Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @FreeWoRLD Huzur ITde. Buradan bir diploma ya da sertifika almali ve alirken de hakkini vermeli. Sonrasi geliyor...

• ⭐⭐

paylaşıma yorum yapamayınca @MySea kura çıksın da finans için sanırım iyi bir brifing rica edeceğim yol haritası çizmem için

• ⭐⭐⭐

@caglaror Haklisin kesinlikle

• Kariyer değiştirmek sizi yukarı sıçratıyorsa maddi manevi neden olmasın, yaş sadece bir sayıdır 🙂 Özellikle iş birimlerinde tecrübesi olan kişiler, eski alanına yakın bir IT alanına geçtiğinde eski tecrübelerinden çok fazla faydalanabiliyor. Misal bir muhasebeci bir muhasebe programına çok iyi bir yazılımcı, tasarımcı vb. olabilir gibi.

IT' de sertifika özellikle uluslararası sertifika çok önemli. Ben PMI derneği Amerikan merkezli olduğu için tercihimi IIBA yerine PMI'dan yana kullanacağım. PMI'ın İş analistleri için PMI-PBA sertifikası var ama yeni olduğu için çok bilinmiyor. Nasip olur da gelirsem, mesleğimi bu sertifika yardımıyla dili de hallettikten sonra yapabileceğimi düşünüyorum.

• @haymatlos_ Neden olmasin! Yardimci olmaya calisirim.

• @omertug Kesinlikle haklisiniz. Artik muhasebe ve finans alaninda kullanilan programlar o kadar sophisticate olmaya basladilar ki biraz IT tecrubesi olmasi isinizi yapmanizi daha kolay hale getiriyor.

Birde bu alanda calismak isteyenler varsa, Microsoft Excel vazgecilmezlerden. Ben bu konuda bachelor yaparken ders almistim ama hala hergun yeni birseyler ogreniyorum.

• Arkadas cevremizden aldigim bazi canliornek bilgileri ve piyasadan gozlediklerimle kendi durumumu karsilastirinca rotada bazi degisiklikler icap etti.
    Simdilik sadece planliyorum ama ilerleyen zamanlarda ne olur bilemiyorum.
    Bir sure daha kendi kendime gelisime devam ederken para biriktirip burada 2 tur kurs/bootcamp'e ardisik olarak ( eszamanli da olabilir) basvuracagim.
    Birisi sektorde cok rahat is bulabilecegim populer bir konuda derinlemesine ders veren ve pratik orneklerini resume icinde yazabilecegim bir kurs, digeri de nokta atis interview e hazirlayan yine cok yogun bir kurs.
    Epey yuksek maaliyetli kurslar. Ustelik kursalara giderken evin giderleri de olacak. O yuzden para biriktirme donemi olarak 1 yillik bir donem surekli calismayi dusunuyorum.
    Sonrasinda da bu kurslarla resume da eksik olan tecrube ve USA market experince tamamlanir sanirim. Sonrasina bakacagiz...
    Yeni gelecek olanlara- hele birikmisini getirecek olanlara- kesin net onerim, buradan bir sertifika ya da master dusunun once. O sekilde isleriniz cok daha kolay ve kalici pozisyonlarda olacaktir. Zaman kaybetmeyin. TR deki diger kariyerinizi mumkunse unutun. Denklik almaniz cok zor ise en hizli yolak IT sektorundeki bu aciktan faydalanmak.

• ⭐⭐ Banned

İt sektoru de on yil once elektonikcilerin basina geldigi gibi sature olacak.bende senin yasindayim mimarlik okudum simdi freelance oto hurdaciligi ve hafif olcekte kaportacilik yapiyorum.Neyi seviyorsan o meslegi yap.it icin saglam matematik bilgisine ve meraga ihtiyac var.herkes bu meslege yoneliyor bende yapayim diyecegine ozellikle amerikada elinde skill ve craft varsa kendi basina yuruyup gidebilirsin

• @Calibraturbo IT kapsami gun gectikce genisliyor. Yazilimlar insan gucu yerine gecene kadar ( Ornegin: Amazon code review yapan bir yazilimi devreye sokuyor) acik giderek artacak. Uzmanlasmak kacinilmaz ama hala artan bir sekilde bootcamp bitirenleri bile cok saglam maaslarla ise aliyorlar.
    Yakin gelecekte arz-talep dengesi talep yonunde olmaya devam edecek gibi gorunuyor.

• ⭐⭐⭐⭐

Hayatın içerisinden tükettikleriniz kadar, aydiyet duygusuyla hayata da bir şeyler de vermelisiniz. Bu konu eğitim içinde geçerli. Birçok eğitim alıyoruz ve cv dosyamıza kaldırıyoruz. Birkaç yerde de bunu afişe ediyoruz. Hepsi o kadar. Sonra bu tükettiklerimizin ne kadarını kullanıyoruz? Paramıza yazık yada parasına yazık , Gözlerimize yazık ve her şeyden önemlisi bitirmek için verdiğimiz çabaya yazık. Ben gerek eğitime bayağı zaman harcamış (25 sene) ve gerekse eğitmenlik kısmını da kısa sürelik de olsa ara vermiş biri olarak, HAYAT PAYLAŞINCA GÜZEL diyorum.

Gelelim KARIYER meselesine Burası Türkiye'nin aksine sizi bir tabunun içerisine sokmuyor. Sizi özgür bırakıyor. Biranda karar verip çok tezat başka işe geçen yığınla insan var. O açıdan Hayalinizin arkasında durmanızda fayda var. Boşuna dememişler Özgürlükler ülkesi diye . Bu iş için bile bu ülkeye gelmenin güzel bir sebebi var.

Hayat gerçekten zor mu burada? Zor , Çalışmak için gayretinin son noktasını kullanıyor musun ? Evet . Ancak tırmalayarak ve tırmanarak bir yerlere de gelebiliyorsun. Bu sadece senin KENDINI MODIFIYE VE MOTIVE ETMENE BAGLI. ESKI KARIYERININ RESMINI SILEBILIRSIN YADA YENILEYEBILIRSIN. Inanın bana kendinizi yeniden doğmuş gibi hissedeceksiniz. Gerisi sadece teferrruat.

• @caglaror bugüne kadar ki araştırma ve deneyimlerinize dayanarak IT de hangi alanda başlangıç yapıp uzmanlaşılmasını tavsiye edersiniz

• @maranty Cok kisa bir cevap yok ama sanirim kisa bir cevap daha tatmin edici gelecek. Java ve habitati.
    Bu arada ekleme yapayim It deyince zihnim development tarafini algilamaya meyilli oldugundan dogrudan software development ornegi vermisim. Ama QA tester, DevOps uzmani, Linux Sytem Admin, DBAler, UIX designerlar da burada cok ragbet goruyor.

• ⭐⭐⭐

...........

• Kariyer ve ilerleme konusunda genc arkadaslara yardimci olabilmesi ve biraz da cesaretlendirmek amaci ile kisaca kendimden bahsedeyim:

Ilk ABD'ye geldigimizde, 30 yasindaydim. Ingilizcem cok ust seviyede olmasina ragmen ve elimde universite diplomam olmasina ragmen, Florida'da bize yol gosterecek ve yardim edecek hic kimsemiz olmadigindan dolayi, esim ve ben herseyi kendimiz yaptik, deyim yerindeyse sifirdan baslayip, tirnaklarimizla kaziyarak! Oteldede kaldik, bisikletle ise de gittik, $300 lik araba da kullandik, sehir ici otobus de kullandik ama hep calistik.

Ilk basta, ben bir restaurant isinde bir sure (2 ay kadar) takildim. ABD de en dusuk aldigim ucret bu isdeydi, saatte $5. Sonra bir insaat firmasinda cati yenileme ve duvar/boya islerinde bir sure (1 ay kadar) ugrastim. Sonra Exxon Mobil de bir ise girdim. 7-8 ay kadar orada takildim. Aslinda Exxon Mobil de cok iyi calisiyordum ve corporate duzeyinde beni yukseltebileceklerini soyluyorlardi ama ben hep bu isleri birer basamak ve kendini gelistirme olarak goruyordum. Her is degistirmem de ucretim biraz daha artti ve hic geriye dogru gitmedim.

Tum bu zaman zarfinda surekli daha iyi ve kalici olabilecek bir is ariyordum. Ve tabii ki sevebilecegim, rahat bir is. Nihayet, ilk defa bu tarzda bir is bulunca, herseyi birakip o ise odaklandim ve hersey istedigim gibi gitti. Yaklasik 5 yil kadar bu isi yaptim. Bu zaman zarfinda isyeri beni Almanya'daki ofislerine gonderdi ve dolayisiyla esim ve benim 4 yilimiz Almanya'da gecti. Orada hep Amerikalilarla calistigim ve Almanlarin cogunlugunun Ingilizce bilmesinden dolayi, hic Almanca ogrenme ihtiyaci duymadim malesef! Sonrasinda o isi de daha iyi bir pozisyon icin degistirdim ve ABD'ye geriye donduk. Bu isde de yaklasik 10 yil kadar calistiktan sonra yine cok daha iyi bir pozisyon icin degisiklik yaptim ve simdiki is yerimde ve pozisyonumda 2 yildir calismaktayim. Ve hala daha kariyer olarak ilerleme imkanim var. Belki istesem, simdiki maasimdan cok daha yuksek maasla is bulabilirim ama su andaki isimden cok memnunum. Evimize cok yakin ve cok rahat. Bazi haftalar sadece 3 gun bazi haftalar ise 4 gun ise gidiyorum. Buna ragmen haftalik full 40 saat uzerinden maas aliyorum ve her turlu benefit olayim var.

Kisaca altini cizmek gerekirse, ABD'de kariyer degistirmek veya bir isten digerine gecis yapmak oldukca yapilabilir birsey. Her turlu imkan var. Okulda var, egitimde. Siz isteyin ve zaman ayirin, cabalayin, gerisi gelir. Birde networking yapin, yani cevre yapin. Isyerleri tanidik, dost veya diger isyerleri (referans) araciligi ile cok ise alim yaparlar. Ve ayni zamanda isyerinde yukselmek, terfi etmek gibi durumlardada networking olayi cok onemli.

• @MySea, içinde söyledi: Kariyer degistirmek

Kariyer ve ilerleme konusunda genc arkadaslara yardimci olabilmesi ve biraz da cesaretlendirmek amaci ile kisaca kendimden bahsedeyim:

Ilk ABD'ye geldigimizde, 30 yasindaydim. Ingilizcem cok ust seviyede olmasina ragmen ve elimde universite diplomam olmasina ragmen, Florida'da bize yol gosterecek ve yardim edecek hic kimsemiz olmadigindan dolayi, esim ve ben herseyi kendimiz yaptik, deyim yerindeyse sifirdan baslayip, tirnaklarimizla kaziyarak! Oteldede kaldik, bisikletle ise de gittik, $300 lik araba da kullandik, sehir ici otobus de kullandik ama hep calistik.

Ilk basta, ben bir restaurant isinde bir sure (2 ay kadar) takildim. ABD de en dusuk aldigim ucret bu isdeydi, saatte $5. Sonra bir insaat firmasinda cati yenileme ve duvar/boya islerinde bir sure (1 ay kadar) ugrastim. Sonra Exxon Mobil de bir ise girdim. 7-8 ay kadar orada takildim. Aslinda Exxon Mobil de cok iyi calisiyordum ve corporate duzeyinde beni yukseltebileceklerini soyluyorlardi ama ben hep bu isleri birer basamak ve kendini gelistirme olarak goruyordum. Her is degistirmem de ucretim biraz daha artti ve hic geriye dogru gitmedim.

Tum bu zaman zarfinda surekli daha iyi ve kalici olabilecek bir is ariyordum. Ve tabii ki sevebilecegim, rahat bir is. Nihayet, ilk defa bu tarzda bir is bulunca, herseyi birakip o ise odaklandim ve hersey istedigim gibi gitti. Yaklasik 5 yil kadar bu isi yaptim. Bu zaman zarfinda isyeri beni Almanya'daki ofislerine gonderdi ve dolayisiyla esim ve benim 4 yilimiz Almanya'da gecti. Orada hep Amerikalilarla calistigim ve Almanlarin cogunlugunun Ingilizce bilmesinden dolayi, hic Almanca ogrenme ihtiyaci duymadim malesef! Sonrasinda o isi de daha iyi bir pozisyon icin degistirdim ve ABD'ye geriye donduk. Bu isde de yaklasik 10 yil kadar calistiktan sonra yine cok daha iyi bir pozisyon icin degisiklik yaptim ve simdiki is yerimde ve pozisyonumda 2 yildir calismaktayim. Ve hala daha kariyer olarak ilerleme imkanim var. Belki istesem, simdiki maasimdan cok daha yuksek maasla is bulabilirim ama su andaki isimden cok memnunum. Evimize cok yakin ve cok rahat. Bazi haftalar sadece 3 gun bazi haftalar ise 4 gun ise gidiyorum. Buna ragmen haftalik full 40 saat uzerinden maas aliyorum ve her turlu benefit olayim var.

Kisaca altini cizmek gerekirse, ABD'de kariyer degistirmek veya bir isten digerine gecis yapmak oldukca yapilabilir birsey. Her turlu imkan var. Okulda var, egitimde. Siz isteyin ve zaman ayirin, cabalayin, gerisi gelir. Birde networking yapin, yani cevre yapin. Isyerleri tanidik, dost veya diger isyerleri (referans) araciligi ile cok ise alim yaparlar. Ve ayni zamanda isyerinde yukselmek, terfi etmek gibi durumlardada networking olayi cok onemli.

@MySea hocam ağzınıza sağlık. Gerçi gençleri cesaretlendirmek için yazmışsınız ama valla ben de cesaretlendim.
    Affınıza sığınarak iki sorum olacak:

1. Son iki yıldır hangi işi yapıyorsunuz?
    2. Acaba yaşınız kaç?
  • ⭐⭐⭐

@MySea, içinde söyledi: Kariyer degistirmek

Kariyer ve ilerleme konusunda genc arkadaslara yardimci olabilmesi ve biraz da cesaretlendirmek amaci ile kisaca kendimden bahsedeyim:

Hocam maşallahınız var. Gençlere yönelik bir durumdan çok yer yaşa hitap eden bir deneyim. İyiki varsınız saolun 😉

• ........

• cyber security alaninda bootcamp egitimlerini arastiriyorum yazilim alanina gore biraz daha ogrenilebilesi duruyor yaniliyormuyum sizce ve bu alanda egitim almis yada hali hazirda calisan kisilerden gorus ve oneri bekliyorum.

• ........

• @MySea Ne iş yapıyorsunuz acaba tam olarak? Hangi sektör?

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

95

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |