Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @newman Türkiye’nin İlk Milli Jet Motoru Test Edildi. içinde söyledi:

@semavi Türkiye’nin İlk Milli Jet Motoru Test Edildi. içinde söyledi:

@edelweiss Türkiye’nin İlk Milli Jet Motoru Test Edildi. içinde söyledi:

Bugun ovunerek reklami yapilan, yuzde 100 yerli denilen ve 2018 senesinde ilk ucusunu yapan Hurkus bile tek motorlu ve pervaneli bir ucak. 1939 yilinda 2. Dunya Savasi sirasinda Almanya dunyadaki ilk jet motorlu ucagin test ucusunu yapmisti. Simdi de 2026 da milli muharip ucagin goklerde olacagindan soz ediliyor. 2015 de duyurulan ve 2018 yilinda yollarda olacagi soylenilen yerli otomobil dahi uretilememisti. Evet bir seyler uretiyoruz ancak urettigimiz bu urunler ABD’nin, Rusya’nin, Çin’in 50 yil onceki teknolojisi olmaktan ileri gidemiyor.

Cunku uretmiyoruz... Birlestiriyoruz sadece... (Size katiliyorum)

Umarim insanlar uretmek ile uretilen urunu tutundurmak (marka degeri) konusunu ayirir zamanla...

Zamaninda bir tane askeri arac uretildi... Kirpi mi neydi yanlis hatirlamiyorsam... Once motorunun bizim olmadigi ortaya cikti, sonra da disinin da israil yapimi oldugu... Firma acikladi hatta... Klasik fadil zihniyeti...

Cadillactan yerli otomobil cikartma rezilligine zaten deginmiyorum... Yurdum insani ise bir araba uretirsek Butun arap ulkeleri bizden alir ruyalarinda... Malezya bir yigin para akitti Protona... Lotusu satinaldi falan... Husran.

Bir arada kendine hayri olmayan Saab olayi uzerinden baya bir sansasyon yaratildi. Nasil olsa cevap veren yoktu, rahat rahat salladilar bati bizi kiskandi engelledi muhabbetini. Giris seviyesi matematikle bile o firmanin ayakta kalmayacagi belliydi... Bunu anlamayanlara ise aslinda saab diye markanin teknik olarak olmadigini anlatmak zaten imkansizdi... Bu konuyu suan CB danismani olan birisi ile uzun sure tartismistim. Sacmaliyordu sozde ekonomist. Cunku ona 'TR alsa sahlanacakti satisi engellediler' demesi emredilmis gazetesinde... Emir demiri kesen diyenler simdi danisman iste...

Son yillarda neyi urettik? Kime sattik merak ediyorum acikcasi...

MArka degerimiz yok. Lobi gucumuz yok... Dunyayi fethedecek silah urettik haberleri var gazetlerde ama Suriyeye karsi kendimizi koruyacagimiz fuze sistemimiz yok...

Oraya gidiyoruz s400 cakiyorlar buraya gidiyoruz baska silah...

Ucak uretecek ulkeye Trump ucak satiyor ayak ustu...

Rus dis isleri bakani SOZCUSU hatun 'RTE'nin aciklamalari kabul edilemez, ozur dilemeli' diyor ve o hafta ozur dileniyor! Bu bir dramdir ama anlayana...

Velhasil ulkede guzel seyler olacak(ti) ama bu kapasite ile hergun iyiye gitmek bir yana dursun bitmis egitim sistemi ile daha kotuye gidecegiz... Sinirsiz bir para kaynagimizda olmadigi icin (petrol-Hac vs) bir sure sonra birakin teknoloji uretmeyi satinalamaz duruma geliriz...

En son honda cikti Turkiye'den... Diger otomotiv firmalari Fasa yonelmeye calisiyor... Ihracattaki en buyuk kalem elden gidiyor...

Tarimi konusmaya gerek yok...

Tekstilde ise anca ABD gibi yerlerde unlu markalarin etiketlerinde hasbel kader Made in Turkey gorursek duygulaniriz vay be deriz... O kadar...

Tabi incir ve kayisiyi unutmamak lazim.. Onlar onemli...

Birlestirme, yani montaj,1980'lerde F16 ile basladi sonra o parcalarin bizzat uretimiyle devam etti. Turkiye 80'lerde 90'larda epey tecrube kazandi ucak sanayi konusunda. SImdi tasarimindan motoruna hatta motor parcalarina kadar kendisi uretiyor.
    texstil, kayisi hikayelerini meraklilarina anlatirsiniz.

son yillarda neyi urettik neyi sattik diye merak edenler izlesin...arastirmak lazim degil mi. pakistan'a satilan 1,5 milyar dollar degerinde 30 atak helikopteri

filipinler'e satilan t129 ataklar

satmak icinh ABD onayi getiren yari italyan yari amerikan vs olan bir helikopter...

buyur burada da AKP bakani Ahabere anlatmis F16lari... Bak neler demis...

Kusura bakma.. Bir cok kisi ile tartisiyodun... Bazi soylediklerin aci ama mantikli seylerdi ve begendigim tespitler vardi aralarinda... Bu kadar basit seylerde hata yapmana uzuldum...

Turkiye en iyisini yapsin kesinlikle... Emelimiz bu... Ama sovenistlik yapmasinlar... Olan uzerinden konusalim fantazi uzerinden degil...

Ben motor teknolojilerini falan severim. Meraklisiyimda... Hikaye de olsa dinlerim aslinda ama biraz kurgusu mantikli olmali

• ⭐⭐

@newman Jet motoru soylemiyle turbofan motoru kastetmistim. Hurkus da Turboprop motor kullaniliyor. Bu bir araci 4.0 - 5.0 motor hacimli uretmek varken 1.0-1.3 uretmek gibi birsey. Hos uzerinde de calismaya baslamislar yeni jet motorlu modelin. 2040 gibi gelir artik. Bu arada yerli helikopterimiz Atak T129 un tasarimi İtalyanlara ait. Agusta T129 Mangusta model helikopterin bazi bilesenleri degistirilerek bu isim verildi. Uretim de İtalya’da yapiliyor. Bilginize.

• atak 1 eski italyan mangusta helikopter tasariminin uzerine ilaveler yapilarak tasarlandi ve motor amerikan idi fakat atak II'de tasarim ve motor %100 yerli ve milli. ayrica butun silahlar, radar ve diger avionic sistemlerde tamamen turk.

atak 1, tamamen tusas'in eskisehir tesislerinde uretiliyor italya'da degil.

atak 2, icin yeni bir video cok detayli ve kabul ederseniz mantikli da bir anlatim var.

• turkiye'nin en iyi markalarindan, gurur duymayan var midir

• Trollenmeye hiç niyetim yok. Vaktimde değerli...

Selamlar herkese

• ekşilendik forumca 😃

• 2012 yilina ait TAI'nin gelisimini anlatan kisa bir video. ozetle 1984 senesinde lockheed martin, general electrics ve turkiye ortakliginda f16 parcalarini imal ve montaj icin kurulan sirket 2005 yilinda yabanci ortaklara ait hisseler satin alinarak yerlilestirilmis. O tarihe kadar tasarim yapmayan sirket 2005'ten sonra kendi ozgun tasarimlara baslamis; anka, atak, gokbey, hurkus ve tfx projeleri devam ediyor.
    baska bi TAI videosunda gokturk 2 uydusunun hikayesi anlatiliyordu. gokturk 1 uydusunun kameralarinin saglayicisi israil, uyduyu firlatacak olan fransa'ya uydunun israil uzerinden gecerken resim almamasi sartini kosuyor. fransa'da bunu turkiye'ye kabul ettirmek istiyor. turkiye bu sarti reddedince de uydu uzaya firlatilmiyor. bunun uzerine TAI gokturk 2 uydusunun tasarimini kendisi yapiyor, kameralari ve butun avionic sistemleri Aselsan yapiyor, motorunu TEI yapiyor ve turkiye gokturk 2 uydusunu gokturk 1'den once kendisi uzaya firlatdi. bunun uzerine fransa gokturk 1'i turkiye'nin sartlariyla 2 sene gecikmeli olarak uzaya firlatmisti. yeterki turk muhendislerinin onu acilsin.

not: burada bireyleri veya forumu trolleme gibi bir niyet yok arkadaslar. egri giden memleketin dogru giden birkac kurumu hakkindaki bu paylasimlar sizleri niye rahatsiz eder anlamam ama eger gercekten ediyorsa bu konu basligini hic tiklamayin derim. saygiyla

Benzer Başlıklar

• 9
  • 25
  • 1
  • 2
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

Çevrimiçi Kullanıcılar

50

40.6k
Kullanıcı

4.4k
Konu

423.7k

| | | |