Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Göçmen Vize ile ABD'ye ilk giriş

• @asilcenk @smesut çok teşekkürler 🙂

@DustyBlue Amerikaya yeni gidenlerin forumda aktif olma zamanı düşüyordu şimdi anlıyorum o durumu. İlk girişte internet problem ve koşuşturma ile geçiyor. greencard ve ssn numarası gelince her şey düzene girecek. Elimden geldiğince bilgi paylaşmaya çalışacağım. 1 hafta - 10 gün genel bir bilgim olsun. gruptan yazacağım aklınızda ki soruları cevaplandırırım.

@crazycells Umarım katılabilirim. Şimdilik akrabamın yanında new jersey de kalıyorum. farklı yerlerden haftasonu akrabalarım gelecek. Duruma göre katılmaya çalışacağım.

• Tek başıma. 14 kasım saat 8:15 direk THY yolları ile New York jfk hava alanından girişimi yaptım. Bileti tek yön aldım. 2300 küsür tuttu. Uçuş saatinden 3 saat önce gelmekte yarar var. Memura 2 saat laf anlatmamak için yurt dışı çıkış pulu aldım. 1 tane 24 kilo 1 tane 22 kilo valizi verdim. (bir valiz max. 32 kilo olabilirmiş ve 2 valizin toplamı 46 kilo olması gerekiyor). Kabin bagajı için bilgilerde 8 kilo diyordu. Benim 10 kilo idi. Görevliye sordum sorun olmaz dedi. Gümrükten Uçağa kadar 4 5 farklı güvenlik noktasından geçtim. Gümrük formunu doldurdum. (uçakta THY yollarının nasıl doldurulacağına dair türkçe videosu mevcut). 11 saatin sonunda ABD ye vardım. Benim gördüğüm güvenlik görevlileri afroamerikalılardı, gümrük görevlileri de asyalıdı. Daha önce bu 2 grubun ingilizcelerinin anlaşılmadığını okumuştum. Net,yavaş ve anlaşılır konuşanlarına denk geldim 🙂 . Görevlilere greencard ilk kez giriş dedim gerekli yere yönlendirdiler. Orta derecede kalabalıktı. İşlemlerim 30 dk sürdü. Bzim grupta farklı greencard kazananları vardı. Evlilik ile gelenlere çok fazla soru soruluyordu. Bana Amerikada üniversite okuyup okumadığımı sordu. hayır dedim. Peki okumayı düşünüyormusun dedi. seneye düşünüyorum dedim. Adres değiştirmek isteyip istemediğimi sordu. hayır dedim. Parmak izi ve fotografımı çekip girişimi onayladı.
    İlk izlenimim newyork yapıları çok eski merkezde yeni bina nerdeyse yok gibi. 100 -200 yıllık yapılar var. Trafik var ama istanbul gibi değil akıyor. Akrabam 9 galon(36 litre) civarı regular plus(pahalı benzin) aldı 25 26 dolar civarı tuttu.Market fiyatlarına bakınca alım gücü türkiyeye oranla daha iyi. Ben amerikalıları kaba olarak bilirdim. Şimdilik new jersey, brooklyn ve manhattanı gördüm. Konuştuğum insanlar nazikti.Ya da bana öyle denk gelmişte olabilir. ABD nin bütün ölçü birimleri farklı o yüzden ilk başta çok garip geliyor. Galon, fahrenheit, mil , mph, feet, pound, inç ...... Yollar ve adresler çok düzenli. Bir kaç farklı türk ile konuştum Amerika genel anlamda iyi mi kötü mü diye? Kimine göre iyi, kimine göre kötü. %50 yakındı idi. Türkiye mi amerika mı diye sorduğumda hepsi amerikayı seçti.
    Kısaca Amerika, amerikan filimlerinde ki gibi değil. Pembe bir tablo yok. Sağlıklı iseniz en vasıfsız işle bile türkiyeden daha iyi şartlarda olursunuz.

• Sizi tebrik ederim. Neden bu kadar geç onaylandı vizeniz? yani mulakat tarihiniz ocak, 9-cu ayda onaylanmış ama.

• @hayel Gocmen Vize ile ABD'ye ilk giris içinde söyledi:

Sizi tebrik ederim. Neden bu kadar geç onaylandı vizeniz? yani mulakat tarihiniz ocak, 9-cu ayda onaylanmış ama.

aradaki şu kısmı atladınız herhalde.
    Administrative Process: 18.01.2017 - 25.09.2017

İdari işleme kalmıştı arkadaş. vizelerin bitmesine son hafta kala AP işlemi bitti. ve hızlı bir koşuşturmaca ile vizesini alabildi.

• Merhaba arkadaslar. 8 Kasim'da mulakatimiz vardi. Cok şükür olumlu gecti pasaportlar elimize ayin 10'unda geldi. Biz de 20 Kasim'da San Francisco'daydık. THY ile geldik. Ankara'dan Istanbul Istanbul'dan SFO. Bilet kisi bası 3150 tl idi Ankara baglantili seklinde. Ucustan bir kaç gun once aldık biletleri. Havaalanina indik siraya girdik. gümrük islemlerimizi hallettik. Bu arada her yer Hintli, her yer. Tabiki Türk göçmen alacaklar başka napacaklar bunlar diye dusundum.Çinli uzak doğulu zenci... Heryerden herkes var. Çok karma hakikaten. Ama genel hint. Bir de çok değişikler kendilerini hiç bozmamışlar. Giyinisleriyle falan farklılar 🙂
    Neyse sonra araç kiralama icin havalimanı icinde gezen air train denen bir metroya bindik. Sanırım 4 durak sonra indik. zaten yazıyor araç kiralama vs. 1 hafta araba kiralar rahat ederiz dedik. Klasik Türk işi ilk gördüğümüz fiyatı tamam sandık. Netten bakmistik. 250$ zannettik ancak 480$ civarı oldu vergiler ve sigortalar ile toplamda. Eşime hemen pazarlık etmeliyiz dedim. Bu fiyat bize çok yapın birşey dedik. Gerçekten de o fiyatı baz almadığımız için sürpriz oldu. Hiç ikiletmeden hatta konuşmayı bitirmeden adam ekranda birşeyler yapıp indirim yaptı sagolsun ve 390$'a indi. Araci aldık ve san Francisco merkezde pet friendly bir otele geldik. Beresford Hotel diye bir yer. TEB banka kartimizi odeme yapmak icin kullanamadık sanirim şifre istemediği icin banka güvensiz buldu ve direk red verdi isleme. Teb ile görüştük şifrenizi yenileyin olur o zaman dedi ama bakacağız. (Teb kartını pos cihazında, alışverişlerde kullanmadık başımıza dert oldu.) Nakit de kabul etmediler para. Biraz sikinti oldu. Bir sekilde hallettik ve odaya ciktik ama oda buz gibi soğuk. Camlar bir esiyor ki içerisi uçuşuyor.. Odada elektrikli isitici vs bakindik yok. 4 dilimli ufacık tarihi eserden hallice bir kalorifer petegi bulduk açtık ama iste.. Yetersizdi.. Otelin puanlaması 7-8 civarıydı Ona rağmen boyle bulunca sasırdık. Otopark da ücretli. Günlük 43 $ ödedik vale otoparkına. Daha ucuz bulur muyuz diye etrafa bir bakindik ama yan tarafta bir yer de 40$ idi ve 20.00'dan sonra aracını almak istersen ek ücret istiyorlar vs. Yine otelin otoparkını tercih ettik. Otoparkın gününe neredeyse araba kadar ödedik yani. Zaten yorgunduk sf saati ile 22.30 gibi uyuduk. Sonra sabaha karşı 4 de uyandım 🙂 Jet lag isi ilginç. Baya karışık oldu gerçekten. Gelirken uçakta biyolojik saatim geceye geçti hala aydınlıktı dışarısı. Uçakta uyudum ama az uyudum. Aslında az uyumak daha iyi oldu galiba yoksa otelde hiç uyuyamazdım. Yine buranın akşamına indik o açıdan iyi oldu. Hava karanlıktı. Pazartesi bindik uçağa 24 saat geçti hala aynı pazartesideydik 😁 Bu gun hat alma ve banka islerine bakıp daha sonra ilk fırsatta evle ilgilenmek istiyoruz... şimdilik bu kadar. Hoscakalinnnn

• @femini92 şansınız bahtınız açık olsun , her şey gönlünüzce olsun 🙂

• @greenleo teşekkürler 🙂

• Merhaba arkadaşlar. Diplomaların ABD-de tanıtılması için bir başlık varmı bulamadım. Bunun için ne yapmak lazım?

• @hayel ayrıca bir başlık yok ancak benim Amerika Rehberi konumdaki okul başlığında bu işlemleri ücretli olarak yapan firmalardan 1-2 örnek var.

Konu linki
    Amerika Rehberi

• @smesut teşekkür ederim şimdi bakacağım.

• @smesut Sizinle özelden nasıl konuşa bilirim?

• @hayel buradan mesaj yazabilirsiniz. bu forum sitemi anlık chat olanağıda sağlıyor.

• Herkese merhaba, daha önce böyle bir soru sorulmuş olabilir muhtemelen ama ben bulamadığım için tekrar yazıyor olabilirim.

Benim vizem 4 Mayıs 2018'e kadar. Buradaki işlerimin devam etmesi sebebi ile Mart ya da Nisan ayında 1-2 haftalığına ilk girişimi yapabiliyorum . Yaz başında ise 2. girişimi yapıp 3-4 ay kalmayı planladım. İlk girişimde greencard teslimi yetişemeyeceği için, 2. Girişimde, hem vizenin bitmesi hem de greencardın yanımda olmaması problem olur mu? Daha önce 1 yıla yakın Abd'de Amerikalı bir aile yaşadım. Yine aynı aile yanında kalacağım. Kartın, yokluğumda onlara teslim edilmesi gibi bir durum olabiliyor mu? Seyahatimi kartın gelişine göre daha uzun mu tutmalıyım? Şimdiden teşekkürler.

• @cdycl ilk girerken pasaportunuza basılan vize 1 sene geçerli.
    Kartı bildirmiş olduğunuz adrese bırakılır sorun olmaz.

• @ikizbabasi cok tesekkur ederim

• 1-Sadece green card ile (pasaport kulanmadan) yurtdisi seyehati imkani varmi?
    2-Eger varsa hangi ulkelere seyehat edebiliriz?(pasaport kullanmadan)

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@denizirem Kanada veya Meksika'ya kara yoluyla pasaport olmadan gidebilirsiniz. Ucakla gitmek icin pasaport gerekiyor.

• Merhabalar, ilk giristen sonra yapilmasi gerekenler neler?

ilk girisimi 04.11.2017 de yaptim. SSN numarasi geldi green kartim gelmedi henuz. Suan hala Amerika disindayim. 2. girisimi nisan-mayis gibi dusunuyorum.
    Sormak istedigim suan neler yapmam gerekiyor, tax bildirimi yada benzeri birsey yapmama gerek varmi?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@wahap ABD dışında bulunanlar için yıllık 108 bin dolardan fazla gelir yoksa vergi beyanı yapmak gerekmiyor.

• @knnrn haklisiniz. Biz abd vatandasligi aldiktan sonra, tr'ye kesin donus yaptik, ve abd'ye tax return gondermeye devam ettik. Istanbulda Muhendis olan esim turkiye kosullarina gore iyi maas almasina ragmen ve usa'e vergi vermedigimiz halde, bize bir kac bin dolar gonderdi IRS, cok acidilar herhalde. Green cardlilar icin durumu bilmiyorum tabii.

Benzer Başlıklar

• 1
  • 10
  • 1
  • 160
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

90

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |