Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Göçmen Vize ile ABD'ye ilk giriş

• Merhaba,
    Forum'a yeni üye oldum. Şu an Amerika'da yaşamaktayım. Göçmen olmayan vize ile giriş yaptım fakat yakında Ankara Amerikan büyükelçiliğin'den göçmen vize randevusu başvurusu yapacağım. Ankara bu durumda randevu tarihini ne zamana veriyor? Deneyimi olan birileri varsa, paylaşırsanız sevinirim.
    Teşekkürler.

• ⭐⭐

@BARIS-KUNT durumunuzu bence biraz daha net yazın. Belki yardımcı olan çıkabilir. Green Card talihlisi misiniz ? Evlilik yoluyla mı yoksa başka bir yolla mı?

• herkese merhaba,
    ben de kısaca göçmen vizesi ile abdye ilk girişimizi paylaşmak istiyorum. buradaki her deneyim bir başkasına ışık oluyor, eminim bu deneyim de bir işe yarayacaktır.
    öncelikle eşim ve ben 9 eylül günü amerikaya yola çıktık. bir haftadır buradayız. uçağımız istanbul havaalanından kalktı, buraya ilk defa gideceğimiz için erkenden yola çıktık . havaist ile havaalanına çok kısa bir sürede ulaştık. uçak saatine kadar alanda bekledik ve check-inler açıldığı gibi girişimizi yaptık, eşyalarımızı verdik. polis kontrolü için oluşan uzun kuyruğa hiç girmedik çünkü az ilerisinde otomatik geçiş kapıları yapmışlar ve kimse kullanmıyordu. bi tarafta nerdeyse 100 kişinin beklediği bi kuyruk varken biz elimizi kolumuzu sallayarak yurtdışı polisi kontrolünden geçtik. bu arada yurt dışı çıkış harcı da ödemedik. pasaportlarımızdaki oturum izni var yazısını gösterip biz bu harçtan muafız dedik ve poliste tamam dedi, çok kolay oldu.
    thy ile uzun uçuşumuzu gerçekleştirdik. verdiği bagaj hakkının büyüsü ile thy'nı tercih ettik açıkçası. ücret olarak pahalıydı ancak 2şer 23kg bagaj hakkına değer diye düşündük. istanbuldan direk los angeles havalalanına ( LAX ) uçtuk. ve gerçekten çok keyifsiz bir yolculuktu. uçağımızda diz mesefesi neredeyse sıfır idi sanki şehirler arası uçuş için yapılanlar gibi. hiç rahat değildi ve aşırı sıcaktı. açıkçası thy'den hiç memnun kalmadık işin sonunda.
    her neyse öyle ya da böyle los angelesa geldik , 3buçuk saat sonra bir uçuşumuz daha vardı. alaska havayoları ile portland'a uçacaktık. herkesin girdiği sıraya girerek bir süre bekledik. sıra bize gelince sınır polisi sarı zarflarımızı açtı inceledi ve bi süre beklememizi bizimle bir başkasının ilgileneceğini söyledi. öyle de oldu. nerdeyse 1 saat içinde pasaportlarımıza damgaları vurmuşlardı ve biz yapacağımız aktarma için bavullarımızı almaya gidiyorduk. işaretleri takip ederek aktarma için bavulları nereye götüreceğimizi bulduk sonrasında yeni uçuşumuzun terminaline gidip check-in yaptık ve yaklaşık 2buçuk saat daha uçtuktan sonra asıl amacımız olan oregon eyaletinin portland şehrine geldik.
    bir haftadır couchsurfing programından ayarladığımız bi evde ücretsiz kalıyoruz ve bir yandan da uzun vadeli kalacak oda ya da ev arıyoruz. şuan çalışmadığımız için bir apartman tutmamız zor gibi görünüyor ancak görücez neler olacak.
    herkese bol şans diliyoruz. portland'dan sevgiler.

• Banned

@aslierdem hoşgeldiniz... çalışma/ev tutma ilişkisi ekonomik nedenlerleyse ayrı ama "İşi olmayana ev vermeme" durumu pek yok gibi...

• @mhepekiz hoşbulduk 🙂
    sanki burada biraz o şekilde işliyor gibi işler. bi apartman dairesi tutmak için maaşlı bi işinin olmasını istiyorlar , bankada paramızın olduğunu ve bir kaç ayı peşin ödeyebileceğimizi söylüyoruz ancak pek güvenilir bulmuyorlar mı emin olamadık henüz. bir de bir daire için bekleyenler listesi var beğenirsen sen de listeye katılıyorsun ve öndekilerin anlaşmamasını bekliyorsun. biraz farklı bize göre ama çözmeye başladık sanırım. 🙂

• Banned

@aslierdem normalde iş güç olunca (Texas için) 200-250 USD depozito veriyorsun biz 1 kira vererek girmiştik mesela

• @aslierdem, içinde söyledi: Gocmen Vize ile ABD'ye ilk giris

herkese merhaba,
    ben de kısaca göçmen vizesi ile abdye ilk girişimizi paylaşmak istiyorum. buradaki her deneyim bir başkasına ışık oluyor, eminim bu deneyim de bir işe yarayacaktır.
    öncelikle eşim ve ben 9 eylül günü amerikaya yola çıktık. bir haftadır buradayız. uçağımız istanbul havaalanından kalktı, buraya ilk defa gideceğimiz için erkenden yola çıktık . havaist ile havaalanına çok kısa bir sürede ulaştık. uçak saatine kadar alanda bekledik ve check-inler açıldığı gibi girişimizi yaptık, eşyalarımızı verdik. polis kontrolü için oluşan uzun kuyruğa hiç girmedik çünkü az ilerisinde otomatik geçiş kapıları yapmışlar ve kimse kullanmıyordu. bi tarafta nerdeyse 100 kişinin beklediği bi kuyruk varken biz elimizi kolumuzu sallayarak yurtdışı polisi kontrolünden geçtik. bu arada yurt dışı çıkış harcı da ödemedik. pasaportlarımızdaki oturum izni var yazısını gösterip biz bu harçtan muafız dedik ve poliste tamam dedi, çok kolay oldu.
    thy ile uzun uçuşumuzu gerçekleştirdik. verdiği bagaj hakkının büyüsü ile thy'nı tercih ettik açıkçası. ücret olarak pahalıydı ancak 2şer 23kg bagaj hakkına değer diye düşündük. istanbuldan direk los angeles havalalanına ( LAX ) uçtuk. ve gerçekten çok keyifsiz bir yolculuktu. uçağımızda diz mesefesi neredeyse sıfır idi sanki şehirler arası uçuş için yapılanlar gibi. hiç rahat değildi ve aşırı sıcaktı. açıkçası thy'den hiç memnun kalmadık işin sonunda.
    her neyse öyle ya da böyle los angelesa geldik , 3buçuk saat sonra bir uçuşumuz daha vardı. alaska havayoları ile portland'a uçacaktık. herkesin girdiği sıraya girerek bir süre bekledik. sıra bize gelince sınır polisi sarı zarflarımızı açtı inceledi ve bi süre beklememizi bizimle bir başkasının ilgileneceğini söyledi. öyle de oldu. nerdeyse 1 saat içinde pasaportlarımıza damgaları vurmuşlardı ve biz yapacağımız aktarma için bavullarımızı almaya gidiyorduk. işaretleri takip ederek aktarma için bavulları nereye götüreceğimizi bulduk sonrasında yeni uçuşumuzun terminaline gidip check-in yaptık ve yaklaşık 2buçuk saat daha uçtuktan sonra asıl amacımız olan oregon eyaletinin portland şehrine geldik.
    bir haftadır couchsurfing programından ayarladığımız bi evde ücretsiz kalıyoruz ve bir yandan da uzun vadeli kalacak oda ya da ev arıyoruz. şuan çalışmadığımız için bir apartman tutmamız zor gibi görünüyor ancak görücez neler olacak.
    herkese bol şans diliyoruz. portland'dan sevgiler.

Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler . Umarım orada sorunsuz bir süreç geçirir, evinizi ve işinizi bulursunuz. Mutluluklar.

• @aslierdem iyi şanslar...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@BARIS-KUNT, içinde söyledi: Gocmen Vize ile ABD'ye ilk giris

Merhaba,
    Forum'a yeni üye oldum. Şu an Amerika'da yaşamaktayım. Göçmen olmayan vize ile giriş yaptım fakat yakında Ankara Amerikan büyükelçiliğin'den göçmen vize randevusu başvurusu yapacağım. Ankara bu durumda randevu tarihini ne zamana veriyor? Deneyimi olan birileri varsa, paylaşırsanız sevinirim.
    Teşekkürler.

Hangi kategoriden basvuru yapiyorsunuz?

Hepsinin sureci farkli.

• selamlar , tam nereye yazabilirim bilemedim, ABD ye göçen arkadaşlar bulundukları yerlerde , 29 ekim için bir etkinlik yapıyorlar mı ? Bu sene hayırlısıyla 29ekim de New York ta olacağız, bir etkinlik varsa hafta sonu ya da akşamı kaçırmak istemeyiz, sevgiyle kalın...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@arkben, içinde söyledi: Gocmen Vize ile ABD'ye ilk giris

selamlar , tam nereye yazabilirim bilemedim, ABD ye göçen arkadaşlar bulundukları yerlerde , 29 ekim için bir etkinlik yapıyorlar mı ? Bu sene hayırlısıyla 29ekim de New York ta olacağız, bir etkinlik varsa hafta sonu ya da akşamı kaçırmak istemeyiz, sevgiyle kalın...

Etkinlikler icin duyuru bolumunu kullanmak daha dogru olur:

https://yesilkartforum.com/forum/category/111/i̇lan-ve-duyuru

• Merhaba herkese, bir konuya oldukça takildim biraz baktım ama havada kalan şeyler oldu , şimdiden yorumlar için teşekkürler.
    Bir Greencard talihlisinin amerikaya ilk girişinden sonra zaman kaybetmeden bir banka hesabı açtırması gerekiyor ve ben burdan sonraki süreçte 2 ye ayrıldım ;

1. Öneri tüm harcamaları bu hesap üzerinden yapılması gerektiği yönünde(ufak bakkal harcamaları dahil-credit history için) ,
      2.si diğer bir okuduğum öneri de düşük limitli hesap açıp ufak harcamalar yapıp hemen ödemek ile credit score u yükseltebileceğimiz yönünde .
      Hangisi doğru bir yol? Gittiğimizde nasıl bir hesap açılmalı ve harcamalar-ödemeler nasıl olmalı ?
  • ⭐⭐⭐

@serotonin Bu konu başlığında daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/80/kredi-skoru-credit-history/20

• Merhaba,

1. Bagaja teslim edilecek valizlerde ese dosta vermelik 6-7 kutu kestane sekeri olacak. Bunu ucakta formda bildirmek gerekli midir? Daha once bircok kez girdim ciktim ABD'ye ama genelde bu kadar kutu kutu gida olmamisti yanimda.

2. Ilk kez immigrant visa ile cikacagim Turkiye'den. Yurt disi cikis pulunu aliyoruz hala degil mi greencardimiz olana kadar?

Tesekkurler

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@xyz, içinde söyledi: Gocmen Vize ile ABD'ye ilk giris

Merhaba,

1. Bagaja teslim edilecek valizlerde ese dosta vermelik 6-7 kutu kestane sekeri olacak. Bunu ucakta formda bildirmek gerekli midir? Daha once bircok kez girdim ciktim ABD'ye ama genelde bu kadar kutu kutu gida olmamisti yanimda.

2. Ilk kez immigrant visa ile cikacagim Turkiye'den. Yurt disi cikis pulunu aliyoruz hala degil mi greencardimiz olana kadar?

Tesekkurler

1- Tarım ürünleri (taze sebze/meyve, tohum, çekirdek vs) ve işlenmemiş et varsa bildirin (bunları götürmek yasak zaten). İşlenmiş ambalajlı gıdayı bildirmeye gerek yok.

2- Havaalanına erken giderseniz pul almadan geçmeyi deneyebilirsiniz. Aksi halde hiç strese girmeye gerek yok. Kart elinizde yoksa çoğu zaman çıkış harcı istiyorlar.

• @knnrn tesekkurler.

soyle bir sey buldum daha evvel. burada da paket cikolata icin bile bildirin denmis. Simdi siz bildirmeye gerek yok deyince ne yapsam bilemedim. Normalde bildirmem ama ilk kez giris olacagi icin basim agrisin istemiyorum hic boyle bir seyden. Bir yandan da sirf bunun icin ekstra 1 saat gecirmek istemiyorum havaalaninda. Herhalde o anki psikolojime bagli olacak 🙂

• @xyz 2. Sorunuz icin cevapliyorum. Cikarken yurtdisi cikis pulu odemedik. Istanbul havaalanindan cikis yaptik. Makinalardan gecis yaptik saatlerce sira beklemedik oradaki yirt disi polisine de oturum izniyle cikiyoruz puldan muafiz dedik vizemizdeki oturum izni yazisini gosterdik. Peki iyi yolculuklar dedi ve gectik. Kisi basi 50 lira az degil. Odemeyin siz de. Onlar bilmiyor diye niye gereksiz para odeyelim ki

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@xyz, içinde söyledi: Gocmen Vize ile ABD'ye ilk giris

@knnrn tesekkurler.

soyle bir sey buldum daha evvel. burada da paket cikolata icin bile bildirin denmis. Simdi siz bildirmeye gerek yok deyince ne yapsam bilemedim. Normalde bildirmem ama ilk kez giris olacagi icin basim agrisin istemiyorum hic boyle bir seyden. Bir yandan da sirf bunun icin ekstra 1 saat gecirmek istemiyorum havaalaninda. Herhalde o anki psikolojime bagli olacak 🙂

Yanınızda yiyecek olduğunu beyan etmekte sakınca yok. Pasaport kontrolünde memur ekstra sorular sorabilir, bagajlarınız kontrolden geçirilebilir. Bizim Kanada aktarmalı uçuşumuzda bildirmiştik, bagajlar kontrol edildiği için bir sonraki uçağa yetişmedi, ertesi gün eve teslim ettiler. Bu gibi durumlara hazırlıklı olmak lazım.

Ben ABD'ye kaç kez giriş çıkış yaptım hatırlamıyorum bile. Şu ana kadar yaşadıklarımdan öğrendiğim kadarıyla, yukarıda yazdığım şeyler dışındakileri "yiyecek" olarak bildirmeye gerek yok. Tabii ben genelde böyle riskleri almayı seven biriyim 🙂

• @arkben, içinde söyledi: Gocmen Vize ile ABD'ye ilk giris

selamlar , tam nereye yazabilirim bilemedim, ABD ye göçen arkadaşlar bulundukları yerlerde , 29 ekim için bir etkinlik yapıyorlar mı ? Bu sene hayırlısıyla 29ekim de New York ta olacağız, bir etkinlik varsa hafta sonu ya da akşamı kaçırmak istemeyiz, sevgiyle kalın...

TADF 29ekim balosu yapacak o akşam.

• @sash harika , takip edeyim

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

121

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |