Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Amerika'da tutunamayıp geri dönenler var mı?

• Bu başlık altındaki bir çok iletiyi okudum. Gerçekten forumun güzel bir kitlesi var. Ben de kendimce bir kaç noktaya deyinmek isterim. Avrupa ve amerika göç karşılaştırmalarını bir çok açıdan anlamsız ve tutarsız buluyorum. Avrupa ve Amerika sosyolojik, ekonomik ve daha bir çok açıdan farklı coğrafyalar. Amerikaya yönelen ve bir şekilde bunu başaran insanların daha rasyonel değerlendirmeleri var ve yeni kararlar verme becerileri daha dinamik, Bu elbette benim kendi gözlemim. Ve yine kendi çevremde ve forumda karşılaştığım bir çok insan Türkiye de en azından orta sınıf olabilecekken Amerikayı tercih etmiş insanlar. Klasik hapis/gurbet kavramının Amerikada çok da karşılığı olduğunu düşünmüyorum. Amerikaya yerleşip, mutsuz olan bir insan Türkiyeye dönme kararını çok daha kolay verebilir bana göre ve ben bunu 'tutunamama' olarak degerlendirmiyorum. Benim konuya genel bakışım bu. Kendi özelimde değerlendirmem gerekirse ben de konuya tamamen rasyonel bakıyorum; mutlu olduğum sürece buradayım, Türkiyede daha mutlu olacağımı inanırsam kesinlikle döneceğimi de biliyorum. Kararda ısrar ya da her hangi bir seçeneğe şartlanmak çok riskli sanki; özellikle pandemi sürecinde bir çok şeyin kırılgan olduğunu tekrardan hatırladık. Belli periyodlarda hayatı ve gelecek planlarını gözden geçirmek önemli. Öncelikleri doğru sıralamak ve buna göre en makul kararı vermek gerekiyor.

• This post is deleted!

• Yahu arkadaslar kimseye niye ABD'ye gidiyorsun veya niye Turkiye'ye donuyorsun/donmuyorsun dedigim yok. Bu donmek konusunu baslatan MySea mahlasli kisi herzaman yaptigi gibi katilimcilari Turkiye aleyhine ajite etmek icin bu turden uydurma haberleri getirip forumda paylasiyor. Ve yine malum bazi kisilerde de isteyerek veya istemeyerek her seferinde oltaya gelip Turkiye'ye sallayinca bende kinayeli birkac cumle yazdim, gc'liler donmek icin pasaport bekliyorlar falan diye. Yoksa gidin dostlar ABD, Kanada, Avustralya, Ingiltere valla billa gidin ve hicte donmeyin. Kimin umurunda yahu? Zaten ulkenin nufusu 83 milyon, yeterli is olanagi yok. Biraz yer acilsin. Hos, Bloomberg 2030 yilinda Turkiye'nin Dunya'nin en buyuk 5. ekonomisi olacagi iddiasinda ama ben sahsen inanmiyorum.

Bu ABD'nin cokusu veya ekonomik gerilemesi uzerine simdiye kadar onlarca kitap belki yuzlerce makale okudum hepsi de ABD'nin onde gelen saygin ekonomistleri, Prof'larinin yazilari. Benim yaptigim sadece onlardan yaptigim cikarsamalar. Tartismalar uzamasin diye mumkun oldugunca uzun yazmiyorum ve cevap vermiyorum cogu satasmaya. Bazi arkadaslar sozum ona ABD'de sonsuza dek yerlesmisler ve cok seviyorlar ama ABD'de yayinlanan ABD'nin gelecegi ile ilgili bu degerli nesriyati okuyacaklarina ilgileneceklerine tutup Turkiye'de ki uyduruk haber sitelerinde ki bilmem akp'nin sol seyinin bilmem neredeki zirvaliklarini bile okuyorlar. Bu insanlar mi ABD'yi benimsemis, ozumsemis oluyor.

Yahu dostlar ben anlamiyorum. Neyi anlamiyorum biliyormusunuz; (sozum meclisten disari) bir insan gitmis ABD'ye yerlesmis ve cok mutlu mesutmus ve omrunun sonuna kadar orada yasayacakmis, kok salmis. Cok guzel. Peki bir insan dogdugu buyudugu ulkeye karsi nasil bu kadar kin nefret duyabilir? Hic mi guzel bir anin yok o memleketde be adam?

Gidenlere basarilar, henuz gidemeyenlere de cekiliste bol sans diliyorum. Umarim gidenler geri donmez. ABD'ye faydali vatandaslar olarak omurlerinin sonuna dek orada yasarlar. Ne diyor sair; Giden bir mumnun ki yerinden, donen yok a'la seferinden.

• Kalanlarda var donenlerde var vardır -

Benım amacım belli

Pasaport almak
    Türkiyeye maddi yatırım yapmak / ev arsa araba gibi yatırım
    Dil oğrenmek / okul gitmek bir amerikan uni.
    Farklı İnsanlar Tanımak/ dünyanın farklı bölgelerinden gelen isanlar.
    Doğal güzelliklerinden faydalanmak /spor camp gibi.

Çıkmıyor Gc bekliyoruz .

Sizin şartlarınız dönmenizi gerektiriyorsa dönün bende ömür boyu kalmam ama yinede gider gelirim 60 70 yaşımda ne yapacağım orada zaten tekim tek yaşıyorum ve bekarım tr dönüp akrabaları bulunduğu yerde son anlarımı yaşamak isterim.

• @Orco34 çok güzel hem espirili hemde duygusal bir yazı olmuş.Okurken içim burkuldu ,gözlerim yaşardı.
    Allah sabır ve güç versin demekten başka bir şey gelmiyor şuan elimden.

• This post is deleted!

• This post is deleted!

• This post is deleted!

• Sayin @newman yorumumu sildim. Sizde alinti yaptiginiz yorumu silin lutfen. Bu tip tartismalara gerek yok. Turkiye'yi yoneten cikar gruplarini elestirmek Turkiye'yi elestirmek degildir. Hepimiz Turkiye'yi cok seviyoruz. Turkiye bizim ana vatanimiz. Geride tabiki donecegiz. Sizin yapmis oldugunuz yorumlarin Turkiye'deki sorunlarin uzerini orttugunu dusundugum icin bu kadar tepki veriyorum. Diger pencereden bakarsaniz, bu sorunlarin dile getirilmeden cozulemeyecegini dusunuyorum.

Kiyaslama konusunu soyle aciklayabilirim size; Fenerbahce sezon basi 4-2-3-1 oynarken sag on ve sol ondeki oyunculari yetersiz performans gosterdigi icin basarisiz sonuclar aliyordu. Bende diyordum ki bu takimin 3-4-1-2 oynayip, beklerini orta sahaya dogru cikarmasi lazim ki kanatlar calissin. Yoksa pozisyon bulamazsin. Bayern Munih 4-2-3-1 oynayabiliyor, cunku Coman ve Gnarby var adamlarda, sen bunu oynayamazsin diyordum. Bazi Fenerbahce'li arkadaslar "3'lu defans oynanmaz" deyip duruyordu. "Destek ol, destek ol" deyip duruyordu. Neyine destek olacagim? Nitekim 6 macta 4 yenilgi aldik. Belki o donem yuzunden sampiyonlugu kaybedecegiz. Biktim artik yetersiz teknik direktorlerden. Bu benim Fenerbahce'den nefret ettigimi, Bayern Munih guzellemesi yaptigimi gostermez. Turkiye icin yaptigimiz elestirilerde ayni sekilde Turkiye'nin daha iyi olmasi icin. Sizin yorumlariniz oyle genellemeler iceriyor ki, bizim gibi insanlari cok sinirlendiriyor. Bundan sonra yorum falan yapmayacagim zaten. Kapattim konuyu. Kirdiysam ozur dilerim, sizin icinde kotu birsey dilemiyorum tabiki, mutluluklar dilerim.

• @Ryback, içinde söyledi: Amerika'da tutunamayıp geri dönenler var mı?

Sayin @newman yorumumu sildim. Sizde alinti yaptiginiz yorumu silin lutfen. Bu tip tartismalara gerek yok. Turkiye'yi yoneten cikar gruplarini elestirmek Turkiye'yi elestirmek degildir. Hepimiz Turkiye'yi cok seviyoruz. Turkiye bizim ana vatanimiz. Geride tabiki donecegiz. Sizin yapmis oldugunuz yorumlarin Turkiye'deki sorunlarin uzerini orttugunu dusundugum icin bu kadar tepki veriyorum. Diger pencereden bakarsaniz, bu sorunlarin dile getirilmeden cozulemeyecegini dusunuyorum.

Kiyaslama konusunu soyle aciklayabilirim size; Fenerbahce sezon basi 4-2-3-1 oynarken sag on ve sol ondeki oyunculari yetersiz performans gosterdigi icin basarisiz sonuclar aliyordu. Bende diyordum ki bu takimin 3-4-1-2 oynayip, beklerini orta sahaya dogru cikarmasi lazim ki kanatlar calissin. Yoksa pozisyon bulamazsin. Bayern Munih 4-2-3-1 oynayabiliyor, cunku Coman ve Gnarby var adamlarda, sen bunu oynayamazsin diyordum. Bazi Fenerbahce'li arkadaslar "3'lu defans oynanmaz" deyip duruyordu. "Destek ol, destek ol" deyip duruyordu. Neyine destek olacagim? Nitekim 6 macta 4 yenilgi aldik. Belki o donem yuzunden sampiyonlugu kaybedecegiz. Biktim artik yetersiz teknik direktorlerden. Bu benim Fenerbahce'den nefret ettigimi, Bayern Munih guzellemesi yaptigimi gostermez. Turkiye icin yaptigimiz elestirilerde ayni sekilde Turkiye'nin daha iyi olmasi icin. Sizin yorumlariniz oyle genellemeler iceriyor ki, bizim gibi insanlari cok sinirlendiriyor. Bundan sonra yorum falan yapmayacagim zaten. Kapattim konuyu. Kirdiysam ozur dilerim, sizin icinde kotu birsey dilemiyorum tabiki, mutluluklar dilerim.

🙂
    Peki siliyorum alinti yaptigim yazinizi. Ama ne yazarsam farketmiyor, bazi kisiler her yazimdan sonra kirmiziyi gormus boga gibi saldiriyor.
    Bu kadar cok sinirlenmeyin sizde. Herseyi sorun haline getirmenin adrenalimizin yukselmesinden baska katkisi olmuyor. Sonra bobreklerimize vuruyor siddetli agrilar, prostatlarimiz sisiyor, kalplerimiz teklemeye basliyor. Ve, belki de bu yuzden kisa surmesi kuvvetle muhtemel hayatimizda, saclarimiz doyasiya oksanamadan (bu arada cogumuz keliz ama olsun) biz ölmüs olacagiz. Benim de asabim bozuldu simdi.
    Selamlar

• ...........................

• @yalta, içinde söyledi: Amerika'da tutunamayıp geri dönenler var mı?

@Ryback, içinde söyledi: Amerika'da tutunamayıp geri dönenler var mı?

Sayin @newman yorumumu sildim. Sizde alinti yaptiginiz yorumu silin lutfen. Bu tip tartismalara gerek yok. Turkiye'yi yoneten cikar gruplarini elestirmek Turkiye'yi elestirmek degildir. Hepimiz Turkiye'yi cok seviyoruz. Turkiye bizim ana vatanimiz. Geride tabiki donecegiz. Sizin yapmis oldugunuz yorumlarin Turkiye'deki sorunlarin uzerini orttugunu dusundugum icin bu kadar tepki veriyorum. Diger pencereden bakarsaniz, bu sorunlarin dile getirilmeden cozulemeyecegini dusunuyorum.

@Ryback engelle gitsin haci, ne kasiyorsun.

Sayin @Ryback : Sayin @yalta 'ninda belirttigi gibi bazen "ignore" etmek en guzel harekettir. trollerle ugrasip gununuzu negatife cevirmeye asla degmez! 😃

• Bu videodaki yorumlara kesinlikle katiliyorum. 👍

• Kimsenin vatan icin olan sevgiisnden suphe etmeyin zaten sayin @newman (zaten soz meclisten disari diyerek siz de belirtmissiniz) . Lakin meclis disindaki insanlarin da vatan sevgisine laf soylemek hic birimizin haddi olamaz. Hukumete olan sevgi ile vatan sevgisini birbirine karistirmamak gerek. Bu soylemi su anki hukumet cok kullanmakta, kendisine karsi olabilecek soylemlerin cogunu vatana ihanet gibi gostermektedir. Turkiye benim anavatanimdir ve nereye gidersem gideyim orasi ile ilgili haberleri tabiki takip edecegim, orada yasayan bir suru insan biraktik, zoom uzerinden raki icerken vatanim ile ilgili gelismleri tabiki geyiklenecegiz.
    Gidenler niye gitti donenler niye dondu ; herkes icin hayirlisi, kendisini mutlu eden ne ise o olsun. sayin @Orco34 cok guzel yazmis , eline saglik ayrica.

• @MySea, içinde söyledi: Amerika'da tutunamayıp geri dönenler var mı?

@yalta, içinde söyledi: Amerika'da tutunamayıp geri dönenler var mı?

@Ryback, içinde söyledi: Amerika'da tutunamayıp geri dönenler var mı?

@Ryback engelle gitsin haci, ne kasiyorsun.

Sayin @Ryback : Sayin @yalta 'ninda belirttigi gibi bazen "ignore" etmek en guzel harekettir. trollerle ugrasip gununuzu negatife cevirmeye asla degmez! 😃

Kufur, hakaret ve engelleme tartismaya bilgisi ve yuregi yetmeyen insanlarin basvurdugu bir yontemdir.

Fikrini begenmedigi insanlari engelleyenler, sozum ona baskici ortamdan kacip ozgurlukcu bir ortamda yasamak istiyorlarmis. Yasarsiniz...!

Gercekleri yazmaya devam. Seviyeli fikir alisverisi yapmak isteyen dostlar buyursun.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

gitme nedenin ne olduğu önemli değil fakat sen bir çaba sarf ediyor musun. ediyorsun. Belli bir miktar maddi yönden kaybın oluyor mu oluyor. Peki gitmeden önce Türkiye de iken amerika hakkında yalan mı söylüyorlar hayır değil her video yapan gerçekleri anlatıyor. Fakat burada şunu atlamayın. Video yapanlar 3 - 4 yıldır orada. En son gidip te video çeken bizim mustafa var. Herkes bangır bangır bağırıyor çalışmak zoruna gidiyorsa gelme aile şirketin de çalışıyorsan gelme. Ailen cebine harçlığını koyuyorsa gelme. Herkes diyor. Peki amerikaya gitmeden bu kadar zorluk yaşayacağını biliyorsun seni zorla gönderen mi yada başvuru yapmazsan seni icraya vericez mi diyen var. Zorlanmak istemiyorsun ama gidiyorsun. Giderken hayaller ülkesi para kazanmak çok kolay diyorsun. Zorlanınca da burası bitmiş - çökmüş geri kalmış diyorsun. Sen önce kendini tanımıyorsan hiçbir ülkeye gitme bastır kıçını otur evinde. 10 yıldır amerika da yaşayan kaçak biri var. Vİdeo linklerini koyuyorum. Size canlı örnek hiçbir iş yapma kabiliyetsiz ondan sonra bana yemek verin diyor

• İşte buda farklı bir şey - var mı var görüyorunz millet ne durumda iyi olanlarda var kötü olanlarda.

Dayanma gücünüz çalışma kabiliyetiniz nedir buna göre bakın.

• ⭐⭐⭐⭐

@newman Huzuru ve yaşama sevincini nerede buluyorsanız Orası sizin vatanınızdır. Ailenizi ve sevdikleriniz ile mutlu olduğunuz ortak şeyler paylaştığınız yer Sizin vatanınızdır. Vatan konusu soyut bir kavramdır. O açıdan Doğduğun ve büyüdüğün yeri özlemek doğaldır. Ancak somut olarak orayı olmazsa olmaz görmek kanaatimce yanlıştır. Bu dokunulmaz değer olduğu için bu olgu herkese göre değişir. Onun için herkese saygı duymak ve onun kendi özgün değeri olduğu için kabul etmek gerekir. Eğer yazıları okursanız çoğu insanın güzel olan ülkemizi terk etmekten çok Yönetim veya ekonomik problemler olduğunu görürsünüz. Bu herkes için bir karar meselesidir. Ayrılma veya göç etme kararı alır ve gider. İyimidir doğrumu dur Yanlışmıdır Gittiğnde anlar. Gitmeden Hiç kimse anlayamaz. Bu karar Sizin içinde aynıdır. Bu durum evlilik gibi bir şey dir. Evlenmeden anlayamazsınız. Cesaret ve riski her halükarda kabul edilebilir ölçüde düşünmelisiniz. Kaderiniz Size yön verir. Allah herkese güzel kader versin Güzel hikayeler versin.

• Size konuyu bitirecek örneği kendimden vermek istiyorum. Şu an Türkiye’ de iyi bir şirkette iyi bir gelir ile ve günde 2-3 saatlik eforla çok rahat bir iş hayatım var. Kendi işim olsa bu kadar rahat olamaz.
    Ama GC ye başvurdum ve Amerika’ ya göç etmek istiyorum. Sebebi de tüm arkadaşlarım gibi sizi de güldürsün. G.tüme rahat batıyor belki de.
    Benim çocukluk hayalim asker olmaktı şartlar el vermedi ve şu anda yaş yüzünden imkansız.
    Abd de askeriye ye girip becerebilirsem Green Beret yani Türkiye deki Bordo Bere eğer beceremezsem Ranger Regiment Türkiye’ deki Jandarma Özel Harekat a katılmak istiyorum.
    Şunu da belirteyim. 10 yıllık deneyimi olan bir IT uzmanıyım. Asker olmak ABD de kendi mesleğimi yapmanın belki 3 te 1 ini belkide 5 te 1 ini kazandıracak. Ama bu benim hayalim. Para çok isteyenlerin veya ihtiyacı olanların olsun.
    Bunu buraya yazmamın sebebin herkesin kendine özgü örneklerinin olabileceği gerçeğidir. Bunu kabul edebilirsek tartışma son bulur. Geriye sadece sohbet ortamı kalır 🙃

Sevgiyle kalın🤗

Edit leyeyim. Tabiki ömürlük değil. Bir süre sonra bırakıp sivile geçeceğim elbette. Ömür boyu da çekemem 🤪

• Tek diyeceğim şey +Ben hikayeyi kaybedenlerden dinlemem . (Kendime verdiğim bir sözdür )

Benzer Başlıklar

• 39
  • 33
  • 49
  • 152
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

84

40.2k
Users

4.3k
Topics

420.1k

| | | |