Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Amerika'da tutunamayıp geri dönenler var mı?

• Babamın bir sözü vardı.''Amerika'nın havasını soluyan,suyunu içen oraya bir gün mutlaka geri döner.'' derdi inanmadan hadi ordan demişliğim vardır. Ben liseden sonra 17 yaşımda Amerika'ya Abimin yanına eğitim için gittim.Yaklaşık olarak 3 sene bulundum şartlar açıkçası beni hem maddi hem manevi anlamda zorladı.Aileden uzak bir başınıza okul ve iş arasında.Vakitsizlikten sosyal hayatıma çok zaman harcayamadım ve bunalım yaşadım.2010 senesinde temelli olarak denmesede döndüm.İyi sayılacak bir işim oldu evlendim ve çocuk sahibi oldum.Eşim yaklaşık 5 yıldır en azından denemek için gitmek istiyordu.Bende artık bu fikre ısındım ve net bir karar ile Amerika'ya geri dönmeye karar verdik.Şuan bekleme evresindeyiz.Amerika'da yaşamak imkansız değildi ama kolayda olmadı. Herşeyi bilerek çocugum ve Eşimle orada daha mutlu olacağımıza inanıyoruz.

• @Sercan-Özüsağlam cok guzel bir hikayeniz var :)) surprizlerle dolu. Hayat dedigimiz bu sekilde birsey. Ne zaman nereden ne cikacahi gercekten belli olmuyor. Bunu gorup iyi degerlendirmek lazim. Bundan sonra da hayat sizden yana olsun...

• @heavenblue Teşekkür ederim 🙂 Hayat garip bir denklem, içinde bir çok sırrı ve şifreyi barındırıyor, çözmesi bazen kolay bazen zor, görmeyi bilmek gerek. Benim bir mottom var şu şekilde;
    ''Hayat size ikinci bir şans vermiyorsa bir sebebi vardır. Lakin hayat, size ikinci bir şans veriyor ise; daha güçlü ve daha büyük bir sebebi vardır.'' Biz o ikinci şansı kovalayanlarız. Sizinde her şey gönlünüzce olsun... 🙂

• Amerika dan dönmek Amerika da tutunamamak yada başarısızlık olarak nitelendirilmemeli.. İnsan hayatı tecrübeler ile olgunlaşıyor bu tecrübeleri edinirkende tercihler yapmamız gerekiyor ve yaptığımız tercihler kişiden kişiye farklı sonuçlar doğuruyor. Benim tanıdığım trakya bölgesinden bir abimiz 7 sene burada yaşadı maddi olarakta hiçbir sıkıntı çekmedi kendi mesleği el ustalığı vardı. Fakat 7 yılın sonunda ben daha fazla burda duramam deyip doğup büyüdüğü köye döndü şuan tarım ve hayvancılık yapıyor gayette mutlu bir hayatı var ben O nun buhareketini erdemli bir davranış olarak değerlendiriyorum. Herkes pişman olacak diye birşey yok ya da giden herkes mutlu olacak diye de birşey yok.. Mühim olan tüm bunları yaşarken aslında kendinin nerede mutlu olduğunu keşfetmekle alakalı diye düşünüyorum.

• Yurt dışına çıkıp biraz vakir geçirmek iyidir. Hayatınızda çok önemli bir anlam katacaktır, o ise şu sorunun cevabı;

“Ben tam olarak ne istiyorum”

Bu sorunun cevabını gerçekten buluyorsunuz. Geri dönende, kalanda bu sorunun cevabından dolayı.

• This post is deleted!

• Abd ye gitme arefesinde bu konunun açılması moral olarak çok iyi oldu:))
    Hikayeleri okuyunca gidip gitmeme konusunda tekrar düşünmeye itti beni.

• @roccorocco sen hala düşünüyor musun? AP sürecinde düşünmedin mi hacı?

• ⭐⭐⭐⭐

@yalta iyi söylemişsin 🙂 @roccorocco sen okyanusu geçtin yorgun savaşçı

• ⭐⭐

Sn @hadi dönmek hedefiyle gidiyorum zaten. Belki oğlan kalır ama onunda dönüp aldığı eğitimi ülkesinde en azından belli bir süre için uygulamasını isterim. Orada akademik bir kariyer yapabilirsek unvan alıp dünyanın en güzel yeri olan memleketim Antalya'da üniversite hocalığı en büyük duam.

• This post is deleted!

• @yalta Ap sürecinde çok düşündüm hatta kararımı verdim ama insan bu süreçte hep iyi şeyler duymak okumak istiyor. Bu hikayelerin farkındayım evet mutsuz olup dönende var, umduğunu bulamayanda var ama bu kulaklar motivasyon için hep iyi şeyler duymak istiyor. Son 2-3 haftadır çok düşünceliyim acaba doğru karar mı verdim diye. Bu sorunun cevabını oraya gitmeden bulamayacağım için gitmeli ve görmeliyim. Ve çalıştığım işyerinden de gitmemem için iyi bir teklif almış olmamda kafamı karıştırdı. Yani bugün Tr de iyi şartlarda çalışıp, 1 ay sonra Abd de şaşkın ördek gibi etrafta dolaşmak heyecan mı hevesmi yoksa daha iyi bir hayatın başlangıcımı şu an için cevap verilemeyen bir soru olarak burada dursun.

• @redsat2000 okyanusu geçip derede boğulmayız inşallah.

• @roccorocco Amerika'da tutunamayıp geri dönenler var mı? içinde söyledi:

Abd ye gitme arefesinde bu konunun açılması moral olarak çok iyi oldu:))
    Hikayeleri okuyunca gidip gitmeme konusunda tekrar düşünmeye itti beni.

Aslinda boyle bir konu acma benimde aklimdan gecmisti ama dedim sonradan ya o kadar bekleyen insan var umutlarini hayallerini yikmayalim acmiyim kalsin diye ama sonradan da dedim ki herkes kendi kaderini yasar ve yazar arkadasim. Belki sen harika seyler yasayacaksin ve asla donmeyeceksin iyi ki gelmisim diyeceksin veya ben bu ikinci gidisimizde keske gelmeseydik buraya harcadigimiz parayla kiralik bi eve cikar, cocugumuzu buyutur oyle yuvarlanip giderdik diyecegim.. Ama bunu yasamadan bilemeyiz. Aklimizda kalacagin hatirimizda kalsin. Deneyip gorelim🙂

• Şimdiye kadar 3 çeşit insan tipi gördüm. Mutlaka farkli acidan gorenler vardir.
    (Tamamen kişisel görüştür)

1.
    Türkiye’de, birçok çeşitli sebeplerden ötürü istediği ve hayal ettiği ekonomik veya sosyal konuma gelememiş bir kesim. Bu nedenler, doğduğu ailenin yapısı, şanssızlık veya kişisel nedenlerden dolayı olabilir.
    Bu insanlarımız, yoğun sınıflandırmadan ve ötekileştirilmekten dolayı kapana tıkılmış misali ömrü boyunca o sınıftan çıkamayacaklarını tahmin etmektelerdir.
    Bu insan kesimi, sınıflandırmanın olmadığı veya en az olduğu herhangi başka bir ülkeye göç ettiğinde, senelerdir içinde kalan özgürlüğe, sosyal sınıfa ve ekonomik rahatlığa ulaşmanın mümkün olduğunu farkettiğinde o göç ettiği ülkede oldukça mutlu olmaktadır.

2.
    Türkiye’de, bazı sebeplerden ötürü en iyi ekonomik veya sosyal konumda direk kendini bulmuş kesimdir. Bu bazı sebepler, varlıklı ailelerin bir ferdi olmak, belli elit veya özel gruba dahil olmak gibi nedenlerden dolayı olabilir.
    Bu insanlarımız, hayatı boyunca konum ve ekonominin getirdiği özgürlükle ve 1 numaradaki insan kesiminin ekstra eforları ile her zaman rahat ve özel bir yaşam yaşamıştır. 1. veya 3. insan kesiminin gereksinimleri hakkinda hic bir fikri olmamistir.
    Bu insan kesimi, sınıflandırmanın olmadığı veya en az olduğu herhangi başka bir ülkeye göç ettiğinde, Türkiye’de alışık olduğu sınıflandırma, ötekileştirmeye ve o rahatlığa ulaşamadığını anlayınca mutlu olamamaktadır.

3.
    Türkiye’de, birçok çeşitli sebeplerden ötürü istediği ve hayal ettiği ekonomik veya sosyal konuma kolay yoldan gelemeyeceğini anlamış ve insan dışı efor sarfetme ile tüm rekabet ortamlarını atlatarak belli bir sosyal ve ekonomik konuma gelmiş kesimdir. İstediği konuma gelmiştir.
    Bu insanlarımız, hayatı boyunca emek ve efor sarfetmesine rağmen belli bir zaman sonra geldikleri sosyal ve ekonomik durumun aslında herşey demek olmadığını anlamışlardır. Aslında hiç bir zaman 2 nolu insan kesiminin hayatındaki ayrıcalıklara ve bulundukları konumun getirdiği rahatlığa ulaşamayacaklarını artık farketmişlerdir.
    Bu insan kesimi, tamamen veya çoğunlukla eşit hak ve imkanların sağlandığı başka bir ülkeye göç ettiklerinde, aynı efor ve emek (veya daha azı ile) çok daha iyi hayat şartlarına gelebilme ihtimalini farkedince oldukça mutlu olmaktadır.

• @freeworld Ev ahalisi dışarı çıkmak için sıkıştırıyor. Buraya geri dönüp yazacağım 🙂

• @freeworld ailecek 3. Statüye girdik :))

• 4.
    bir diger kesimde surekli mutlu oldugunu yalanini soyleyen ezik tiplerdir. cunku basarisiz olarak yaftalanmaktan korktuklarindan cevrelerine hatta kendi kendilerine bile yalan soyler bu kisiler. hasbel kader yabanci bir ulkeye goctuklerinde herne kadar zaman zaman karsilastiklari 2. sinif vatandas ruh halinden kurtulamadiklarindan daha karamsar, daha kotumser bir ruh haline burunurler.
    bu insanlarımız, turkiye'de bir hic olarak yasamislardir, hayatlarinda basarisiz olmalarinin sebebi olarak gordukleri cevrelerine ve ulkeye karsi iclerinde oldukca da kin biriktirmislerdir. o kadar ki, iclerinde turkiyeden turk insanindan nefret ettiklerini sosyal medyada haykiranlarda cikmaktadir.
    bu insan kesimi, hicbir zaman ne turkiyede ne amerikada mutlu ve basarili olamayacaktir. bu ezik tiplerin mutluluk analizlerini ciddiye almayin.

• @sercan-özüsağlam cok tesekkur ederim :))

• ⭐⭐⭐⭐

@sercan-özüsağlam Amerika'da tutunamayıp geri dönenler var mı? içinde söyledi:

@heavenblue Teşekkür ederim 🙂 Hayat garip bir denklem, içinde bir çok sırrı ve şifreyi barındırıyor, çözmesi bazen kolay bazen zor, görmeyi bilmek gerek. Benim bir mottom var şu şekilde;
    ''Hayat size ikinci bir şans vermiyorsa bir sebebi vardır. Lakin hayat, size ikinci bir şans veriyor ise; daha güçlü ve daha büyük bir sebebi vardır.'' Biz o ikinci şansı kovalayanlarız. Sizinde her şey gönlünüzce olsun... 🙂

@Sercan-Özüsağlam Benim de sebebim aynen bu.
    @roccorocco bence şansını denemeni tavsiye ederim. Eğer hiç bir şeyi satmadan USA gidersen ve de geri dönüş için kendine bir opsiyon verirsen karar ve iş bulma aşamaların daha verimli geçecektir. Bu kararı oraya gitmeden cevabını alamazssın.
    Benim kararıma gelince okadar irdeleme yapmama rağmen ben USA geri döneceğim. Denemeye değer.

Benzer Başlıklar

• 26
  • 2
  • 22
  • 11
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

96

40.2k
Users

4.3k
Topics

420.1k

| | | |