Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Amerika'da tutunamayıp geri dönenler var mı?

• Ne is olursa olsun calismak kimin zoruna gidiyorsa degil Amerika; Norvec, Isvec, Finlandiya gibi huzur dagitan ulkelerde bile yasayamazsiniz.
    Insanlar burada gercekten cok calisiyorlar ve disiplinliler. Amerikayi basarili yapanda bu. Motivasyonu yuksek, ogrenmeye acik, yeniliklere acik, comfort zone undan hemen cikabilen insanlar heryerde yasar.

• @Talhagokmenn maalesf ki sadece kazananlardan dinlediğiniz 'hikaye' olur. Herkes başarılarını anlatmayı sever, hatalarının üzerinde durmaz. Kaybedenlerin anlattığı genelde olayın nasıl gerçekleştiğidir (bahaneleri hesaba katmıyorum). Yaşanmış tecrübelerden ders çıkarmak önemli.

• @sigmoidalmammal, içinde söyledi: Amerika'da tutunamayıp geri dönenler var mı?

@Talhagokmenn maalesf ki sadece kazananlardan dinlediğiniz 'hikaye' olur. Herkes başarılarını anlatmayı sever, hatalarının üzerinde durmaz. Kaybedenlerin anlattığı genelde olayın nasıl gerçekleştiğidir (bahaneleri hesaba katmıyorum). Yaşanmış tecrübelerden ders çıkarmak önemli.

🙃 Arkadaşın bahsettiği şeyi tam olarak nasıl anlatabilirim bilemiyorum ama şöyle bir cümle kurayım.

“Ben hikayeleri kazanmak için her şeyi yapanlardan, kaybetmekten korkmayanlardan, elini taşın altına koyanlardan, dereyi geçmek için ayıyı boğanlardan, başarısızlığı kabul etmeyenlerden, savaşçılardan, kahramanlardan” dinlerim demek istemiş.

Kazananın hikayesi her zaman kaybedenden fazladır. Bunun sebebi kazanana kadar kaç defa kaybettiği ile orantılı olmasıdır. Ama kaybedenler bir yerde savaşmayı bırakmış demektir ki bu da hikayenin yarım kaldığı anlamına gelir.

Ben de arkadaşa katılıyorum. Sürekli arabesk dinleyen adam ile pop dinleyen arasında, Country dinleyen ile Jazz, Blues dinleyen arasında büyük duygusal yoğunluk farkı vardır.

Başarısızlıklarını ders çıkarılması amacı ile anlatanla, duygu kasan arasında büyük fark ve başarısını verilen savaşın değerini anlatmak yerine ego kasmak için anlatan arasında da büyük fark vardır.

Ben de arkadaş gibi verilen savaşın büyüklüğünü ve başarıya giden azmin mutluluğunu dinlemeyi duygusal yıpratmalardan daha değerli buluyorum.

• @sigmoidalmammal Ben bu konuda oldukça çok video izledim . O yüzden diyorum o lafı (asıl tecrübeyi başaranlardan dinlerken edinirim çünkü başarmak , başaramamaktan daha zordur .
    Başaranları izleyince zor da olsa gitmeliyim diyorum . (Kendi kendime )

Başarısızları dinlediğim zaman , ne işim var
    amerikada , gitmemem lazım , (falan diyorum)
    Bunlar benim düşüncem .

• @Talhagokmenn insanların başarılarından feyzalmak güzel, sizi motive eder. Ama başarısız olanların da çok çeşitli nedenleri olabilir. Bunu tecrübe etmek için illa sizin de başarısız olmanıza gerek yok, onların hatalarından ders almak daha iyi bir yaklaşım.
    Geri dönenleri de başarısız olarak görmeyin. Çok değişik nedenler yüzünden dönme kararı alabilir insanlar. Amerikada bir süre yaşadıktan sonra onlara öyle bir hak verirsiniz ki kendiniz bile inanamazsınız.
    Özetlemek gerekirse kalanları da dönenleri de dinleyin. Kendinize yararlı tecrübeleri kullanın.

• Çoğunlukla başarıdan ziyade tercih...
    Iş seçme
    Şart seçme
    Bahanelere takılarak Türkiye ye geri dönme...

Bunların hepsi tercih...

• @sigmoidalmammal tabi, size katılıyorum.

• @Fevzi-ÖZYURT-0 teşekkürler 🙏🏻.

• ⭐⭐⭐

@Joltun geri dönmüşler amerikaya ama video yok bayafır bende takip ediyodum sonra kanal kapanmıştı sonra yine açıldı, burayı okurken gördüm bahsetmek istedim

• @mhepekiz U donusune hapis cezasi WAY ARKADAS....bilmesek inanicaktim...

• @ismailayaz, içinde söyledi: Amerika'da tutunamayıp geri dönenler var mı?

@mhepekiz U donusune hapis cezasi WAY ARKADAS....bilmesek inanicaktim...

Onu bilemem de bir arkadasim gecenlerde Virginia'da I-95 da 90 mph ile giderken yakalanmis. $467 ticket (ceza) vermis polis ve ayrica 6 points ehliyete ve yine mahkemeye cikacak. Cezayi odese bile mahkemeye cikmasi gerekiyormus. Virginia eyaletinde bu hizla gitmek misdemeanor suc kategorisine giriyormus. 90'in uzerinde gitseymis, tutuklama ve ehliyete el koyma varmis.

Virginia eyaletinde yetkili 2 tane avukatla gorusmus, birisi $2,500 istemis, digeri $10,000 istemis. Misdemeanor sucu mahkemede aldirmamak icin. Bu sucu alirsa, en az 7 yil sicilinde kalacak ve bununla duzgun bir ise girmesi oldukca zor.

• U donusune amerikanin hicbir yerinde HAPIS cezasi verilmez, tersini iddia eden varsa yazsin...

• @ismailayaz Bu aslinda yasak yerde yapilan U donusunun tam olarak nerede ve kacinci defa yapildigi ile ilgili. Ilk defada uyari veya para cezasi alir bircok eyalette. Ama eger 2. veya 3. defa yakalanirsa, ayni ihlali tekrarlamadan dolayi tutuklanabilir. Ve yine eger okul veya yol calisma bolgesinde yapmissa, polis farkli degerlendirebilir.

Bu arada ben de simdiye kadar U donus icin tutuklanan hic duymadim.

• Banned

🤣🤣🤣

Sık sık deneme filmi çekiyorum
    Kamera da nerde göremiyorum

• Merhaba, Öncelikle şöyle bir başlık bulduğuma o kadar sevindim ki anlatamam. Simdi yüksek ihtimalle bazı kisiler tarafından yargilanacagim ama olsun hikayemdeki çıkmaz noktayı sizinle paylasacagim Ben Lanetli sene olan 2020 GC kazananıyım. Kasım 2019 yılında görüşmeye çok büyük bir heyecanla gittim. Ha bu arada mali durumu da sonranlar olacaktır. Istanbulun nezih semtlerinden birinde büyümüş Klasik olarak 2000li yıllarda Özel okul tadına bakmış. Babamin vefatıyla birlikte Devlet lisesinden mezun. son gücünü yine bir özel universitede harcamış sonrasında da is bulamadigim icin bir kitapçıda tezhartalik yapmış (isten kaçmam) Ardından 8 sene boyunca Grafik tasarımdan Art direktörlüğe uzan yolda emin adımlarla cikmis biriyim. 30 yaşımda olmama ramen ne bir araba alabildim. nede ayrı eve çıkabildim. bunun uzerine GC cikinca dedim bu yol benim ..... ben bu yola giderim.... Ankarada ki görüşmem tamamen bir hüsran oldu. bana sponsor bulmam gerektiğini söylediler. Benim İngilizce yok bende bir çok arkadas gibi amerikaya gidince zorunda kalçam orda bir iki aya nasıl olsa çözerim dedim. keske dilimi esek arisi soksaymista demeseymisim. Ilk olarak ne kadar para ve mal mülk gösterdiğine degil Ingilizcen var mi ona bakiyorlar mülakatta bilginiz olsun.
    Tam sponsor ayarlamam tam 4 ayimi Aldi. Dedim tamam ben gidiyorum. Biletimi 15 Nisan'a almisim. 1 mayista vize durumu bitiyor. isten ayrıldım. hersey güzel 11 mart sabah Trump'in Ucuslari iptali ile uyandım. E ne yapıcam ilk is turkhava yollarini aramak uçuş var mi 4 kere uçuşumu değiştirip en sonunda iptal ettiler.
    1 Mayis gecti bu arada can sikintisinda is yerlerine başvurdum millet eleman alınırken tak seneler oncesinde dibimin düştüğü bir firmadan teklif geldi maaşım da yüksek hemen kabul ettim ama icimde nasıl bir amerika aski anlatamam Haziran ayında af cikicak diye o gazla isi bıraktım. haberler kotu dedim pandamı palamis Bodrum en güzel yer hergun Okan'i izliyorum bir de ev almış bende kesin alırım var bir hayalimiz ....
    O arada Ağustos ayindayiz forumlardan bize af cikti diye haberler donuyor ben ilk is herseyi bıraktım. doğrular ankara yolu vize yenileme ve bavul toplayıp Bodrumda ailemle vedalaşıp doğru Amerikaya. Islemlerim güzel o ara akıyor hayat oda buldum 600 Dolar kira oda dediğim evin ful alt kati banyo mutfak oda ve bahçe. sahane neyse ilk ev sahibimle pek anlaşamadık çünkü Turktu ve herseyin icindeydi. O arada 15 gun olmuş hemen bir de is buldum Busser olarak (garson yamağı) masa topluyorum su İkram ediyorum falan demeyin keyfime ... Ardından Kovit vakaları Aralikta cogalinca ben isten ciktim. sonra donmedi sansim ....
    Suan Hazirandayiz 6 aydir Mcdonald subway vb. heryere başvurdum. Asil isim Grafik oldugundan paramin bir kısmı bilgisayar ve fotograf makinesine gitti. iki is yaptım diye bir heyecanla onları aldım çünkü. Neyse demem o ki Arkadaslar Ingilizce bilmiyorsanız birde mali olarak çok yeterli degilseniz gitmeyin benim gibi caniniz çok yanar... simdi dicekler amazon flex veya benzeri birsey neden yapmadın ... şöyle arkadaslar kovitten dolayı SNN 2 ayda green card 5 ayda geldi. Ehliyet icin eylülde randevu verildiğinde Subatta - ilk sinav Şubat sinavindan sonra Mayis basına direksiyon randevusu buldum hemde 20 mil uzaklikta bu arada ben Virginia da yaşıyorum. neyse ehliyetim aldım. ama param bitti nerdeyse. Yakin zamanda Turkiye'ye kesin dönüş yapmayi planliyorum. O Facebook gruplarindaki Türkler konuştuğunuzda sizi baya bir hor goruyorlar bilginiz olsun. hele birde is vericeklerse uuu yandınız... Dolar kuru her gun artmasa o biraz rahat ettirecek ama bu yola çıkmaya karar verdigim sene 5,75 civarında olan dolar yola çıkarken 7,35 suan 8,6 civarında oldugundan gunun kurunu hesapladiginda daha çok acıtıyor dönüş. şimdilik kendinize iyi bakin sevgiler. ABD Washington DC (VA) 12:20 AM

• ⭐⭐

@B_cool bence biraz daha zorla. Bizde Virginia da yaşıyoruz. Daha doğrusu eşim ve oğlum okul döneminde orada oluyor. Ben 3 senedir giriş çıkış yapıyorum. Bu ay başında yaz tatili için döndüler. Bende Mart-Nisan-Mayıs aylarında Fairfax'teydim. Remote olarak Tr deki işlerimi yürüttüm. Bende yazılım gibi geçerli mesleği ve 23 yıllık tecrübesi olup DC de Clearence sertifikası yüzünden iş bulamayanlardanım. Rotamı NY tarafına kaydırmayı düşünüyorum bu sene. Sırf Fairfax teki okullar çok iyi ve orada arkadaşlarımız var diye orada olmayı istedik. Ama yapacak bir şey yok.
    Ama benim eşim Tr de avukat olmasına rağmen ve İngilizcesi de olmamasına rağmen saatliği 12 dolara bir giyim mağazasında satış elemanı olarak iş buldu ve çalıştı.
    Biz ki 2018 talihlisiyiz sen 2020, vazgeçmek için çok erken gibi geldi bana.
    Allah yardımcın olsun.

• @B_cool Merhabalar, hikayenizi bir çırpıda okudum ancak teksiniz hemen vazgeçmeyiz. Eyaleti değiştirin başka yerlerden bakmaya çalışın. ben ve kızım vizemizi almışken Trump durdurma karraı yüzünden eşimin vizesi tam 1.5 yıldır basılmadı. ve şimdi tek başıma 4 yaşındaki kızımla hayata başlamak için hareket edeceğim. O kadar zor bir karar ki? eldeki bütçe de belli ve sınırlı inanın. kimse milyon dolarlar gitmiyor. ama siz bekarsınız ve sorumluluğunuz sadece kendinize isterseniz başarabilirsiniz. sadece nereden başlayabileceğinizi iyice araştırın oraya odaklanın. Bu şansı elinizle itmeyin. Bunca cefanın sefasını da süreceksiniz. Azimli olun, isteyin. boş şanslar dilerim.

• @B_cool Merhaba, bence de vazgeçmeyin. Sizin Amerika'da yaşadıklarınızdan ziyade gitmeden yaşadıklarınız da sizi fazlasıyla yormuş. Sürecin geneline bakarak yıpranmış hissediyorsunuz. Bu yazdıklarınız benim de korktuğum ihtimaller. Ama madem ehliyet de geldi, bir şekilde bu tarz işlerle denemekte de fayda olabileceğini düşünüyorum.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@B_cool gecmis olsun, maalesef onceden kurulu bir duzeniniz olmadigi icin pandeminin etkileri sizi oldukca yipratmis; bence kesin donus karari icin oldukca erken, size tavsiyem ya gecici bir sure Turkiye seyahati yapip toparlanmaniz ya da yaz sonuna kadar yine sans vermeniz yonunde...

Sizin de gorebileceginiz gibi ABD'de pandeminin agir etkileri bitmek uzere, tabii tamamen toparlanmak zaman alacaktir ama yavas yavas eyaletler eskiye donmeye basliyor; bu surecte pek cok is acigi olacaktir diye dusunuyorum. Size daha uygun isler bulma ihtimaliniz daha yuksek, zaten size daha uygun islerde calisirsaniz her konuda daha rahat olacaksiniz...

• @B_cool 'Otobusun ne sucu var kardesim seni Sakar Sakir carpti' rapligi geldi aklima 🙂 covid surecinin etkilemedigi kimse yok neredeyse. hikayenize uzuldum ama ben de bir sans daha tanimanizi tavsiye ederim. umarim her sey yoluna girer.

Benzer Başlıklar

• 12
  • 26
  • 7
  • 2
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

93

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.1k

| | | |