Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Abilerim ablalarım ve kardeşlerim benim birkaç sorunum var hemen giriş yapayım amerikaya turist vizesi ile geldim burda arkadaşımın annesi arkadaşım ben kalıyoruz onlar vatandaş. benim guardianım (koruma ailem)oldu arkadaşımın annesi. Böylelikle eğitim hayatıma devam ediyorum bu sürede (11.sınıftayım) kısa süreli bi guardianlık alındı (6 aylık)biz yasal işlem ile haziranın sonuna kadar uzattık ilk sorum burda vizem turist vizesi ama yasal olarak 1 seneye yakın vatandaşı olan birisinin yanında kalıyorum turist vizesinin sınırı bildiğiniz üzere 6 ay ama ben yurtdışına çıkmayı düşünmüyorum 6 ay tamamlandığında ne de olsa bana 1 sene bir ailenin yanında kalmamı izin vermişler buna ayrı bir izin gerekmez diye düşünüyorum yanlış mı düşünüyorum ? 2. Sorum ise yanlış biliyorsak düzeltin bir daha guardıanım olamıyorlarmış herhalde seneye nasıl gelebilirim ben bir ailenin yanında kalmayı düşünüyorum seneye en kötü ihtimal. arkadaşımın annesi benim tekrar guardianım olabilir mi başka burda lise hayatımı nasıl bitirebilirim hangi seçenekler var 3. Sorum seneye yurtdışından gelenlerin 1 seneye bedava okuma hakkını kullana bilir miyim bu sene bedava okuyorum ama vatandaşı olan bir aile sayesinde seneye de yurt dışından öğrenci olarak gelsem bedava 1 sene lise okuma hakkımı kullana bilir miyim? Herhang bir sorumda herhangi bir cevabı olan varsa yazarsa minnetar olurum şimdiden teşekkürler

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@taha26 Yardımınıza ihtiyacım var!!!! içinde söyledi:

Abilerim ablalarım ve kardeşlerim benim birkaç sorunum var hemen giriş yapayım amerikaya turist vizesi ile geldim burda arkadaşımın annesi arkadaşım ben kalıyoruz onlar vatandaş. benim guardianım (koruma ailem)oldu arkadaşımın annesi. Böylelikle eğitim hayatıma devam ediyorum bu sürede (11.sınıftayım) kısa süreli bi guardianlık alındı (6 aylık)biz yasal işlem ile haziranın sonuna kadar uzattık ilk sorum burda vizem turist vizesi ama yasal olarak 1 seneye yakın vatandaşı olan birisinin yanında kalıyorum turist vizesinin sınırı bildiğiniz üzere 6 ay ama ben yurtdışına çıkmayı düşünmüyorum 6 ay tamamlandığında ne de olsa bana 1 sene bir ailenin yanında kalmamı izin vermişler buna ayrı bir izin gerekmez diye düşünüyorum yanlış mı düşünüyorum ? 2. Sorum ise yanlış biliyorsak düzeltin bir daha guardıanım olamıyorlarmış herhalde seneye nasıl gelebilirim ben bir ailenin yanında kalmayı düşünüyorum seneye en kötü ihtimal. arkadaşımın annesi benim tekrar guardianım olabilir mi başka burda lise hayatımı nasıl bitirebilirim hangi seçenekler var 3. Sorum seneye yurtdışından gelenlerin 1 seneye bedava okuma hakkını kullana bilir miyim bu sene bedava okuyorum ama vatandaşı olan bir aile sayesinde seneye de yurt dışından öğrenci olarak gelsem bedava 1 sene lise okuma hakkımı kullana bilir miyim? Herhang bir sorumda herhangi bir cevabı olan varsa yazarsa minnetar olurum şimdiden teşekkürler

Eger yasal olarak uzattik derken, I-539 belgesiyle uzattiysaniz ve onay geldiyse 1 yil ABD'de kalabilirsiniz. 6 aylik I-94 ya da vize verilmesi problem olmaz:
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/247/change-of-status-i-539-gocmen-olmayan-vizeyi-uzatma-ya-da-degistirme

