Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Abd ye kız arkadaşım ile geldik kendisi Green cardlı ve bu hafta evlendik benim vizem j1 ve bu ayın sonunda vizem bitiyor, evlenip j1 bittikten sonra pending mi oluyorum yoksa kaçak duruma mı düşüyorum, işlemleri burada halletmek istiyorum, ne yapmam lazım acaba

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Genelde J1 vizesi bittikten sonra 30 gunluk grace period oluyor, size verilen I-94'un tarihine bakin, ABD'yi terk etmeniz gereken son tarih o.

Basvuru yaptiktan sonra ve size sira geldikten sonra ABD'de kalabilirsiniz (surece aktif olarak basladiktan sonra); ama bunun icin bir bekleme suresi var o da su an icin yaklasik 1.5 yil. Su an formlari dolup gonderseniz ancak 1.5 yil sonra size sira gelir, islemlere baslamis olsaydiniz out of status kalmazdiniz, ama su an ABD'de kalirsaniz kacak duruma dusersiniz. Eger farkli bir statude ABD'de kalmayi dusunmuyorsaniz (ki artik evlendiginiz icin buyuk ihtimal baska bir vizeye cevirmeniz zorlasacak) bu 1.5 yili ABD disinda gecirmeniz lazim. Suradan F2A kategorini okuyabilirsiniz:
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/75/family-sponsored-green-card-aile-sponsorluguyla-green-card-almak

• Merhaba crazyhell vizemi 6 aylık öğrenci vizesi ile değiştirmek için başvuru yapıcam, kabul edilirse eğer işlemlere direk başlicam ve 6 ay sonra öğrenci vizem bittikten sonra yinede buradan çıkmak zorundamıyım acaba? evlenip yasal kalmanın bir yolu yokmu

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@redur47 evet, maalesef 6 ay yeterli bir sure degil. Ne kadar surecegini size tam olarak soyleyemem, ama su an icin yaklasik 1.5 yillik bir bekleme zamani var. Fakat bunun 6 aya dusmesi oldukca guc. Su an siz basvuru yapacaksiniz ve sonra basvuru gununuzun gelmesini (priority date'in current olmasini) bekleyeceksiniz. Bu 1.5 yillik bir zaman alacak, sonrasinda siraniz geldiginde I-130 basvurunuz kabul edilecek ve iste bu andan sonra ABD'de yasal bir sekilde yasayabilir ya da calisabilirsiniz. Ama maalesef bu 1.5 yillik sure icerisinde evlilikten dolayi bir statu kazanamazsiniz.

Green Card sahiplerinin esleri "Immediate Relative" olarak degerlendirilmediklerinden yillik bir vize kotasina tabiler, bu nedenle siranin size gelmesini beklemelisiniz.
    Bu sure icerisinde ABD'deki yasal statunuzu korumaya calisabilirsiniz ama aksi durumda ABD'den cikmaniz gerek, cunku illegal olarak AOS yapamazsiniz.

Esinizin onumuzdeki 1.5 yilda vatandas olma ihtimali var mi?

• @crazycells Yeşilkart alıp giriş yaptıktan sonra evlenmek içinde söyledi:

@redur47 evet, maalesef 6 ay yeterli bir sure degil. Ne kadar surecegini size tam olarak soyleyemem, ama su an icin yaklasik 1.5 yillik bir bekleme zamani var. Fakat bunun 6 aya dusmesi oldukca guc. Su an siz basvuru yapacaksiniz ve sonra basvuru gununuzun gelmesini (priority date'in current olmasini) bekleyeceksiniz. Bu 1.5 yillik bir zaman alacak, sonrasinda siraniz geldiginde I-130 basvurunuz kabul edilecek ve iste bu andan sonra ABD'de yasal bir sekilde yasayabilir ya da calisabilirsiniz. Ama maalesef bu 1.5 yillik sure icerisinde evlilikten dolayi bir statu kazanamazsiniz.

Green Card sahiplerinin esleri "Immediate Relative" olarak degerlendirilmediklerinden yillik bir vize kotasina tabiler, bu nedenle siranin size gelmesini beklemelisiniz.
    Bu sure icerisinde ABD'deki yasal statunuzu korumaya calisabilirsiniz ama aksi durumda ABD'den cikmaniz gerek, cunku illegal olarak AOS yapamazsiniz.

Esinizin onumuzdeki 1.5 yilda vatandas olma ihtimali var mi?

Malesef kendisi yeni talihlilerden ve Haziran da giriş yaptı, kendisi herhangi bir şekilde nasıl abd dışında iki sene kalabilir acaba giriş yapmadan? Hangi mazeretler kabul ediliyor

• ⭐⭐⭐⭐⭐

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Oysaki bu yil hala vizeler tukenmedi, esiniz ABD'ye gelmeden sizinle evlenseydi, siz de Green Card'li olarak giris yapabilirdiniz. Bu isin en hizli ve masrafsiz yolu bu sekilde olurdu. Zaten ilgili konuda da bu tavsiyeyi veriyorum herkese: https://yesilkartforum.com/forum/topic/78/abd-yolunda-evlilik

• @crazycells kesinlikle haklısınız ancak malesef iş işten geçti, halen öyle bir şansım yok sanırım, bu konuda konsolosluğa mesaj attım cevap vermediler 1 hafta oldu

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@redur47 saglik olsun... diger dediginiz yollardan devam edersiniz. maalesef artik mumkun degil. Esiniz giris yapti, vizesini degistiremezler. Bir de 30 Eylul son gun, oldukca az zaman kaldi. Eger alabilecek olsaydiniz bile sizi araya sikistirmalari oldukca zor olurdu buyuk ihtimal. Esiniz re-entry permit alirsa 2 yila kadar ABD disinda kalabilir.

• @crazycells anladım konsolosluk ne diyecek bakalım cevap bekleyeceğim, peki j1 i b2 ye nasıl çevirebiliriz, i539 formu ve hesap dökümü mü gerekli acaba? Ve hesapta ne kadar göstermek gerekiyor

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@redur47 teorik olarak dediginizi yapmaniz mumkun ama pratikte ne kadar kolay olacak emin degilim. Daha once hic J1 -> B2 duymadim cevremden. Evet, i539 formu ve ucretini ($370) odemeniz yeterli olacak sanirim ilk asama icin. Fakat B2 da uzun omurlu olmaz, bilginize.

Ayrica J1 vizenizde iki yil kurali var mi? Eger varsa AOS yapmayi dusunuyorsaniz waiver da almaniz gerekecek, bilginize:

Green Card ve J1 visa "2 years rule" waiver

• @crazycells hayır j1 de iki yıl kuralı yok not two year gibi birşeyler yazıyordu en son kontrol ettiğimde, b2 vizesinin bir kaç kere uzatabileceği söyleniyor bunun doğruluğu nedir acaba ve kabul edilmesi için ne kadar para göstermek gerekiyor en az hesapta acaba?
    Teşekkürler

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@redur47 eger makul nedenleriniz varsa birkac kez uzatabilirsiniz ama bu surdurulebilir bir plan degil. B2'nin evlendiginiz icin size en uygun vize oldugunu dusunmuyorum, esinizi ziyaret etmekten cok onunla yasama gibi bir planinizin oldugunu sezerlerse ilk basvuruyu bile onaylamayabilirler.

• @crazycells anladım, peki basvurduktan ne kadar süre sonra onay yada red cevabı alınıyor ortalama olarak bu konuda bir fikriniz var mı? Ve hesapta ne kadar para göstermek gerekiyor bunun için

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@redur47 https://egov.uscis.gov/cris/processTimesDisplayInit.do suradaki ikinci satirdaki merkezlerden ilgili olani secerek I-539 form processing time'a bakabilirsiniz.
    ABD'de ne yapmak istediginizi soyleyecekseniz ona gore degerlendireceklerdir maddi durumunuzu, maalesef neyi kabul edip etmeyecekleri konusunda cok fikrim yok, o nedenle yanlis yonlendirmek istemem.

• @crazycells vizenin bitmesine az kaldığı için b2 ye başvurucam biliyorum uygun değil ancak b2 kabuk edilirse sonradan f1 yapılabilir mi acaba?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@redur47 bu dediginiz cevirimler teoride mumkun; ama pratikte o kadar kolay degil.

J1 ile kac aydir oradasiniz? staj mi yapiyordunuz?

• @crazycells 3 aydır buradayım bu ayın 25 inde bitecek vize, çalışıyorum burada

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@redur47 ok, su nedenle sordum... eger ingilizce dilini sikca kullandiginiz bir iste calisiyorsaniz ve F1 statuyu dil okulu vs. gibi bir nedenle istediyseniz, once calisip sonra ingilizcenizi gelistirmeye karar verme fikri supheli durabilir, bilginize.

• @crazycells desenize çalıştığım iş bunun için tam mazeretlik bir iş 🙂 houskeeper ve dishwasher işi yapıyorum

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

122

40.7k
Kullanıcı

4.4k
Konu

424.0k

| | | |