Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• kaynaklar: 1 2

New York, Los Angeles, Las Vegas, Miami... Amerika, 50 eyaletten oluşan bir ülke ve neredeyse her eyaletin ‘burası başka bir ülke gibi’ dedirtecek özellikleri var. Çok büyük bir yüz ölçümüne sahip olan ülkeyi hem gezmek hem de yaşamak bir çok insanın rüyasını süslüyor. Oraya gittiğinizde ise "Nasıl yani?!" dememek için seyahat öncesi bu küçük tüyoları bilmek şart...

1- PRİZ GİRİŞLERİNİN FARKLI OLMASI

Yanınızda ufak tefek elektronik aletlerinizi götürmek istiyorsanız mutlaka Türkiye'den priz dönüştürücü alıp gitmelisiniz. Aksi takdirde, eşyalarınız bavulunuzda fazladan ağırlık olmaktan öteye gidemeyecektir.
    alt metni

2- BAHŞİŞ VERMENİN NEREDEYSE ZORUNLU OLMASI

Amerika'da bahşiş vermemeniz yalnızca maddi açıdan yetersizlik olarak algılanmayıp, aynı zamanda servis aldığınız kişiye karşı saygısızlık olarak değerlendirilecektir. Restoranlarda, taksilerde, otellerde mutlaka bahşiş vermeye çalışın.
    alt metni

3- BİLDİĞİMİZ ÇOĞU ÜRÜNÜN TADININ FARKLI OLMASI

Amerika'da uzun süre kalacaksanız, yemek ve tütün alışkanlıklarınızda farklılık yaşamaya hazırlıklı olmalısınız. Markaları aynı olsa dahi, içeceğiniz koladan yiyeceğiniz gofrete hemen hemen her şeyin tadı farklı olacak.
    alt metni

4- KAPILARIN TERSTEN AÇILIYOR OLUŞU

Evet, kapılar tersten açılacak ve siz birkaç kere önünüzdeki cama çarpacaksınız.
    alt metni

5- KAHVE MEKANLARININ ÇOĞUNLUKLA TO-GO SERVİS VERMELERİ

Kahvemi alayım da şöyle ferah ferah oturup dostlarla sohbet edeyim gibi bir durumsa gerçekleştirmek istediğiniz, biraz zorlanacağınızı söylemeden geçmek olmaz. Amerika'da bu tarz mekanlar al-git şeklinde çalıştığı için, zaten 2 - 3 sandalyelik olan kafede oturulacak yerler size yar olur mu bilinmez.

alt metni

6- ÜRÜN ETİKETLERİNDE YAZAN FİYATA VERGİLERİN DAHİL OLMAMASI
    Bir ürün beğendiniz. Evirip çevirip etiketine baktınız. Kasada daha fazla ödeyeceksiniz.
    alt metni

7- "SU, BENZİNDEN PAHALIYMIŞ" EFSANESİNE ARTIK İNANMAYACAK OLUŞUNUZ
    Tamam, benzin Türkiye'ye kıyasla çok ucuz ama o kadar da değil! Alın suyunuzu, doya doya için; lıkır lıkır için. Hatta aromalı sular keşfedeceksiniz, onlardan için.

alt metni

8- İNSANLARIN AŞIRI SPOR TUTKUSU

Spor salonuna gitmenize gerek yok. Dışarı çıkın, sağa sola bakın. Mutlaka koşuya çıkmış insanlar göreceksiniz. En işlek caddelerde bile koşan insanların yadırganmadığını fark edeceksiniz.

alt metni

9- YAZ KIŞ PARMAK ARASI TERLİK GİYİLİYOR OLUŞU

Bu insanların parmak arası terlikle aralarında öyle bir bağ var ki, ne kar kış ne de havalı mekanlar onları giymelerine engel olabiliyor. İşe giderken giymediğiniz sürece hemen hemen her yerde tuhaf bakışlara maruz kalmadan bu rahat terlikleri kullanabilirsiniz.

alt metni

10- HAYATIN EPEY ERKEN BİR SAATTE BİTMESİ

Bilinenin veya tahmin edilenin aksine hayat, Amerika'nın çoğu yerinde epey erken bitiyor. Bırakın ücra şehir ve kasabaları, Times Meydanı'nı bile az önce bahsedilen saatte bomboş ve ürkütücü bulacak olmanız ihtimaller dahilinde olacaktır.

11- ÖZELLİKLE KADIN KUAFÖRLERİNİN AŞIRI PAHALI OLUŞU

Şöyle güzel bir fön çektireyim, saçımı kestireyim, boyatayım durumları için tahmin ettiğinizden daha fazla ücret ödeyeceğinizi söylemeden geçmeyelim.

alt metni

12- AMERİKAN BANKA KARTLARININ HEPSİYLE İNTERNETTEN ALIŞVERİŞ YAPABİLİYOR OLUŞUNUZ

Amerika'dayken yeni bir banka hesabı açtırmayı planlıyorsanız, internet alışverişleriniz için kendinize iyilik yapmış sayılabilirsiniz. Atm'lerden kartınızın içine ekleyin nakit paranızı, sonra koşup laptop'ınızı mutlulukla açabilirsiniz.

alt metni

13- HEMEN HEMEN TÜM TATLILARININ İÇİNDE BULUNAN YOĞUN TARÇIN VE İNSÜLİN DENGENİZİ ALTÜST EDECEK FAZLALIKTAKİ ŞEKER

Tarçınla aranız iyiyse ve tatlınızı aşırı şekerli seviyorsanız, afiyet bal şeker olsun. Ama bunlar size göre değilse, güzel bir espresso alıp yudumlayabilirsiniz.

alt metni

14- GİYSİ BEDENLERİNİN OLDUKÇA FARKLI OLMASI

Amerika'dan alacağınız giysiler genellikle bir beden küçük alınırsa, üzerinize tam oturacaktır. Vereceği sahte mutluluk ise gerçekten paha biçilemez.

alt metni

15- HAYATIN KLİMAYLA BÜTÜNLEŞMİŞ OLMASI

Evlerden odalara, ofislerden mağazalara kadar her yerde yaz olsun kış olsun buz gibi klima soğuğunu hissedecek olmanız biraz kaçınılmaz. Siz iyisi mi yanınıza kalın kapüşonlularınızdan bir iki tane alın.

alt metni

16- "SU İSTERKEN WATER DERSEN SODA GETİRİRLER" EFSANESİNE ARTIK İNANMAYACAK OLUŞUNUZ

"Water" derseniz bildiğimiz su sipariş etmiş olacaksınız. Garsonunuz emin olamazsa size "still water" mı demek istiyorsunuz diye zaten soracaktır.

alt metni

17- TÜRKLERİN HER YERDE OLUŞU

O kadar fazla Türk ile karşılaşacaksınız ki, bağıra çağıra kimse sizi anlamıyormuş gibi konuşursanız, bu sizin açınızdan pek de tercih edilebilir olmayabilir. (Kaynak: Amerikaliturk.com)

• ⭐⭐⭐⭐⭐

• ⭐⭐

Bu liste beni baya etkileyen maddelerle dolu... 🙂

Kısa ABD ziyaretimde kahvaltı gevreklerinden bildiğimiz meşhur marka çikolatalara kadar her şeyin alıştığımızdan "ne kadar daha fazla şekerli" olduğunu görünce şaşırmıştım. Bu konuda karamsar değilim ama, bir şekilde, belki biraz araştırarak, damak tadımıza uygun ve daha sağlıklı ürünleri bulabileceğimizi sanıyorum ve umuyorum.

Klima konusu da ikinci önemli ayrıntı benim için. Türkiye'de bile yazın klima soğuklarından korunmak için kapişonlularla gezen biri olarak ABD'de buna karşı ekstra temkinli olmam şart... E hem hasta olmamak artık her şeyden daha önemli olacak malum! : )

• Fermuarlar ters... Kapilar benim buradaki evim ile Turkiyede ki ayni... Kim bilir belki bu bir isaretti ve o nedenle kazandik:)

Zeytinseverseniz, Turk zeytini disinda yeme sansiniz yok...

Prizden ziyade tum olcu birimleri farkli zaten...

Yol sistemleri de farkli...

Ama asil sorun su...

Lastik sisirme 1.5 dolar ... ilk para vermek zorunda kaldigimda Turkiyeye donesim gelmisti 🙂

Seker konusu beni zorlamadi. Cok fazla secenek var ve Turkiyeden daha saglikli beslenme imkani var burada...

• ⭐⭐

Beden olayi cok mutlu etmisti beni. Her sey yalanmis 😃

• klima dışında dert edineceğim bir husus yok 🙂

• @semavi Amerika'ya ilk defa gidecek olanların mutlaka bilmesi gereken 17 bilgi içinde söyledi:

Fermuarlar ters... Kapilar benim buradaki evim ile Turkiyede ki ayni... Kim bilir belki bu bir isaretti ve o nedenle kazandik:)

Ama asil sorun su...

Lastik sisirme 1.5 dolar ... ilk para vermek zorunda kaldigimda Turkiyeye donesim gelmisti 🙂

Seker konusu beni zorlamadi. Cok fazla secenek var ve Turkiyeden daha saglikli beslenme imkani var burada...

Sevgili @semavi videolarından da görmüştüm lastik konusunu :)))))) birde bahçe temizliğiydi sanırım :)))) gülü seven dikenine katlanır

Yalnız gerçekten düşündüm de o nedir arkadaş 1.5 dolar lastik şişirme yuhhh

• @semavi Amerika'ya ilk defa gidecek olanların mutlaka bilmesi gereken 17 bilgi içinde söyledi:

Fermuarlar ters... Kapilar benim buradaki evim ile Turkiyede ki ayni... Kim bilir belki bu bir isaretti ve o nedenle kazandik:)

Ama asil sorun su...

Ben lastik şişirmek için 1, 5 doları verince ertesi gün 15 dolara amazondan pompa aldım hemen 🙂 çokta işime yaradı 🙂

• Klima beni de çok sinir ediyor. Asıl şaşırdığım 3-5 yaşındaki bebeklerini çıplak gezdiriyorlar bu soğuk ortamlarda 🙂 bizim cingenler gibi 🙂

• @gkhanfeez Amerika'ya ilk defa gidecek olanların mutlaka bilmesi gereken 17 bilgi içinde söyledi:

Ben lastik şişirmek için 1, 5 doları verince ertesi gün 15 dolara amazondan pompa aldım hemen 🙂 çokta işime yaradı 🙂

süpersiniz buradan bakınca insan one ya diyor ama yaşayınca demek ki hemen çözüm bulunuyor :)))))

@gkhanfeez Amerika'ya ilk defa gidecek olanların mutlaka bilmesi gereken 17 bilgi içinde söyledi:

Klima beni de çok sinir ediyor. Asıl şaşırdığım 3-5 yaşındaki bebeklerini çıplak gezdiriyorlar bu soğuk ortamlarda 🙂 bizim cingenler gibi 🙂

cingen :))))))))

• Kapilar binadan disariya dogru aciliyor, yangin gibi bir durumda kacis kolayligi saglamasi icin. Turkiyede okul gibi kalabalik gruplarin oldugu yerlerde bile kapilarin iceriye dogru acilmasi beni sasirtmisti.
    Bir de15 sene amerikada kalip turkiyeye donunce, yiyecekler asiri tuzlu gelmisti. Amerikadaki yiyecekler cok sekerli dogru ama turkiyedekiler de cok tuzlu, alistiginiz icin farketmiyorsunuz 😉
    Turkiyede peynir zeytin gibi seyleri yikayip suda beklettikten sonra bile yiyemiyordum tuzdan dolayi.
    Klimalari seviyorum, arizona collerinde alistim galiba.

• @senay-sirin Bilgiler için teşekkür ederim tuz durumunu hiç duymamıştım. Biliyorsunuz biz millet olarak daha yemeğe başlamadan tadına bakmadan ilk önce tuz atar sonra başlarız :))) bu konuda haklısınız...

• O klimaları yüzünden yazın Bile kısa kollu Tshirt giyemedim. Otobüsten inene kadar buz kesmiş oluyordum. İnsan 1 ayda 3 kez hastalanır mi? Mahvettiler beni. Artık is yerinde falan uzun kollu bırakıyorum hayat kurtarıyor.

Ama asil sorun su...

Lastik şişirmek için ücret ödemek komik olmuş evet , hava parası vermişsiniz gibi olmuş 🙂

• Amerika’da Yapmamanız Gereken Davranışlar

Hayallerimizin peşinden koşup bir şekilde kendimizi Amerika’ya bırakıyorken, diğer yandan kültür şokları ile geldiğiniz yere duyduğunuz özlem sizlere sahip olduğunuz değerleri hatırlatıyor. Kimi noktalarda ise Amerika’nın yaşam tarzını benimsemeye çalışıyor, kimi zamanlarda da ise de ait olduğunuz yerin yaşam tarzını oraya adapte etmeye çalışıyorsunuz. Aslında değişime direnç göstermeden, bulunduğunuz ortalama uyum sağlamanız orada geçireceğiniz vakitlerin daha nitelikli olmasını sağlıyor. Ama bazı davranışlar ya da durumlarda dikkatli olmak mümkünse hiç yapmamak gerekiyor ki, bu durumlarda ciddi cezalar/yaptırımlar sizleri Amerika’da bekliyor olacak.

1. Küçük çocukları sevmeyin.
    alt metni
    Amerika’da sokakta gördüğünüz ya da yakın civarınızda bulunan herhangi bir çocuğu sevmemelisiniz. Hatta bu çocuğa yakın temasta kesinlikle ama kesinlikle bulunulmamalıdır. Ailesi sizi bu konuda direk polise şikayet edebilir. Amerika’da çocukları uzaktan gözünüzle sevmeniz gerekecektir 🙂 Türkiye’deki gibi sevdiğimiz minik bebeklere, çocuklara gösterdiğimiz sıcak samimi davranışlarımızı ne yazık ki Amerika’da yapamıyoruz.Türkiye’de olduğu gibi ”hay maşallah, kaç yaşında” diye başını okşamaya yanaştığınız çocuklar gibi değiller. Amerika’daki çocuklar sizden hazzetmeyebilir.

2. Reşit olmayanlar ile asla ama asla alkol almayın.

alt metni
    Amerika hakkında bilmeniz gereken diğer önemli bir başlık ise reşit olmayan gençler ya da çocuklar ile alkol alamazsınız. Amerika için reşit olma yaşı Türkiye’deki gibi 18 değildir. Eğer 21 yaşında iseniz Amerika’da ehliyet alabilir, alkol kullanabilirsiniz. Siz reşit bir birey dahi olsanız sizin yanınızda 21 yaşın altında bir genç/çocuk bulunduğu takdirde ceza yemeniz an meselesidir… Dolayısı ile Amerika’da reşit olmayan bireylerle bırakın onlarla içmeyi veya aynı (içkili) ortamda bulunmayı, onlara sarkıntılık ettiğiniz takdirde dahi kodese girme ihtimaliniz olduğunu hatırlatalım.Amerika’da gece hayatı oldukça eğlencelidir. Ancak 21 yaşın altındaysanız alkol kullanmanız yasaktır. Gece kulübüne girebilmek ve alkol alabilmeniz için 21 yaşının üstünde olmanız ve kimliğinizi göstermeniz gerekir. Bu yaş altında ancak Irish Publara girebilir, alkolsüz içecekler tükebilirsiniz.

3. İnsanların özel hayatlarını sorgulamayın.

alt metni
    Amerika’da bireysel yaşama dair özel hayatların mahremiyeti vardır. Bizler genelde yardımseverlik isteğimiz ile iletişimde bulunduğumuz bireyleri soru yağmuruna tutabiliyoruz. Amerika’da ise tam tersi, bir Amerikalı sizle dertleşebilir ya da sizi dinleyebilir olsa bile karşı tarafı detaylı olarak öğrenmek istiyormuşcasına ona sorular soramazsınız. Genellikle hoş karşılanmayan bir durumdur. Bir Amerikalı sizinle bir paylaşımdan bulunmadan yaşını, özel hayatını ya da sağlık durumunu sormayın…

4. Kalabalık ve turistik yerlerde amaçsızca durmayın.

alt metni
    Evet bu Amerika için bilmeniz gereken önemli bir detay. Özellikle turistik açıdan yüksek değere sahip bir noktada hiçbir şey yapmadan durduğunuz takdirde bir terör olayına maal vereceğiniz ön görülerek polis tarafından uyarılarak, para cezası alma durumu ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Edumag 2016 Uluslararası İçerik Yarışmasında kategori birincisi olarak gittiğim Amerika Dil Eğitimim sırasında New York’u gezereken Central Park’ı bize tanıtan tur görevlisinden duyduğum bir gerçek olmasıydı sanırım bu maddeye pek inanasım gelmeyebilir ama gerçek şu ki özellikle Central Park gibi bir noktada iken hiçbir amaç gütmeden şüphe uyandırıyorsanız, gerçekten tehlikeli sularda yüzüyorsunuz demektir…

5. Çevreyi kirletmeyin ve çöplerinizi sokağa atmayın.

alt metni
    Sadece Amerika’da değil tüm dünyada evrensel bir doğa yasası olan çevrelere çöp atılmaması konusunda Amerika’da ise ciddi manada “ceza” niteliği olan bir yasadır. Bulunduğunuz yere çöp atmak ve çevreyi kirletmek konusunda hassas olan Amerikalar sizi bu şekilde yakaladıkları takdirde para cezasına çarptırabiliyorlar. Eyaletten eyalete değişen yasalar olsa da bu evrensel yasayı Amerika’da Yapmamız Gerekenler listesinden eksik etmek istedik. Özellikle belirtmemizin faydalı olacağına inandığımız için söylemeden geçmek istemeyiz: sigara izmariti ve sakız gibi maddelerin de aynı şekilde sokağa atılmaması gerektiğini unutmayalım.

6. Toplu taşımaya binerken biletinizi basmayı unutmayın!

alt metni

Birçok ülkede olduğu gibi, Amerika’da da toplu taşımalardan biletlerinizi kullanarak faydalanmanız gerekmektedir. Sizler için sıkıntı arz etmediğine inandığınız bir anda bir polis tarafından kontrol edildiğiniz gerçeği ile tüm seyahatinizi kendinize zehir edebilirsiniz. Dolayısı ile Amerika’da yapmamanız gereken listesinde belki de en önemli noktalardan biri olan bilet konusunu es geçmeyin deriz 🙂 Ciddi bir para cezası olduğunu hatırlayıp, biletlerimizi kullandığımız her toplu taşımadan eksik etmeyelim…

Kaynak :Başınızı Derde Sokabilecek Davranışlar

• 7. Tokalaşırken öpmeye çalışmayın!

alt metni
    Yeni tanıştığınız bir Amerikalı ile el sıkışmanız yeterlidir. Biraz daha ötesi hafifçe bir sarılma olur, tabi samimiyseniz. Ancak, karşınızdaki kişi sizin kültürünüzü iyi tanımıyorsa buradan ötesi garip kaçabilir. Amerikalılar tokalaşırken öpmemeyi ve mesafeli durmayı tercih ederler.

8. Trafik kurallarına uyun!

alt metni

Bisiklet ya da araç kullanırken trafik ışıklarına dikkat edin. Hatta araç gelmiyor diye kırmızıda geçtiğiniz yaya geçitlerinde bile ceza yiyebilirsiniz. Toplumun nasıl hareket ettiğini gözlemleyerek trafik kurallarına özen gösterin

9. Eşcinseller hakkında incitici söylemlerde bulunmayın!

alt metni

Özgürlükler ülkesi Amerika’da insanların cinsiyetleri hakkında yaptığınız yorum veya söylemler onlar için kırıcı olabilir. Bu tür konularda hassas oldukları için sözcüklerinizi özenle seçmelisiniz.

10. Stratejik yerlerin fotoğraflarını çekmeyin!

alt metni

Stratejik, güvenlik, gizlilik gibi konulara önem verilen yerlerde fotoğraf çekmeniz yasaktır, engellenir. Fotoğraf çekmenin yasak olduğu tabelaları gördüğünüzde buna gerçekten itibar etmeniz gerekir. Yasal yaptırım ve cezaları olan bu durumdan cebiniz de yanmasın.

11. ''Zenci'' şakası yapmayın!

alt metni
    Irkçılığa giren ”zenci, siyah” gibi çeşitli söylemlerle bulunduğunuz ortamdaki herkesin hedefi haline gelebilirsiniz. Bu tür sözlerin şakası bile hoş karşılanmaz!

12. Kapalı yerlerde tütünlü mamuller kullanmayın!

alt metni

Amerika’da yoğun bir sigara karşıtı kampanya yürütülmektedir. Kamuya açık yerlerde tütün içeren ürünlerin kullanılmasını düzenleyen birçok kanun vardır. Havaalanında sigara içmek yasaktır. Kapalı yerlerde, otobüslerde, restoranların birçoğunda sigara içilmesi yasaktır.

13. Karşı cinse sarkıntılık yapmayın!

alt metni

”Ne de olsa rahat bu insanlar” deyip karşı cinsiyetten kişilere sarkmayın. Özellikle 18 yaşından küçüklere karşı bulunduğunuz bazı eylemler size büyük bir ceza olarak geri dönebilir.

14. Her bulduğunuz yolda otostop çekmeyin!

alt metni

Otobanda veya trafik yoğunluğu olan herhangi bir yolda otostop çekmeniz kanunlara aykırıdır. Daha küçük ve az trafikli yollarda çekebilirsiniz. Bir diğer dikkat etmeniz gereken husus ise şoförün alkollü olmasıdır. Çünkü polis çevirmesinde aynı derecede suçlu bulunursunuz

Kaynak :Başınızı Derde Sokabilecek Davranışlar

• Amerikaya geldigimde ilk aldigim egitim Flort egitimi idi 🙂 Hicte ihtiyacim yoktu fakat gozlem ve yaptigim gozlemlerden yorum cikarmayi seven birisi olarak bana cok ilginc gelmisti...

Dil okulu bahanesi ile doktora kabulu almaya gelmistim.. Dil okulunda her yastan insan vardi tabiki... Oryantasyona aldilar ve Dating anlatilmaya baslandi.. Ben anlamadim sozlukten baktim meger flortmus... Hic bu kelimeyi kullanmamistim daha once cunku...

Kursa gelen ve farkli ulkelerden olan bir cok genc arkadas vardi (Ben evli ve 28imdeydim) Okul idarecileri ozellikle bazi toplumlar ile ABD toplumu arasinda farklari fazlasi ile tecrube etmis olacaklar ki, Dating altinda nasil arkadaslik teklifi yapilira kadar islemek zorunda kaldilar... Tahminimce ABDde kadinlarin rahatligini anlayamayan ve yorumlayamayan gocmenlerin cok olmasi ve sorun yaratmasi durumu vardi...

Aslinda ana tema su idi... Burada kadin ve erkek hep hayatin icinde beraberdir... Tamirci olurlar sofor olurlar copcu olurlar vs vs... Yani yanlis anlamayin... Kadin her yerde... Erkekle beraber hemde...

Sagolsunlar genc arkadaslara 'sakin haaaa gozleriniz ile kesmeyin, oda problemdir' diye ogut vermeyide unutmadilar...

Burada biz teklifleri mesela 'haftaya bir parti var eger biri eslik etmiyorsa benimle gelir misin' tarzinda yapariz ve buna alacaginiz cevap gulumseyerek ya EVET yada HAYIR olur' diye aciklamislardi..

Ben burada biraz gulmustum.. Zira mont almaya gittigim magazada alacagim mont icin bana yardimci olan arkadastan boyle bir teklif almistim... Kultur farki ve ABDnin rahatligini dusunerek bana 'parali bir partinin biletinin satilmaya calisildigini' dusunerek kibarca reddetmistim..

(yanilmiyorsam) 16 yasindan once iki taraf istese dahi cinsel iliskinin yasak oldugunu, kaba tabir ile gozunuzle dik dik bakip 'kestiginizde' bile polisin sizi alikoyabileceginide anlatmislardi...

Egitimin diger konulari yas, din, maas vs gibi sorularin makbul olup olmadigi ve cocuklara temas gibi konulardi...

Aklimda kalanlari acik bir sekilde yazmaya calistim.. Bir cogumuz yasi basi olan, coluk cocuk sahibi insanlariz ama illaki bu bilgiler birilerinin isine yarayacaktir 🙂

• Baskasinin cocuguna kesinlikle sevkat gosterip , saclarina bile dokunmayin , buyuk sikinti yasarsiniz !
    • siyahi birinden bahsederken african american diye tanimlayin.Bir beyaz olarak Black , negro diye tanimlarsaniz kufur etmis muamelesi gorebilirsiniz , ama zenciler birbiri icin black tabirini kullanabilir buda olayin ironi kismi

• WAT için ülkede bulunduğum dönemde tüm bu yazılanlardan sonra garip olacak ama çocuklar konusunda gayet rahat aileler ile karşılaşmıştık.. bu "kimsenin çocuğunu Türkiye'deki gibi sevmeye çalışmamak" durumunu biz de bildiğimiz için hep uzaktan ne tatlı deyip gülümseyerek geçiştirirken çocuğun büyük annesi "yanına gel elinden tut fotoğrafınızı çekeyim" diyerek telefonumla bizi çekmişti.. 🙂 bir başka çocuk da arkadaşıma doğru koştu, kız onu tuttu havaya kaldırdı birlikte döndüler, sarıldılar, eğlendiler ve ailesi de gayet memnundu.. muhakkak genel kurallar çerçevesinde uyulması gerekenler bunlar ancak ne olursa olsun insan faktörü hiçbir şeyi %100 doğrulayamıyor.. yine de kimsenin çocuğuna yaklaşmamakta fayda var, ki bence Türkiye'de de olmamalı bu gördüğü çocuğu dokunarak sevme olayı..

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Arkadaşlar bunların bazıları doğru ama bazıları da abartı. Ben iş yerindeki zenci arkadaşlara Türkiye'den Eti Negro bisküvi getirdim, hepsi de çok ilginç buldu ve güzel bir sohbet başladı. Oğlum zencilere "black" denmesini tuhaf buluyor, ona göre onların deri rengi "brown". Bunu zenci arkadaşlara söyledim, çok hoşlarına gitti. Korkmayın, sonuçta bizler de göçmeniz, azınlığız.

İş yerinde biri hapşırınca "bless you" diyorlardı, ben de biz Türkiye'de "live long" deriz diye anlattım. Bless you dini bir çağrışım yapıyor, Hristiyan olmayan birine söylemek tuhaf oluyor dedim. Şimdi herkes "live long" veya "live healthy and prosperous" demeye başladı.
    Siz kendi kültürünüzün farkında, neyi neden yaptığını bilen kişiler iseniz bunları o kadar da büyütmeye gerek yok.

Çalıştığım yerde doğma büyüme Amerikalı sadece bir kişi var, onun da İngilizcesi rezalet. Bizim Türkiye'de Türkler nasıl ki doğru düzgün Türkçe yazmaktan acizse o da öyle. Bu arkadaş ne zaman önemli bir email yazacak olsa biz pis göçmenlerden birine gelip kontrol ettiriyor 🙂 Ben de ona "amma da redneck'sin arkadaş!" diyerek dalga geçiyorum. Amerikalılar genelde dili kulağıyla öğreniyor, o nedenle yazı yazarken çok hatalar yapıyorlar. Biz gözümüzle öğrendiğimiz için yazmak konusunda daha iyiyiz.
    Neyse benden bu kadar.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

102

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |