Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Amerika'da tutunamayıp geri dönenler var mı?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@sercan-özüsağlam rencide etmek istemedim ama youtube belli bir yere gelmiş insanlar en az 3 yıl önce gitmiş insanlar. Ondan en az 3 yıl geçmesi gerekiyor ki oh deyipte zevk almaya başlayasın. En canlı örnek @redsat2000 şu anda Türkiye de hiç görüşmeye gitmese yüzyüze görmeden sadece cv gönderse maaşınızı hangi hesaba yatırmaya başlayalım diye cevap alacak kadar üst sınıf bir insanı bile dışardan geldiğimiz için hemen atlamıyorlar ki @redsat2000 gibi bir kişiden bahsediyorum ondan bence gerçekçi olun. bu arada gitmediği için @mhepekiz es geçtim yoksa kendisi IT hocası

• Banned

@sercan-özüsağlam legal olmak ya da olmamak dememek lazım legal olmamak büyük problem. paranızı alamasanız şikayet edemiyorsunuz vs...

• @ayvalik10 yok rencide olunacak bir durum yok, ben sadece arkadaşın deneyimlerinden bir parça feyz alıp verdiği öğütü yerine getirmeye çalışıyorum beni kastediyorsanız sözünüze alınmadım. Bilakis ben türkiyede ki mesleğimin zorluklarını çok iyi bildiğimden, Amerikaya dahi gitmiş olsam, benim için hiç bir şeyin altın tepside sunulmayacağının farkındayım, farkında olmamız gerekir. Yoksa büyük hayal kırıklığı yaşarız.

• @mhepekiz Elbette legal olmak gerek, bunun aksi bile düşünülemez de zaten, sizinle hem fikirim, ben sadece sonuç odaklı söyledim. Kanlı canlı bir örnek var, bir şekilde tutunamamış dönmüş, o noktaya odaklanmak istedim.

• ⭐⭐

Sn. @mhepekiz her vize green card'a çevrilmiyor maalesef. Örneğin şirket için transfer vizesi ile gidenler L1/L2, 7 sene sonra geri dönmek zorundalar. Şirketleri onlar adına Green Card a başvurursa Sürekli oturum iznine sahip oluyorlar. Yatırımcı vizelerinin içerisinde de Green Card'a dönüşemeyen vize türleri var.

• Banned

@arnblt Ben herhangi bir yerde greencard dan bahsetmemişim gibi? Karıştı mı yoksa

• ⭐⭐

Yok üstad, 10 yıl kalan birinin çoktan vatandaş olması gerekir yazmıştın ona istinaden. Green Card olmadan vatandaşlık olmuyor. NJ de tanıştığım bir Türk 9 sene önce master için gelmiş, sonra OPT yapmış, sonra H1B ve yeni Green Card'a sahip olmuş.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

ilk video 2013 yılına ait bu video biraz daha güncel ama başlığa bakıp olumsuz olarak düşünceye girmeyin gel yada gelmemek arasındaki farkı anlatıyor.

• ⭐⭐

@arnblt arkadaşınız OPT 2 yıl uzuyor diye biliyorum 7 yılda H1B yi mi uzatmis?

• ⭐⭐

H1B yi yanlış yazmışım yatırımcı vizesi olacaktı. Market açmış ortağıyla.Arkadaş değil orada tesadüfen tanıştık

• @sercan-özüsağlam Amerikada tutunamayıp geri dönenler varmı içinde söyledi:

@ayvalik10 Evet arkadaşımın yaşadığı gerçekten üzücü, özellikle ülkeye döndükten sonraki hayal kırıklığı, kimsesinin yaşamasını istemem,kendimin bile. Saydığınız 3 maddeye de katılıyorum. Ben kendimden bir örnek vereyim. Ben DV2019 u kaybettikten sonra başka bir yol ile gitmeyi planlıyorum O1 vizesi ile ilk karar verdiğimde, bu sözü geçen arkadaşa fikrini sormuştum. Bana hiç düşünme şansını dene ama ingilizceni iyice ilerlet sonra git dedi, bu konuşma geçtiğimiz yazın solarında oldu hala her gün ingilizce çalılıyorum. Demem o ki insanların yaşadığı olumsuz deneyimler bile bu yolda bize klavuz olması gerek diye düşünüyorum. Benim arkadaşım gittiğin de üniversite mezunu idi ama orada sizin saydığınız niteliklerin çok azına sahipti, bu eleştiriyi kendisine de yapmıştım.

@Sercan-Özüsağlam selam , USA gidecek 2 grup var . Bu grubun 1. si kendisini kanıtlamış (dil ve meslek ile) ve kısa sürecede iş bulan , mesleği uluslararası kriterlere uyan veya akredidasyon ile diplomasını çevirmişler. 2. grup ise macerya atılan dil olayını orada haleden veya halletmeye çalışan , iyi bir mesleği Türkiyede olduğu halde USA da kendini kabul ettirmekte zorlanan bir grup.

Bu iki grubu gemideki kaptana benzetelim. 1. grup kısa sürede intibakı sağlayıp gemiyi kumanda edip yola çıkıyor. Diğer grup ise gemiyi tanımaya çalışıyor. Bu arada da gemi denizde sürükleniyor. Panik oluyor, kitapları açıp işi öğrenmeye çalışıyor. Ancak sonuçta gemi bir süre de olsa sürükleniyor. Amerikada ilk gidişte aynen böyle bir şey.

Daha önce izzah ettiğim de bu işin özü öncelikle hazırlık planlamada ikinci husus kendini o ülkenin vatandaşı olarak görüp görmemende. Bu dili belli bir seviyede bilmekle sağlanır. Öbür türlü konuşmayı öğrenememiş bir çocuğun bağırmasından öteye gidemez. Tam teknik tabiri ile kendini yanlız hissedersiniz yada kültür şoku ile karşı karşıya kalırsınız.

Diyelimki bu dili öğrenmeyi oraya bıraktın. Bu iş şuan için zamandır, paradır ve başaramaz isen hüzünlü bir durumdur. Onun için dili bir seviyeye ülkeden çıkarmadan yapmak önemli. 2. kritik durum çalışma alanlarını kısıtlama veya
    istemeden yapacağın bir işte uzun saatler çalışmaktır. Buda senin orada kendini kanıtlama ve işlerin yerli yerine oturmasını uzatmaktadır.

Eğer USA Yaşadığımızı ve istenen standartlara çıkmak istiyorsak ya bir kısım şeyleri göze alacağız ve gözümüzü karartacağız. Yada işin püf noktalarını kendimize göre belirleyip sağlam bir plan yapacağız.

Kapılar çok kapanabilir veya bir çok red alabilrisiniz işlerde ,ancak güneşin çıkması da o kadar da uzak değildir. Mayıs 2018 de başlayan bu serüvende daha doğrusu bekleme süreci olan 6 aylık periyotta yaptığım başvurularda çok red cevaplar geldi. Ancak her red sonrası eksiklerimi bularak en iyi istenen duruma gelmeye çalışmamı tetikledi. Türkiyede konuştuğum her Türkçe cümleleri kafamda ingilizceye çevirmekle uğraştım. İnanın çok işe yaradı kültür şoku benim için sadece yarım saat sürdü. Ondan sonra sadece yaptığım planı uygulamak kaldı.

Oradaki Görüşmelere gelince aklınıza gelecek herşeyi soruyorlar .( Eğer Yabancı bir patronla çalışacak iseniz). Kendinize ait herşeye hazır olun. Her belgeyi ingilizce formatında hazırda tutun. Görüşmelerin sitresini acayip şekilde azaltacaktır. Amerikalı kendinden emin ve planlı insanları seviyor. Vücut dili , güler yüzlülük ve işinde profesyonel olduğun hissini vermek önemli.

Gelelim 2 nci insan profilindeki gördüğüm insanlara , bu tabir sadece bizim için değil orada yaşayan bütün göçmenler için geçerli. Dil sıkıntısı olanlar çoğunlukla kendi milletinden olan patronları seçiyor. Bunlardan bazıları çok iyi insanlar çokta iyi motive ediyor ve onu sisteme çabuk adapte ediyor. Böyle iseniz şanslısınız. Ancak bazı gruplar var kemiğin bile suyunu çıkacak kadar sert acımasız Mevcut sömürü düzeninin içerisinde sizi işin içerisine gömüyor. İnsan Kendisini orada kaldığının farkına varamıyor. Tam manasıyla zamanın içerisinde kaybolup gidiyorsunuz. Ne dil öğrenecek zaman var yada nede geliştirecek / yaşadığı analayacak zaman var. Bu grup ise 2 kültür arasında sıkışıp kalıyor.

Bu durum geldiğiniz ilk günden itibaren size dikte edilmeye başlıyor. Amerikalı daha sana SSN ofise ilk gidişin ile birlikte sözleriyle kafana balyoz vurur gibi ezikler içerisinde olduğunu hatırlatıyor.

Ben buna karşıyım ve ben böyle olmak istemiyorum demek istiyor isek AMERİKADA YAŞAM SAVAŞINA HAZIRLIKLI GİRMEK ŞART.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@sadikcagan Amerikada tutunamayıp geri dönenler varmı içinde söyledi:

Merhaba arkadaşlar merak ettiğim bir konu var.amerikaya gidip çeşitli nedenler ile orada tutunamayıp türkiye ye geri dönenler varmı.hangi nedenlerden dolayı dönüş yapılıyor.

Soyle bir konu da var:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/1701/green-card-iade-etme-koşulları

• Banned

@arnblt evlilik vs birçok seçenek var vatandaşliğa giden yolda tek yol GC degil

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mhepekiz Amerikada tutunamayıp geri dönenler varmı içinde söyledi:

@sercan-özüsağlam her yıl yenilenen bir sistem mi 10 sene boyunca? Bizim bilmediğimiz bir şey sanıyorum belki @crazycells bilir

10 yıl legal olarak kalan birisinin çoktan vatandaş olması gerekirdi gibi geliyor mantiken

Ben de ne oldugunu kestiremedim. Ama J1 vizesi olmadigi kesin. Bence de kacak durumda kalmis olabilir. Bir sure J1, turist vs. ile idare edip, sonrasinda iltica basvurusu da yapmis olabilir. Eger New York gibi cok kalabalik bir sehirde yasiyorsa iltica sonrasi mahkemeye kadar 4-5 yil sure gecebiliyor. Bu surede calisma izni de oluyor. ABD'de devlet kurumlari birbirleriyle kisitli bilgi paylastigi icin kacak kalmak mumkun oluyor.

• ⭐⭐

@mhepekiz üstad evlilik dahil diğer yolların hepsi ilk GC ile başlıyor. Onların sadece DV değil.Bizimkiler DV green card. Tek bir yol var oda orada doğmak.Onuda kaçırışımın 45 nci yoldönümünü kutladık geçenlerde anne babayla🙂

• @crazycells Konunun özünü bende bilemiyorum. Konuyu baştan sona okuduysanız, sadece Arkadaşın bize söylediği, bilgiler üzerinden bir fikir yürütmeye çalışıyoruz ki, benimde kafama oturtamadığım şeyler var. Arkadaşın beyanını doğru ve yanlış olarak yargılayamıyorum maalesef, belki de yaşadığı şeyleri tam olarak söylemiyordur, bilemiyorum. Kaçak yaşama olasılığı daha baskın şekilde öne çıkıyor, ama bu durumu doğrulatamadım, ''WAT'' yaptığını ve kaçak olmadığını iddia ediyor. Detayları öğrenebilirsem buraya aktaracağım, konunun ana başlığına uygun gidebiliriz.

• @redsat2000 Merhaba, öncelikle sizin hikayenizi en başından beri gıpta ile takip ediyorum. Sizin verdiğiniz mücadelenin herkese örnek olması gerek diye düşünüyorum. Böylesine derinlemesine ve ayrıntılı bir analiz yaptığınız için çok teşekkür ediyorum, deneyimleriniz çok kıymetli.

Konunun aslı; aslında ,ilk paylaşımımda arkadaşımın 10 yıl aradan sonra dönmesi idi, bende bana önerdiği bir şeyi uygulamaya çalıştığımı örneklemiştim ki zaten çok uzun zamandır savunduğum bir tezi sizde tecrübenizle desteklemiş oldunuz.

Ben çok daha zorlu bir yola çıkmaya karar verdiğimde, kendimi daha fazla geliştirmemin ne kadar hayati olduğunu keşfettim, İngilizce eksikliğini gidermek önceliğim oldu. Benim mesleğim aslında uluslararası kuralları olan ve o şekilde yapılan bir iş, sadece uygulamada bizden çok daha iyi oldukları bir alan, oradan kendimize bir yer edinmek başlı başına bir savaş ki, zaten savaşmadan, bu iş yapılamıyor. O nedenle planlarımı yaparken çok fazla kriteri hayatımın tüm safhalarında uygulamaya çalışıyorum. gönül rahatlığıyla gerek mesleki tecrübem, gerek hayata olan bakış açım, yaşantım ile 1. grup içerisinde olmak için çabalıyorum. Bu zaman 1 yıla yakındır devam ediyor, işimle alakalı yaptığım ufak yoklamalarda olumlu olmasına rağmen, dil olayını çözdüğümde, asıl amacımdan sapmadan hedefe doğru ilerleyeceğim. Her şeyi adım adım planlayarak gidiyorum. Yolun sonunda bizleri güzel şeylerin beklediğine dair inancım, tam. Saygılar...

• @sercan-özüsağlam çok sevindim. Bizim denizcilerin bir tabiri vardır. Selametle Kardeşim. Pruvan neta olsun.

• Kitabin ortasindan ve sert konusayim... Aile iseniz... Erkek tarafi gibi yaziyorum genellikle ama bu sorunlar iki tarafin ortak sorunu... Cok kullanmadigim bir dil kullanayim, daha akilda kalici olsun...

1. esiniz araba kullanmiyor ve kullanmayi dusunmuyor/kullanamayacak ise... Gelmeyin...
    2. Esiniz ile aranizda sorunlar var ise 10 kere dusunun
    3. Esiniz devamli bir sekilde telefonda ailesinin, ablasinin, annesinin etkisinde kaliyor ise... 10 kere dusunun...
    4. Esiniz ailenizin 'annesi' degil de hala annesinin kizi gibi davraniyor ise... yine dusunun....
    5. Bu tip sorunlari, guvendiginiz bir eyalet yada sehirde, Turklere yakin olarak kismen cozebilirsiniz... Ama burada herkes kucak acmis kimseyi beklemez. Nasil ki sizlerin supheleri var ise burada yasayanlar ile ilgili, onlarinda yeni gelenlerde dilinin yandigi cok konu var...

Erkeklere gecelim...

1. otursun evinde ya, bende disarida para kazanacagim, aglamasin.... diyorsaniz, kalin orda kardesim. Esinize yazik etmeyin...
    2. Bu konuda kjendinize durust olun... "Turkiye'de arada kaynamis, calismayi sevmeyen, kolay para kazanan, geldigi noktaya baglantilari ile gelmis (parti, cemaat, dernek, spor klubu vs) birisi iseniz Cennet Ulkemizin size ihtiyaci var, burada harcanirsiniz...
    3. Duygusal anlamda esinizi siz mi tatmin ediyorsunuz yoksa esiniz Turkiye'de ki cevresinde bir sekilde tatmin oluyor mu? BUrada o cevre olmayacak ta!
    4. Birikim yaparak degil, nitelik kazanarak burayi yasayacaginizi bilin... BUrada keyif aldikca, daha ozguvenli yasayacaksiniz...

Sonuc: Cok farkli ailelerle tanistim, cok farkli tecrubelerimiz oldui yakin arkadas ve akraba cevresinde... Gozlem yetenegime az cok guvenen bir insanim... bir kardes, bir abi tavsiyesi olarak yukarida ki dusuncelerimi goz onunde bulundursaniz faydali olacaktir diye dusunuyorum... Cunku evliler aslinda iki taraf... Bir taraf cok ister, oteki istemezse geri donus kacinilmaz olur... Bir taraf cok cok cok ister, oteki istemezse burada yada Turkiye'de farketmez, o is bosanmaya kadar gider... Bana gore Amerika hayali bir evlilikten degerli degil.... Anlasilmayan ya da yanlis anlattigim bir yer var ise, acabiliriz...

selamlar...

• This post is deleted!

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

104

40.1k
Users

4.3k
Topics

419.9k

| | | |