Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Merhaba arkadaşlar merak ettiğim bir konu var.amerikaya gidip çeşitli nedenler ile orada tutunamayıp türkiye ye geri dönenler varmı.hangi nedenlerden dolayı dönüş yapılıyor.

• Yasaklı

• @mhepekiz hangi nedenlerden ötürü

• @mhepekiz hangi nedenlerden ötürü

• Yasaklı

@sadikcagan alışkanlıklardan vazgeçememek. mesela central parka gidip orada mangal yakma isteği. sistem buna engel olunca mutsuz olup döndüler. yeme içme alışkanlıkları, dil sorunu, burada bıraktıklarının özlemine dayanamama anne, baba... biz kuralsız yaşamaya alışık bir milletiz polis durdurur kırmızıda geçtik diye "aman abi idare et" deriz eder ya da polis kendiliğinden "ekmeğiyle oynamayalım" der ceza yazmaz ticari araçların çoğuna. orada kural var sistem var herkese çalışır. geçen gün ehliyet sınavına çalışıyordum U dönüş yapılma izni olmayan yerden dönmenin cezası 1000 USD + 6 ay hapis..

Daha çok şey sayabilirim...

• @mhepekiz tam bana göre.insanlar kurallara uymalı.trafikte sergilenen davranış insanların karakterlerini de belli ediyor.bak istanbul'un trafik durumuna.kim neren bulursa oradan giriyor.hatta uzun kuyruk varken karşı yönden gelen araç yoluna girip herkese saygısızlık yapıp kuralları çiğneyip yolumuza devam edebiliyoruz.sadece trafikten örnek verdim.sosyal hayatı hukuk kuralları düzenler.hukukun çöktüğü yerde.ne kimsenin kimseye saygısı kalır.ne suç biter.nede eve giderken tedirgin olmadan gidersin.kurallarda sıkıntı yok ben gidersem onlara alışırım.tek sıkıntı çekeceğim kısım anne,baba,kardeş özlemi olur.geri kalan tüm her şeye alışırım. her şeye rağmen inşallah çıkar da en azından vatandaş olana kadar kalsak yeter.temennim artık orada yaşamak.hem kendim için hem çoluk çocuğumun geleceği için.

• @sadikcagan bizim de gitmeyi istememizin en büyük sebebi ülkemizdeki kural tanımazlık ve medenilikten gün geçtikçe uzaklaşıyor olmamız...

• @atapolat bu en basit anlatımı bu.söylenecek o kadar çok şey var ki aslında.toplum olarak kalplerdeki sevgi körermiş. barbarlaştık iyice.trafik yüzünden insanlar birbirine zarar veriyor.yan baktın deyip adam mı bıçaklanır.nasıl bir insanlıktır bu.

• Geri dönenlerin buraya gelipte bu başlık altında neden döndüklerini yazmaları çok zor sonuçta belki kendilerini başarısız hissediyorlardır belki gelebilecek tepkilerden dolayı yazmıyorlardır belkide amerikayla ilgili birşey duymak istemiyorlardır... onlarıda anlamak lazım tabi ama kötü tecrübelerin paylaşılması iyi tecrübelerin paylaşıyması kadar önemli keşke gelip buraya bize deneyimlerini paylaşsalar çok faydalı olurlar. Tabi bizim toplumun genel karakteri belli birisi gelip buraya neden döndüğüyle ilgili birşey yazsa gelebilicek yorumları tahmin ediyorum o yüzden haklılar ama keşke yazsalar ve bizde yargılamadan karşı tarafı inciltmeden sorularımızı sorup kendimize tecrübe aktarmış olsak.

• Yasaklı

• Güzel bir soru merak ediyorum bende ve çok olduğunu düşünüyorum ama karşılaşmadım hala ama var biliyorum.

• Güzel bir konu, benim bir arkadaşım yaklaşık 10 yıl kaldıktan sonra dönüş yaptı. ''WAT'' programi ile gitmişti, bir şekilde kalmayı başardı. Ama sonu hüsran oldu, tam sebebini bilmesemde bana söylediği ekonomik anlamda çok sorun yaşamış, yakın çevresinde ki bazı türk arkadaşları onu zarara uğratmış falan ama en büyük etken psikolojik olarak çökmesiydi ki bunu her halinden anlayabiliyordunuz. Yaklaşık 2 yıldır Türkiyede, ilk geldiği günler inanılmaz mutluydu, şimdi tekrar dönebilmenin planını yapıyor biraz geç kaldı sanırım. En son kendisine sorduğumda, Amerikada ki sosyal hayatını aramadığını ama ekonomik kazancını aradığını söylemişti. Amerikada mental olarak güçlü olmak çok önemli, ekonomi her zaman bozulabilir, gün gelir iyi olur vs... Tıpkı hayat gibi, fakat zihinsel ve duygusal olarak uyum sağlayamadığınızda, sonu hiç iyi olmuyor. Kesin dönüş yapmakta, yaraları sarmaya yetmiyor maalesef.

• Yasaklı

@sercan-özüsağlam wat gidip hangi statüyle kalmış? Kaçak?

• @mhepekiz bu konuyu bende çok merak ediyordum açıkçası sorduğumda kaçak olmadığını ''SSN'' sinin olduğunu(hatta araba vs... almış ), her yıl avukat aracılığıyla yenilediğini söyledi. Ama green card içinde eline geçen şansları da değerlendirememiş, bu konu biraz muhallakta ama, ülkeden sınır dışı edilme gibi bir durumu yok, kendisi bile isteye çıkıp gelmiş. Benim bildiğim bu yönde.

• Yasaklı

@sercan-özüsağlam her yıl yenilenen bir sistem mi 10 sene boyunca? Bizim bilmediğimiz bir şey sanıyorum belki @crazycells bilir

10 yıl legal olarak kalan birisinin çoktan vatandaş olması gerekirdi gibi geliyor mantiken

• Yasaklı

@sercan-özüsağlam bu arada bildiğim kadarıyla WAT la gidenlere de SSN veriliyor, ehliyet alabiliyorlar vs. Yani o bir gösterge değil

• @mhepekiz Açıkçası ben bu konuyu çok fazla kurcalayıp, son zamanlarda ki üzüntüsünü bildiğiminden kurcalamak istemedim. Ailesi de olayı o şekilde bildiğinden, hassas olmam gerekiyordu. Benim de kafamda eksik parçalar var nasıl oldu bu iş diye...

• @mhepekiz Evet 10 yılda vatandaşlık alması gerekirdi de işte Gree card işini yapamayınca o da olmamış. Sonuç olarak legal veya değil, oradaki deneyimleri kendi açısından pek iyi gitmediği aşikar maalesef.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Sercan-Özüsağlam arkadaşın için çok üzüldüm ama şu anda canlı yayın yapanlar hatta @redsat2000 bahsettiği gibi 3 ana madde özelliğin yoksa gelmeyin diyorlar.

• UZMANLAŞTIĞIN MESLEK
    • YABANCI DİL (ANLAŞACAK KADAR BİLMEK)
    • KENDİNİN NE İŞLERİ YAPABİLECEĞİNİ BİLMEK

• @ayvalik10 Evet arkadaşımın yaşadığı gerçekten üzücü, özellikle ülkeye döndükten sonraki hayal kırıklığı, kimsesinin yaşamasını istemem,kendimin bile. Saydığınız 3 maddeye de katılıyorum. Ben kendimden bir örnek vereyim. Ben DV2019 u kaybettikten sonra başka bir yol ile gitmeyi planlıyorum O1 vizesi ile ilk karar verdiğimde, bu sözü geçen arkadaşa fikrini sormuştum. Bana hiç düşünme şansını dene ama ingilizceni iyice ilerlet sonra git dedi, bu konuşma geçtiğimiz yazın solarında oldu hala her gün ingilizce çalılıyorum. Demem o ki insanların yaşadığı olumsuz deneyimler bile bu yolda bize klavuz olması gerek diye düşünüyorum. Benim arkadaşım gittiğin de üniversite mezunu idi ama orada sizin saydığınız niteliklerin çok azına sahipti, bu eleştiriyi kendisine de yapmıştım.

Benzer Başlıklar

• 183
  • 14
  • 349
  • 17
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

85

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |