Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Göçmen Vize ile ABD'ye ilk giriş

• ⭐⭐⭐

@gzm06 kararı vermek size kalmış tabii o kısmını gucarslan bey telegramda anlatmıştı zaten önerisini fakat karar sizin. Ama olurda bordo çıkartmak isterseniz Türkiyede 2 pasaporta sahip olma hakkınız var eğer ki yeşil pasaportunuzu iptal ettirmek istemezseniz avrupaya giderim o süreçte lazım olur düşüncesindeyseniz onu iptal ettirmeden bordo pasaport talebinde bulunabilirsiniz

• ⭐⭐

Bir ara kamu personelinin yurtdışına çıkışı yasaklanmıştı. Darbe girişiminden sonra. Polis sadece yeşil pasaportluları sistemden sorgulatıyordu.Artık o yasak kalktı. Bunun dışında GC için yeşilin artısı ve eksisi söz konusu değil.

• @gzm06 dört kişilik aile yeşil pasaport ile birçok kez giriş çıkış yaptık hiç bir sorun olmadı

• Arkadaşlar green card ile 4 kişilik aile olarak ilk girişimizi temmuz ayinda yaptik.1 hafta amerika da kalıp Turkiye ye geri döndük.Amerika ya hemen yerlesmeyi düşünmüyoruz. Bundan sonra sadece hak sahibi 6 ayda bir giris çıkış yapsa sorun olur mu?yoksa ailecek mi giris cikis yapmamiz gerekiyor.

• ⭐⭐⭐

@mia Hayır, süreç ilk girişten sonra bağımsız yürüyor diye biliyorum. Yani 6 aydan fazla Amerika dışında kalmanız sizin için sıkıntı çıkarabilir. Şu konuyu inceleyin derim.

Green Card sahiplerinin ABD dışında Kalış Süreleri

• ⭐⭐

@mia ilk girişten sonra herkes hak sahibi ve bağımsız. Dolayısıyla sorun olur

• @Programmer teşekkür ederim.

• @arnblt tesekkür ederim

• @caner-memiş, içinde söyledi: Göçmen Vize ile ABD'ye ilk giriş
    " İki gün oldu coloradoya geleli şimdilik ağzımız açık şapşal geziyoruz. "

😆 Hayırlı olsun. Yeni hayatınızda başarılar

• Herkese Merhaba, amerikaya gelis surecimi paylasip belki okuyan bazi arkadaslara tecrube olmasini umuyorum. Biraz uzun olabilir ilgisi olan arkadaslar sikilmadan okuyabilirler umarim 🙂
    13 eylul sabah saat 7.30da istanbul havalimanindan direkt olarak thy ile new yorka uctum. 23er kiloluk iki bavul hakkim vardi ben zaten esit koymustum ama herkes dikkat etsin cunku 26 20 gibi bir duzeni kabul etmediklerini soyledi gorevli amerika icin. Oncelikle tabi ki de erken gelmenizi tavsiye ediyorum ama pasaport kontrolunu de erken gecmeniz iyi olur cunku her bir adimda tekrar tekrar kontrol ediyorlar bavulunuzu ve ustunuzu, gecip kapinizin onunde beklemeniz en dogrusu olacaktir. Ben direkt e pasaport kismindan gectim ordaki gorevli vizemi kontrol etti ve resident yazisini gorunce pula gerek olmadigini soyledi. Gecesinden heyecandan pek uyuyamadigim icin yolculugun ilk 5 saati benim icin zaten kahvalti ve uyumakla gecti :). Kesinlikle ama kesinlikle boyun yastiklarindan alin hatta mumkunse kulak tikaci da getirin onlar da cok yardimci oluyor dinlenmek icin.
    New yorkta indikten sonra US citizen kismindan aldilar beni sari zarfimi verdim ve kontroldeki gorevli zarfi acip sosyal guvenlik numarasi icin formda basvuru yapip yapmadigimi sordu. Yaptigimi soyledim, Greencardimin adresinin degistirilip degistirilmeyecegini sorunca da evet deyip yeni adresimi soyledim o da oraya not aldi. SIgara alkol gibi gumruge teslim etmem gereken bir sey olup olmadigini sordu yok diyince buyrun deyip pasaportumu geri verdi. Bavullarimi aldiktan sonra South Carolina ucusum icin bavullarimi teslim etmeye gittim, hemen kapiyi gecince sagda kaliyorlar jfk havaalaninda. Delta aire teslim ettim bavullari, bileti alirken bavul parasi almamislardi ve orda odemem gerekiyordu ama isin tuhaf yani nakit kabul etmiyorlar o yuzden kartinizda mutlaka para bulundurun. Debit kart kullaniyorum ben bir tek, bir daha hesaptan dolar cevirip karta atmak durumunda kalmistim. Bavullari teslim edip terminal 2ye gectim. South Carolinada ablam ve bir aile dostumuz beni karsiladilar. Eger gideceginiz yerde size destek olabilecek orda bir suredir bulunan birisi varsa bunun size verecegi destegi hayal bile edemezsiniz. Kimse bize ev vermiyorken aile dostunun referansi sayesinde ev tutabildik.
    Bu kaldigimiz bir haftalik surecte uyku duzenimi oturtmaya calistim ve araba aldim. Pazartesi gunu gidip sosyal guvenlik numarami ogrenecegim ve arabanin plaka islerini halledecegim. Ayrica gidip banka hesap acma islemleri icin de ugrasacagim. Araba sigortasi icin yuklu bir miktarda para odemek durumunda kaldim ama sanirim sosyal guvenlik numarasi alip kredi ve guven skorlarini artirinca odenilen miktar da ayni oranda dusuyormus. Bu arada bazi arkadaslar hatlarla ilgili sikinti yasayip yeni telefon almak durumunda kalmislar. Ben mint mobile diye bir sim siparis ettim internetted 2 gunde geldi ve simi siparis etmeden telefonunuzun uyumlu olup olmadigini ogrenebiliyorsunuz. Hatta bazi iphone modellerinde hic sime gerek kalmadan otomatik olarak telefon numarasi alip islemlerinize baslayabiliyorsunuz. Simdilik benim tecrubelerim bu sekilde sorusu olan arkadaslar varsa elimden geldigi kadar yardimci olmak isterim

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@avatar neden ablanla konuşmadın ki seni aile içine sokmadı ki sigorta da ozaman ciddi anlamda avantajın olurdu. Bence en kısa zamanda bu olayı konuşun.

• ⭐⭐

@avatar Merhaba, yeni hayatinizda bol şans dilerim 🗽🙏

• ⭐⭐⭐

@avatar Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler, yeni hayatınızda mutluluklar.

• ⭐⭐⭐

@avatar Yeni hayatınızda başarılar ve mutluluklar dilerim. Hayırlı olsun.

• Fiziki olarak green card alınmadan pasaportun içine vurulan vize ile havalanından çıkış yapılınca yurtdışı çıkış harcı ödeniyor mu ?

Green card sonrası ödeniyor mu ?

• ⭐⭐⭐

@AE123 Kalıcı vizeniz varsa ödemiyorsunuz. Daha sonra da ödemiyorsunuz.

• Ilk giriş deneyimim

Istanbul havalimanından sabah 6:35  şikago ya gitmek üzere ayrıldım. Harç pulu ödememek için ısrar ettim, almadılar. Thy Seyahati iyi geçti. Şikago saati ile sabah 9:50 de o hare havalimanına indim. Ucretsiz internet var " BOINGO HOTSPOT" .Terminal içinde iyi çekiyor , dışarı adım atınca  kesiliyor. O yuzden , beni almaya gelen kişiyle kısa  bir iletisim kopukluğu oldu. Güvenlik ten geçiş , çok Rahat oldu. Us vatandaşı , olan olmayan herkes aynı sırada bekledi. Önümde bekleyen Türk Kadına , neden geldin, nerde kalacaksın vs sorular sordu . Bana sıra gelince , immigration vizesini görünce , sarı dosyayı sordu. Green Kartım geç gelebilir dedi. Bu vizeyle bir yıl daha seyahat edebilirsin dedi. Adres değiştirmedim.  Odaya almadılar. Memur kendisi bi brõsùr doldurdu. Ilerde Ayak ustu başka bi memura verdim. Başka hiç bi deneyim vs olmadan dışarıya ilk adîmı attım.

• @avatar Merhaba, SSN i ögrenebildiniz mi? Bende sizden 1 gun önce giris yaptim ama SSA offisi 14 gun beklememi söyledi.

• @ayvalik10 ablam da benden 20 gun once geldi kendisi de herhangi bir sistemde yok zaten 🙂

• @Erkan-Gürsoy tesekkur ederim

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

86

40.7k
Users

4.4k
Topics

424.0k

| | | |