Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • Yasaklı

rüzgar.. Çok çok çok teşekkür ediyorum sizi seviyorum. 🙂

• @sinem-akçam Bu büyük ailenin bir ferdi olarak elimden ne gelirse paylaşmaya devam ediyorum.. Paylaşımların bir faydası dokunuyorsa ne mutlu bana. Aynı zamanda güzel duygularınız için ben teşekkür ederim...

• @Rüzgar çok teşekkürler, çok faydalanıyoruz gerçekten. paylaşımlarınızın sadece bizleri bilgilendirme amaçlı olduğu da çok açık, iyi niyetinizi takdir ediyor ve emek verdiğiniz için tekrar teşekkür ediyorum 🙂

• Arkadaşlar merhaba. Özellikle Green Card alarak Amerika'ya gelmek gibi planı olan benim gibi insanlara yardımcı olacağını düşündüğüm için ve elbette merak ettiğim konular olduğu için yazma ihtiyacı duydum. Konu spesifik olduğu için pek bilgi bulamadım açıkçası.

Ben Türkiye'de yıllardır çok farklı sektörlerde satış danışmanlığı, saha satış uzmanlığı gibi farklı isimlerle satış ve pazarlama yaptım. Şu an kurumsal bir araç kiralama firmasında satış temsilcisiyim. İnternet üzerinden kurumsal firmaların iş ilanlarının bulunduğu sayfalara baktım satış temsilcileri hakkında genel bilgi almak için ancak pek bilgi bulamadım. Birde belirtilen pozisyonlar birbirine uymuyor. Misal Türkiye'de çoğu zaman satış temsilcisi ofisten çıkmaz (bu bizim firma için pek geçerli değil aslında, yeri geliyor üç saat içinde 200 km yol yapıyoruz). Rezervasyonları vermek ve rezervasyonsuz gelen insanlara satış yapmakla görevlidir. Ancak Amerika'da tanımlara baktığımda müşteriyi karşılama, ilgili satışı yapma ve sonrasında araç teslim etmek gibi farklı bir çok işi satış temsilcisi yapıyor. Aslında ilanda "satış temsilcisi" bile denmiyor ya neyse... Tanımlamalar çok farklı ancak bilgisi olanlar maaş durumları, iş yoğunlukları, çalışma saatleri gibi konularda bilgilendirme yaparsa sevinirim. Ha keza CARMAX gibi kullanılmış araç satan büyük firmalarda satış temsilcileri ne durumda, ne kadar kazanırlar, ne kadar çalışırlar? Bu konu hakkında yeterli bilgi bulamadım. Kiralama değilde araç satışı yapmak benim için daha keyifli olurdu.

Her türden ürünü, malı, hizmeti sattım ya da satabilirim; o kısımda sıkıntı yok. Ancak otomotiv sektörü bildiğim ve ilgi duyduğum bir alan. Bu alan üzerinden gitmek başlangıç için mantıklı olabilir. Elbette ABD'de kullanımda olan arabalar ile Türkiye'de kullanılan arabaların arasında dağlar kadar fark var ve elbette bu iki ülkenin insanının algıları çok farklı ve satış temsilcilerinin kendini geliştirmesi gerekiyor. Bunlar pratik yaparak olacak şeyler. 🙂

Birde sizlere bir soru sormak istiyorum; biraz kaba ve rahatsız edici bir soru olacaktır ama benim için çok önemli. Türkiye'de müdürler genelde satış temsilcilerine müşteriye yalan atması, korkutması, kandırması için baskı yapar. Onlarca sektörde maalesef bu geçerlidir. Maaşı, primi iyi olmasına rağmen çok kısa süre içerisinde çok fazla iş bıraktım bu yüzden. Bu konuda prensiplerim var ve esnetmek istemiyorum, esnetmiyorum. Amerika'da bu düzen aynı mı? Yani çok çok iyi satışçı olduğu için ödül alan (firma telekomünikasyon firması ve çok büyük, isim veremem) bir iş arkadaşımız vardı misal. Kazandığı para aylık 10.000 - 15.000 TL arasında değişiyordu 3 yıl önce. Firma ödüllere boğuyordu ama hakkında açılmış davalar vardı. Yalanla, dolanla iş yaparak para kazanıyordu bir noktada.

Bu arada lise mezunu olduğumu belirtmem gerekiyor. İngilizce bilgim ise en azından araç kiralamada sıkıntısız çalışabilecek kadar var; müşterilerimin yarısı ile İngilizce iletişim kuruyorum, dil konusunda sıkıntım yok. Hatta İngilizce çağrı merkezi operatörlüğü vs yaptım, jargonu öğrenmek ve iki ay pratik yapmak bana yeterli gelecektir ilgili iş alanında.

Yardım ve bilgileriniz için şimdiden teşekkür ederim, herkese bol kazançlar diliyorum. 🙂

• @hk1892 gogle a indeed usa yazarsan oradan bulabilirsin carmax da satışçılara ne kadar ödendiğini. Hatta tüm sektörler var

• @kivooo Abd İş Alanları (Deneyimli- Deneyimsiz) içinde söyledi:

@hk1892 gogle a indeed usa yazarsan oradan bulabilirsin carmax da satışçılara ne kadar ödendiğini. Hatta tüm sektörler var

Merhaba, öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.
    İndeed verilerine pek güvenmiyorum açıkçası. Türkiye için verdiği bilgiler ve benim deneyimlediklerim arasında çok fark var(dı) çünkü. Ki elbette orayı tüm bunlara rağmen kontrol ettim, Amerika'da düzgün işleyen bir veri trafiği olabilir. Ancak benim ilgimi çeken, merak ettiğim kazanılan x kadar paranın karşılığında ne kadar çalışıldığı, sektörün nasıl ilerlediği, prim sisteminin (bonus) zorluğu vs. Ya da yükselme imkanları nedir, çalışma ortamı ve iş tanımı nasıldır... Bu ve benzeri çok fazla soru var kafamda. Ülkeler çok farklı olunca mekanizmalar tamamen değişiyor. Misal burada tam zamanlı çalışan birisi ek iş yapamaz (zaten hali kalmaz ek iş yapmaya ama...), eğer ek iş yaparsa iş vereni onu kovabilir. Amerika'da bu nasıl işliyor, bilmiyorum. Ya da ek mesai koşulları nedir bilmiyorum. Sektörlere aşina kişilerden bilgi almak istiyorum kısacası.

• Yasaklı

@HK1892 eski bir satışçı olarak size tek söyleyebilecegim gidip görmeden ve deneyimlemeden bu sorularınıza cevap bulmanız pek mümkün degil gibi. Çünk hiç bir satışçı tüyo paylaşmak istemeyebilecektir. Yine de kurallarınızı esnetmemeniz güzel ben de bu nedenle satış işini bıraktım. Kolaylıklar başarılar diliyorum

• @Rüzgar Emeklerin için teşekkürler. Benim merak ettiğim konu tesisatçı olarak amerika da Sertifika gereklimi? Gerekli ise kursların süreleri nasıl oluyor acaba??

• @mehmeta hocam ben biraz araştırdım , tecrübeniz var ise belge falan istemiyorlar en azından texas eyaleti için sadece basit birkaç sorunun olduğu texas yasalarıyla alakalı 100 sorudan oluşan ve minimum 20 doğru ile geçebildiğiniz bir sınav var . O da turkiyeden pek farksız değil ornek vermek gerekirse 4 luk kablo ile tek bogattan en fazla kaç paylaşım yapılır gibi .

• @Mr-Hakan dostum ben belirtmeyi unutmuşum. Benim meslek su tesisatı. Yaklasik 14-15 yıllık tecrübem var İstanbul ve Çanakkale de. Ben biraz bakindim ama pek bir sey bulamadım.

• @MehmetA hocam büyük ihtimalle aynı prosedürler vardır. Çok farklı değildir .

• Hersey gonlumuzce olur umarim

• Bu sitelerde biraz ingilizce bilen,henüz iş bulamamış evde oturan arkadaşlar için "akmaz ama damlar" misali ufakda olsa bütçelerine katkı sağlayabilecekleri siteler.
    Android yada ios telefon,tablet,pc ile çalışabiliyorsunuz

Bu da bu tip sitelerle ilgili genel bir referans sitesi

• @mehmeta Abd İş Alanları (Deneyimli- Deneyimsiz) içinde söyledi:

@Rüzgar Emeklerin için teşekkürler. Benim merak ettiğim konu tesisatçı olarak amerika da Sertifika gereklimi? Gerekli ise kursların süreleri nasıl oluyor acaba??

Amerikada sertifika istenmeyen iş yok gibi:)
    Elektrikçilik,marangozluk,tesisatçılık,klima havalandırma,genel tamiratçılık ve bunun gibi bütün işler için sertifika gerekli.Pek tabii ki tecrübenizle sertifikasız olarak başka bir tesisatçının yanında çalışabilirsiniz başlangıçta, ya da kendiniz çevre edinirseniz ufak işler alabilirsiniz ama sertifika gelirinizi ve kariyerinizi geliştirmek için gerekli.
    Sizin mesleğinizde herhangi bir firmada veya lisanslı(sertifika)tesisatçı altında çalışsanız bile tecrübenize(bu da yıl ve saat hesabı) ve lisans durumunuza göre Amerikada yıllık 120-150 hatta 200 bin dolar kazanabilirsiniz.İş arama sitelerinde araştırırsanız bu rakamları göreceksiniz ama bir dezavantajınız var, o da burdaki 15 yıllık tecrübenizin orada göz önüne alınmayacağı her şeye sıfırdan başlamak zorunda olmanız.Ama kolunuzdaki bu bilezik çok çabuk ilerlemenizide sağlar orda kanaatindeyim.
    Bu işler de genellikle bizdeki gibi 3 aşama var:
    1-Çıraklık-Apprentice(lisans gerektirmiyor sadece kayıt yaptırıyorsunuz)
    2-Kalfalık-Journeyman(8.000 saat- yaklaşık 4 yıllık tecrübe)
    3-Ustalık-Master(10.000 saat-yaklaşık 5 yıl kalfalık tecrübesi)
    Kalfalık ve ustalık lisansı için High school(bizim lise diplomaları geçerli mi bilmiyorum) ya da GED(General Education Diploma-bizdeki Liseyi dışardan bitirme gibi ama matematik,fen,sosyal gibi 4 branşta sınavları vermek zorundasınız)ve bir önceki aşamanın lisansı gerekli.Ayrıca her aşama için saatlik ve yıllık tecrübenin yanında belli bir saat eğitim almanız sonucunda sınava girip başarmanız gerekli.
    Çıraklık kaydı için bir sponsorunuz olmalı yani lisanslı bir işverenin yanında çalışmanız lazım.
    Amerikada okulu olmayan bir işde yok gibi :)Sizin için başlangıçta zaman ve para kaybı olur okul işi.İşle ilgili tecrübenizi kanıtlayıp çırak olarak bir iş bulmak ve o işte kendinizi kanıtlamanız size daha çabuk yol aldırır bana göre.Amerikada çalışma tecrübeniz arttıkça şartlarınıza göre daha sonra gerekli lisansları alırsınız,belki kendi işinizide kurarsınız.
    Yukarda anlattıklarım mesleğe ve eyalete göre farklılıklar gösterebilir,zaten hangi eyalette iseniz oranın lisansını almak zorundasınız.Başka eyaletten lisansınız varsa sürücü ehliyetlerinde olduğu gibi belgeleyip değiştirebiliyorsunuz süresi geçmemiş olmak kaydıyla.

Webde etraflıca aradığınızda çok daha geniş ve doğruluğu kesin bilgilere ulaşabilirsiniz bunlar benim edindiğim bilgiler.

• @DonTurcos verdiğin bilgiler için teşekkürler. Zaten bir de şu var, ABD de sıhhi tesisat bizdekinden farklı. 30 yıllık Usta bile olsak ilk gidişle sistemi öğrenen kadar çırak olarak çalışmamız lazım. Bazı videolar izledim ve o şekilde gördüm. Üç aşağı beş yukarı anlattıklarını tahmin ediyordum ama kapsamlı bilgiler verdin. Teşekkürler. Olurda GC çıkarsa is konusunda kafamda bi rota olusturdun. Saol

• @rüzgar Polis memurluğunda yaş sınırı hakkında bilginiz var mı?

• @rüzgar zahmet olmazsa bir sorum olacak. Lojistik Depo Yönetimi ile ilgili bilginiz var mı?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@dreams_usa emrah ateş videosu var bizzat poliçe department gidip bilgi aldılar

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@dreams_usa emrah ateş videosu var bizzat poliçe department

• @ayvalik10 Eyvallah sağ olun, ilginiz için teşekkürler.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

103

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.1k

| | | |