Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Göçmen Vize ile ABD'ye ilk giriş

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@fbazer yeterince vurgulamis olalim, herkes vize tarihi bitmeden ilk girisi yapmis olmak zorunda 🙂

• @crazycells
    eşimin vizesinin üstünde "Valid only if Acc/FTJ Spouse" diye bir not var bebeğimizinkinde de Spouse yerine "Father" diyor. manası nedir ?

• This post is deleted!

• @dustyblue çok teşekkürler

• Merhabalar.. Ben de 2017 DV Lottery talihlisiyim. Bana 2 Mayis 2016 da degil de 6 eylul 2016 de 2. cekilis yapildiktan sonra kazandigima dair bir mesaj geldi..DS260 formunu doldurup Ocak 2017 ayinda yolladim..Nisan 2017 de konsoloslukta randevu mesaji geldi. 2 mayis 2017 de gittik pasaportlari biraktik. 30 Mayis da ancak aldik pasaportlari.. Yazin ilk girisimizi yapmak icin plan yapmistik ancak bazi aksilikler sebebiyle giremedik. Simdi 29 ekim vizemiz bitiyor. Ben 27 Ekim e biletleri aldim. Iki cocukla gidecegim. Green Card bana cikti. Esim ve cocuklarim da DV vizesi aldilar benden dolayi ancak Esim islerinden oturu suan bizimle gelemiyor. Hakkini da kaybediyor. Ancak ben cocuklar icin giris yapip bu hakki kaybetmek istemiyorum. Biletleri JFK ya aldim. Umarim sorunsuz bir giris yaparim..

• @asli öncelikle hayırlı olsun. eşinizde bence işinden izin alsa en azından bir giriş - çıkış yapsa da kazanılmış hakkını kaybetmese çok iyi olurdu.
    Özellikle son dönem yaşanan gelişmelerden sonra bir daha çekiliş olurmu olmazmı belli değil . şimdide vize kapatılması durumu var. Süresiz olarak vize alımı durdu. B - Turist vizesi bile alıp yanınıza gelemeyebilir.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@asli isinizi biraz son dakikaya birakiyor gibisiniz 🙂 Mumkunse daha erken giris yapmanizi tavsiye ederim, ucak iptalleri, hava sartlarindan dolayi gecikmeler vs. olmasi halinde, yine de vizeyi son tarihinden sonra kullanamazsiniz. Eger esiniz giris yapmazsa dediginiz gibi su an icin Green card hakkini kaybedecek. Bol sans!

• Selamlar,

10 Eylulde ilk girisimi yapmistim. Hala SSN ile ilgili herhangi birsey gelmedi.
    USCIS uzerinden case takibi yaptigimda Cuma gunu basvuru talebimin alindigi ve Kartik basim surecinde olduguna dair guncelleme oldu.
    Max. 1 ay icinde kartiniz adresinize teslim edilecektir demisler.

Case status'de neleri gormem gerektigini bilmedigimden yazayim dedim.
    Ikici step bende " Card is being produced" su anda.

• ⭐⭐

@çiğdem-vural Gocmen Vize ile ABD'ye ilk giris içinde söyledi:

Selamlar,

10 Eylulde ilk girisimi yapmistim. Hala SSN ile ilgili herhangi birsey gelmedi.
    USCIS uzerinden case takibi yaptigimda Cuma gunu basvuru talebimin alindigi ve Kartik basim surecinde olduguna dair guncelleme oldu.
    Max. 1 ay icinde kartiniz adresinize teslim edilecektir demisler.

Case status'de neleri gormem gerektigini bilmedigimden yazayim dedim.
    Ikici step bende " Card is being produced" su anda.

Ssn icin ssn office gitmenizi oneririm. Ssn kartinizin gelmedigini soylerseniz. Sureciniz hizlanir. Green card icinse henuz sureniz var

• İlk girişi yapıp Türkiye'ye döndükten sonra, gitmeden önce merak ettiğim detaylarla beraber yaşadıklarımızı paylaşmak istiyorum.

Öncelikle 9 Ekim sabahı olan uçuşumuz için hazırlıkları tamamlayıp dinlenmeye çekilmişken, 8 Ekim gecesinde ABD- Türkiye vize krizi patladı. Her ne kadar yapılan açıklamada olayın bundan sonraki vize görüşmelerini hatta göçmen olmayan vize tiplerini kapsayacağı belirtilse de yolculuk öncesi tabiki de kafamızda bir soru işareti oluştu. Sağolsun çıkış yaparken de pasaport polisi Amerika'ya gideceğimizi öğrendiğinde bizi ülkeye almayacaklarını iddia etse de biz ona aldırmayıp yolculuğumuza başladık.

Uçuşumuzu Antalya-Münich-Newark aktarması sonucunda Lufthansa ile yaptık. Antalya'dan çıkış yaparken çıkış harcı yatırmadık, aslında ben hiç uğraşmamak için havalimanında yatırma niyetindeydim ama görevlilerin yanlış yönlendirmeleri sonucu kendimizi bir anda pasaport memurunun karşısında bulduk, memura durumu kısaca açıkladım, pek oralı olmadı daha çok vize krizi ve Türkiye'nin yapacağı misilleme ile ilgili değerli yorumlarını paylaşmayı tercih etti. Ben de çok önemsemedim ve herhangi bir sorun yaşamadan ilk adımı tamamladık.

Aktarmalı uçuşların ilk ayağı genelde, klasik yurt içinde de kullanılan 3+3 koltuklu, görece konforsuz standart uçaklar ile yapılıyor. Biz münich'e kadar sun express ile uçtuk. Yaklaşık 3 saat sonunda Almanya'ya ulaştık. Munich havalimanı 2 terminalden oluşuyor. Terminal 1'i bir çok havayolu şirketi kullanırken, Terminal 2 büyük oranda Lufthansa'nın uluslararası uçuşları için kullanılıyor. Munich aktarmalı uçuşlarda Terminal 1'e indikten sonra Terminal 2 işaretlerini takip edip otobüs ile Terminal 2'ye geçmeniz gerekiyor. Otobüs ile yaklaşık 10 dk'da terminal 2'ye ulaşabilirsiniz. Biz biletlerimizi Antalya- Newark olarak Lufthansa'dan almamıza rağmen ilk uçuşu farklı bir firmadan yaptığımız için her aktarma noktasında bilet - boarding pass bastırmak zorunda kaldık. Ayrıca yine bileti lufthansa'dan aldığımız için sun express uçuşlarında online checkin yapma şansımız olmadığını öğrendik. Kısaca uçuşların sun express ayaklarında koltuklarımız vs. havalimanında belli oldu. Buna rağmen hem gidiş hem de gelişde 4. sırada ve tercih ettiğimiz gibi cam kenarında yer bulabildik. Lufthansa uçuşları için koltuklarımızı daha önce ayırtmış olmamıza rağmen yine biletlerimizi 2. terminaldeki Lufthansa yer hizmetlerinden bastırdık. Bizi asıl strese sokan ise dönüş yolundaki Münich - Antalya Sun express uçuşu oldu. Münich'e indikten sonra havalimanından çıkış yapmadan biletlerinizi alabileceğiniz bir kiosk veya yetkili masa bulunmuyor. Haliyle doğrudan uçuş kapımıza gittik. Farklı firmaların yetkililerine sorduğumuzda biletimizi kapıda alabileceğimizi söylemelerine rağmen kapıların uçuşa nerdeyse 20 dakika kala aktif olması ve herhangi bir sorunda çözüme ulaşacak zaman bulunmaması biraz canımı sıktı ama belirttikleri gibi check-in yapmadan kapıya gelen görevliden biletlerimizi temin edebildik. 10 yıl önce yine Almanya aktarmalı Newyork uçuşunda güvenlik noktasında bir polis/yetkili pasaport ve vizelerimizi kontrol edip, nereye niçin gittiğimizi sormuştu, aktarma ayağında böyle bir soru beklemediğimiz için duruma biraz şaşırmış Amerikan vizelerini gösterip geçmiş yapmıştık, şimdiki gidişimizde ise terminal içinde herhangi bir pasaport - vize kontrolüne girmedik, transit vize de söz konusu olmadı.

Bu arada yolculuk öncesinde yazmam gereken bir dip notu şimdi belirteyim. Yolculuğu ben, eşim ve 14 aylık kızım ile beraber yaptık. Antalya - Münich uçuşlarını bir şekilde atlattık ama asıl önemli olan Münich - Newark uçuşları için yolculuğumuzu büyük bir çileden kurtaran baby bassinet oldu. Küçük çocuğu olanlar için kesinlikle ama kesinlikle tavsiye ediyorum. Tabi ki de çocuğunuzun alışkanlıkları, boy kilo durumu kullanım şeklinizi değiştirecektir ama denemekte fayda var. Baby bassinet için yapmanız gereken uçuş öncesinde ekonomi sınıfı ile yolculuk yapıyorsanız en öndeki koltuk ve bassinet için rezervasyon yapmak. En ön koltuklar daha geniş alana sahip oldukları için genelde erken tükeniyor bu sebeple uçuştan 1 gün önce ücretsiz online koltuk seçimi yapmak yerine parasını verip koltukları satın almanızı tavsiye ederim. Biz gidiş-geliş 3'ümüz için ekstra 450 TL kadar ödeyip koltukları ve bassineti rezerve ettik ve her kuruşuna değdi. Arkada beşiksiz herhangi bir koltukta o yol nasıl biterdi bilmiyorum, dolu bir uçakta orta koltukları ise düşünmek bile istemiyorum. Bu arada Lufthansa koltukları 2+4+2 düzenlemesinde. Kısaca anne-baba ve ufak bir çocuk için en ideal düzlemde. Bassinet görseline şuradan ulaşabilirsiniz. (fotolardaki biz değiliz, google'dan aldım ayrıca ben daha yakışıklıyım 🙂 ) Uçuştan önce koltuklarınızı ise seatguru.com'dan uçuş kodunuz ile kontrol edip seçebilirsiniz.

Uçuşu bitirdikten sonra asıl konumuz ilk girişe gelelim, malum konulardan dolayı biraz endişeli ama özgüvenli şekilde pasaport kontrol noktasına ilerledik. Yola çıktığımız şartlar altında sorun yaşamayacağımızı düşünüyordum fakat biz yoldayken haberimiz dışında olanlar ve karşılıklı misillemelere neden olacak herhangi radikal bir hareket gergin olmamıza neden oldu. İndikten sonra görevlilere sarı zarfımız olduğu belirttim, eğer green cardımız elimizde değilse turist sırasına girmemizi istedi. Newark havalimanı beklediğim gibi JFK'den daha sakindi. Yaklaşık 10 dklık bir bekleme sonunda sıra bize geldi. Görevliye sırasıyla pasaportlarımızı ve zarflarımızı verdik. Gayet kibar bir tavırla kontrollerimiz yapıldı. Parmak izi ve fotolarımız alındı. Ne vize krizi ne de Türkiye'den geliyor olmamızın lafı bile geçmedi. Memur kendi işlemlerini tamamladıktan sonra bizi hemen arkadaki ikinci kontrol bölgesine yönlendirdi. O bölge de banka şubesi tipinde ufak bir bekleme salonunun olduğu bir oda. Yaklaşık 5 dakikalık bir bekleme sonunda memur herhangi bir soru sormadan pasaportlarımızı teslim edip gidebileceğimizi söyledi. Kısaca yolculuk öncesi olanların hiçbir etkisi olmadı, biz kendimizi gerdiğimizle kaldık. Dışarda bizi karşılamak için gelen tanıdıklarımız bile bu kadar erken çıkış yapmamıza şaşırdılar.

Sonrası 1 hafta New Jersey ve 1 hafta New York city herşey yolunda geçti, güzel bir tecrübe sonunda planladığımız gibi dönüşümüzü yaptık. 2 hafta içinde tek pişmanlığım, saati ve günü planlamamıza rağmen son anda kızımın huysuzlanması ve otele dönüş yapmak zorunda kaldığımız için iptal etmek zorunda olduğumuz sevgili @crazycells ile yiyeceğimiz yemek oldu. Umarım bir sonraki gelişimizde buluşma fırsatı bulacağız. Herkese selamlar.

• haydi hayırlı olsun 😃 büyük kısmı tamamlamışsınız sırada biz varız bakalım. 😃

• @anka hayirli olsun 🙂 darısı başımıza 🙂 .. uçakta doldurulması gereken formu anlatmamısınız . size vermediler mi acaba .

• @orhanvegs teşekkürler size de bol şanslar, ap'den sonra bir de vize krizi atlattık, bakalım daha neler göreceğiz.

@yekta teşekkürler evet onu atlamışım. uçakta dağıtılan mavi form herkesin doldurmak zorunda olduğu basit bir form. ihtiyacınız olan ekstra tek bilgi Amerika'da kalacağınız yerin adresi, yanımızda zaten sarı zarflarımız olduğu ve zarfa zımbalı kağıttaki adrese gideceğimiz için doğrudan forma o adresi yazdık, belki de bu yüzden, kontroller sırasında beklediğimiz, green cardları ds formlarında verdiğimiz adresten farklı bir adrese gönderilmesini isteyip istemediğimizle ilgili soruyu sormadan işlemlerimizi bitirdiler.

Formla ilgili ufak bir kaç detay ise; formu her aile bireyinin ayrı ayrı doldurmasına gerek yok, 3. soruda sizinle beraber ailenizden kaç kişinin seyahat ettiği soruluyor, ben, eşim ve kızım ile seyahat ettiğimiz için, o bölümü benim dışımdaki yolcu sayısı olan 2 olarak doldurdum. Geri kalanlar pasaport, uçuş bilgileri ve yanınızda getirdiğiniz eşyalar/yiyeceklerle ilgili. O noktada dürüst olmakta fayda var. Bizim yanımızda kızım için yiyecekler (kuru kayısı vs.) vardı. onları yazdım, herhangi bir sorun olmadan basit bir kontrol sonrasında da valiz işlemlerimi tamamladım. Formun o bölümündeki amaç anladığım kadarıyla canlı hayvan, hastalık taşıyabilecek herhangi bir unsur veya satış amacıyla ülkeye sokulan eşya/yiyecekler. Dünyanın heryerinden özellikle de Asya ve Afrika'dan bin türlü garip şey getirilmek istendiğini düşünürsek adamlar bunların kontrolünÜ yapmakta haklılar, ama bizim gibi makul miktardaki sıradan yiyeceklere takılmıyorlar. Tabi bir de yanımızdaki nakit miktarının sorulduğu bir soru var. 10.000 $ cash/ çek taşımadıktan sonra bizi ilgilendiren bir durum yok, açıkcası olduğu durumlardaki prosedürü bilmiyorum. Bu arada yeri gelmişken şunu da söyleyim, Amerika yolculuğu öncesi ücretsiz cepteteb hesabı (kredi kartı hesabı değil) açtırıp, dolar hesabı oluşturduktan sonra Amerika'da komisyonsuz ve masrafsız şekilde bank of america ve adını şimdi hatırlamadığım 2 bankanın atmlerinden sorunsuzca para çekebilirsiniz. ben defalarca kullandım hiçbir sorun yaşamadım. tek yapmanız gereken dolar hesabı açıp, para yatırdıktan sonra yurtdışı kullanımı için hesaba internet bankacılığı üzerinden yetki tanımlamak. Fakat bu sadece para çekmek için geçerli alışveriş vesairede kartı kullanmak isterseniz doğrudan hesabınızdaki parayı değil klasik dolar kuru uygulaması ile tl hesabınızdaki para üzerinden işlem yapıyorlar.( ben bu şekilde kullanmadım ama sorduğumda bu bilgiyi vermişlerdi)

• ⭐⭐

@anka tebrikler

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@anka tekrardan hayirli olsun 🙂 saglik olsun sayin Anka, bir dahaki sefere bulusuruz 🙂

• @anka Merhaba sayın anka öncelikle hayırlı olsun. Niçin gidip dönmeyi uygun buldunuz ? Türkiyedeki iş güç durumunuzdan dolayı mı? İlk izlenimleriniz ve yorumlarınız nedir ? Temelli gitmeyi ne zaman düşünüyorsunuz? Bizde karar aşamasındayız 15 günlüğüne gidip dönelim mi? Yoksa gözümüzü karartıp tek seferde mi gidelim 🙂

• Sayın @greenleo merhaba, teşekkürler . Belirttiğiniz gibi hem Türkiye'deki iş durumları hem de Amerika'daki bölge, iş konusundaki belirsizliklerden ötürü giriş yapıp döndük. Açıkçası ilk 6 ay içinde giriş yapma zorunluluğu olmasaydı bu seyahati yapmaz, şartları somutlaştırdıktan sonra temelli gitmeyi tercih ederdik. Madem gitmek zorunda olduğumuz için gidiyoruz, hem tanıdığımız insanları görme hem de oraların havasını alma niyetiyle yola çıktık. Amerika'da 2006 ve 2007 yıllarında bulundum ve döndüğümden beri tekrar orada yaşama arzusu içindeydim ama tabi ki de bu zaman içinde hayat devam etti, evlendim, bir kariyer sahibi daha önemlisi de çocuk sahibi oldum. Şimdi her şeyi daha detaylı düşünme durumunda kalıyorum ama bu işin bir heves, bir cesaretle yola çıkıp zamanla yoluna koyulacak bir süreç olduğunu da düşünüyorum. Bu cesareti kendinizde buluyorsanız, iş/maddi durumunuz uygunsa ve sizi Türkiye'de bağlayan bir neden yoksa giriş-çıkış yapmaya bence çok gerek yok.

Bizim ilk izlenimlerimiz biraz gözümüzü korkuttu, bunun iki ana nedeni var, ilki bizim gibi Antalya'da deniz ve doğa ile iç içe huzurlu ve sakin bir yaşama sahipken New York City'nin curcunası oldukça yıpratıcı, tabi ki gezmek görmek, bunca rengin, farklılığın içinde olmak güzel ama devamlı yaşamak için eğer çok iyi şartlarda bir iş imkanı vs. olmadıktan sonra New York bize pek uygun değil. Bu noktada ilk gidiş için belki daha farklı bir yer tercih edilebilir ama kısa süreli kalışlarda olumlu ya da olumsuz yeterli gözlem yapma imkanı bence çok mümkün değil. Sonuçta hepimiz biliyoruz ki ne olursa olsun ilk zamanlar zorlu geçecek, tam anlamıyla uyum sağlamak belki 6 ay belki 1 yıl belki de daha uzun süreleri alacak. Durum böyleyken 2 haftaya (elimizde green card ve ssn'lerimiz de yokken) fazla anlam yüklemek bence çok gerçekçi değil. Gözümüzü korkutan bir diğer nokta da tanıdığımız insanların çalışma şartları oldu, güzel evlerde yaşayıp, iyi arabalara sahip olabiliyorlar, Türkiye'deki birçok olumsuzluklardan da uzaklar ama kendilerine/ailelerine ayırabildikleri zaman oldukça kısıtlı, devamlı bir koşturmaca içindeler. Ben ve eşim Türkiye şartlarında iyi işlere sahibiz, çoğu kişi gibi bizim de aynı şartlarda Amerika'da işe başlama ihtimalimiz çok yüksek değil. Her ne kadar İngilizce konusunda çok sıkıntı yaşayacağımızı düşünmesem de farklı bir dilde özellikle iş hayatında kendini ifade etmek zaman ve deneyim gerektiren bir süreç. Tüm bunları da düşününce Türkiye'deki onca saçmalığa rağmen kurmak için yıllarımızı harcadığımız kendi düzenimizi bırakmak da çok kolay olmuyor. Tabi bu bahsettiklerim tamamen subjektif ve kişisel düşünceler ayrıca Amerika kısmındaki örneklemim de oldukça sınırlı, bu bizim için de yanıltıcı olabilir.

Sonuç olarak biz hala durumu sindirmeye çalışıyoruz. Çocuğumuzun geleceği için bu fırsatı kesinlikle kaçırmak istemiyorum ama doğru zamanda doğru yere gitmek için de kendimize biraz zaman vermeyi doğru buluyorum. İkinci girişe kadar ya net bir karar verip temelli gideceğiz ya da re-entry permit opsiyonunu düşüneceğiz. Size de bol şans dilerim.

• @anka Abi bu forumda amerikaya gitmek isteyenlerin % 90 nın maddi sıkıntısı yok . düzenli bir hayatları var . genelde amerikaya gitme amaclarımız özgürlük . yarından korkmamak . kafamızın rahat olması . maddi seyler çok çok geride kaliyor .cocuk konusunda ise insan kendi için olmasa bile cocugu için orda yaşamayı kabul eder . amerikada dil ögrenecek liseye gidecek amerika üniversitesinde okucak .eminim size duacı olacaktır ilerde . bence bu fırsatı kaçırmayın . tabi yinede siz bilirsiniz . 🙂

• @anka Risk almamakta bir risktir 🙂 Bizde çocuğumuz için çıkacağız bu yola 12 yaşında 6 sınıf , onu bu şanstan mahrum etmeyeceğiz. Bizim yolumuz florida

• ⭐⭐

@greenleo Florida candir dogru tercih 👍😁

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

118

40.1k
Users

4.3k
Topics

419.9k

| | | |