Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Türkiye'den ABD'ye ev eşyalarının taşınması

• Adres belli olmadan da yapılıyormuş nakliye. Eşya ulaşana kadar adres belli olmaz ise depolama ücreti alıyorlarmış. 1 oda dolusu mobilyasız eşya için 3 firmadan teklif alma aşamasındayım, fiyatları buraya yazarım.

• @isik, içinde söyledi: Türkiye'den ABD'ye ev eşyalarının taşınması

Adres belli olmadan da yapılıyormuş nakliye. Eşya ulaşana kadar adres belli olmaz ise depolama ücreti alıyorlarmış. 1 oda dolusu mobilyasız eşya için 3 firmadan teklif alma aşamasındayım, fiyatları buraya yazarım.

Merakla bekliyorum 🙂

• Henüz teklif gelmedi ama şu ana kadarki süreci anlatayım:

Ayın 20'si civarı BAFA Lojistik, MCS Lojistik ve bir firmanın daha online ücretsiz ekspertiz talep formunu doldurdum. Ertesi gün Asya Lojistik'in bize ulaşın formunu doldurdum. Bu ilk 3 firmadan dönüş olmadı, Asya Lojistik ise sonra dönüş yaptı. BAFA Lojistik'in aynı formunu yaklaşık ücret istemek amacı ile birkaç ay önce de doldurmuştum ve cevap alamamıştım ama herhalde ciddi değil henüz diye cevap vermediler demiştim. Durum bu değilmiş malesef, okumuyorlar.

23 Kasım günü hala cevap alamayınca sırayla aramaya karar verdim ve MCS Lojistik ile başladım. Telefona cevap veriyorlar hemen. Biraz üslubu rahatsız edici de olsa bir hanım mail atmam gerektiğini söyledi. Ben form doldurduğumu söyleyince "Çakma MCS Lojistik çıkmış [benzer 3 harfli isim] diye bir de onunla uğraşıyoruz." vs. gibi saçma sapan bir bahane ile mail attırttı. Böyle olunca BAFA Lojistik'i aramadım, mail atmayı denemek için.

Bunun üstüne MCS Lojistik ve BAFA Lojistik'e [email protected] adreslerine mail attım. 3. firma hakkında kötü şeyler okuduğum için onlara atmadım, vaz geçtim. Bu sırada (sabah saatleri) Asya Lojistikten cevap geldi ve görüşmeye başladık ama detayları aşağıda yazacağım. MCS Lojistik mailime hemen, BAFA Lojistik ise geceye doğru döndü.

Asya Lojistik:
    İlk maillerinde eşya miktarı ve şehir istediler (sadece eyalet yazmışım). Aynı gün akşam cevap verebildim. Ertesi gün sabah dönüş yapacağız dediler. Birkaç saat sonra mail ile eşya resmi ve tam liste istediler. Şehiri de tekrar istediler iletmeme rağmen. Resimleri attım, tam listeyi henüz bilemediğimi söyledim çünkü yüzlerca parça olacak muhtemelen toplam. Perşembe günü idi bu ve henüz dönüş alamadım.

MCS Lojistik:
    İlk mailleri dönüş yapacağız oldu sadece ama yarım saat sonra yetkili fotoğraf ve detay istedi, ilettim. Kısa süre sonraki maillerinde dönüş yapacağız dediler. Gümrükte sıkıntı olabilir sormam lazım da dediler. Bu görüşme Çarşamba günü idi ve hala dönüş alamadım.

BAFA Lojistik:
    İlk maillerinde pdf sunum gönderdiler ve iletişim numarası ve saat tercihi istediler. Ertesi gün öğleye doğru cevap verdim, birkaç saat sonra şu saat aralığında arayacağım diye dönüş aldım. Denildiği saatte arandım, durumumu detaylıca anlattım. Konuştuğum kişi oldukça profesyonelce davranıyordu. Her soruma uzun uzun üşenmeden cevap verdi. Pazartesi günü ekspertiz için karar verdik. Pazartesi günü konuştuğumuz saatlerde geldi, yerinde resim çekti ve kabaca bir liste yaptı (tam liste değil). En kısa sürede döneceğini söyledi. Tablet ekranına bir imza aldı ve sorularımı cevapladı yine uzun uzun. Gümrükte sorun olabiliceğinden o da bahsetti ve o da danışacakmış. Yaklaşık m3 hesabı olarak da 5 m3 hesapladı. Eşyalar ahşap büyük bir kutu ile depolanacakmış adres netleşene kadar. Daha bugün ertesi gün o yüzden dönüş olmaması normal ama yine de belirteyim, henüz teklif gelmedi.

Yakın zamanda MCS lojistik ve Asya Lojistik'e mail atacağım durumu sormak için. Şu zamana kadar dönmeleri gerekirdi. Az eşya diye ilgilenmiyorlar sanırım. Şu süreçte üç firma da ilk aşamada iletişim konusunda sınıfta kalsa da sonraki süreçte açıkçası BAFA Lojistik daha pozitif bir izlenim yarattı. Tabi ki teklifleri ve sonraki süreci bilemiyorum henüz. (BAFA daha pahalı diye duymuştum) Asya Lojistik'in ise gümrük olayını hiç belirtmemiş olması ve maillere daha uzun sürede cevap vermesi dikkatimi çekiyor.

Merak edenler için, eşyalar normal mobilya vs ev eşyası değil. Bendekiler zaten İkea orada yenisini almak daha ekonomik olur. Yıllarca uzun uğraş ve yatırım ile biriktirdiğim onca elektronik ekipman, alet, ve kendim topladığım 3D yazıcılarım var. Bu kadar emek ve yatırımı geride bırakamam ve bu yüzden de pahalı da olsa taşımaya çalışıyorum. Bunlar tamamen hobi amaçlı olsa da tabi ki normal eşya olmadığı için gümrük sorusunu anlıyorum, umarım sorun olmaz.

• @isik Umarım uygun fiyata ve güvenle taşıyan bir firma ile anlaşırsınız.

3d yazıcılardan bahsettiğiniz için yazmak istedim. Benim de 3 tane, biri epey uğraşlarla kendim topladığım diğer ikisi de Anycubic DLP printer olmak üzere 3 yazıcım var. Ancak güncel yazıcı fiyatlarına bakınca hem daha stabil çalışan ve daha detaylı çıktı veren modeller benim topladığım ve satın aldığım fiyatların çok altında satılıyor amazon ve benzeri sitelerde. Dolayısıyla ben büyük ihtimalle ya satacağım ya da arkadaşlarıma hediye edeceğim olur da vizeyi almak nasip olursa.

Tabii sizin bu şekilde yerine koyamayacağınız (manevi değeri olan) veya koymanız bütçeyi sarsacak elektronik eşyalarınız varsa onların yanında printerları da götürmek kadar normal bir şey yok.

• @eynar benim yazıcılarım ağır modifiyeli voron v0.1, v2.4 doom ve Tiny-m. 3ü de hala iyi baskı alan yazıcılar. Bunların dışında da lehileme aletleri, wera bosch knipex aletler vs de var yenisini almayı daha pahalı yapacak.

• Aynı günün ilerleyen saatlerinde Asya ve MCS Lojistik'e mail attım. Ertesi gün sabah en kısa sürede döneceklerini söyledi ikisi de.

Perşembe günü sabah Asya, akşam BAFA dönüş yaptı. Henüz MCS dönüş yapmadı ve bu sebeple (zamanım çok kısıtlı) şanslarını kaybettiler. Malesef tekliflerdeki tam fiyatı paylaşamıyorum ama yaklaşık fikir verecek düzeyde bilgi vermeye çalışacağım.

Asya nakliyat nedense 15 m3 olarak hesaplanmış (sanırım yarım konteyner). Bir çok hizmet kapsam dışı ve buna rağmen çok ama çok pahalı. BAFA'nın teklifinin 4-5 katı. Ve bu m3'ü "sadece" 3 katı olmasına rağmen. İlk gelen teklif bu olunca açıkçası korktum götüremeyebilirim diye ama sonra diğer teklif gelince biraz rahatladım.

BAFA önceden de dediğim gibi 5 m3 hesapladı ve ucuz olmasa da (hatta biraz pahalı) beklediğim aralığın üst kısmına doğru fiyatta bir teklif gönderdi. Bunda da fiyata dahil olmayan bir çok hizmet var ama sayısı daha az.

MCS Lojistik'i bir süre daha bekledim ama dönüş olmayınca riske girmemek adına BAFA ile anlaştım. Eminim onlar da en kısa sürede dönecektir ama dediğim gibi zamanım kısıtlı. İlerleyen süreç hakkında paylaşımlarımı devam ettirmeyi düşünüyorum. Şimdilik evrak hazırlık aşamasındayım ve henüz bitmediği için çok anlatabileceğim bir şey yok.

Fiyat konusunda, dediğim gibi paylaşamayacak olsam da genel fikir olarak sadece 5 m3 eşya için bile $5k üstünde harcamaya hazır olun derim. Daha ucuza teklif bulabilirsiniz ama her teklifte dahil olmayan ve gerçekleşmesi beklenen ciddi sayıda kalem var, ve beklenmedik bir şey de mutlaka olur ve tabi ki bunlar da dahil değil.

Ama en önemlisi, mutlaka ve mutlaka birden fazla firmadan teklif alın. Arada uçurum farklar olabiliyor. Zaman kısıtlamam olmasa mutlaka 3. teklifi de beklerdim.

• Bugün eşyaları paket aldılar. Gelen adamlar oldukça profesyoneldi. Çoğu yurtiçi nakliye firması gibi kaçak işçi değil Türktüler. 4 paketçi 1 supervisor (kendini İngilizce kelimesi ile tanıttı niyeyse) geldi. Supervisor kadar olmasa da belli bir ölçüde paketçi arkadaşlar da anlıyordu neyin taşınabilir olduğundan) ve özenli paketlediler. İnsan yine de aylarca yolda olacağı için huylanıyor ama içim mümkün olabileceği kadar rahat. İşin sonunda birkaç imza alınıyor, bu formları dikkatli okuyun. Bende ufak bir hata vardı, düzelttirdim.

5 m3 az gelse de kulağa hiç de az değil. 40 koliye yakın eşya aldı, ve az miktarda büyük parça da (3D yazıcılar gibi). Bol miktarda mutfak eşyası ve giyim de aldım. Bunlar için nakliye değmez ama bunların bulunması karşı tarafta gümrüğü kişisel eşya olduğuna ikna etmekte faydalı olacakmış. (Zaten kişisel çünkü hobi ama ticari zannedilebilir yazıcılar vs)

Paketleme öncesinde de bolca evrak hazırlamak gerekiyor ama çoğu evde basıp (yazıcı varsa) imzalanarak yapılabiliyor. Malesef 2 evrak için noter gerekiyor (Türkiye çıkış gümrük işlemleri için).

Bir de Amerika gümrüğü için evraklar var hazırlanması gereken. Bunu hemen hazırlamak gerekmiyormuş. İçinde bolca teknik terim var (mesela household effect ve personal effect ayrımı) bu yüzden biraz karmaşık. Karşı taraftaki nakliye firması yardımcı olacakmış bu konuda.

Bundan sonraki yazım eğer başka bir prosedür kalmamışsa muhtemelen birkaç ay sonra eşyalar gelince olacaktır. Şimdilik bu kadar spam yeter 🙂

• Merhabalar,
    Türkiye’den direk mağazadan eşyalar getirmek istiyorum (koltuk ve yemek takımları gibi) acaba böyle eşyaları getirmiş veya bu takımların kaç m3 tuttuğunu bilen var mı?

• ...yeni esyalar icin gumruk vergisi istenebilinir,once arastiriniz,tecrubesi olan biri icin degmez diyorum.daha evvel bir ev kurduysaniz esyalarinizi getirtebilirsiniz,,,,esyalar gemi kargosu ile konteyner icinde gider.

• @mary1014 mobilya türü eşyanın en az 1 yıllık olması gerekiyor yoksa kullanılmış ev eşyası kapsamına girmiyor ve vergisi var.

• @mrfirat ikea en uygun yerlerden bunun için. Oradan bile 2-3 bine ev dizemezsiniz. Salon derseniz olur ama mesela. 2 koltuk bir lamba bir halı bir sehpa.

• Amerika'da ev kiralayacaksaniz, yüksek ihtimalle beyaz eşyalar içinde olacak. Aslında mobilya ihtiyacınız var. Taşınma sırasında onlarda Zarar görebilir.

• 10 Ocak günü adresimi vs SSNimi nakliyecilere ilettim. Kısa süre sonra Amerika tarafındaki gümrük işleri ile ilgilenecek olan firma iletişime geçti ve evrakları hazırladık.

Amerika için gereken formlar:
    -CBP Form 3299 (kullanılmış ev eşyası ithalat beyannamesi)
    -CBP Supplemental Declaration (ek beyanname)
    -Customs Power of Attorney (vekaletname, notere gerek yok)
    -SSN
    -Pasaport ve Vize fotokopisi

Türkiye çıkışında gerekenler: (ayrılmadan yapmıştım)
    -Gümrük beyannamesi (ev eşyası olduğuna ve yasaklı eşya olmadığına dair)
    -Türkiye'den ayrıldığıma dair beyanname
    -Kimlik fotokopisi
    -Adli sicil kaydı (edevlet)
    -Uçak Bileti
    -Vekaletname (noterden)
    -Pasaport fotokopisi (noterden aslı gibi)

Bu sürecin de tamamlanması üzerine eşyalar ay sonunda yola çıkmak üzere planlandı. Önümüzdeki ay sonu varması bekleniyormuş, ama herhalde gümrük ve last mile da biraz sürer.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@isik kolay gelsin 🙂

bilgiler icin de elinize saglik...

• ⭐⭐⭐

@isik, içinde söyledi: Türkiye'den ABD'ye ev eşyalarının taşınması

10 Ocak günü adresimi vs SSNimi nakliyecilere ilettim. Kısa süre sonra Amerika tarafındaki gümrük işleri ile ilgilenecek olan firma iletişime geçti ve evrakları hazırladık.

Amerika için gereken formlar:
    -CBP Form 3299 (kullanılmış ev eşyası ithalat beyannamesi)
    -CBP Supplemental Declaration (ek beyanname)
    -Customs Power of Attorney (vekaletname, notere gerek yok)
    -SSN
    -Pasaport ve Vize fotokopisi

Türkiye çıkışında gerekenler: (ayrılmadan yapmıştım)
    -Gümrük beyannamesi (ev eşyası olduğuna ve yasaklı eşya olmadığına dair)
    -Türkiye'den ayrıldığıma dair beyanname
    -Kimlik fotokopisi
    -Adli sicil kaydı (edevlet)
    -Uçak Bileti
    -Vekaletname (noterden)
    -Pasaport fotokopisi (noterden aslı gibi)

Bu sürecin de tamamlanması üzerine eşyalar ay sonunda yola çıkmak üzere planlandı. Önümüzdeki ay sonu varması bekleniyormuş, ama herhalde gümrük ve last mile da biraz sürer.

Ben şu malzemeyi götürmek isterim:
    42 adet GPU
    7 adet kasasız bilgisayar.
    7 adet 2000W harici power ünitesi.
    Hepsini sarıp sarmalasam 1 m3 yere sığar.

ABD'ye kişisel kullanım amaçlı hariç 2.el elektronik mlazemesini sokmak yasak diye biliyorum. Fakat ben bunları evde kullanıyorum, Hepsinin faturası mevcut. ve saklıyorum. Faturalar 2019-2020 yıllarına ait.
    Şu andaki 2.el değeri bile 40-50 bin dolar civarında, eğer parça parça satmak istersem. Sizinki gibi manevi değeri yok.
    Acaba sizin kullandığınız bu şirket vasıtasıyla oradaki adresime yasal olarak gönderebilir miyim ben de?

Burada 2. elde satıp sonra orada daha modernlerini alınabilir ama yine de de eğer yasal olarak kargo firması aracılığyla götürme olanağı varsa al-satla uğraşmadan buradan paketleyip oraya göndermek işime daha çok gelir. Çünkü sistemin kararlı çalışması için 6 ay geceli gündüzlü uğraştım. Her birine bebek gibi muamele yaparak farklı voltaj ayarları yaptım (overclock ve undervolt ayarları). Silicon lottery yüzünden her birine ince ayarlar yapmak gerekiyor ve her birinde en verimli ve en kararlı noktayı (sweet spot) bulmak haftalar, aylar sürüyor. Bir ayar yapıp sonucunu gözlemek için saatler bazen günlerce gözlemem gerekiyor. Orada sıfır alıp aynı süreçlerden geçip, aylarca uğraşmak istemiyorum.

• @smartcells Ben de 1 tane GPU bulmak için kıvranıyorum 🙂
    Mining için olunca kişisel kullanıma girer mi bilmiyorum sonuçta kar amacı var ama şirket malı da değil. Import formunda "tools of trade" maddesi var getirilmesi serbest olan, bunlar da o kapsama girer belki. Doğru bilgi için danışmanız gerekecek büyük ihtimalle. Ben BAFA lojistik ile çalıştım ve şimdilik memnunum ama gümrükleme henüz olmadı o yüzden o aşamada nasıllar bilemiyorum. Her şekilde birkaç m3 de ev eşyası almanızı tavsiye ederler bence, benim 3D yazıcılarımdaki gibi gümrüğü ikna için.

• ⭐⭐⭐

@isik, içinde söyledi: Türkiye'den ABD'ye ev eşyalarının taşınması

@smartcells Ben de 1 tane GPU bulmak için kıvranıyorum 🙂
    Mining için olunca kişisel kullanıma girer mi bilmiyorum sonuçta kar amacı var ama şirket malı da değil. Import formunda "tools of trade" maddesi var getirilmesi serbest olan, bunlar da o kapsama girer belki. Doğru bilgi için danışmanız gerekecek büyük ihtimalle. Ben BAFA lojistik ile çalıştım ve şimdilik memnunum ama gümrükleme henüz olmadı o yüzden o aşamada nasıllar bilemiyorum. Her şekilde birkaç m3 de ev eşyası almanızı tavsiye ederler bence, benim 3D yazıcılarımdaki gibi gümrüğü ikna için.

Zaten sizin süreci en başından beri yakından takip ediyorum. Oradaki masraf ve süreyi ve diğer yasal konuları sorunsuz aştığınızı görmek için.

Zamanı gelince BAFA ile iletişim kurup onların tavsiyesi ve yönlendirmesine göre götürüp götürmemeye karar vereceğim.
    Evet GPU bulamamaınızın sebebi bizleriz 🙂 Bu da aslında 2. el satışında işimi kolaylaştıracak bir konu. İlana verdiğiniz gün 50 tane teklif geliyor ve akşam olmadan satılıyor. Olmadı 1 tanesini bavulda sizin için getiririm 🙂 Hepsi 5700XT serisi.

Önerilen şey çok mantıklı, yani yanına bir kaç m3 ev eşyası da eklemek durumu. Zaten geniş bir kitaplığım var ve normalde oraya taşımak çok mantıklı gelmiyordu ama burada da ne yapacağımı bilemiyorum. Sadece kitaplar 1 m3'ten fazla yer kaplar, 1 m3' de başka ev eşyaları eklersek ev taşıyormuş havası olur ve aynı zamanda kitaplarımı da götürmüş olurum.

• Referenced by  ayvalik10 ayvalik10 

• Farklı bir başlık bulamadığım için buraya yazdım dedemden kalma köstekli cep saati var. 10.000 dolar eder. Yanımızda götürmek istediğimizde beyan etmek gerekirmi?

• Eşyalar 28 Şubat günü limana vardı,
    • Tam tarihini bilmesem de geçen hafta veya öncesi bir günde gümrükleme tamamlandı,
    • Geçen hafta limandan nakliye firması tarafından teslim alındı (konfirmasyon gelmedi ama alacağız demişlerdi),
    • Ve son teslimatı bekliyorum.

BAFA Lojistik'in ABD tarafında anlaştığı Clover Logistics'ten şimdilik pek memnun olduğumu söyleyemeyeceğim malesef. Maillere çok uzun sürede cevap veriyorlar, eksik cevap veriyorlar, ve hatırlatmadan iş yapmıyorlar (gümrükten geçen mallar ben hatırlatana kadar limanda bekledi mesela). Umarım depo ve nakliye çalışanları ofis çalışanlarından daha özenlidir ve eşyalar hasarsız ve sorunsuz ulaşır. Bugün kendilerine tekrar mail atacağım süreci hızlandırmak için. Eşyalar ulaşınca tekrar yazacağım.

• Merhaba,

Ben de DV2023 sonuçlarını bekliyorum. Uluslararası Zati Eşya taşımacılığı yapan bir firmada uzun süredir deniz yolu ağırlıklı hizmet veriyorum. Taşınmanız İstanbul dan - San Diego ya, kapıdan kapıya hizmet şuan 20ft konteyner (30 cbm) için 15.000 USD. Deniz navlunu geçerlilik süresi kısadır, fiyatlar haftalık aylık güncellenir. Firma seçimine özen göstermelisiniz, eğer kötü bir firmayı (genelde düşük fiyat verirler) seçerseniz pişman olursunuz. Firmanın hakkında kısmını dikkatlice okumalısınız ve hangi kuruluşlara üye olduğunu ve doğruluğunu kontrol etmelisiniz. MCS uygun bir örnek değil maalesef.
    Detaykı bilgi isteyen kişiler için geri dönüş yapmaktan mutluluk duyarım.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

60

40.7k
Users

4.4k
Topics

424.0k

| | | |