Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @EzgiLera hocam ogrencı olarak work and travele gelmıstım 2 hafta herhangıbı gelirim yoktu ondan sonra paycheckimi aldım

• //////////////

• //////////////

• ⭐⭐

@Cemaltr, içinde söyledi: ABD’ye Kaç dolar ile gittiniz

@EzgiLera hocam ogrencı olarak work and travele gelmıstım 2 hafta herhangıbı gelirim yoktu ondan sonra paycheckimi aldım

Kalacak yerinizi şirket ayarladı o zaman? Ve tabi gittiğinizde işiniz de hazırdı 🙂

• ⭐⭐

@yalta, içinde söyledi: ABD’ye Kaç dolar ile gittiniz

@EzgiLera arkadas ben diyor zaten. Daha once de yazmıştım, eger BEN olursanız bankta yatarsiniz, 3 - 5 dolarlık menuler ile karnınızı doyurursunuz. Evraklar gelip adam gibi bir is bulana kadar her turlu dondurursunuz. BiZ olunca o yemez iste.

Olabilir tabi. Ama genç ve bekar arkadaşlarımız çok endişeliler bu konuda. Kaç parayla gideyim, nerede kalayım, nasıl idare ederim... Bazıları farklı ülkeyi geçtim, daha önce şehir dışında bile yaşamamış, hatta liseyi yeni bitirmiş, ailesinin yanında yaşayan genç talihli arkadaşlar. Belki birçoğu fatura ödemeyi bilmiyordur 🙂
    Buna rağmen cesaret edip farklı bir ülkede yaşama kararı veriyorlar. Ve tabi ki endişeliler, bu durumu yaşayanların tecrübelerini dinlemek istiyorlar. Hani öyle aman bir çadır al bir yatak al bankta yat fastfood ye gerisi kolay diye üstünkörü şeyler değil.

• Bence de 10.000 15.000 dolar para çıkaramam diye başvurmayayım ya da greencard çıktı ancak gitmeyeyim demek doğru değil ama şu da bir gerçek ki öyle bir para olmadan gitmek de dibini görmediğin bir kuyuya atlamak gibi bir şey. Sonuçta gittiğimizde kalacak bir ev bulmamız gerekecek, çok yüksek ihtimalle acil bir araba gerekecek, iş bulana kadar hayatımızı sürdürecek bir para gerekecek ve tl ile değil dolar ile harcayacağımız için elimizdeki para kolayca eriyecektir. Peki bu durumda ne yapmak gerekiyor diye sorarsak benim şahsi fikrim kredi çekilebileceği yönünde. Atıyorum aylık 1500 tl ödemeli uzun vadeli bir kredi çekersek bunun ödemesi yaklaşık 200 dolar olacaktır ve bu ödemenin de kolaylıkla karşılanabileceğini ve kredi vadesi dolmadan birkaç sene içinde kredi borcunun kapatılabileceğini düşünüyorum. Riskli mi evet riskli ama ben %1 şansla greencard çekilişini kazandıktan sonra bu riske değeceğini düşünüyorum. Tabi ben bunları kendi durumum için söylüyorum herkesin durumu, şartları farklı olabilir. Umarım dileyen, isteyen herkese çıkar ve gitmek nasip olur.

• //////////////

• //////////////

• Merhabalar greencard bütçe hesabım şu şekildedir.

Biz eşimle beraber ikimiz ilk kez bu sene başvuru yaptık 1 de ellerinizden öper (tâbi Corona geçince) 5 aylık bir kızımız var 3 kişilik çekirdek bir aileyiz.

Eğer %0,2 ihtimal ile bize çıkarsa eşim ile beraber aynı şirkette çalıştığımız için tazminatlarimizi alırız (eşim 7 senedir ben 5 senedir aynı firmada çalışıyoruz) eşimin üzerine evlenmeden önceye ait bir adet evi var tapusunu gösterebileceğimiz. Benim de hemen elimden çıkarabileceğim bir aracım var.

Amerika da yaşayan çok yakın arkadaşlarım var işyeri üzerinden greencard almış 2 senedir Amerika'da yaşayan. Neredeyse Bizden daha çok bize greencard çıkmasını istiyorlar.

Eğer greencard çıkarda mülakata alınırsak ortalama olarak 20 22 k arası bir para gostebilrim diye tahmin ediyorum.

• @Tongel eğer hem eşiniz hem kendi adınıza başvuru yaptıysanız şansınız bizim iki katımız yani %2.5 civarı 🙂 20 k göç için çok güzel miktar umarım dv2022 kazananlarından olursunuz tabi ben de 🙂

• ⭐⭐ Banned

2013 Yılında almanyada 15 dolarlık bitcoin almıstı bana Afrikalı kral bir arkadas .Tümüyle unutmustum. O parayla gidecem sagolsun 🙂 Moron gibi 9 binden bozdurdum o da ayrı konu ama Hayırlısı olsun. Ilk is gidip tır ehliyeti almak olacak Tembellige alısırsam bittim 10 sene hazır yedim ztn

• @Calibraturbo herkese öyle arkadaş lazım 🙂

• ⭐⭐⭐⭐

ben 15 dolardan alıp 3 bitcoini 80 dolardan bozdurup kar etmiş adamım lütfen 😃

• @Rhonster bizimkiler de dert mi 🙂

• 2000 lerin baslarinda, iki kisi yaklasik $1,600 ile gelmistik.

• //////////////

• @yalta Florida'daydik. 1 ay kadar otelde kaldik. Gunluk yerine haftalik bir odeme seklinde pazarlik yaparak. Haftalik $200 odedik. Heryere otobusle veya yuruyerek gidiyorduk. Sonra hem ben hemde esim ayni yerde calismaya basladik. $30 aldigimiz bisikletlerle ise gittik. Iki haftalik kazanilan parayla apartment kiraladik. $300 ile Nissan Sentra aldik. Birkac ay kullandik. Bu arada ikimizde is degistirdik. Daha iyi kazanmaya basladik. Arabayi degistirdik falanda filan...Bu arada benim Ingilizce konusunda hic sorunum yoktu. Esim sifir Ingilizce ile gelmisti.

• ⭐⭐

@MySea, içinde söyledi: ABD’ye Kaç dolar ile gittiniz

2000 lerin baslarinda, iki kisi yaklasik $1,600 ile gelmistik.

Çok zor olmalı 😱
    Detayları anlatabilirseniz çok güzel olur 🙂

• @EzgiLera Cok fazla detay yok aslinda. Florida'ya varinca, Miami'de biraz kalip, sonra otobusle Sarasota'ya vardik. Tanidigimiz olan cok cok uzaktan akrabayi aradik. O zamanlar smartphonelar yoktu, Sarasota'da bir bus stop dan aradik. Esi cikti telefona ve siz bir otele yerlesin, birkac gun sonra tekrar arayin dedi.

Hemen oradan bir taxiye bindik, adama bizi sahilde guzel bir otele gotur ama pahali olmasin, yildizla falan isimiz yok, guvenli olsun yeter dedim. Guldu ve anladim, sorun degil dedi. Bizi sahilde guzel ve sakin bir otele goturdu, sahibi Hindistanli bir aile olan bir oteldi. Biz yeni geldik, birkac hafta kalacagiz, biraz kolaylik yapin indirim yapin dedim. Haftalik $200 anlastik. Normalde gunlugu $50 den basliyordu. Hatta kadin bizim odaya yemek isiticisi, kahve ve cay makinalari, kucuk boy yemek firini, bardaklar ve tabaklar falan bile getirdi. Orada 4 hafta kadar kaldik. Ilk isimizi buldugumuzda oradaydik ve yine otel sahibi tanesi $30 dan bize bisikletler buldu. Hatta arabasiyla gidip alip geldik.

Bu arada tanidigimiz aile biz otelde kalirken sadece bir defa bizi kahve icmeye, bir defa da open buffet bir yere yemege goturduler. Baskada hicbir sekilde yardimlarini gormedik.

Sonra oradan Tampa'ya gectik. Orada baska islere basladik. Apartment kiraladik. $300'e bir araba aldik. Bu arada tesadufen birkac Turkle tanistik. Esim onlarin birisinin kiz arkadasi vasitasiyla bir ilac fabrikasinda ise basladi. Ben ise tanistigim baska insanlarla networking kurarak, baska islere gectim. En sonunda simdiki isime de yolumu acan ise adim attim ve oradan devam ettik...

• @MySea sanırım Amerika'da tanıdığı olup da tanıdığının gerçekten yardımını gören kişi sayısı çok az. Yanlış anlamayın sizin öyle bir düşüncenizin olduğunu falan söylemiyorum ama orada tanıdığım var kalacak yer, iş bulma konularında bana destek olur çok bir paraya ihtiyacım olmaz, az miktarda bir parayla gitsem bana yeter gibi bir düşüncede olan arkadaşlar için yukarıda anlattığınız olay bu şekilde düşünmemeleri gerektiğini işaret ediyor. Tabiki yakınlık derecesine göre değişebilir, tam aksi de olabilir ancak bence herkes orada yardım edecek kimsesi yokmuş gibi planlı ve hazırlıklı gitmeli.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

Çevrimiçi Kullanıcılar

46

40.9k
Users

4.4k
Topics

425.5k

| | | |