Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @gokcell, içinde söyledi: Kariyer degistirmek

@mexido CCIA olduktan sonra isin rengi cok degisir. CCIA sinavi her yerde yapilmiyor belli ulkelerde yapiliyor halen degismemisse. Bir labaratuvar veriyorlar sana, 3-5 case veriyorlar hadi buyur yap diyorlar. O sertifikayi aldinmi yuksek maaslarda ise girebilirsin ama artik onun yaninda da Linux bilmen hatta script dilleri bilmen sana artilar verir. Paralelde Linux ve shell script phyton filan ogrenmeni tavsiye ederim siddetle.

Uzun bir surec alacagi kesin. Ben ilk olarak Cisco CNNA ile ilgili videolar ve dokumanlar ile baslayim sonra sertifikasi icin hazirlanirim. Sonrasinda bir is bulabilirsem bu alanda kendimi gelistirmis olurum. Isletme mezunuyum. (Yas 34) Umarim basarili olabilirim.

• Merhaba arkadaslar, amerikaya geleli yaklaşık 6 ay oldu elimde bir meslek yok yani Delivery gibi isler yapıyorum fakat artık dayanamaz hala geldim bu isleri yapmaktan dolasıyla bir meslek edinme arayisi icindeyim suan IT uzerine araştırma yapıyorum sonucunda QA software testing uzerine yoğunlaşmak istiyorum aranızda bu isi yapan var mi yani bu isin gelecegi var midir nereden baslamaliyim fikirlerinize ihtiyacım var.

• @muhammetnzr, içinde söyledi: Kariyer degistirmek

Merhaba arkadaslar, amerikaya geleli yaklaşık 6 ay oldu elimde bir meslek yok yani Delivery gibi isler yapıyorum fakat artık dayanamaz hala geldim bu isleri yapmaktan dolasıyla bir meslek edinme arayisi icindeyim suan IT uzerine araştırma yapıyorum sonucunda QA software testing uzerine yoğunlaşmak istiyorum aranızda bu isi yapan var mi yani bu isin gelecegi var midir nereden baslamaliyim fikirlerinize ihtiyacım var.

Tr de ki mesleginiz neydi acaba?

• @mexido aslında ben Turkiyeli degilim fakat Turkiye’de üniversite okudum fransızca-turkce tercümanlık ama 3. sinifi bitirip fransaya gittim ve halen fransa'da okulumu devam ettiriyorum uzaktan eğitim yoluyla dil bilimi uzerine bu alanda meslek sahibi olabilirim ancak akademisyen arastirmaci ya da bir öğretmen olabilirim onu da ben istemiyorum o yüzden vakit kaybetmeden bir an once IT uzerine yoğunlaşmak istiyorum.

• @muhammetnzr, içinde söyledi: Kariyer degistirmek

@mexido aslında ben Turkiyeli degilim fakat Turkiye’de üniversite okudum fransızca-turkce tercümanlık ama 3. sinifi bitirip fransaya gittim ve halen fransa'da okulumu devam ettiriyorum uzaktan eğitim yoluyla dil bilimi uzerine bu alanda meslek sahibi olabilirim ancak akademisyen arastirmaci ya da bir öğretmen olabilirim onu da ben istemiyorum o yüzden vakit kaybetmeden bir an once IT uzerine yoğunlaşmak istiyorum.

Az önce QA ile ilgili iletinizi okuduktan sonra IT sektöründe çalışan eşime sordum, her QA İçin teknik altyapı gerekmediğinden bahsetti. Kendi iş yerinden verdiği örnekte QA departmanının istenen ürün ile son ürünü karşılaştırdığı, tasarım yönünden çıkan hataları tasarıma bildirdiği, uygulamaya yönelik çıkan tutarsızlıkları developerlara bildirdiklerinden bahsetti. Ellerinde bir uygulamanın cep telefonunda nasıl çalışması gerektiğine dair bir bilgi var ve çıkan son ürünü gerçekten bu şekilde mi çalışıyor diye kontrol ediyor mesela. Benim çok bilgim yoktu, keyifli bir alana benziyor. Verdiğiniz bu karar için bol şans dilerim. İnternetteki ücretsiz veya çok cuzi miktar olan kaynakları ve bu kaynakların kredibilitesini çok iyi araştırmanızı öneririm. Benim de denk geldiğim kaynaklar olursa sizinle paylaşacağım.

• @muhammetnzr bootcamp ler zaten gerekli alt yapiyi vererek yetistiriyor sizi. dikkat ederseniz ilanlarda genelde bu ise istahli olmanix ve zaman ayirmanizi istiyoruz derler. qa her yerde yol ama sektore giris icin hizli bir adim.

• ⭐⭐⭐⭐

@gallifrey QA çalışacağınız sektörde daha önce bir deneyiminiz olması lazım. Bütün process aşamalarını çok iyi bilmelisiniz. Çoğunlukla bu iş kolunda çalışanlar HSQE veya Endüstri Mühendisi olanlar çalışıyorlar. ISO 9001-14001-18001 kursu alıp sertifikalı olmalısınız. ABD için DOT sistemine göre sertifikalar revizeli olmalıdır. Yada yeniden bu kurslar ve sertifikalar yenilenmelidir. QA Yönetimde söz sahibi kişidir. Biraz Operasyon ve İşletme Müdürü yapmış olmalıdır. QC ise sadece kontrol ve test işlemlerini yapan gruptur. Bu kadro tekniker gruptur.

• ⭐⭐

Arkadaşlar bir şey sormak istiyorum. IT alanında bilgim yok. Ama bildiğim kadarıyla artık yapay zeka cağına girdik. Yapay zeka IT alanında nasil etki yapar? Yani artık programlama ve kodlama işlerini çok rahat bir şekilde yapay zeka yapamaz mı? Burada bahsettiğiniz bu bilgi teknolojileri işlerini yapay zeka yapacaksa ki bence rahatlıkla yapar, o halde bu alanda ileride bir işsizlik söz konusu olur mu? Sadece aklıma takıldığı ve merak ettigim icin soruyorum. Yoksa IT alanında teknik anlamda bir bilgim yok.

• @redsat2000, içinde söyledi: Kariyer degistirmek

@gallifrey QA çalışacağınız sektörde daha önce bir deneyiminiz olması lazım. Bütün process aşamalarını çok iyi bilmelisiniz. Çoğunlukla bu iş kolunda çalışanlar HSQE veya Endüstri Mühendisi olanlar çalışıyorlar. ISO 9001-14001-18001 kursu alıp sertifikalı olmalısınız. ABD için DOT sistemine göre sertifikalar revizeli olmalıdır. Yada yeniden bu kurslar ve sertifikalar yenilenmelidir. QA Yönetimde söz sahibi kişidir. Biraz Operasyon ve İşletme Müdürü yapmış olmalıdır. QC ise sadece kontrol ve test işlemlerini yapan gruptur. Bu kadro tekniker gruptur.

Sizin bahsettiginiz QA temel muhendislik alanlari icin gecerli. Insaat, makine, kimya, elektonik vb. ozellikle dogrudan fiziksel uretime yonelik sektorler. Teknoloji - yazilim sektorundeki anlami ve QA uzmanlarinin rolu ise cok farkli. Teknoloji-yazilim sektorunu gercekten hicbir sektor ile karistirmamak gerekiyor. Isler diger sektorlerin hicbirisi gibi klasik yontemler ile ilerlemiyor, cok daha esnek cok daha fazla cesitlilik mevcut. Bu sektorde psikoloji mezunu da, business mezunu da, muhendislik mezunu da ayni isi yapabiliyor. Cogu rol icin universite diplomasi dahi bakilmiyor, mulakatlarda sizin ilgi ve beceriniz olculuyor.

IT sektorunde insanlar QA ile baslayip genel bir fikir sahibi olup daha sonra yazilim gelistirme (software developing) alanina ilerleyebiliyorlar.

Baska bir ornek ise software engineer olarak calisan kisilerin hepsinin muhendislik diplomasina sahip olmasi gerekmemesi. Hatta bazen bir diplomaya bile sahip olmasi gerekmemesi.

Umarim IT sektoru ile diger sektorler arasindaki rol farklarini biraz olsun aciklayabilmisimdir.

• @Drywall, içinde söyledi: Kariyer degistirmek

Arkadaşlar bir şey sormak istiyorum. IT alanında bilgim yok. Ama bildiğim kadarıyla artık yapay zeka cağına girdik. Yapay zeka IT alanında nasil etki yapar? Yani artık programlama ve kodlama işlerini çok rahat bir şekilde yapay zeka yapamaz mı? Burada bahsettiğiniz bu bilgi teknolojileri işlerini yapay zeka yapacaksa ki bence rahatlıkla yapar, o halde bu alanda ileride bir işsizlik söz konusu olur mu? Sadece aklıma takıldığı ve merak ettigim icin soruyorum. Yoksa IT alanında teknik anlamda bir bilgim yok.

O gunler de gelecek ama daha degil 🙂 Biz su an makinelere is yapmayi ogretiyoruz, etrafi tanitiyoruz. Bizden birkac sonraki nesil 'They took our jobs' pankartlariyla eylem yapabilir 🙂

• ⭐⭐

@gallifrey O halde her seyi öğretmeyin ipin bir ucu insanlarda kalsın daima 😉

• @gallifrey evet dediğiniz gibi ben de arastiriyorum yine de buradan fikir ve öneri almak istedim, ve her zaman acigim paylaşmak isteginiz kaynaklara, ayrıca önerileriniz ve dilekleriniz icin çok teşekkür ederim.

• @Ercan-Tekoglan evet bootcamp lari arastiryorum hatta bir kaç hafta once bir QA software testing bootcamp’in info session’a gittim anlattılar eğitim surecini ve sizin dediğiniz gibi eger zamanız varsa başlayın dediler, çünkü dersler 6 ay ve haftanın 6 günü sabahtan aksama kadar devam ediyormuş, teşekkür ederim fikirleriniz icin.

• @muhammetnzr ustad aksam olanlari da var. ben de gun icerisinde calistigimdan bu sekilde arastirdim. hatta bizimkinde sonradan record izleyip idev de yapilabiliyo. esnek olmak zorundalar, piyasa da eleman yok.

• @Ercan-Tekoglan aynen online seçeneklerde var.

• @gallifrey, içinde söyledi: Kariyer degistirmek

@Drywall, içinde söyledi: Kariyer degistirmek

O gunler de gelecek ama daha degil 🙂 Biz su an makinelere is yapmayi ogretiyoruz, etrafi tanitiyoruz. Bizden birkac sonraki nesil 'They took our jobs' pankartlariyla eylem yapabilir 🙂

Ben bu döngünün içerisinden çıkamıyorum. Makineler iş yapmayı öğrendiklerinde o yaptıkları işleri kime pazarlayacaklar? Mecburen makinelerin yapamayacağı yeni iş kolları gerekli.

• ⭐⭐ Banned

abi harbi dunyanın b.ku cıktı demın bır ruya gordum robotlar dunyayı ele gecırmıs kendılerıne avrupa bırlıgı gıbı elit cevre kurmuslar kendılerını tel orgulere almıslar. ınsanlarda zencısı beyazı o bolgeye multecı olabılmek ıcın bırbırını ezıyordu

• ⭐⭐

@Calibraturbo Bu gidişle rüya gerçekleşebilir. Bir yapay zeka ve robot dünyasına doğru gidiliyor. Boston Dynamics' in çalışmaları kimilerine göre devrim kimilerine göre ürkütücü. Ürkütücü bulunmasının sebebi sizin rüyanızın gerçek olma ihtimali.

• Peki bir soruda ben sorayim. Yeni gecilecek bir kariyer icin community college-university mi okunmali yoksa certificate alarak mi gecis yapmak daha mantikli ?

• İyi para kazandıracak rahat koşullar sağlayacak iş değilde en çok boş zamanı yaratacak iş hangisi ise ona doğru yönelmek lazım Amerika’da 5000 $ rahat yeter iki senede benim gördüğüm şimdi bunuda iki kişi çalışarak çok rahat yapabilir evli insanlar için bekar insanlar için zaten, bana göre çok büyük sorun yok onun için en önemli şey bence zaman. boş zamanı en fazla edebileceğimiz meslek ne ise onun üzerinde yoğunlaşmak benim açımdan çok mantıklısı geliyor. Tabii böyle bir mesleği sen buldun mu derseniz tabii ki hayır 😂😂😀😂😂

Benzer Başlıklar

• 1
  • 42
  • 39
  • 4
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

77

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.1k

| | | |