18 yasina kadar size legal guardian olabilir, lakin 18 yasindan sonra legal guardianship'e ihtiyaciniz olmayacak. Legal guardianship'in bir siniri yok ama bunu "velayet" ile karistirmayin, ikisi tam olarak birbirinin karsiligi degil. Sizin anne/babanizin olmadigi bir yerde bu kisiler sizden sorumlu gibi dusunebilirsiniz. Eger su an bir public school'da bedava okuyorsaniz, bu ilerde karsiniza problem cikarabilir. Maalesef turist vizesi ABD'de egitim icin kullanabileceginiz bir vize turu degil, ayrintili bilgi icin su konuyu inceleyebilirsiniz:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/669/amerikan-vizeleri-ile-ilkokul-ortaokul-ve-lise-egitimi-almak-gocmen-olmayan-vizeler

Eger aileniz ABD'deyse o durumda bu tur hizmetlerden yararlanabiliyorsunuz; ama vergi odemeyen biri olarak bu okullarda okumaniz konsolos tarafindan sorun olarak gorunebilir.

Okulun sizi kabul etmesi yaptiginizin yasal oldugu anlamina gelmiyor, cunku okullar sizi reddemezler. Fakat konsolos ilerde vize alirken bu durumu farkli degerlendirebilir. Bu konuda birilerine danistiniz mi? Ya da bir avukatla konustunuz mu?

• Ben yanlış biliyormuşum şimdi belgelere bakarken gördüm geçici velayetim verilmiş bu konuda hakkındanbilginiz var mı acaba? herhangi bir burda kalmamı uzatıcak birşey yapmadım yasal olarak velayetimi uzattım herhangi bir avukat ile konuşmadım türkiyede bunlarla ilgilenen bir avukat varsa ismini filan söylerseniz ailem iletişime geçer teşekkürler

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Ben yanlış biliyormuşum şimdi belgelere bakarken gördüm geçici velayetim verilmiş bu konuda hakkındanbilginiz var mı acaba? herhangi bir burda kalmamı uzatıcak birşey yapmadım yasal olarak velayetimi uzattım herhangi bir avukat ile konuşmadım türkiyede bunlarla ilgilenen bir avukat varsa ismini filan söylerseniz ailem iletişime geçer teşekkürler

Tamamdir, anladigim kadariyla vekaleten gecici bir sure egitimle ilgili velayet verilmis bu bahsettiginiz kisilere.

Maalesef sadece bu belge sizin ABD'deki bulunusunuzu yasal kilmiyor ya da otomatik olarak uzatmiyor. Ayrica turist vizesiyle okul okumaniz da sorunlu aslinda sayin @taha26 . Bir avukata danisin isterseniz, daha sonra cok problem yasayabilirsiniz vize sureclerinde. Cunku ABD'de vergi odeyenlerin sahip olmasi gereken bir hakki kullaniyorsunuz su anda, bu ilerde basiniza bela olabilir. Okudugunuz okul devlet okulu mu? Yoksa ozel bir okula mi geldiniz?

Maalesef bu islerle ilgilenen bir avukat tanimiyorum, o nedenle yonlendirme yapamiyorum.

• Devlet okuluna geldim ve şuan napıcağımı bilmiyorum bana bir sorun yok denildi eğitim almam ile ilgili ama bakıyorum ki çok fazla sorun varmış mahkeme de biliyor benim okumaya geldiğimi niye herhangi bir sıkıntı çıkarmadılar 😔şuan iş biraz daha erkenken nasıl düzeltebileceğimi biliyor musunuz cidden yardımınıza ihtiyacım var 1 senem yandı türkiyeye geri dönersem üniversite sınavında çok zorlanıcam veya seneye türkiyeye dönüp burdaki okullar için mi çalışsam üniversite için şimdiden teşekkürler ilgi alakanız için

• ⭐⭐

Devlet okuluna geldim ve şuan napıcağımı bilmiyorum bana bir sorun yok denildi eğitim almam ile ilgili ama bakıyorum ki çok fazla sorun varmış mahkeme de biliyor benim okumaya geldiğimi niye herhangi bir sıkıntı çıkarmadılar 😔şuan iş biraz daha erkenken nasıl düzeltebileceğimi biliyor musunuz cidden yardımınıza ihtiyacım var 1 senem yandı türkiyeye geri dönersem üniversite sınavında çok zorlanıcam veya seneye türkiyeye dönüp burdaki okullar için mi çalışsam üniversite için şimdiden teşekkürler ilgi alakanız için

Bence bulunduğunuz eyalette/yerleşim yerinde göçmenlik konusunda uzman avukatları araştırın ve birinden hukuki danışmanlık alarak o doğrultuda hareket edin. Avukata ödeyeceğiniz para gözünüzde büyümesin, ileride karşılaşacağınız ve belki de telafisi olmayan daha büyük dertlerin yanında önemsiz kalacaktır.

Sn. taha26'nın izlediği yolu izlemeyi akıllarından geçiren genç arkadaşlar mutlaka en baştan, hiçbir işlem yapmadan önce konuyu enine boyuna araştırsınlar ve bir avukattan hukuki danışmanlık alsınlar, ona göre hareket etsinler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Devlet okuluna geldim ve şuan napıcağımı bilmiyorum bana bir sorun yok denildi eğitim almam ile ilgili ama bakıyorum ki çok fazla sorun varmış mahkeme de biliyor benim okumaya geldiğimi niye herhangi bir sıkıntı çıkarmadılar 😔şuan iş biraz daha erkenken nasıl düzeltebileceğimi biliyor musunuz cidden yardımınıza ihtiyacım var 1 senem yandı türkiyeye geri dönersem üniversite sınavında çok zorlanıcam veya seneye türkiyeye dönüp burdaki okullar için mi çalışsam üniversite için şimdiden teşekkürler ilgi alakanız için

oncelikle soyleyeyim kafanizin karismasi cok normal. Turkiye'de de resmi kurum ve kuruluslarin gorevlerinin amac ve tanimi belliyken, devletin basindaki ve icindeki kisilerin ne anayasaya ne de hukuka saygisi olmadigi icin, Turkiye'de yasarken "devletin normal isleyisini" anlamak oldukca zor. Gunumuzde normal bir hukuk devleti isleyisinde mahkeme bir karara varmissa ulkedeki herkes o mahkeme kararina uyar.

ABD de ayrica "federal hukumetler" ve "eyalet hukumetleri" duzeyinde iki ayri katman da oldugundan, kimin ne is yaptigini anlamak zaman aliyor. Ayrica ABD vatandaslari merkezi yonetimin guclenmesini de cok istemiyor, dolayisiyla butun kurumlar birbirleriyle cok kisitli bilgi paylasabiliyorlar.

Devlet okullari zaten gocmenlik statusune bakmadan sizi kabul ediyorlar, gocmenlik statunuzu sorgulamak okullarin isi degil. Su sekilde dusunebilirsiniz sanirim... ABD'de yasal olmayan ve yolda giden bir vatandasa araba carparsa, ardindan mudahele eden saglik ekipleri bu insanin ABD'de yasal olmayan biri olup olmadigini mi sorgular, yoksa sadece isini yapip, kisinin hayatini kurtarmaya mi calisir... Dolayisiyla gocmenlik statunuzle ilgilenmeyen birimler tabii ki bu konuda size bilgi veremezler. Zaten su anda turist vizesine sahip olup okula gitmeye devam ederseniz polis gelip sizi okuldan almayacak. Bu yaptiginiz kural ihlali, ilerde gocmenlikle ilgili ya da vize sureclerinde onunuze problem olarak cikacaktir. Cunku turist vizesini bu amacla kullanamazsiniz.

ABD'de eger okumak istiyorsaniz ya devlet okullarinda gerekli ucreti odeyerek okuyabilirsiniz ya da ozel okullara ucreti odeyerek okuyabilirsiniz, size onceden gonderdigim linkteki ilk iletiyi okuyun kesinlikle. Ogrenci statusunde okumak icin F1'e cevirmeniz lazim statunuzu, su an bunu en iyi nasil yaparsiniz bilmiyorum cunku icinde bulundugunuz vizenin statusunu de ihlal etmissiniz, dolayisiyla su an okulda okudugunuzu soyleyerek bu statuyu ceviremezsiniz. ABD'de bulunan bir avukata danismaniz daha yerinde olur. 1 saatlik randevu alip birkac ayri avukata danismaniz iyi olur.

(avukat arkadaslar terminolojide yanlislik yaparsam duzeltmekten cekinmesinler)

• Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   crazycells crazycells 

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

108

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |