Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• 2 kod yazan kendini yazılımcı sanıyor ya ona gülüyorum . bide san francisco diyorsunuz bu işin mekke si gidin de orda sizi çiğ çiğ yesinler

• ⭐⭐

Giden herkesi gurbet ellerde çiğ çiğ yesinler, hepsi başarısız olsun, mutsuz olsun, birileri de bunu görüp mutlu olsunlar, kına yaksınlar. 🙂

İnternette, sosyal medyada, yurt dışına gidip bir şeyler yapmaya çalışanlara, veya bunu planlayara karşı bir negatif tavrı sık sık görüyorum. Sanki büyük bir kitle başkalarının felaketinden mutu olmayı bekliyor gibi. Bizim millete mi hastır, bütün dünyada mı böyledir, bilemiyorum.

• @saulgoodman 25 soruda İngilizce seviyenizi ölçün içinde söyledi:

Giden herkesi gurbet ellerde çiğ çiğ yesinler, hepsi başarısız olsun, mutsuz olsun, birileri de bunu görüp mutlu olsunlar, kına yaksınlar. 🙂

İnternette, sosyal medyada, yurt dışına gidip bir şeyler yapmaya çalışanlara, veya bunu planlayara karşı bir negatif tavrı sık sık görüyorum. Sanki büyük bir kitle başkalarının felaketinden mutu olmayı bekliyor gibi. Bizim millete mi hastır, bütün dünyada mı böyledir, bilemiyorum.

@saulgoodman 😄
    eskiden gidenin arkasindan su filan dokulur iyi dileklerde bulunulurdu simdi durum asagidaki gibi sanirim...

• @caglaror 25 soruda İngilizce seviyenizi ölçün içinde söyledi:

Ben de yukarıdaki testten 17 doğru ile çıktım. Ama bir süredir kafamı meşgul eden bir soru var. İngilizce seviyesi "yes/no" olan ve beginner seviyesine gelmemişleri liste dışı tutarsak, hangi İngilizce nelere yeterli gelir, özellikle İngilizce konuşulan ülkelerde yaşayanlar örnekleyebilir mi? Bir seviyedir gidiyor, evet her seviyenin tanımlanmış göstergeleri vardır elbette ama benim gibi -garip bir- İngiliz eğitimi ardından 3 yıl milli ve yerli ortaokul sonra 3 yıl da milli ve yerli liseye eğitimi alınca çorba bir seviyeye sahip oluyor. Şu an İngilizce'min bir seviyesinin bile olduğuna emin değilim. Kelime, gramer ve pratikteki eksik bilgiler bir yana, büyük oranda kirlenmiş ve karıştırılmış bir İngilizcem var.
    Gelelim soruma. Aşağıdaki örneklediğim durumlarda hangi seviyeler karşılık gelir sizce ve USA'da ne kadarı yeter/işe yarar.
    Üst seviyeleri çizmek gerekirse eksik ve fazlalıkları ekleyip-çıkartarak maddeleri seviyelendirebilir misiniz?:

• Yolda birileri ile karşılaşınca saati sormak ve iyi günler dileyip hal hatır sormak seviyesi
    • Alış verişte kasiyerle ürünler hakkında konuşabilmek ya da ilgili ürün standında görevliden detaylı bilgi sorabilip anlatılanı anlamak
    • Mesai arkadaşına dünkü sinema filmini anlatabilmek.
    • Telefonda kablotv görevlisine TV deki sorunu anlatıp anlatılanları anlayabilmek.
    • Bir polis memuruna bir konuda bildirimde bulunmak ve soruları cevaplamak.
    • Resmi dairede bir form isteyip, doldurup, takıldığın yerleri görevliye sorabilmek.
    • Kendi mesleğinizle ilgili bir iş başvurusunun mülakatına katılmak.
    • Bir işte callcenter'da çalışıp müşterilerin sorunlarına çözüm üretmek.
    • Bir konferansta sözlü bildirim sonrası sorulan soruları cevaplamak
      ve örnek vermek isterseniz hangi seviye İngilizce hangilerine yeter siz de örnekler misiniz?
      Umarım anlatmak istediğimi anlatabilmişimdir.

Son üçü hariç ben hepsini pre-intermediate ile yapıyorum. Ama en zoru call center. Ben zaten telefonda konuşmakta çok zorluk çekiyorum. Bir de benim etrafımdaki Amerikalılar da şu sıkıntı var adama İngilizce bilmiyorum ona göre konuş yavaş ve tek tek sonra ok deyip aynı aksan ve hızla devam ediyor. Genel bir zeka düzeyinde bu noktada sıkıntı sizi çok dinlemiyorlar. Genelde çok dinlemiyorlar. Bu sebepten dolayı "are you listening me" lafı filmlerde çok geçiyor herhalde. Sonuç olarak listenizin son üçü hariç gerisi kolay bir iki ay konuşma pratiği yetiyor onlar için.

Not ben bir yerde İngilizce görmedim düz lisede anca gerisi duolingo, Youtube ve englishcentral yaptım yaklaşık iki sene boyunca şimdi sıkıntı yaşamıyorum.

• @king 25 soruda İngilizce seviyenizi ölçün içinde söyledi:

2 kod yazan kendini yazılımcı sanıyor ya ona gülüyorum . bide san francisco diyorsunuz bu işin mekke si gidin de orda sizi çiğ çiğ yesinler

Bu tür yaklaşımların etik olmadığını düşünüyorum. Bir çok insan elindeki çok az kaynaklarla kendilerini geliştirip başarılı olmaya çalışıyor hiçbir insan diğer bir insandan üstün degildir yeterli imkanlar tanınırsa yeterli bir azimle bizim yazılımcı arkadaşlarımızında dünyanın her yerinde başarılı olacagını inanıyorum . (hatta eminim)

@saulgoodman 25 soruda İngilizce seviyenizi ölçün içinde söyledi:

Duygularıma tercüman olmuşsunuz teşekkürler..

• @saulgoodman benim de sirf bu yuzden etrafimdan gizli yaptigim tek sey budur. Sadece gitmesini istedigim kisilere Green Kart cekilisinin oldugunu soylemistim. Ilgili tarihleri de ilettim. Tekrar sordugumda kimse basvuru yapmamisti. Bir tek basvuran benim aralarinda cikarsa da soylememeyi ve anlatmamayi dusunuyorum.
    Bence bu sadece Turklere has bir durum. Kanada, Amerika ve Meksikadan da arkdaslarim var konusur sohbet ederiz arada. Olaylara ya da durumlara verdikleri tepkiler bizimkilerden cok farkli motive edici ve pozitif yonde oluyor. Biz negatife programli gibiyiz.

• Hızlı bir şekilde tamamladığım Business English testinde 21/25 yaptım. %90'ı Amerikalı olan müşterilerime (gerisi Avrupa ve Avusturalya) online eğitim danışmanlığı yaparak hayatımı idame ettiriyorum. Canlı görüşmelerimiz sırasında zaman zaman üzgünüm İngilizce anadilim olmadığı için şu an tam doğru kelimeyi hatırlayamıyorum dediğimde no your English is perfect diyorlar. Test puanı ile gerçek hayat tecrübesinin karşılaştırılabilmesi açısından ve cesaret vermesi umuduyla paylaştım, yararlı olması ve yanlış anlaşılmaması dileğiyle...

• ⭐⭐

@heavenblue 25 soruda İngilizce seviyenizi ölçün içinde söyledi:

@saulgoodman benim de sirf bu yuzden etrafimdan gizli yaptigim tek sey budur. Sadece gitmesini istedigim kisilere Green Kart cekilisinin oldugunu soylemistim. Ilgili tarihleri de ilettim. Tekrar sordugumda kimse basvuru yapmamisti. Bir tek basvuran benim aralarinda cikarsa da soylememeyi ve anlatmamayi dusunuyorum.
    Bence bu sadece Turklere has bir durum. Kanada, Amerika ve Meksikadan da arkdaslarim var konusur sohbet ederiz arada. Olaylara ya da durumlara verdikleri tepkiler bizimkilerden cok farkli motive edici ve pozitif yonde oluyor. Biz negatife programli gibiyiz.

Size katılıyorum. Ayrıca neden doğru bir karar verdiğinizi düşündüğümü anlatayım izninizle:

Green card'ın size "çıktığını" öğrendikten sonra ("you have been randomly selected" mesajını okuduğunuz o unutamayacağınız andan söz ediyorum) ABD'ye gidişinize kadar çok uzun bir süre geçecek. Bu süre zarfında birçok aşama olacak, hepsi belirsizlik içerecek ve sabırla beklemeniz gerekecek (özellikle case numaranız düşük değilse). Eğer çekilişte kazanırsanız ve bunu çevrenize söylerseniz sürekli bu süreçle ilgili sorularla karşılaşacaksınız. Bu konu etrafınızdaki herkesin gündemi haline gelebilecek. Cesaretinizi, şevkinizi kırabilecek bir çok yorumla, negatif yaklaşımla da karşılaşabileceksiniz. Herhangi bir konuda karar/plan değiştirmek isterseniz bunu bir de çevrenize izah etmekle uğraşacaksınız. Zaten yorucu ve stresli bir süreçtir bu, daha da zorlaştırmış olacaksınız.

O yüzden doğru kararı verdiğinizi düşünüyorum. Çok yakınlarınız dışında, çok gerekmedikçe mümkünse -gidene kadar- kimseye söylememek bence huzurunuz için en iyisidir.

Belki size yardımcı olabilecek insanların size yardımcı olmasına ilişkin bazı fırsatları kaçırırsınız böyle yaparak ama ben bunun hem birçok kişi için yüksek bir ihtimal olmadığını, hem de göze alınabilecek bir bedel olduğunu düşünüyorum.

Her şeyi ifşa etmenin çok normalleştiği bir çağda bunu başarabilirseniz sizi kutlarım. Biz öyle yaptık, yapıyoruz ve başımız fazla ağrımıyor.

• @saulgoodman Evet -ben dahil- ciddi anlamda yurtdışı konusunda prototiplerimiz var. Bildiğin sınırları ve karakterleri net tarifler bunlar. O yüzden kimseyi türediği prototip için eleştiremiyorum artık. Dünya büyük ve güzel. Herkes istediği yerde ve şekilde yaşasın... 🙂

• @sharm "Cuk oturmuş duruma 🙂 "

• @heavenblue Korumacı bir yaklaşım ama sizi suçlayamam. Neler çektiğimizi -özellikle akrabalardan- anlatamam. İnsanın etrafında pozitif ve yapıcı insanlar olmalı. Can çıkar huy çıkmazmış, o yüzden elimde ne varsa paylaşırım. Bilgimi asla esirgemem. IT'nin en çok bu özelliğini seviyorum. Yüzlerce insandan karşılıksız destek aldım, kodlarımdaki buglardan tutun anlamadığım algoritmaları bana anlatmalarına kadar. Pek çoğuyla karşılıksız projelerde çalıştım, bir sürü ücretsiz etkinlikte kafalarını ütüledim. Ve aynısını ben şu an soru soranlar için yapmaya çalışıyorum. -Ödev konusu hariç 😛 -
    O yüzden yaşına bakmaksızın kötü yorumlara ve niyet okuyanlara aldırmıyorum artık. Sessize alma özelliği eklemeli Nodebb ye 🙂

• @sadriabi Teşekkür ederim 🙂

• ⭐⭐

@caglaror 25 soruda İngilizce seviyenizi ölçün içinde söyledi:

@heavenblue Korumacı bir yaklaşım ama sizi suçlayamam. Neler çektiğimizi -özellikle akrabalardan- anlatamam. İnsanın etrafında pozitif ve yapıcı insanlar olmalı. Can çıkar huy çıkmazmış, o yüzden elimde ne varsa paylaşırım. Bilgimi asla esirgemem. IT'nin en çok bu özelliğini seviyorum. Yüzlerce insandan karşılıksız destek aldım, kodlarımdaki buglardan tutun anlamadığım algoritmaları bana anlatmalarına kadar. Pek çoğuyla karşılıksız projelerde çalıştım, bir sürü ücretsiz etkinlikte kafalarını ütüledim. Ve aynısını ben şu an soru soranlar için yapmaya çalışıyorum. -Ödev konusu hariç 😛 -
    O yüzden yaşına bakmaksızın kötü yorumlara ve niyet okuyanlara aldırmıyorum artık. Sessize alma özelliği eklemeli Nodebb ye 🙂

Genel bilgi paylaşımı konusunda ben de öyleyim. İnternette yıllardır kendi sitelerim dahil çeşitli sitelerde elimden geldiğince herkese açık bilgi paylaşımı yaparak sadece tüketen olmamaya, katkı sağlayan da olmaya çalışıyorum. Şahsi bilgi paylaşımında sadece -biraz da mecburen sanırım- kabuğa çekilerek yaşamak zorunda hissediyoruz. Toplum ve ülke şartları malum.

• @saulgoodman Geceleri İngilizcemi geliştirmek için internette önerilen Netflix dizilerini izliyorum. Ve gündüzleri yazılım çalışıyorum. 6 haftam kaldı. Resmen gün sayıyorum. O tekerler piste değecek, gümrük geride kalacak, bavulları alıp SFO'nun havasını ciğerlerime çekeceğim. 😉

• ⭐⭐

@saulgoodman Geceleri İngilizcemi geliştirmek için internette önerilen Netflix dizilerini izliyorum. Ve gündüzleri yazılım çalışıyorum. 6 haftam kaldı. Resmen gün sayıyorum. O tekerler piste değecek, gümrük geride kalacak, bavulları alıp SFO'nun havasını ciğerlerime çekeceğim. 😉

Ne güzel... Kolaylıklar, başarılar... Better Call Saul'ü tavsiye ederim. 😉

Ben avukatlık-danışmanlık işleri, aile sorumlulukları ve sağlık sorunlarım nedeniyle bu ara maalesef ABD hazırlıklarımı istediğim hızda yürütemiyorum. Ama gidiş tarihimi ben de -en azından niyet olarak- erkene çektim, benzer tarihlerde ABD'de olabiliriz. Ben orada bir arkadaşım olduğundan uzun süre SF civarına bakındıysam da Austin/Texas'a gideceğim gibi görünüyor. SF'de size bol şans ve kolaylıklar diliyorum. Oturacağınız semti belirleyebildiniz mi, öngördüğünüz bir kira dahil aylık masraf var mı?

• @saulgoodman Better Call Saul'u hemen ekliyorum listeme -ekledim-, buradayken bitecek gibi görünmüyor hepsi ama listede olduğu sürece izlerim bir gün.
    Benzer işler bende de var. Yaklaşık 2 ay önce 1 yıllık aylıksız izin aldım (8 ay kalmış olacak). Yazılım çalışabilmek için bazı sağlık sorunlarını erteledim ben de. Yazılım alanında iş çok ama nitelikleri ve her bir niteliğin seviyesini tutturmak çok zor. Mülakatları geçebilmek için CS101 dersleri, matematik, LeetCode, HackerRank, Cracking the Coding Interview gibi konu ve kaynaklara çalışıyorum. İstediğim seviyeye gelemezsem ve iş ile ilgili hiç bir ipucu oluşmazsa (eşimin de aynı şekilde) biz de 5-6 ay sonra Austin planları yapabiliriz.
    Bizim ufaklık olduğundan ve 2+1 ile 2+2 arasındaki fark toplam kiraya göre az olduğundan 2.5k - 2.7k arası bir kiralık bulabiliriz sanırım. Aylık giderin ilk başlarda 3.5k ile 4k arasında kalacağını ümit ediyorum. Uber/Lyft için gitmeden sürücü belgesi randevusunu alıp gider gitmez Lyft ile başlamayı düşünüyorum. Oturacak semt olarak BART (Bay Area Rapid Transit -bir tür raylı sistem) hattı üzerinde Santa Clara veya diğer uçta Walnut Creek tarafı mantıklı geliyor. SF tarafında iş bulunabilse bile araç parkı sorun olduğundan BART en iyi çözüm.

@heavenblue 25 soruda İngilizce seviyenizi ölçün içinde söyledi:

@saulgoodman benim de sirf bu yuzden etrafimdan gizli yaptigim tek sey budur. Sadece gitmesini istedigim kisilere Green Kart cekilisinin oldugunu soylemistim. Ilgili tarihleri de ilettim. Tekrar sordugumda kimse basvuru yapmamisti. Bir tek basvuran benim aralarinda cikarsa da soylememeyi ve anlatmamayi dusunuyorum.

Size katılıyorum. Ayrıca neden doğru bir karar verdiğinizi düşündüğümü anlatayım izninizle:

Green card'ın size "çıktığını" öğrendikten sonra ("you have been randomly selected" mesajını okuduğunuz o unutamayacağınız andan söz ediyorum) ABD'ye gidişinize kadar çok uzun bir süre geçecek. Bu süre zarfında birçok aşama olacak, hepsi belirsizlik içerecek ve sabırla beklemeniz gerekecek (özellikle case numaranız düşük değilse). Eğer çekilişte kazanırsanız ve bunu çevrenize söylerseniz sürekli bu süreçle ilgili sorularla karşılaşacaksınız. Bu konu etrafınızdaki herkesin gündemi haline gelebilecek. Cesaretinizi, şevkinizi kırabilecek bir çok yorumla, negatif yaklaşımla da karşılaşabileceksiniz. Herhangi bir konuda karar/plan değiştirmek isterseniz bunu bir de çevrenize izah etmekle uğraşacaksınız. Zaten yorucu ve stresli bir süreçtir bu, daha da zorlaştırmış olacaksınız.

O yüzden doğru kararı verdiğinizi düşünüyorum. Çok yakınlarınız dışında, çok gerekmedikçe mümkünse -gidene kadar- kimseye söylememek bence huzurunuz için en iyisidir.

Belki size yardımcı olabilecek insanların size yardımcı olmasına ilişkin bazı fırsatları kaçırırsınız böyle yaparak ama ben bunun hem birçok kişi için yüksek bir ihtimal olmadığını, hem de göze alınabilecek bir bedel olduğunu düşünüyorum.

Her şeyi ifşa etmenin çok normalleştiği bir çağda bunu başarabilirseniz sizi kutlarım. Biz öyle yaptık, yapıyoruz ve başımız fazla ağrımıyor.

Yalniz olmadigima sevindim 🙂 gercekten dediginiz surecin yasanacagini tahmin edebiliyorum.

"you have been randomly selected" durumundan sonra eminim ki heyecan ve kipir kipir bir sevinc yasayacagim. Bu asamadan sonra yapacagim sey sakinlesmek ve kendime yapilacaklar listesi olusturmak olacaktir. Dediginiz gibi secildikten sonra uzun bir surec bizi bekleyecek.

Eminim ki, kurdugunuz bu site bu yolda olan ve yeni hayatlarina devam eden herkese yeterli destegi ve yardimi sagliyordur. Uye olali cok az bir zaman olmasina ragmen bir suru bilmedigim seyi ogrendim. Paylasimini esirgemeyen herkese cok tesekkurler. Umarim bir gun ben de deneyimlerimi paylasanlardan olurum 🙂

@heavenblue Korumacı bir yaklaşım ama sizi suçlayamam. Neler çektiğimizi -özellikle akrabalardan- anlatamam. İnsanın etrafında pozitif ve yapıcı insanlar olmalı. Can çıkar huy çıkmazmış, o yüzden elimde ne varsa paylaşırım. Bilgimi asla esirgemem. IT'nin en çok bu özelliğini seviyorum. Yüzlerce insandan karşılıksız destek aldım, kodlarımdaki buglardan tutun anlamadığım algoritmaları bana anlatmalarına kadar. Pek çoğuyla karşılıksız projelerde çalıştım, bir sürü ücretsiz etkinlikte kafalarını ütüledim. Ve aynısını ben şu an soru soranlar için yapmaya çalışıyorum. -Ödev konusu hariç 😛 -

Genel bilgi paylaşımı konusunda ben de öyleyim. İnternette yıllardır kendi sitelerim dahil çeşitli sitelerde elimden geldiğince herkese açık bilgi paylaşımı yaparak sadece tüketen olmamaya, katkı sağlayan da olmaya çalışıyorum. Şahsi bilgi paylaşımında sadece -biraz da mecburen sanırım- kabuğa çekilerek yaşamak zorunda hissediyoruz. Toplum ve ülke şartları malum.

Ben de ayni hissiyati yasiyorum. Kendi hayatima ait konularda ice donuk yasamak beni daha cok motive ediyor. Kolay yol alabiliyorum

• @saulgoodman tamamen kıskançlık. Kedi uzanamadığı ete mundar der. Bu da bu hesap. Garip bir toplum olup çıktık son birkaç yılda. Kaka gençlerbirliğine gelmiş bu adamdan bir halt olmaz deyip göndermişiz. Sonrada neden bizde yok deyip camur sıçratmışız. Her işimiz boyle. Maalesef 😞

• Sayın @saulgoodman bu yazınızı keşke önceleri yazsaymışsınız aynı sıkıntıları maalesef benim ailem destekledi ve umarım çıkar mutlu olursunuz diyorlar ama eşimin tarafı hiç mutlu olmadı bu duruma sürekli bir sorgulama var çıkan bir şeyde yok diyorum ama dinleyen yok . :))))))) Arkadaşlar ben yaktım kendimi siz yakmayın sayın @saulgoodman baştan sona haklı aman dikkat
    Hayır çıksa da gitsem o kadar yediğim lafa en azından için yanmaz :)))))))))))

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

100

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |