Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

ABD'de Trafik Kazasi Yapmak

• Geçmiş olsun @caglaror Bey.

• Merhaba arkadaşlar. kasım ayında Houston’da kaza yaptım. Hatalı olan benim. Sirgorta şirketim karşı tarafın ödemesini kabul etmemiş. Bugün elime bir mektup ulaşdı. Benim ödemem gerektiğine dair. Ben bu durumda ne yapabilirim. Nasıl yol izlemeliyim. Sigorta şirketi neden ödemeyi kabul etmediğinde anlamıyorum

• Buyuk ihtimalle karsi tarafin odemek istedigi para, sizin sigortanin belirledigi miktarin oldukca altindaymistir, o yuzden kabul etmemislerdir. Odemeyi kabul ettikleri takdirde, bu settlement anlamina gelir, yani o zaman daha baska para talep edemezler. Sizden istediklerini alabileceklerini dusunuyor olabilirler.

Bu is mahkemeye gitti mi? Eger gitmediyse, ben olsam, mahkeme karari yoksa odemem. Hatali oldugunuzu herhangi bir yerde, ifade olarak kabul ettiniz mi? Polis raporu ne diyor? Ortada soz konusu olan para miktari ne kadar? Bir suru bilinmeyen var. Bir avukata danismaniz da gerekebilir.

• @MySea ortada mahkeme kararı yok. Sadece avukat ofisinden gönderilen mektup. Karşı tarafın talep ettiği miktar 1139,89$ ( bin yüz seksen dokuz dollar). Kaza anında polis çagırmadık. Ben İnsurance bilgilerimi verdim. Oda kabul etti.

• @MySea sigorta şirketine kaza yardımı olayın nasıl olduğunu bilgilerimi verdim.

• @baymyrat öncelikle geçmiş olsun

Poliçenizde muafiyet "exemption" var ise tutar küçük olduğu için ödenmemiş olabilir.
    Muafiyet koymanın birçok farklı yöntemi var. Bunlardan biri de belli bir tutarın üzerini ödemek.
    "XS policy" yani "excess of loss policy" olarak geçer, poliçenizde böyle bir ibare var mı diye incelemenizi öneririm. Poliçeniz PDF olarak elinize ulaştıysa bu kelimeleri aratabilirsiniz.

Eğer incelemenizde bu bilgilere ulaşamazsanız sigorta şirketinizi arayıp neden tazminat talebini reddettiklerini sormalısınız. Sigorta şirketinizle görüşmeden kesinlikle bir ödeme yapmayın derim.

• @joejoe Geçmiş olsun. Bilgilendirme için teşekkürler.

• @VolkanU nun yazdiklarinida bir gozden gecirin ve bencede sigorta sirketini arayip niye karsi tarafin teklifini kabul etmediklerini sorun. Normalde mahkeme karari olmadan odeme yapmak zorunda degilsiniz. Sigorta sirketine olayin nasil oldugunu anlatirken, hatayi kabul ettiniz mi? Yani kaza benim yuzunden oldu dediniz mi? Eger dediyseniz, o gorusmeleri kayit ederler. Mahkemeye giderse, aleyhinize kullanacaklardir.

• @MySea dediğiniz gibi ben de kişinin direkt olarak "hatalıyım" dememesi taraftarıyım.

Ancak ülkemizdeki zorunlu trafik sigortasında olduğu gibi ABD'deki araç sigortalarının da liability (sorumluluk) teminatı olmak zorunda. Aslında bu konuya siz benden daha hakimsinizdir sayın @MySea ama diğer arkadaşlar için belirtmek istedim.

Sorumluluk teminatları da sigortalının kusurlu olması durumunda karşı tarafa vereceği zararları karşılar. Yani hatalıyım deseniz de ödemesi lazım zaten.
    Tabi ki bu, "Ağır kusur" sayılacak durumlarda kaza yapmadığınız sürece geçerli. Aracı sürmeye yetkili sürücü belgesinin olmaması veya yasal sınırın üzerinde alkollü olmak gibi ağır kusur sayılan durumlarda kazaya karışıldıysa poliçe teminatları çalışmaz.

• Evet dogru, normalde iki tarafin sigorta sirketleri kim hatali, ne kadar hatali konusunda anlasirlar ve aralarinda ona gore odeme yaparlar.

Anlasamazlarsa zaten mahkemeye giderler ki boyle kucuk bir miktar icin mahkeme ile ugrasmak isteyeceklerini sanmam.

Siz hatali bile olsaniz, sigorta sirketi sizden para talep edemez, hele ki mahkeme karari yoksa. Yapabilecekleri tek sey sizin sigortanizin premium odemelerini arttirmak olur, o zamanda eger isterseniz ve isinize gelmezse, iptal ettirip baska sigorta bulabilirsiniz.

• @MySea Benim aracim park halindeyken genc bir kiz gelip banim araca sol arka camurluk hizasindan carpmisti. Acemilikten hemen 911 arayip, gelen polisin rapor duzenlemesini sagladim. Benim sigorta ne odedi bilmiyorum ama ben karsi tarafin sigrotasiyla iletisime gecip gerekli bildirimleri yapip odeme aldim. Gecen hafta sigortam yeni 6 aylik police teklifi gondermis, rakam gecen 6 ay ile ayniydi.

• Ben bugün insurance şirketi ile iletişime geçdim. Sigorta şirketi kesinlikle avukat ile muhatap olmayın yanlış bişey söylerseniz size karşı kullanacaklar dedi. Eğer hala sizden para almaya çalışırsa sadece bizi refer edin dedi. Yanı bize yönlendirin dedi. Avukata faks çekti. Poliçe numarası ile. Eğer hak talebiniz varsa muhatabınız biziz diye. Yanı ben sadece susup olayı izleyecegim. Eğer böyle bir yaşarsanız avukat ile muhtap olmayın. Sadece sigorta şiketine yönlendirin. Onlar kendi avukatları ile hallediyorlarmış

• @caglaror Hatali olan siz degilseniz, sigorta odemeniz kaza yaptiniz diye degismez.

• @baymyrat Evet karsi tarafa asla boyle durumlarda bilgi vermek, hatta gorusmek bile iyi degil. Herseyi kullanirlar. Kendi sigortaniza bile gerekenden fazla bilgi vermek bence iyi degil. Is mahkemeye giderse, herseyi kullanirlar.

• Bu arada bizim Turkler arasinda genel bir yanlis anlama var sigorta sirketleri hakkinda. Arac ve ev sigortasi yaptirdiginiz sigorta sirketi sizin asla avukatiniz degildir. Is kaza veya hasar veya yaralanma, sakatlanma gibi durumlara gelince, onlar sadece kendi menfaatlerini dusunurler. Sigorta sirketim benim haklarimi korur, beni destekler, savunur gibi yanlis bir beklentiye asla girmeyin. Onlar kontrata gore hareket ederler ve sadece kendi durumlarini dusunurler. Siz ister hatali ister hatasiz olun farketmez. O yuzden sigorta sirketleri ile ugrasirken cok dikkatli olun!

• ⭐⭐

Benim tavsiyem sigorta alirken ufak firmalari tercih etmeyin. Buyuklerinde elbet problemleri olabilir ama ulasabilirlik ve ilgilenme acisindan daha iyiler. State farm ile sozlesmem varken masrafli bi kaza gecirdik. O zamanlar tecrubesizdim. State farm her konuda cok ilgilendi. Polis raporunda hatali bizdik. Full coverage sigortamiz vardi. Arabamizin tum masraflarini odediler. $10000 civari tutmustu. Kontrol icin esim doktora gitti. onunda bi kismini odediler geriye kalan kismi diger saglik sigortam odemisti. Ayrica bizim bir talebimiz olmamasina ragmen kendileri kazadan sonraki surecte is kaybiniz ne kadar diye sordular. $2500 demistim oylesine. Onunda belli bir oranini odediler. Bilsem daha fazla soylerdim 😀 Tam rakami bilmiyorum ama is kaybi icin duyduguma gore belli bir rakama kadar belge istemiyorlar. Cok yuksek bir rakam soylerseniz belge talep ediyorlarmis. Surecin hicbir kisminda zorluk cikarmadilar

• Herkese merhabalar 3 aydır New Jersey de dil eğitimi görüyorum iki gün önce arkadaşımın arabasıyla kaza yaptım olay yerinine polis geldi yaralanan yoktu ve benim Türk ehliyetim vardı polis sadece bir kartvizit verdi 7 gün sonra karakola gelip kaza raporunu alıp sigorta şirketi ile iletişime geçebilirsiniz dediler herhangi bir ceza yazmadılar daha önce Türk ehliyetiyle kaza yapan veya bu durum hakkında bilgisi olan varsa sevinirim beni neyin beklediği hakkımda bilgim yok acaba sigorta şirketi karşı tarafın masrafını karşılar mı ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Mert-Ateş, içinde söyledi: ABD'de Trafik Kazasi Yapmak

Herkese merhabalar 3 aydır New Jersey de dil eğitimi görüyorum iki gün önce arkadaşımın arabasıyla kaza yaptım olay yerinine polis geldi yaralanan yoktu ve benim Türk ehliyetim vardı polis sadece bir kartvizit verdi 7 gün sonra karakola gelip kaza raporunu alıp sigorta şirketi ile iletişime geçebilirsiniz dediler herhangi bir ceza yazmadılar daha önce Türk ehliyetiyle kaza yapan veya bu durum hakkında bilgisi olan varsa sevinirim beni neyin beklediği hakkımda bilgim yok acaba sigorta şirketi karşı tarafın masrafını karşılar mı ?

Türk ehliyeti ile ilgili bir durum yok. Önemli olan sizin adınıza liability insurance olup olmaması. Sigorta varsa ve verdiğiniz bilgiler doğruysa sigorta ödeme yapacaktır.

• Sigorta benim adıma kayıtlı değil araç benim değil arkadaşım adına

• @Mert-Ateş Sigorta suruculere yapilir. 1 araci 10 surucu kullaniyorsa 10 tane ayri sigorta (veya tek sigortada 10 isim) demektir.
    Sigortasiz kullaniyorsaniz epey caninizi sikabilirler (arkadasinizin da). Genelde sigorta yaptirirken "karsi taraf sigortasiz ise" secenegi de vardir. O rakam dahilindeyse kazadaki diger taraf kurtarir. Degilse sizden masraflari talep edebilirler. Sizin sigortasiz surmeniz suc. Eyalete gore para ve yaptirim cezalari degisiyormus.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

87

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |