Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐

Bir şehir efsanesi duydum, daha önce başına gelen var mı? Kendim hiç test etmedim.
    Eğer uçuşunuz 3 saat ve üzeri rötar yapıyorsa havayolu şirketi size 600-650 dolar gibi bir para veriyormuş. Tabi yemek servisi yapar gibi rötar yaptık hadi paraları servis edelim şeklinde değil de, bu durumu bilip, gidip parasını isteyenlere veriyorlarmış 🙂

• @EzgiLera, içinde söyledi: Ucak Yolculugu ve Ucak Bileti

Bir şehir efsanesi duydum, daha önce başına gelen var mı? Kendim hiç test etmedim.
    Eğer uçuşunuz 3 saat ve üzeri rötar yapıyorsa havayolu şirketi size 600-650 dolar gibi bir para veriyormuş. Tabi yemek servisi yapar gibi rötar yaptık hadi paraları servis edelim şeklinde değil de, bu durumu bilip, gidip parasını isteyenlere veriyorlarmış 🙂

Bunu yapacaklarini sanmam ama rotar yuzunden connecting flight kacirirsaniz ve hemen bir ucus bulamazlarsa, sizin otel ve yeme/icme masraflarinizi karsiliyabiliyorlar.

Benim esimin basina geldi, Viyana'daki ucusu onceki ucusun rotar yapmasi sonucu kacirdi, Avusturya havayollari otel ve yemek teklif etmisler Viyana'da ama esim kabul etmeyince, Frankfurt uzerinden baska ucus ayarlamislar.

Benim de basima Dubai'de denk gelmisti. Onceki Kuwait ucusu rotar yapti, o yuzden Istanbul ucusunu kacirdim. Bir sonraki ucus 12 saat sonraydi. Emirates havayollari Dubai'de bana havaalaninda otel ayarlamisti ve 3 ogunluk yemek kuponlari vermisti.

• ⭐⭐

@MySea, içinde söyledi: Ucak Yolculugu ve Ucak Bileti

@EzgiLera, içinde söyledi: Ucak Yolculugu ve Ucak Bileti

Bunu yapacaklarini sanmam ama rotar yuzunden connecting flight kacirirsaniz ve hemen bir ucus bulamazlarsa, sizin otel ve yeme/icme masraflarinizi karsiliyabiliyorlar.

Benim esimin basina geldi, Viyana'daki ucusu onceki ucusun rotar yapmasi sonucu kacirdi, Avusturya havayollari otel ve yemek teklif etmisler Viyana'da ama esim kabul etmeyince, Frankfurt uzerinden baska ucus ayarlamislar.

Benim de basima Dubai'de denk gelmisti. Onceki Kuwait ucusu rotar yapti, o yuzden Istanbul ucusunu kacirdim. Bir sonraki ucus 12 saat sonraydi. Emirates havayollari Dubai'de bana havaalaninda otel ayarlamisti ve 3 ogunluk yemek kuponlari vermisti.

Hiç yoktan iyidir 🙂 Ama bilet bakarken genelde aktarmalı uçuşlarda "sorumluluk size aittir" tarzı bir uyarı görüyorum. Havayolu şirketleri farkından dolayı mı acaba?

• Belli saatlerin uzerinde ucak kaynakli rotarda ya sizi baska ucakla ucurmaya, ekonomi de yer yoksa ust segmentte ucurmak gibi yontemlere gidebilir havayollari ya da size konaklama yeme-icme saglayarak bir sonraki gun ucurabilirler. Hangi sartlarda rotar olustugu ve zaman onemli su blogda guzel bir yazi var konuyla ilgili.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

bahsettiğiniz konu için doğru bir örnek mi bilmiyorum ancak; eğer uçuşum acil değilse her seferinde havayolu görevlililerine gidip yarın ki uçuşa ya da bir sonraki uçuşa geçebileceğimi, hakkımı devredebileceğimi söylerim. bir çoğunda 250~300$ (nakit) arası bir tutara hakkımı devrettiğim oldu. havayolu da beni bir sonraki ya da yarın ki uçuşa aldı. ben de gideceğim yere max bir gün geç gidip nakit para + uçak bileti aldım.

havayolları bunu şunun için yapıyor aslında. son dk o uçuşa binmek için gelen yolculara pahalı tarifeden uçak bileti satmak.. malum, son dk. uçak bileti almak istediğinizde (özellikle havalimanından) fiyatlar ciddi yüksektir, tabiki boşta bilet varsa. eğer yoksa da bu şekilde bir yola gider firmalar. bekleyin, haber vereceğiz minvalinde.

tavsiyem, eğer uçuşunuz acil değilse ve herhangi bir şeye yetişmeyecekseniz bunu deneyin. bu sayede biletinizin bir kısmını bedavaya getirme şansınız olabilir ✈

*edit: bu durum bazen fazla bilet satılması durumunda da oluyor. o zaman da havayolu kendi teklif ediyor sonraki uçuşlara alma durumunu..

• ⭐⭐

@gucarslan, içinde söyledi: Ucak Yolculugu ve Ucak Bileti

bahsettiğiniz konu için doğru bir örnek mi bilmiyorum ancak; eğer uçuşum acil değilse her seferinde havayolu görevlililerine gidip yarın ki uçuşa ya da bir sonraki uçuşa geçebileceğimi, hakkımı devredebileceğimi söylerim. bir çoğunda 250~300$ (nakit) arası bir tutara hakkımı devrettiğim oldu. havayolu da beni bir sonraki ya da yarın ki uçuşa aldı. ben de gideceğim yere max bir gün geç gidip nakit para + uçak bileti aldım.

havayolları bunu şunun için yapıyor aslında. son dk o uçuşa binmek için gelen yolculara pahalı tarifeden uçak bileti satmak.. malum, son dk. uçak bileti almak istediğinizde (özellikle havalimanından) fiyatlar ciddi yüksektir, tabiki boşta bilet varsa. eğer yoksa da bu şekilde bir yola gider firmalar. bekleyin, haber vereceğiz minvalinde.

tavsiyem, eğer uçuşunuz acil değilse ve herhangi bir şeye yetişmeyecekseniz bunu deneyin. bu sayede biletinizin bir kısmını bedavaya getirme şansınız olabilir ✈

*edit: bu durum bazen fazla bilet satılması durumunda da oluyor. o zaman da havayolu kendi teklif ediyor sonraki uçuşlara alma durumunu..

Peki bu rötar yapması durumunda mı oluyor yoksa genel olarak mı? Yani uçuşum akşam 5te diyelim, 2de check-in için oradayım. Check-in yaptıracağım görevliye "isterseniz siz beni sonrakine alın, az da para verin, ben okeyim" mi diyorum 😅
    Tabi bir de uçuş aktarmalıysa bu yöntem pek işe yaramaz sanırım, aktarmayı da daha ilk noktadan öteleyebileceklerini sanmıyorum 🤔

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@EzgiLera rötar ile alakalı değil. check-in yapmadan görevliye bu şekilde bir teklifte bulunabilirsiniz. aktarma durumu da şöyle.. eğer aynı havayolu ise bu mümkün.. örn: airfrance ile ist > paris > capetown uçacaksınız. hakkınızı devretmek istediğinizde rahatlıkla bu işlemi yaparlar. ancak farklı havayolu ile sorun olabilir, daha önce deneyimlemedim farklı havayolu aktarmalı olacak şekilde. bir yorum yapmam yanlış olur..

• @MySea Benzer bir durumu bende Çin dönüşü Türkiyede yaşadım hava muhalefeti nedeniyle istanbuldan başka bir şehre kalkacak olan uçağım iptal olunca otele yerleştirdiler bizi ve ertesi güne bilet ayarladılar.

• ⭐⭐

@srhnkskn, içinde söyledi: Ucak Yolculugu ve Ucak Bileti

@MySea Benzer bir durumu bende Çin dönüşü Türkiyede yaşadım hava muhalefeti nedeniyle istanbuldan başka bir şehre kalkacak olan uçağım iptal olunca otele yerleştirdiler bizi ve ertesi güne bilet ayarladılar.

Peki @gucarslan ın söylediği gibi para da verdiler mi? 🙂

• ⭐⭐

@Murat-Yılmaz, içinde söyledi: Ucak Yolculugu ve Ucak Bileti

de londr

GC sahiplerine ABD ye giriş konusunda hiç bir yasak yok.

• Bugün İstanbul hava limanında yurt dışına çıkan kişiler için pir testi zorunluluğu olduğunu okudum. Bu Amerika yolcuları için de geçerli mi? Yakın zamanda giden arkadaşlardan böyle birleyen istendi mi?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@tekirlimon İstanbul Havalimanı’ndan Almanya’ya gidecek olan tüm yolcularımızın, son 48 saat içinde alınmış negatif PCR test sonucunu ibraz etmeleri gerekmektedir. İlgili uygulama, Türkiye çıkışlı tüm uçuşlar için geçerli olup aksi bir durumda yolcular uçağa kabul edilmeyecektir.

• pcr test sonucunu TR istemiyor. Gideceginiz ulkeler istiyor. istanbul havalimaninda test isteniyor cumlesi dogru bir cumle degildir.
    herkesin gidecegi ulkeye bakmasi lazim. Ufak bir duzeltme olsun.

• @tekirlimon 14 kasim da Frankfurt uzerinden Lufthansaile uctuk. Transit oldugu icin bizden istemedler.Hatta ucustan bir gun once e-posta atarak pcr testi istedigi bilgisi geldi, aradim, hayir sizin icin gerekli degil, siz transt ucuyorsunuz dediler. Amerikadaki varis eyaletinizin durumunu kontrol edin, eyaletlerin farki yonergeleri oluyor.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@anesthetic önce sor bakalım bu cümleyi nerenden yazdın diye. Ben istanbul havalimanı resmi sitesine girip oradan yazdım aşağıya linki bırakıyorum. Bu forumun bu derdi var özellikle yeni üye olan kişilerde hiçbir araştırma yapmadan kendi yapabileceği uğraşmak yerine yazıyım buraya da benim yerime araştırsınlar mantığında ilerliyor. Bu arada sen yazdığın bu fikrin ispatını yapabilecek misin. Ondan dolayı atıp tutmayın. Beni kafana kazı eğer bir şey yazıyorsam atarak değil ispat ederek yazarım.

https://www.istairport.com/tr/covid19

• Lufthansa nin linkini birakiyorum buraya, oradan inecegiiz havalimani blgisi girerek detaylari ogrenebilirsiniz. Aktarmali ucuslarda havayolunuz ile kontak halinde olmanizi siddetle oneririm. Aktarma noktasi ve ne kadar sure aktarma yaacaginiz alanda kalacaginiz da size sinirlama getirebilir. Amerikada inecegiz alandaki kurallara da dikkat edin .

• @EzgiLera 3 Saat üzeri rotarlarda belli bir ücret alıyorusunuz fakat tam şartlarını bilmiyorum ama şöyle bir şey söyleyebilirim, Amsterdam ucusumda ucak dolduğu (overbook) için THY 400 Euro luk bir çek verdi bana ve bir sonraki uçakla gönderdi. ( iki uçuş arası 3 saat ten fazlaydı.)

• @anesthetic teşeklürler. JFK ye gitmeyi planlıyoruz ve THY düşünüyoruz, direk uçuş. New Yok bir form doldurmamızı istiyormuş ve uçakta formu veriyorlarmış anladığım kadarıyla. Tekrar soracağım telefonu açan olursa 🙂

• ⭐⭐

@OZTURK, içinde söyledi: Ucak Yolculugu ve Ucak Bileti

@EzgiLera 3 Saat üzeri rotarlarda belli bir ücret alıyorusunuz fakat tam şartlarını bilmiyorum ama şöyle bir şey söyleyebilirim, Amsterdam ucusumda ucak dolduğu (overbook) için THY 400 Euro luk bir çek verdi bana ve bir sonraki uçakla gönderdi. ( iki uçuş arası 3 saat ten fazlaydı.)

Vay be 🙂 tahminimce uçak biletiniz bedavaya gelmiş oldu 🙂
    THY nin bu konularda epey bonkör olduğunu duymuştum zaten. Aslında sizin bu dediğiniz @gucarslan ın anlattığı duruma benziyor. Sadece o bunu isteğe bağlı olarak yapıyormuş 😅
    Bunları öğrendiğim çok iyi oldu. Artık uçak biletimin fiyatını yarı yarıya düşürme ihtimalim var 🙂

• @crazycells, içinde söyledi: Ucak Yolculugu ve Ucak Bileti

@rana, içinde söyledi: Ucak Yolculugu ve Ucak Bileti

İyi akşamlar. Green card sahibiyiz. İlk girişimizi 13 ocak 2020 de yapmıştık. Yıl içinde taşınırız diye düşünüyorduk ama malum hastalıktan dolayı gerçekleştiremedik. Hastalıktan dolayı da çekindik açıkçası. Green kartımın tehlikeye girmemesi için 22 Aralık günü New yorka bilet aldık. Dediğim gibi yanmasını istemediğimizden 10gün kadar kalıp dönücez. Şimdi foruma baktım da test yaptırmam gerekir mi? Karantina süresi kadar bile kalmıcaz, nasıl bir yol izlemem gerekir bilgi verirseniz sevinirim.

Gireceginiz eyalete bagli. Artik federal yonlendiremeler yok, gireceginiz eyalet nasil istiyorsa o sekilde hazirlanmalisiniz.

Benim durumum da @rana nın durumuna benzer aslında..

Uçağım New York'a inecek ama ben NJ'e geçeceğim. Bir hafta durup yine NY'dan TR'ye döneceğim.

NY ülke dışından veya komşu olmayan eyaletlerden gelenlere 14 gün karantina şartı koşuyor diye biliyorum.

Bu durumda dönüş uçağına binebilir miyim acaba? Ya da 'senin karantina süren dolmamış' deyip bindirmezler mi? Emin olamadım..

Bunu öğrenebileceğimiz bir merci falan var mı, biliyor musunuz?

Benzer Başlıklar

• 11
  • 359
  • 38
  • 1
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

105

40.9k
Users

4.4k
Topics

425.9k

| | | |