Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

yeni gelenlere destek mi köstek mi olmak lazım ?

• @semavi bey ne yaşadığınızı tahmin etmek çok zor değil. Maalesef Türkiye'de insanlar birbirine güven, saygı, sevgi gibi kavramları son hızda yitiriyor. Her geçen gün daha fazla halk olarak ötekileştiriliyoruz. Herkes birbirine şüpheci, kuşkucu ve çıkarcı gibi bakıyor. Ben 42 yaşındayım belki forumda benden büyük abilerim vardır. Benim çocukluğumda yaşadığım nezaket, sevgi, saygı, bağlılık yok oldu gitti kızıma anlatırken masal gibi geliyor. Şu anki ülkeye baktığınızda içi boş kapalı bir toplum oldu güven, sevgi, saygı, olmayan bir ortamdan çıkan insanlarında akıl sağlıkları pekte yerinde olmuyor maalesef.(Söz meclisten dışarı aman forum arkadaşlarım üzerine almasın lütfen)

Sizden bir ricam var insanlara kızıp aman videolarınızı silmeyin benim bir çok fikrimi değiştirdiniz. Tecrübe bazen yaşın önüne geçer. Gerçi yaşınızı bilmiyorum pot kırdıysam kusura bakmayın. 🙂 Sizin videolarınız dan sonra çok düşündüğüm kafama takılan içinden çıkamadığım, bir çok konuda içimi rahatlattınız, fikirlerim değişti, kaygılarım azaldı. Benim gibi birçok insana faydası olan çok güzel bilgiler sunmuşsunuz videolarda. Emekleriniz için tekrar çok teşekkürler.

Karşılıksız sevgi, yardımlaşma eski Türk toplumunda sorgusuz kabul görürdü, şuan sadece şüphe uyandırıyor insanlarda nasıl anlatsam bilemedim gerçekten ülkenin haline bazen çok üzülüyorum ama elden ne gelir. Sizlerinde içinde bulunduğunuz durumu anlamak gerçekten çok zor değil haklısınız.. Sizleride sıktıysam kusura bakmayın. Sadece düşüncelerimi aktarmak istedim..

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@semavi sayin semavi kendinizi cok yormayip, burn-out olmamaya calismalisiniz. Aksi takdirde gercekten yardimci olmayi isteyeceginiz kisilere bile yardimci olamazsiniz.

Siz bence vaadlerde bulunanlari bosverin, bu arkadaslari konusmak ve onlar uzerine dusunmek bile bence vakit kaybi 🙂 bence biz kendi onumuze bakalim, o sekilde sinirlerimiz de bozulmaz 🙂 dediginiz gibi millet olarak bunu seviyoruz, eger bu arkadaslara inanan veya guvenen kisiler varsa, bunlar kendi problemleri 🙂

Ozellikle bu guven probleminin ben ustunde cok duruyorum, forum veya facebook grubunda yeni gelen arkadaslari kandirip kendilerinden faydalandigina dair sikayet gelen kisileri zaten gruplardan cikariyoruz. Dolayisiyla forumda bu kisilerin oldugunu dusunuyorsaniz cekinmeden bana haber verebilirsiniz.

Biz de sayin @knnrn ile adres konusunu kurala bagladik, her zaman soyledigim gibi forum iyi niyet ve baskalarina yardim konusunda gercek bir turnusol kanimca, o nedenle su an icin su iki sayfaya giren kisilere adres konusunda yardimci oluyoruz biz. Ilerde forum kalabaliklasinca ilk iki sayfayi dahil ederiz. Aksi takdirde zaten bana gelen adres verme tekliflerine yetisebilmem ve yardimci olmam mumkun degil.

https://yesilkartforum.com/forum/users?section=sort-posts
    https://yesilkartforum.com/forum/users?section=sort-reputation

• @semavi bey yaşadığınız olaylar ister istemez sizi olumsuz düşüncelerle karşı karşıya kalmanıza neden olmuş. Ben gerçekten sizin gerek forum da gerekte YouTube videoları ile yardımcı olmaya çalıştığınıza defalarca gördüm. Özellikle videolarınız için teşekkür ediyorum. Amerika da hayat ve şartların neler olduğunu gösteriyor ve gidecek tüm arkadaşlara faydalı olacağına inanıyorum sizde lütfen yaşadığınız olayları unutun. Bu tür insanlar var ne yazık ki ancak sırf bu gibi insanlar yüzünden sizin desteğinize, tecrübenize yada videolarına ihtiyaç hissedecek büyük kesimin olduğunu da hatırlamanızı rica ediyorum. Aranıza katılacak olanlara en azından bir defa Fırsat tanıyın yada benim gibi videolarınızı izlemekten zevk alan diğer arkadaşlara vlog üzerinde seslenmeye devam edin.

• Destek ve moral mesajlariniz icin tesekkurler... Ustuste bir seyler yasaninca ufaktan bir patlama oldu sanirim. Tadinda, kararinda elimizden geleni yapmaya devam edecegiz...

• @semavi insanlara ihtiyaci olduklarinda faydali oldugunca iyisisindir aranansindir,cok populerlik maalesef ki boyle durumlara sebep oluyor. Insanlar bedava danisman olarak kullanmaya kalkarlar. Gerekeni ve cozumu biliyorsun soylemeye gerek yok :-). Chevroletci 😉

• @semavi Bugünde başkaları adına utandık 🙂 böyle insanlar yüzünden kaçıp oralara gelmek istiyoruz ama oraya da bulaşmışlar anlaşılan 🙂 Allah yardımcınız olsun. Lütfen bizlerden desteklerinizi esirgemeyin.

• gidemeyenler ve süreci yeni başlamış olanlar için zor ama paylaşılan tecrübelere bakınca gidip "insanlara yardımım dokunsun" diyen insanların da işi çok zor.. "bu sıkıntıları ben yaşadım başkası yaşamasın" diye el uzatan insanları bu kadar isyan derecesine nasıl getirebiliyorlar? işte biz hep gc almak isteyenleri "hak,hukuk,adalet,medeniyet,hatır,gönül" gibi kavramları bilen ve arayan insanlar sanıyoruz ama görünen o ki sepette epey çürük yumurta da var.. ne diyelim, Allah herkesi kendi gibilerle karşılaştırsın..

• Arkadaşlar belki düşündüğümüzden farklıdır her şey.. kim biliyor.. kimse..yani haksızlık karşısında evet susmamalı ama karşı taraf dinlenmeli.. kimse kimseye destek olmak zorunda değil.. ya da ben abd ye sizler varsınız diye gitmiyorum.. sadece şunu söyleyeceğim bazen işler göründüğü gibi olmayabiliyor..karşı tarafı da dinlemek lazım.
    Not : lütfen linç etmeyin 🙂

• @kivooo yeni gelenlere destek mi köstek mi olmak lazım ? içinde söyledi:

Arkadaşlar belki düşündüğümüzden farklıdır her şey.. kim biliyor.. kimse..yani haksızlık karşısında evet susmamalı ama karşı taraf dinlenmeli.. kimse kimseye destek olmak zorunda değil.. ya da ben abd ye sizler varsınız diye gitmiyorum.. sadece şunu söyleyeceğim bazen işler göründüğü gibi olmayabiliyor..karşı tarafı da dinlemek lazım.

Keske karsilikli konusabilsek o arkadaslarla... Bende dinlemeyi cok isterim ayni ortamda karsilikli yazisarak 🙂 Kaldi ki direk spesifik olaylari yazmadim... Defalarca yasanan durumlardan sonra alinmis bir karar...

Mesela artik kimseye telefon hatti falan ayarlamiyorum arkadaslarin planlarindan... Cunku arkadaslar soz verip tutmayanlar yuzunden tovbe ettiler... Cunku ceplerinden para odediler defalarca...

Ev tutma olaylarina mumkun oldugunca karismiyorum gercekten uzun suredir konustugum biri olmazsa... Cunku apartman kiralamadan komisyon kazanip, sacma sapan yerlere insanlari yerlestirip issiz gucsuz komsusuz birakanlar ile bir anilsin istemiyorum adim. Prensip olarak dokunmuyorum cunku referans parasina... Yeni gelene destek olsun diye alabilirsem geri iade ediyorum!!!

Onceden kimseye araba icin sozde vermiyordum ama 3-4 aydir artik yerimi actim ve meslegim... Yine de kullanmadigim arac yoksa elimde, direk gelen bir araba vermiyorum... Yok diyorum... Bazen yeni gelenlere diger arkadaslarin arabalarini oneriyorum, kendi arabami bile satmiyorum. Yanyana getiriyorum...

Isim yoksa rica edeni hava limanindan aliyorum yada diger arkadaslar yardimci oluyor... Biz bilmiyor muyuz uber parasi charge etmeyi? Halbuki biz yeni birisi geldi diye mutlu oluyoruz...

Kimseye 'ben size yardim ediyorum' diyerek yaptigimiz seylerden para talep etmedik (evde kalma, ucaktan alma, bankaya goturme, is bulma vs vs ) Danismanlik adi altinda yapsaydik insanlar herhalde daha cok guvenirdi... Parasini verdim hizmet aldim diyebilirlerdi...

Liste daha uzun...

Kisisel yasanan olaylari yazmiyorum bile...

Neden yasaniyor bunlar?

Yeni gelen bazi arkadaslar populer 3-5 kisiyi yedekte tutuyorlar... Yardimci olur musun diyorlar, daha gelmeden her seyi garantiye alma sevdasina giriyorlar... Gelince de bir tercih yapiliyor... Kalani ile muhabbet bir anda kesiliyor... Sozler unutuluyor...

Ha birde insanlara yardimdan keyif almayan insanlar 'bu kadar yardim olmaz, acaba nerede benden cikaracak bunu' cikmazi ile yasiyorlar... Gurbette Allah bu suphecilerin yardimcisi olsun 🙂

Bu arada sorun yasadigimiz (sadece ben degil) bazi arkadaslar zaten forumda da var... Arkadan konusma yok... Bu cok cirkin bir davranis olurdu! Imasini bile kabul etmem kesinlikle, hakaret sayarim...

Boyle ulu orta yazdiktan sonra da yaptiklarimizin hic bir hukmu kalmadi zaten..

• @semavi yeni gelenlere destek mi köstek mi olmak lazım ? içinde söyledi:

@kivooo yeni gelenlere destek mi köstek mi olmak lazım ? içinde söyledi:

Arkadaşlar belki düşündüğümüzden farklıdır her şey.. kim biliyor.. kimse..yani haksızlık karşısında evet susmamalı ama karşı taraf dinlenmeli.. kimse kimseye destek olmak zorunda değil.. ya da ben abd ye sizler varsınız diye gitmiyorum.. sadece şunu söyleyeceğim bazen işler göründüğü gibi olmayabiliyor..karşı tarafı da dinlemek lazım.

Keske karsilikli konusabilsek o arkadaslarla... Bende dinlemeyi cok isterim ayni ortamda karsilikli yazisarak 🙂 Kaldi ki direk spesifik olaylari yazmadim... Defalarca yasanan durumlardan sonra alinmis bir karar...

Mesela artik kimseye telefon hatti falan ayarlamiyorum arkadaslarin planlarindan... Cunku arkadaslar soz verip tutmayanlar yuzunden tovbe ettiler... Cunku ceplerinden para odediler defalarca...

Ev tutma olaylarina mumkun oldugunca karismiyorum gercekten uzun suredir konustugum biri olmazsa... Cunku apartman kiralamadan komisyon kazanip, sacma sapan yerlere insanlari yerlestirip issiz gucsuz komsusuz birakanlar ile bir anilsin istemiyorum adim. Prensip olarak dokunmuyorum cunku referans parasina... Yeni gelene destek olsun diye alabilirsem geri iade ediyorum!!!

Onceden kimseye araba icin sozde vermiyordum ama 3-4 aydir artik yerimi actim ve meslegim... Yine de kullanmadigim arac yoksa elimde, direk gelen bir araba vermiyorum... Yok diyorum... Bazen yeni gelenlere diger arkadaslarin arabalarini oneriyorum, kendi arabami bile satmiyorum. Yanyana getiriyorum...

Isim yoksa rica edeni hava limanindan aliyorum yada diger arkadaslar yardimci oluyor... Biz bilmiyor muyuz uber parasi charge etmeyi? Halbuki biz yeni birisi geldi diye mutlu oluyoruz...

Kimseye 'ben size yardim ediyorum' diyerek yaptigimiz seylerden para talep etmedik (evde kalma, ucaktan alma, bankaya goturme, is bulma vs vs ) Danismanlik adi altinda yapsaydik insanlar herhalde daha cok guvenirdi... Parasini verdim hizmet aldim diyebilirlerdi...

Liste daha uzun...

Kisisel yasanan olaylari yazmiyorum bile...

Neden yasaniyor bunlar?

Yeni gelen bazi arkadaslar populer 3-5 kisiyi yedekte tutuyorlar... Yardimci olur musun diyorlar, daha gelmeden her seyi garantiye alma sevdasina giriyorlar... Gelince de bir tercih yapiliyor... Kalani ile muhabbet bir anda kesiliyor... Sozler unutuluyor...

Ha birde insanlara yardimdan keyif almayan insanlar 'bu kadar yardim olmaz, acaba nerede benden cikaracak bunu' cikmazi ile yasiyorlar... Gurbette Allah bu suphecilerin yardimcisi olsun 🙂

Bu arada sorun yasadigimiz (sadece ben degil) bazi arkadaslar zaten forumda da var... Arkadan konusma yok... Bu cok cirkin bir davranis olurdu! Imasini bile kabul etmem kesinlikle, hakaret sayarim...

Boyle ulu orta yazdiktan sonra da yaptiklarimizin hic bir hukmu kalmadi zaten..

Benim ailemin büyük bir kısmı Fransa'da ve yazdıklarınızın bir çoğunu inanır mısınız çocukluğumda bile duydum. Demek ki zaman geçse de yaşananlar hiç değişmiyor. :(((

• Abd ye gelmeden önce birçok kişi bana Türkler den uzak dur dedi nitekim birçok ülkeye seyahat etmiş olduğum için bunu abd ye göç etmeden öncede duymuştum thailand ta bile bizim Türkler Türkleri dolandırmıştı.. bu konu tecrübeyle sabit olduğu için bende bu kafada geldim buraya. İnsan memleketinden insanlara hasret duyuyor açıkçası görüşmek istiyor fakat hal böyle iken tam gurbet oluyor America. Buraya gelmek için soran her kim olursa gelme demiyorum.. Gelin diyorum gelin görün karar verin zaten böyle bir macera cesaret ister düzenini bozacaksın hayatını değiştireceksin ve sonuçlarına katlanacaksın. İnsanlarımızın durumu ise büyük bir oranda menfaate dayalı hale gelmiş... Merhamet ve vefa azalıp herkes birini basamak haline getirip sıçramayı hedef haline getirmiş. Tabi ki bu herkes için geçerli değil Ali Cihan gibi Semavi gibi çok değerli insanlar var. Ben abd ye gelmeden önce bana manevi olarak çok ciddi desteği olduğunu düşündüğüm Ali Cihan a her zaman vefa borcum vardır. Bu duyguların bu değerlerin önemini kavramış insanların karşımıza çıkması ve iki çift muhabbet ile bir demli çayın dibine vurabilceğimiz gönül dostluklarına rastlamayı hepimiz için can ı gönülden dilerim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@maranty cok tesekkurler, sagolun.

Bu kandirma ve dolandirma konularina ben de onem veriyorum bizim grubumuz acisindan. Eskiden farkli bir duzen vardi, insanlarin birbirlerinden haberleri zar zor oluyordu, dolayisiyla kotu niyetli kisilerin pek cok yeni geleni kandirmasi, dolandirmasi daha mumkundu. Simdi ise dunya daha kucuk, herkesin elinin altinda internet var; facebook var, youtube var, forum var, forum bulusmalarimiz var... Dolayisiyla herkesi kisisel olarak cok iyi tanimasaniz da, hem sosyal medyadan hem de farkli platformlardan asinalik gelisiyor. Boyle durumlarda kandirilma ve dolandirmanin onune gecmek daha kolay olur tabii ki, ben de bizim forumda "kandirilma", "dolandirilma" iddialari olunca ivedilikle bu konunun ustune dusuyorum.

Ayrica sosyal hayatta karsiligi olan boyle sosyal platformlarin da bir nebze kotu niyetli insanlari caydiracagini dusunuyorum. Buradan cok goz onunde olup insanlara yardimci olan kisilerin boyle niyette kisiler olmadigini dusunebiliriz, cunku insanlari kandirsalardi bu tur iddialar hemen duyulurdu.

Tabii bu ortami korumak icin herkes elinden geleni yapmali.

• Belirli bir samimiyet çerçevesi oluşmadan -daha gitmeden - ben de çok fazla yardım etme/alma taraftarı değilim. Sözün meclisten dışarı olduğunu belirtmeme gerek yok sanırım.
    Tam yeri mi emin olamadım ama herkese öneririm -ara sıra açıp izliyorum-:

• @semavi abi takma o şahısları inan o insanlardan heryerde var bırak göç etmeyi mahalle değiştirdiği için yardımcı olduğun kişiler isleri bitince selamı sabahı kesiyorlar. Bizde kendi kendimize diyoruz ki bir insan türü daha gördüm . Büyüklerimiz boşuna demediler . Para değil insan biriktir diye . Eskilerde insanlar onlara yapilan iyilikleri guzellikleri unutmazmis, simdiki zamanda cogu sey cikar kokuyor.
    Her yardıma ihtiyacı olana yardım edemeyiz ama yardim ettiğimiz 10 kişiden birini kazanabilirsek bile bu bizim için çok büyük bir kazançtır. Hele ki tamamen farklı bir kültürde iken . Gün gelir abi dara düştüğünde daha sen yardım istemeden o kazandığın insanlar yardıma koşar ( ben çok idealist ve romantik biriyim öyle olur diye umuyorum ) . Sen yeterki sıkma tatlı canını .

• Öncelikle ansiklopedi tadında düzeyli bir foruma sahip olduğumuz için emekleri geçenlere çok teşekkür ediyorum. @semavi sizin youtube videolarınızdan ne kadar samimi ve kaliteli biri olduğunuz belli oluyor. Fakat nedense bazıları naif insanları sömürülecek enayiler gibi algılıyorlar. En çokta enayi yerine konmak insanı incitiyor. İncinmekte haklısınız.

• @bahadır17 yeni gelenlere destek mi köstek mi olmak lazım ? içinde söyledi:

Öncelikle ansiklopedi tadında düzeyli bir foruma sahip olduğumuz için emekleri geçenlere çok teşekkür ediyorum. @semavi sizin youtube videolarınızdan ne kadar samimi ve kaliteli biri olduğunuz belli oluyor. Fakat nedense bazıları naif insanları sömürülecek enayiler gibi algılıyorlar. En çokta enayi yerine konmak insanı incitiyor. İncinmekte haklısınız.

Tesekkurler guzel dusunceleriniz icin...

Artik cok netiz bu konuda...

Sorgulamaya kalkan yada bize karsi guvensiz yaklasanlar ile kesinlikle vakit kaybetmiyoruz... Sunu diyebilirsiniz, siz kimsiniz ki size guvenecegiz... Bende aynisini diyorum, guvensizlik varsa karsilikli vakit israfi neden?

Gecen gun bir arkadas geldi... Geldigi gece ona onden tuttugumuz housa yerlesti... Bir tanidigin eviydi, kendime tutsam o kadar pazarlik etmezdim sahsen... Ev sahibi de cok sahiplendi arkadasi sagolsun. cocuklarinin okuluna kadar elinden geldigince ilgilendi... Eskiler guvenilir yada nreferansli kisiler bulunca yardimci oluyor vakitte harciyor yeni gelenler icin... Ama direk iletisime gecmeye cekiniyorlar... Benim gozlemim bu yonde...

guzel bir aile daha kazandik... Gerisi bos laf...

Son gunlerde yayinlanan bir cok videonun temelinin 'yanlizlik, arkadassizlik yada ortama ayak uyduramama' temelinde cekildigine sahit oluyoruz... Bana gelen yorumlarda da goruyorum bunu... Burasi yanliz olursa cekilmez gercekten...

Bu arada araba konusunda lafın gelişi yardımcı oluyorum yazsamda o benim işim artık. Yani az yada çok karşılığını alıyorum... Onun dışındaki şeyler için yardimci olmak sözünü kullanmak tam anlamıyla doğru oluyor... Yani bu konuda açık olmak gerekiyor... Karşılığı alınan şeyleri yardım gibi göstermek hoş olmaz

• @semavi ben evliysen ve eşinle iyi arkadaşsan yalnız olmanın sorun olmayacağını düşünüyorum. Yanlış mıyım. Yani yinede zor mu

• @dv2020lot yeni gelenlere destek mi köstek mi olmak lazım ? içinde söyledi:

@semavi ben evliysen ve eşinle iyi arkadaşsan yalnız olmanın sorun olmayacağını düşünüyorum. Yanlış mıyım. Yani yinede zor mu

Kesinlikle bu en önemlisi ama yine de eşlerin bile bazen farklı şeyleri farklı kişilerle paylaşması gerekiyor...

Ama eşin ile gerçekten iyi isen sorunun çoğu cozuluyor aslında... Diğer konuda yazımda belirtmiştim bunları 🙂

• @semavi forumda yeniyim görmemişim 🙂

• @dv2020lot yeni gelenlere destek mi köstek mi olmak lazım ? içinde söyledi:

@semavi forumda yeniyim görmemişim 🙂

Bir daha olmasın. Kufrederiz 🙂

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

139

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |