Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Halihazırdaki durum ile hedeflediğiniz iş arasındaki yol haritasını çizerken işe yarayabilecek metotlardan birisi de trend olan konuları takip ederek piyasadaki talepleri skillset'inize katabilmenizdir. Eski ve her daim -en azından uzun zaman aralıklarında- talep gören konuları saymazsak yeni piyasa eğilimlerini bilmek ve öğrenmek doğru bir hamle olabilir.
    Piyasayı dinlemenin en kolay yollarından birisi farklı ilanlardaki özellik taleplerini takip etmek (diğerleri, twitter, github gibi kaynaklardan trendleri izlemek olabilir.)
    Örneğin bir süre front-end anahtar kelimesi ile bulunan ilanların kalifikasyon maddelerini toplayıp anahtar kelime analizi yaparak bir çok eğilimi raporlayabilirsiniz (R Studio). Jenerik kelimeler - "experience" gibi - öne çıkabilir. Ama bir front-end geliştiricisi için genelde HTML5, CSS3, JavaScript, Framework, Angular, React, VueJS, ES6, NodeJS, Express, SailJS, Rest, Soap, JSON, Api, Ajax, JQuery, OOP vb. gibi kavramlar öne çıkıyor. Yine de çoğu ilanda Java, Python, C# tecrübesi bile arandığını görebiliriz. Fullstack Dev arayıp ilana front-end yazan çok işveren görülebilmektedir. Her geçen gün detaylanan front-end development sahası için DevOps, NoSQL ve SQL bilgisi, UI/UIX vb. gibi ek bilgileri de taşımak zorlaşmaktadır.
    Bununla birlikte hiç bir front-end geliştirici çoğu bahsi geçen konulara uzak kalamaz.
    Örneğin SQLite, Firebase, GraphQL vb kullanılmayan projeler geliştirmek artık rastlantısal olabilir.
    Front-end tarafı ne küçümsendiği kadar küçük ve basittir, ne de iş bulması kaf dağının ardında sanıldığı kadar zordur.
    Ama şunu söylemeliyim. Tool konusunda tam bir derya-denize dönüşmüş front-end development sahası göz korkutabilir. Korkutmasın.
    Ha bu arada Algoritma, data structures, design patterns konularına IT interviewleri için kesinlikle hakim olmak gerekiyor.
    İlanlarda talep edilen gereksinimlere bakacağız. Firmanın verdikleri (ücret, benefits vb) ve diğer detaylarla ilgilenmeyeceğiz.
    Daha sonra bir kaç ilan incelemesinde görüşürüz.

• Takipteyim

• @caglaror hocam elinize sağlık. "Front-end" tespitinize katılmamak elde değil. Oldukça yerinde ve tam olarak nokta atışı makalelerinizi zevkle takip ediyorum. Teşekkürler.

• @caglaror hocam iyi günler Sakarya üniversitesi Elektrik elektronik mühendisliği son sınıf öğrencisiyim,greencard çıkarsa eğer bende gelmek istiyorum ,ama iş bulma konusunda orada olan birilerinden bilgi almak istiyorum:)
    PLC programlama ,kumanda kontrol, PCB(elektronik kart) Tamiri tasarımı konusunda iyiyim,C# ve javascript dillerinde uzmanlaşmaya çalışıyorum
    ingilizce sorunum yok, Ben amerikada mühendisler için iş bulma imkanlarının nasıl olduğunu merak ediyordum, ABD ye gelip başarısız olup dönmek zorunda kalmaktan çok korkuyorum 😞
    orada olan biri olarak sizin gözlemleriniz nedir ,Türkiyeden mezun olmuş bir mühendis için iş imkanları nasıl,internette yazılım ve elektrik elektronik mühendislerinin aranıdğı yazıyordu,bilginiz var ise yanıtlarsanız çok sevinirim:)
    mühendis olarak çalışabilmek için ABD den bazı belgeler alınması sınvaların geçilmesi gerekiyormuş öyle mi,Elektrik elektronik mühendsiliği iş imkanları işe alım ile ilgili bilginiz varmı

• ⭐⭐

@kazım, içinde söyledi: Front-End İş İlanları İncelemeleri (LinkedIn ve benzeri)

@caglaror hocam iyi günler Sakarya üniversitesi Elektrik elektronik mühendisliği son sınıf öğrencisiyim,greencard çıkarsa eğer bende gelmek istiyorum ,ama iş bulma konusunda orada olan birilerinden bilgi almak istiyorum:)
    PLC programlama ,kumanda kontrol, PCB(elektronik kart) Tamiri tasarımı konusunda iyiyim,C# ve javascript dillerinde uzmanlaşmaya çalışıyorum
    ingilizce sorunum yok, Ben amerikada mühendisler için iş bulma imkanlarının nasıl olduğunu merak ediyordum, ABD ye gelip başarısız olup dönmek zorunda kalmaktan çok korkuyorum 😞
    orada olan biri olarak sizin gözlemleriniz nedir ,Türkiyeden mezun olmuş bir mühendis için iş imkanları nasıl,internette yazılım ve elektrik elektronik mühendislerinin aranıdğı yazıyordu,bilginiz var ise yanıtlarsanız çok sevinirim:)
    mühendis olarak çalışabilmek için ABD den bazı belgeler alınması sınvaların geçilmesi gerekiyormuş öyle mi,Elektrik elektronik mühendsiliği iş imkanları işe alım ile ilgili bilginiz varmı

Benim bildiğim denklik belgelerini almasanız bile mühendis olarak çalışabiliyorsunuz ama imza yetkiniz olmuyor. Yani tasarım aşamasında falan rol alabiliyorsunuz mühendis olarak ama en son aşamada imzayı atma yetkiniz yok. Haliyle maaşınız da biraz düşük oluyor. Bu dediğim makina, ee mühendislikleriyle alakalı. Yazılım için böyle bir yetki kısıtlaması yok ama terfi alırken bu denklikler dikkate alınabilir.

• Takipteyim

• Front end yazılım iş hangi sitelerden bulabiliriz

• @SkyNet LinkedIn ve indeed sitelerine bakabilirsiniz.

• @caglaror ise basladiniz mi siz ?

• @datanist Teşekkür ederiz. Acaba bazı eyaletlere yönelik iş arama sitesi vb bulabilir miyiz diye düşündük.

• @SkyNet rica ederim. Remote çalışma alternatifleri giderek artıyor ve bundan dolayı remote seçeneği için genel arama yaparsanız faydalı olacaktır. Ayrıca belirttiğim web sayfalarından da eyalet/şehir secmek mümkün. Ek olarak Craigslist'den şehir bazlı arama yapabilirsiniz. Recruiter'ler genelde linkedin ve github hesaplarınızı inceliyor.

• @datanist çok teşekkür ederim. Iş bulma stresi çocuklar ile X4 stress

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

Çevrimiçi Kullanıcılar

50

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |