden denedim ama değiştirmeyi başaramadım.Acaba usps ten değiştirmiş olmak SSA den gelecek mail lerin de doğru adrese gelmesini sağlar mı?)

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ececekic elinize saglik. Kolay gelsin 🙂

• Adres değişikliği bildirimini örneğin USPS'e neden yapmak gerekiyor?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@azuleverde ABD'de baska bir adrese tasindiktan sonra yapilacaklar içinde söyledi:

Adres değişikliği bildirimini örneğin USPS'e neden yapmak gerekiyor?

Cunku sizin postalarinizi size ulastiriyorlar 🙂
    Eger buyuk sehirde yasiyorsaniz anlamak zor olabilir, ama daha kucuk yerlesim yerlerinde yasayanlari dusunun, daha net anlarsiniz. USPS sistemlerinde adres degisikligini gordugu zaman, sizin eski adresinize gelen postalari yeni adrese iletecek.

• @crazycells haha tamam orasını anlamıştım 😃 burada örneğin PTT'ye adres değişikliği bildirmiyoruz ya (belki de yapılıyordur bilmiyorum) o yüzden anlamlandıramamıştım ama verdiğiniz örnek daha açıklayıcı oldu, öyle bir durumda çok işe yarıyordur

• @gallifrey, içinde söyledi: ABD'de baska bir adrese tasindiktan sonra yapilacaklar

@knnrn ABD'de baska bir adrese tasindiktan sonra yapilacaklar içinde söyledi:

@tanti Aynı eyalet içinde adres değişikliği yaptığınızda da ehliyeti değiştirmek gerekiyor. Sadece eyalet değiştirmek ile ilgili bir şey değil.

Bu bilgiyi duzeltmek isterim, WA eyaleti icinde icinde adres degistirdim. Ehliyetin sistemde kayitli oldugu adresi guncellemek gerekiyor. internet uzerinden 5 dakikada yapilabilen bir islem, basili yeni bir kart almak tamamen sizin isteginize bagli ve yeni kart ucreti var. Belki WA gibi baska eyaletler de vardir yeni ehliyet almayi zorunlu tutmayan.

MA icin sistemden degistirdikten sonra ehliyet uzerine yeni adresinizi yazmaniz icin bos bir kisim var. O kisma yeni adresinizi elle yazmaniz yeterli.

• Merhaba,

Ben, NJ Pensilvanyaya tasindim. Aracımız finance. Önce arabamıza Inspection yapacağız. Inspectionu yoktu.

Sonra registration yapacağız sıralama böyle değil mi?

Birde aracimiz finance, registrationi yenilemek icin finance sirketiyle gorusme yapmak gerekiyor mu?

• @mkonca Registration yenilemek icin finance sirketine bildirimde bulunmaniza gerek yok, ancak kendileri ile yeni adresinizi guncellemeniz gerekir.

• Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   Erkan Gürsoy Erkan Gürsoy 
  • Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   crazycells crazycells 

• Arkadaslar merhaba, esim ve ben remote calisiyoruz oyuzden sadece bir state'e bagli kalmak istemiyoruz. Mailleri yonlendirebilecegimiz birisi yok, gecenlerde burada bir yazi okumustum ama o yaziyi bulamıyorum. Kiralik zipcode posta kutusu gibi birseydi. Sizce posta olayini nasil halledebiliriz ,Tum fikirlere acigim. Tesekkurler

• @crazycells
    B1/B2 statüsünde olanlar için geçerli midir bu prosedürler?
    COS yapıp E2 statüsüne geçince mi geçerli olur?
    Tekkürler

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

130

40.6k
Kullanıcı

4.4k
Konu

423.9k

| | | |