Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Göçmen Vize ile ABD'ye ilk giriş

• @hockeyumpire2 Ev bulamayacağımızı düşünmeye başladım 🙂
    TR'deki maaşları gösterin dediler, bizim maaş bordroları TR'ye göre iyi ama burada kuş gibi oluyor kur çevirimi yapınca. O da kar etmedi, her yolu denedik. Burada şimdiye kadar harcadığımız para başka bir eyalette süreyi 4-5 katına çıkartırdı.
    Bekarlar evlilere göre, evliler çocuklulara göre, tek çocuklular da çok çocuklulara göre şanslılar. Benzer şekilde job offer alıp gelenler de çok şanslı. Burada ev ve oradan oraya taşınma telaşından iş aklıma bile gelmiyor.
    Bir süre daha ev ararız. Ama limit belirledik, o limite ulaşınca ciddi anlamda Austin olabilir.

• @redsat2000 hayırlı uğurlu olsun.

• ⭐⭐

@caglaror abi zaten sanırım It 'ye ilgin vardı. Austın' de cok iş imkanı ve daha uygun bir hayat olabilir. Cok strese girmeyin. İki ayda kanada 'da harcadığımız para ile amerikada cok iyi bir hayat kurabilirdik. Bizde şimdi kara kara düşünüyoruz. ✨ Ne karar verirseniz verin pozitif kalmaya calısın. Bir arkadasınız dan imzalı yazı alsanız işe yarar mı acaba? İşte ayda 5 bin dolar maas alıyor gibisinden. Dürüst ol ak lazım ama bazen ev tutmak için işe yarayabilir.

• @caglaror Gocmen Vize ile ABD'ye ilk giris içinde söyledi:

@hockeyumpire2 Ev bulamayacağımızı düşünmeye başladım 🙂
    TR'deki maaşları gösterin dediler, bizim maaş bordroları TR'ye göre iyi ama burada kuş gibi oluyor kur çevirimi yapınca. O da kar etmedi, her yolu denedik. Burada şimdiye kadar harcadığımız para başka bir eyalette süreyi 4-5 katına çıkartırdı.
    Bekarlar evlilere göre, evliler çocuklulara göre, tek çocuklular da çok çocuklulara göre şanslılar. Benzer şekilde job offer alıp gelenler de çok şanslı. Burada ev ve oradan oraya taşınma telaşından iş aklıma bile gelmiyor.
    Bir süre daha ev ararız. Ama limit belirledik, o limite ulaşınca ciddi anlamda Austin olabilir.

Aman diyim umutsuzluğa kapılmayın, Her şey bir şekilde halloluyor hiç merak etmeyin. Hem yalnız gelmek bence yanınızda destek alabileceğiniz birileriyle gelmekten daha zor 🙂 Gerçekten para pul, iş güç, ev bunların hepsinin üstesinden geliniyor. En önemlisi birbirinize destek olup orada yalnız olmadığınızı hatırlamanız 🙂
    Taşınma işini de gözünüzde büyütmeyin lütfen, biz 5 ayda 3 kere ev değiştirdik 6 kere eşya taşıdık. Henüz mobilya vs olmayınca hepsi valizlerden ibaret, 3-5 günlük işler.
    Ev konusu için de uzun vadeli 3-4 aylık airbnb kiralayıp o arada çalışıp ev bakabilirsiniz. Uzun vadede bazı airbnbler ciddi indirim yapıyor.
    San Jose tarafı biraz daha pahalı sanırım, East Bay'de Dublin/Pleasanton taraflarına bakmayı deneyebilirsiniz.

• @redsat2000 Gocmen Vize ile ABD'ye ilk giris içinde söyledi:

Arkadaşlar
    27.01.2019 tarihi itibariyle 13 saatlik THY Istanbul -Miami uçak yolculuğu sonrası giriş yaptım. Istanbuldaki sıkı kontroller sonrası Miami CBP-Pasaport geçişim kısa sürdü. 40 dakikalık özel kontrol odasında işlemleri beklemem haricinde. Kontrolde formal adres detayları , mülakattaki standar sorular ve deklere edilecek para miktarını sordu. Şuan Airbnb den ayarladığım evdeyim. Saat farkına alışmaya çalışıyorum. Hava yağmurlu etrafın aydınlanmasını bekliyorum. Bugun SSN ve TWIC için başvuru yapacağım.

Hayırlı olsun abi.

• @necatiarslan Gocmen Vize ile ABD'ye ilk giris içinde söyledi:

Pazartesi ailecek ilk girişimizi NewYork JFK Hava alanından yaptık.
    Uçak saat 11:45 de indi.
    12:00 da pasaport kontrole geldik.
    Önümüzde sadece 1 kişi vardı.
    Bize sıra geldiğinde sarı zarflarımızı aldılar.
    Parmak izi kontrolü yaptılar
    Bir webcam le fotoğraf aldılar
    çocuklardan parmak izi almadılar
    her şey 20 dk da problemsiz bitti.
    içeri geçip bagajlarımızı aldık ve kiralık aracımızı almaya gittik.
    şu an new jersey den yazıyorum.
    bugün de T-Mobile dan hat aldım.
    Her hangi bir kimlik istenmiyor.
    1 ay boyunca sınırsız konuşma ve 10 gb internet 40$ faturasız hat
    hat anında çalışıyor

Hayırlı olsun hocam.

• @caglaror bir de craigslist’i deneyin. Orada hem emlakcilar hem de sahibinden kitalayanlar olacaktir. Sahibindenleri deneyin. Biz ilk geldigimizde sizinle birebir ayni seyleri yasarken craigslist’ten sahibinden buldugum bir daireyi tutmak uzereyken apartman komplekslerinden birinden olumlu haber gelmisti.

• ⭐⭐⭐⭐

@Dejavu @paw-of-eagle teşekkür ederim.

• ⭐⭐⭐⭐

Arkadaşlar herkese merhaba
    Öncelikle @ashborn sana çok teşekkür ederim. SSN unofficial olarak Ofisten öğrendim. Ancak büyük efor sarfettim.'' İyi bir iş buldum. SSN almam lazım. Eğer siz taktir ederseniz çok minnettar kalırım. ''diyerek konuya girdim. Ofisteki bayan bana hak verdi. SSN numaramı yazdı ve teslim etti. Gelmezse kendisine uğramamı istedi.
    Daha sonra Kredi kartı için BAO başvuru yaptım. Deposit 300 usd istediler. Takriben 6 aylık limitim 300 usd gibi.Yarın kredi kartım gelecek. Royal Carribean Cruise için ofise ulaşamadım. CV mi zarf usulü HR departmanına bıraktılar. Pazartesi dönüş durumuna geçiyor olmam nedeniyle bugün kendime ayırdım. Bay beach de dünya insanı gibi Miami nin keyfini çıkardım.
    Yarın Florida ID kartı alacağım. Bununla ilgili önemli not Eğer SSN no gelmedi ise SSN ofisten bununla ilgili evrak veriyorlar . Self SSN Number Application form bunun doldurup un official ögrendiğim noyu yazarak işleme başlayacağım.Sürücü Ehliyetini de burası veriyor. Aynı yöntem kullanılabilir. Ancak kaldığınız yerin veya resmi olarak yazdığınız arkadaşınızın ev adresinin kanıtı olarak beraber kira kontratı veya ID kartı ile beraber işlemi yapabilirsiniz. Yarınki detayları yazarım.

• ⭐⭐⭐⭐

@goodluck Gocmen Vize ile ABD'ye ilk giris içinde söyledi:

@caglaror

San Francisco ev icin zor bi bolge kabul ediyorum. ........................ Benim bolgem san francisco gibi ciddi bir yer degil kabul ama malesef her zaman isler tam dogrularla yurumuyor. Biraz tuhaf tavsiyeler oldu ama bunlari ev isinden her turlu kazigi yemis biri olarak yaziyorum 🙂

Bugune kadar evlerden yedigim kaziklar;

1- application fee:$75 tanidigin tanidigindan ev tutmaya calisiyodum. Basta olur dedi application doldurduk parayi odedik vazgecti.

2- bir ay fazla kira odemesi: menagement la aram iyiydi. Oyle saniyodum. 1 ay onceden cikcagimi sozlu beyan ettim. Kadin tamam tesekkur ederim dedi. Herhangi bi yazi belge imzalatmadi. Cikarlen yazili beyan vermedin bir ay fazla odeyeceksin dedi. Mecbur sove sove $1200 odedim. 🙂

3- baska bir evi kiraladim. Girerken ev pisti mutfak les gibiydi. Ama temizlenerek verildigi sozlesmede yaziyodu. Yapacak bisey yoktu. Cikarken evi cicek gibi biraktik. Gene de $250 cleaning fee depozitomuzdan bi guzel kesildi 🙂

4- mortgage: eve inspection yapildi. Klima sadece bakima ihtiyaci var dendi. Satici cikmadan klimayi yaptirdi. O ara calisti. 3 gun sonra klima elimde kaldi. $6000 ellerinizden yeni klima olarak optu 🙂

@goodluck hayattaki her tecrübe ya kaza ile yada yediğin kazık ile öğreniliyor. Umarım bizim başımıza gelmez iyi insanlar ile karşılaştırır.

• Merhaba arkadaslar, Abd ye giris yapanlara bol sanslar diliyorum, Bizde (esim ve 6 yasindaki kizim) 29Ocakta THY ile13.25 Londra aktarmali yola ciktik, Londra ya 30 dakika erken indik iyi de oldu, terminal 2 ye indik , 10 dakikalik otobus bekleyisi sonrasi otobus ile ile Terminal 3 e gectik bilet kontrolu ve xray kontrolden sonra ana salona gectik 14,45 idi ancak 16oo daki ucagin kapisi 15oo te belli olacakti ve 15te belli oldu ucaga yuruduk biraz uzun surdu , Virgin Atlantic biletlerimiz kontrol edildi THY biletlerindeki bagaj numaralarini islediler (6 valiz vardi bagajda onden biraz esya goturduk kardesimin deposunda bizi bekleyecek) salona alindik USA aramasi yapilmadan ucaga alindik ucagin yarisi bostu 8.5 saat saat surdu iceride hizmet kalitesi THY yi aratmadi hatta daha iyi idi. Newark a saat20 gibi indik ancak yabancilarin sirasi kalalabalik olmamasina ragmen sadece 2 memur vardi ve 1 saat bekledik istanbul saati ile gece yarisi 4 e geliyordu ve kucuk kizimiz uykusuzluktan yikiliyordu. Telefonlarimi yurtdisina acmama ragmen ABD sebekesine baglanamadim yasadigim gecikmeyi kardesime bildirmek icin samimiyet kurdugumuz hintli kizlardan rica edip telefonlarini kullanip gecikmeyi anlattim. Neyse Sira bize geldi memur pasaport ve sari zarflari aldi esim ve benim parmak izlerimiz aldi kisa bir islemden sonra ikinci asamaya gececegimizi soyledi, iceri ayri bir odaya aldi 4 memur ve vize sorunu yasayan ziyaretciler vardi , 10 dakikalik bir bekleyisten sonra cogu bekleyenden once adimiz okundu ve memur welcome to America diyerek pasaportlari teslim etti. Asagida bavullar lisftten indirilmis bizi bekliyordu araba ile bekleyen bir adam tuttuk bavullari arabaya yukledi , yiyecek kontrolune alinmadan gumruklu alanadan ciktik ve kardesimin evine geldik. Dun dinlendik bugun Tmobile a gecip kardesimin hesabina faturali bir hat eklettik 25dolar sim card 25 dolar aylik ek fatura. prepaid almadim cunku odenmeyen ayda hat kapaniyor turkiyedeki gibi aranamiyorsunuz. Esim ve kizim onumuzdeki hafta donecekler ben SSN cardlari bekleyecegim ve is gorusmelerimi yapacagim duruma gore gelecegi sekillendirmeye calisacagim.

• Bu arada bugun kardesimin hanimi ile NJ-Bridgewater daki SSN ofise gittik oda green card zamanindan kalma SSN card inin vatandas ssn cardina donusturecekti o isini halletti sira bize geldi. Ofisteki bayana durumu anlattim daha geleli 2 gun olmus 3 hafta bekleyeceksiniz cardiniz eve gelecek dedi. Ama dedim SSn numarasini ogrenenler oluyormus ben numaralarimizi ogrenmeye geldim dedim. Ancak biz bilgilerinizi burdan goremeyiz 2014 de dediginiz sistem sonra erdi diyerek cevapladi . Bende ona itibar eden kardesimin esine bu kodin isi bilmiyor haftaya bu ssn numarasini baska ssn ofise gidip ogrenecegim diyerek kendisi ile aksam yemegine iddialastik ve aksam evde forumdaki ssn numarasi alanlarin yorumlarini okuyunca yemegi kaybedecegini kabullendi ama sali gununu bekliyoruz simdilik. onumuzdeki 10 gun icinde burdaki esya fiyatlari ve ev durumlarini arastiracagiz ben is gorusmeleri yapacagim duruma gore gelecek sekillenecek ama su var ki bazi seyler turkiyede daha kolay hayat daha kolay ama Turkiyedeki insan faktoru ve kural kanun tanimayan saygisiz ve cahil insan kalitesizligi herseyin uzerine kaara bulut gibi cokerek bizi karamsarliga surukluyor.

• ⭐⭐⭐⭐

@sash tekrar hayırlı olsun. İşleri iyi planla ve rahat ol. O ritmi yakaladın mı işler tıkırında gider. Çünkü endişeyi iş görüşmelerine yansıtırsan sıkıntı çekersin. Ne yazık ki burası kurtlar sofrası

• @redsat2000 alabildigine sevindim. Hayirli olsun.

• @gallifrey Ev fiyatları merkezde inanılmaz pahalı. Periferde çok iyi fiyatlara evler var. Düne kadar ciddi anlamda Austin düşünmeye başlamıştım. Batı yakası yeniden denemek için iyi olabilirdi. Ama ev işi oldu gibi. Yine de B planı olarak Austin-Houston seçenekleri duruyor. Gidip güç toplayıp yeniden gelinebilir.
    Yeni mezun olup buraya gelenlere çok özeniyorum. Bulunduğumuz bölgede hemen her ülkeden yazılımcılar ve başka mühendisler var. Sular çok hızlı akıyor durum seyretmek olmaz, atlayıp yüzmek gerekiyor.
    Askerlik dönüşü eşime dedim, Uzman eczacıyı muhafız yapıp G3 ile lojman nöbeti yaptıran kaynak yönetim mekanizması israftı. Ben de yazılım okumak istedim. Kabul ettiremedim.
    Neyse bu da farklı bir tecrübe. İnternette interview fail deneyimlerimi yazıyorum. Biraz daha biriksin burada paylaşırım. Zaten olan ilk ve tek tecrübemi de yazmıştım. Ev işi yarın netleşiyor. Görece hesaplı bir ev tuttuk. Semtin suç oranı düşük görünse de sokak garip geldi bana. Umarım kötü süprizler çıkmaz karşımıza.
    1-2 haftaya iş görüşmelerine (bol fail içeren) başlarım. Zaman buldukça detay miktarını arttırıp geri dönüp yeniden detay ekleyeceğim.
    Seattle nasıl?

• @sadriabi Aynen biz de öyle yaptık ama apt değil condo tarzı bir yer. İş ve tecrübe edininceye kadar idare etmeyi planlıyoruz. Gidişata göre yeniden değerlendirmeler yapacağız. Optimum durumu seçmeye çalışıyoruz.
    Geniş zamanda deli gibi veri paylaşacağım. Ama şimdilik enerjim akşam bitiyor. Gündüz sürekli direksiyon sallıyorum.
    Verdiğiniz her bilgi ve tecrübe için binlerce teşekkür.
    Selamlar

• @sash USA'da da memurlar cins cins. Bir de sempatik kanala düşebilen şans var. Bizim İran göçmeni memur'a düşmemiz, Ankara'da 6 ay vize için beklediğinden Ankara'yı çok sevdiğini söylemesi, benim 3 kelimelik Farsça'm ile "Hal-ı şoma çetori?" demem, gülümsemesi, ve ardından ta taaam...
    US kökenli memurlar için ise "sör" "meam" ve iki küçük espiri ile yine hoop sempatik kanaldayız. Olmayanı olduruyor. Ama bazen. Bir de çocuklu aileye sanırım hafif iltimas geçiyorlar.
    Bize kağıda yazıp verdiler SSN'leri. 3 haftaya kadar gelir dediler.
    Farklı ofis veya farklı memurda şansınızı deneyin derim.

• @sash , @reader2020 , @caglaror
    Deneyimlerinizi olumlu olumsuz en ince detayına kadar aktardığınız için sizlere çok teşekkür ederim. Süreci buradan merak eden bizler için çok faydalı buluyorum. Bazen bir hikaye kitabı tadında severek okuyorum bazen kısa yazılıyor hikaye yarım kalmışta yeni seri çıkmasını bekliyor gibi oluyor :))) Lütfen bu içten paylaşımlarınıza zamanınız elverdiği müddetçe devam edin.
    Bu güne kadar paylaşımlarını esirgemeyen bütün YEŞİLKARTFORUM ailesine de çok teşekkür ederim. İyiki varsınız...

• @caglaror Bu arada büyük bir gaf yaptım. Çok ayıptı ama İran'lı çok arkadaşım oldu ve çoğu Azeri kökenli idi. Tebriz ile bağlantıldırlar. SSN için görüştüğümüz memurla konuşmamızın öncesi günü 7/11'da miniğe bir atıştırmalık bize de kahve alalım diye girdik. Çalışanlardan 50-60 arası yaşlarda bir Bey bize (İngilizce) "nerelisiniz" dedi. Sonra kendisi ekledi "Türkiye mi?" dedi.
    Burada bir parantez açayım. Tamamen evrim biyolojisi ve antropoloji ile ilgilendiğim için, fonotipik tahminlerde bulunurum, aynı şeyi lehçe, ve detayda ağızlar (linguistik terimi olan) için de yaparım. Hafızam zayıf olmayaydı keşke. Bu sebeplerle kişileri ilk görüşte ve ilk cümlelerinde yer yöre ve ırksal olarak tahmin etmeye çalışırım. Bilimsel bir takıntı benimkisi. Başka yere yormaya çalışmayın lütfen!
    Ben de aa nereden derken, "ben Türkiyede kaldım bir süre ve Tahran'dan geldim" dedi. Muhabbet koyulaştı. Benim kıza yarım şekerli içecekler, aburcubur ısmarladı (kıramadık). Duygulandı ve ayaküstü hikayesini anlattı. Buraya okumaya gelmiş (Molla rejiminden kaçtığını tahmin ettim, doğruladı). Japon bir sınıf arkadaşıyla evlenmiş. Mükemmel.
    Bu abimizle tanıştığım için SSN nosunu alırken Farsi işaretleri gözardı edip o ayıbı yaptım ve Azeri'misiniz dedim. Bozulduğunu anladım ama geç oldu. Son derece kibar bir şekilde "olsam sizin konuşmalarınızı anlardım" dedi. Neyse yeniden gönlünü aldığımı düşünüyorum.
    Bu ayıbı asla tekrar etmeyeceğim. Antropoloji konuşmaları içimde kalacak.
    "Hûdahafız" dedik, o da çok güzel bir aksanla "Hûdahafız" dedi. Gülüşmeler eşliğinde ayrıldık ofisten.
    Kulağımıza küpe olsun. Kimsenin bu tür bir özelliğini hiç bir ortamda dile getirmeyelim derim.

• @sash hayırlı olsun
    Umarım herşey yolunda gider

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

76

40.9k
Users

4.4k
Topics

425.5k

| | | |