Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

ABD'de Trafik Kazasi Yapmak

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@yekta sayin yekta, insanlari yanlis yola itiyorsunuz 🙂
    bu konunun yeri surasi olmali:
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/90/amerika-da-green-cardla-yaşayanların-tecrübeleri

• Ny da işiklarda kalkarken öndeki araca çarptım küçük kaza yaşadım. Polis geldi rapor tuttu. Geleli 3 ay oldu ve Türk ehliyeti yanımda. Ehliyetsiz araba kullanmaktan ceza kesti. Bu ceza ne kadardır bilen var mı? Bir sorum da şu olacak ben tr ehliyetinin burada ilk 6ay geçerli olduğunu nasıl kanıtlayabilirim...

• ⭐⭐

Ny de 90 gün. 6 ay kuralı turist vizesi olanlar için geçerli

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@guvenersin Resmi yönergede "resident olma durumunda 90 gün" diye yazıyor. Mahkemeye çıkacaksınız, yargıç resident olduğunuza kanaat getirirse ona göre ceza verecek.

Olası cezalar şurada yazıyor: https://www.legalmatch.com/law-library/article/driving-without-a-license-in-new-york.html

• Merhaba, ben de bir konuda tecrübelerinizden faydalanmak istiyorum. Amerika'ya geleli yaklaşık 1 ay oldu ve arabasız geçen ilk 2,5 hafta bir nevi eziyet gibiydi. Biz Oregon'a geldik bu arada. İki hafta içerisinde ben ehliyetimi alınca bir araba aramaya başladık. Henüz işimiz olmadığı için kredi borcuna filan girmek istemedik. Bizim buralarda maalesef Houston gibi fazla yardımcı olacak Türk topluluğu yok gibi görünüyor. Biz de en iyisi güvenilir az km eski bir japon alalım dedik ve clean title 65K mil 2007 Toyota Prius bulduk bir tane. Biraz pazarlıkla $7500 a aldık arabayı. iki haftadır bizi istediğimiz yere götürüyor, bir problemi de yoktu. Ancak bugün bir kaza yaptık. Kontrolsüz kavşak gibi bir noktada ben sola dönerken, karşıdan gelen bir eski Ford Escape sürüsücü bizim arka kapıya çarptı. Bizim kapı ve çamurluk önemli hasar aldı. Ama acemilik, zaten ehliyet yeni olduğu için sigorta fiyatları çok yüksek. Bir de ben biraz dikkatsiz döndüm, kadın da hızlı olunca, suçlu benim diye düşündüm. Sonra arabaları dönmeyi planladığımız alandaki otoparka çektik. Ben iyi olup olmadığını sordum. Sorun yok dedi. Arabasına bakıyordu ve arabasında da herhangi bir problem yoktu. Telefonları verdik, ben iki aracında resimlerini çektim. Sonra bir başkası geldi yanımıza. Ne olur ne olmaz siz beyefendinin bilgilerini alın filan dedi. Hatta şahit olarak telefonunu verdi filan. Sonra ayrıldık. Ardından kadın bilgilerimi istediğini söyleyen bir mesaj attı. Ben de kaldığımız evin sahibi Amerikalı tanıdığımızdan, benim adıma konuşmasını rica ettim. Kadınla konuştu ve kadın ona benim için bir problem yok ama sonrasında eğer dmv ye gidecek olursanız diye bilgilerinizi istiyorum dedi. Ben de sicilime vs bir şey işlenmesin en iyisi diyerek, gitmeyeceğimizi söyledim. Olay burada kapandı. Gerçi kadın hala bana kendi bilgilerini göndermedi. Şimdi başımdan geçen böyle bir olay ve kapısı ve çamurluğu göçük bir arabam var. Sizce arabayı yaptırmalı mıyım? Ne şekilde yaptırmalıyım? Ne kadar masraf çıkar. Kadın bir şey yapar diye beklemek mi daha iyi. Gerçekten iş güç dışında bütün diğer prosedürler yolunda gidiyor derken, nazarı değdirdik sanırım. Yardım ve önerileriniz için şimdiden teşekkürler. Bu forum gibi ortamlarda, yardım eden, fikir ve tecrübelerini paylaşan herkese de çok teşekkürler.

Edit: Bir de onarım olursa bu sürede arabasız kalmak var.

• @kalimdor çok geçmiş olsun, kimseye birşey olmamış olması sevindirici.

Siz sigorta yaptırdınız mı yaptırmadınız mı onu tam anlayamadım.
    Ancak sigortanız olsa da olmasa da siz ana yoldan tali yola dönüş yapıyor olmanız ve karşıdaki hanımefendinin ana yolda seyrediyor olması sebebiyle hatalı durumdasınız. Karşı tarafın liability sigortasından bir talepte bulunmanız söz konusu değil.

Bu sebeple varsa kendi sigortanızdan yoksa da cebinizden ödeyerek aracın onarım sürecini başlatmanızda bir sakınca yok.

• ABD'de tazminat koparmak için kendini arabanın önüne atanlar var. Başından böyle bir olay geçen kimse var mı? Böyle bir olayda nasıl davranmak gerekir?
    Tabii bir de bunun devamı var. Siz adama bakmak için aracın dışına çıkınca içeridekilerin kapkaç yapılması...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@kalimdor Ben buna benzer bir hasarı bir kaportacıya 550 dolara yaptırmıştım. Yenisinden bile iyi olmuştu. Kaza değil, arabanın kapısını otoparktaki direklerden birine vurmuştum.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@murat-taskin Ben kendi arabama ve eşimin arabasına kamera taktım. Sürekli her şeyi kaydediyor. Önüme atlayan olursa içim rahat olsun diye.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@murat-taskin ABD'de Trafik Kazasi Yapmak içinde söyledi:

ABD'de tazminat koparmak için kendini arabanın önüne atanlar var. Başından böyle bir olay geçen kimse var mı? Böyle bir olayda nasıl davranmak gerekir?

Sanirim kamera en iyi cozum olur.
    ABD'yi bilmiyorum ama Cin ve Kore'de bu tur vakalarin cok oldugunu duymustum, su video'da da goruldugu gibi:

• @volkanu Çok teşekkürler. Az önce bir Auto Body firmasına gidip, bir tahmini hasar talebinde bulunduk. Adam 30 dakika sonra elinde bir liste ile geldi. İşçilik dahil $4800 fiyat verdi. Eğer sigortanız var ise onu kullanabilirsiniz, aylık sigorta ödemeniz en fazla $50 artar 3 sene boyunca gibi bir öneride bulundu. Yahu arabanın fiyatı zaten nedir ki. Bir de bu görünen hasar, kapıyı vs sökünce daha fazla da sorun çıkabilir dedi. Zaten zar zor ayakta tuttuğum moralimi iyice dibe çekti. Bu arabayı satsam artık $3500 mı edecek. Can sıkıcı gerçekten.

• @knnrn Sizin mesajınız üzerine çok hevesle gittim tamirciye ama adam $4800 sadece görünen masraf var dedi. Ne yapacağımı şaşırdım. Acaba bir yerlerden bir meksikalı vs. bulup, çıkma kapı mı taktırmak lazım. Adamların verdiği listeye baktım. Ücretin yarısı işçilik.

• Yaptırma öyle bin. Suan yoldayım . Daha sonra uzun yazacağım 🙂

• @semavi Teşekkürler. Çıkma kapı fiyatlarına baktım. Yakınlarda aynı renk bir tane buldum gibi ama bilgi için attığım emaile cevap gelmedi hala. $125 yazmışlar. Buraya acil öncelikli ihtiyaçlarımızı yanımıza alarak geldiğimiz için bütün alet edevat ne varsa memlekette kaldı. O nedenle böyle bir kapının montajını yapacak herhangi bir alet takımım yok. Ancak kapıyı tam takım ve çalışır vaziyette bulabilirsem, o zaman elektrik bağlantısı dışında kapıyı biraz yardımla kendim söküp takabilirim gibi. Arka kapı olduğu için kilit anahtar vs. sorunu da olmaz gibi bir akıl yürüttüm. Bu durumda çamurluktaki ezik ve boyası çıkmış yerler kalıyor. Kapı yerine problemsiz oturursa, bu şekilde oraya rötuş boyası ile rahat rahat kullanabilirim gibi geliyor. Tabi ben bu konularda asla usta değilim. Benimki sadece akıl yürütmek. Çıkma kapının kargo hariç $125-$300 arası bulunabildiği bir durumda, nasıl hala bu kadar hasar çıkarabildiklerine aklım ermiyor.

Oregon'da bir kanunun varlığından bugün haberdar oldum. Kazada herhangi bir yaralanma, ölüm, veya araç yada bir yapıya $2500 ve üzeri bir hasar meydana geldiğinde, bu kaza 72 saat içerisinde mutlaka dmv ye bildirilmelidir yazıyor. Eğer bildirilmez ise bu durumda 1 yıl ehliyete el konuluyormuş. Ancak DMV'ye bildirilmesi demek sigorta firmasının devreye girmesi anlamına gelmiyormuş. Şimdi bizim yaklaşık hasar tahmini için gittiğimiz yer araç bilgilerini de alarak $4800 gibi bir hasar çıkardı. Bu hasar tahminini yaparken aynı zamanda aracın da tüm bilgilerini aldı. Biz kaza yaptığımız kadın ile şimdilik bu konudan kimseye bahsetmeme üzerine anlaşmıştık. Bu durumda bu hasar tutarı yüzünden başımız belaya girer mi diye de düşünmeye başladım.

Ben kapıyı alsam ve bu şekilde değişim yapsam, diğer firmanın yaptığı hasar tahminin altında bu işi çözmüş olacağım. Bu durumda da acaba kanunlara karşı gelmemiş olur muyum?

Son olarak yine varlığından bu forum sayesinde haberdar olduğum root adındaki sigorta uygulamasını kullanıyorum. Bu uygulamada orta seviye kapsamdaki sigortayı $100 doların biraz üzerine yaptırarak test dönemine başlamıştım. Şimdi uygulamadaki durumum, 10/10 ve sadece consistency 8 civarı. Normalde Türkiye'de yaklaşık 20 yıldır hemen her gün araç kullanmış birisiyim ama bunun nedeninin yol bilmediğim için bazen ani manevra yapmak durumunda kalmam olduğunu düşünüyorum. Bu sigorta şartları ile acaba kazayı sigortaya bildirsem, bu bana ne kaybettirir? Zaten yeni olduğum için fazla çıkan sigorta ücretine bir 3 sene boyunca +50 dolar daha ödeyerek, yıllarca $150/ay civarı bir bütçe kalemine mahkum olmak söz konusu olabilir mi? İleride bu ehliyet ile yapmak isteyeceğim uber gibi bir işte, benim önüme bu kaza engel olarak çıkar mı?

Çok uzun yazıyor olabilirim, kusura bakmayın lütfen. Son olarak arabada kullanmaya engel hiçbir şey yok. Hatta kazalı kapıdan ses filan da gelmiyor.

Yardımlarınız için tekrar çok teşekkürler.

Edit: İmla

• Kapıyı çıkmacılardan bak. Götür bir kaportacıya Montaj için ver 50 dolar seve seve monte eder. O kabul etmezse başkası kabul eder. diğer tarafların Ada al bir pasta cila güzelce temizle çıktığı kadar çıksın Öyle kullanmaya devam et.

• merhabalar ben Amerika newyork ve newjerde trafik kazası geçirenler ile ilgili sizi Bilgi aktarmak istedim newyorkta ezpass paralı geçis köprüsünün gerisinde newjersey plakalı bir araç bana arkadan vurdu daha önce deneyimim olduğu için state kurallarına göre ilk yapılması gereken kendinizde herhangi bir sağlık sorunu varmı yoksa aynadan gerinizdeki şöföre baktım daha sonra arabadan inerek iyisisiniz diye karşıdaki şöföre sordum oda ben iyiyim deyince arabayı kımıldatmadım çünkü arabayı yerinden alırsanız polis geldiğinde ben böyle yapmadım diyebilir karşı taraf ama ben tecrübeli olduğum için hemen video ve fotoğraf aldım birde arkadaşlar arabamda walmart dan aldığım bir araba kamerası var hem geriyi hemde önü kayıt ediyor mahkemelerde bu tür kayıtlar delil niteliği taşıyor daha sonra polisi aradık İngilizceniz iyi değilse buran kişiye aratabilirsiniz ama sakın arabaları yerlerinden almayın çünkü polis geldiği zaman bakarak tutanak oluşturuyor polis geldi ve ilk sorduğu arabalarınızda kalın bana geldi herhangi bir sağlık sorunun varmı dedi yok dedim daha sonra diğer bana arkadan vuran bayana sordu yok dedi sonra dediki tamam ben kazayı gördüm güvenli bir bölgeye çekelim çekti arabalarımızda kalmamızı söyledi tabiki ehliyet ve sigorta kağıtlarımızı aldı 15 dk sonra geldi ve kendisinin tutanak oluşturduğunu sigorta şirketlerine bildireceğini belirtti.bize birer kart verdi ve o kartda yazan dosya numarası ile arabamın sigorta şirketini aradım İngilizceniz yoksa tercüman alabiliyorsunuz sigorta şirketlerinden konuştuk ve gerekli bilgileri onlara verdim onlarda bir hafta içinde tekrar aradılar arabam full sigorta olduğu için herhangi bir yerde yaptırabileceğimi söylediler bende onların tavsiye ettikleri bir kaportacıya giderek işimi yaptırdım yanlız diyelimki benim tavsiyem araçta hasarın maliyeti 3000$ ise sigorta başta 2000 lirasını ödüyor herşey bittikten sonra 1000$ çek yolluyor suçun kimde olduğu tespit edildikten sonra veriyorlar size tavsiyem ilk başta sigorta şirketinden çek alıp hasarı elimizdeki para ile onarırsanız biraz tasarruf etmiş olursunuz size anlatıcaklarım bu kadar dostlar sakın kaza yapmayın yaparsanızda bu yazdıklarımı unutmayın bu yazdıklarım newyork ve newjersey için aynıdır

• Dikkat edin kaza yapmamak için dikkatli araba kullanın çünkü en büyük bela aylık ödediğiniz sigorta miktarı artıyor inmeside baya sürüyor çok dikkatli olun

• Destek ve önerileriniz için çok teşekkürler arkadaşlar. Gelişmelerden sizleri de haberdar edeyim. Bu arada kaza sırasında yapılması gerekenler ile ilgili derse iyi çalışmak lazım. Bizimkisi tam Amerika acemiliğine geldi. Oregon tarafında Türkçe konusunda ciddi problemler var. Geçenlerde telefonum çaldı ve açtım. Karşıdaki hanım bana bir şey söyledi ama gerçekten anlayamadım. Yavaş konuşmasını rica ettiğim halde yine anlamadım. Bana Türkçe çevirmen ister misiniz diye sordu. Ben de iyi olur dedim. Sonrasında çevirmen ofisine bağlandık. Müsait çevirmen bekledik. Bekledik bekledik bekledik. Olmadı. Sonra kısmet değilmiş dedik kapattık 🙂 Benim özellikle Houston'da yaşayan Türklerin çektiği videolardan ve yazılardan anladığım kadarıyla oralarda çevirmen sıkıntısı yaşanmadığı yönünde.

Yine konu dağılmadan durum ile ilgili güncellemeleri paylaşayım. Buraya uzun zaman önce gelen Türklerden bir tanesi ile iletişime geçtik. Onlara kaza ile ilgili durumdan bahsetmiştik ve o da bize $2500 kanunundan bahsedip bir de Meksikalı olan kendi ustalarının iletişim bilgilerini vermişti. Ben önce mesaj attım kendisine, ardından geri dönmeyince telefonla aradım. Bana adresini gönderdi. Adresine gidip, hem hasar masrafını, süresini hem de raporlama ve sigorta ile ilgili konularda aklımdaki soruları sordum. Adamı sevdim gerçekten. Bir çıkma kapı bulup, çamurluğu tamir edeceğini ve yaklaşık @knnrn arkadaşımızın da bahsettiği gibi $500 gibi bir rakama bu problemi çözeceğini söyledi. Benim yüzümde güller açtı tabi. Adama sarılacaktım zor tuttum kendimi. Bir önceki kaporta tamir firmasının benim aracımın tüm bilgilerini aldığını ve yüksek bir hasar tespiti yaptığını aktardım. Eğer ben DMV ye gitmezsem, onların bu konuda bir bilgi verip vermeyeceğini sordum. Onlar bilgi vermez, onların amacı masrafı şişirip sigortadan çok para almak dedi. Aynı bizdeki yetkili servislerin durumu yani. Peki bu durumda hasar masrafı çok daha düşük bir rakam çıkıyor, dolayısı ile sigortayı ve dmv yi devreye sokmaya gerek yok değil mi dedim. Tabi ki hiç gerek yok. Durduk yere sigorta primleri vs uçmasın. Zaten yeni almışsın ehliyeti, başın ağrımasın dedi.

Sonuç olarak. O kapıyı bulunca haberleşeceğiz, kapı ve çamurluk onarımı için toplamda 3 gün gibi bir süre araç onda kalacak. Masraf da yaklaşık $500 dolar gibi rakam tutacak. Sağolsun yine bir başka Türk'ün yardımı ile bu sorunu aşabileceğiz gibi görünüyor.

Tekrar destek ve tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim. Onarım olunca, tekrar bir son durum güncellemesi yaparım. Yolunuz da farınız da açık olsun.

Edit: İmla

• Konu ile alakalı şöyle basit bir video çekmiştik...

• @semavi son videonuz çok yararlı olmuş, dün izledim.
    Kazalar hakkında herkese izlemesini tavsiye ederim.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

71

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |