Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@bursa1255 Green Card iade etme koşulları içinde söyledi:

iyi bir örnek bakın işte green card cıkmış iade ediyor madem gitmeyecektiniz ve gitmek için sebep yok 2 kişinin şansını almış oldunuz yani siz katılmasaydınız 2 kişi şimdi yeni bir hayata başlayabilirdi orda gitmek istemeyenler green card a katılmamalı bence ..başkalarının şansını elinden alıyorlar

bu onerdiginiz mukemmel, alengirli ve dahiyane fikre gore, sayin @magnetius2015 'un kizi nasil Green Card alacakti? Onu aciklayamamissiniz... Ayrica siz ilk iletiyi okudugunuza emin misiniz? "madem gitmeyecektiniz" sorusu bence bu durumda sorulmasi oldukca garip bir soru...

• Bu konu baslıgına bir bilgi ; arkadaşımızın anne babası yeşil kartlarını iade etmişler, kurulu düzen yas vs sebepler ile. İade sonrası kendilerine 10 senelik turist vizesi verilmiş. Sanırım iade edince bu sekilde bir işlem yapılıyor.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@cnpist, içinde söyledi: Green Card iade etme koşulları

Bu konu baslıgına bir bilgi ; arkadaşımızın anne babası yeşil kartlarını iade etmişler, kurulu düzen yas vs sebepler ile. İade sonrası kendilerine 10 senelik turist vizesi verilmiş. Sanırım iade edince bu sekilde bir işlem yapılıyor.

Evet, boyle bir uygulama var. Green Card'ini teslim etmeye, konsolosluga giden yasli kisilere (cogunlukla Turkiye'de yasamayi tercih eden anne/baba oluyor) basvuru yapilmamis olsa bile 10 yillik turist vizesi basiyorlar ki ABD'ye giris-cikislari bundan sonra bununla yapsinlar.

• Green card iade edilince vergi beyanı yükümlülüğü otomatik olarak ortadan kalkıyor mu yoksa IRS’e yada başka kuruma da bu durumu bildirmek gerekiyor mu?

Bir avukatın sitesinde green card iade edilse bile vergi yükümlülügü devam edebilir IRS’e bildirmek gerekiyor diyor,bilgisi olan var mı?
    (https://eksiup.com/p/bt1682868fvq)

2016'da Türkiye'de yürürlüğe giren FATCA (Foreign Account Tax Compliance Act)'nın günlük hayatta işleyişi nasıl?

Türk bankaları,green card sahiplerini banka hesap bilgilerini hesap sahibinden izin almaksızın ABD'ye bildiriyor mu? https://www.denizbank.com/kisa-kisa/fatca.aspx

Teşekkürler

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@gokhanbulut, içinde söyledi: Green Card iade etme koşulları

Green card iade edilince vergi beyanı yükümlülüğü otomatik olarak ortadan kalkıyor mu yoksa IRS’e yada başka kuruma da bu durumu bildirmek gerekiyor mu?

Bir avukatın sitesinde green card iade edilse bile vergi yükümlülügü devam edebilir IRS’e bildirmek gerekiyor diyor,bilgisi olan var mı?

2016'da Türkiye'de yürürlüğe giren FATCA (Foreign Account Tax Compliance Act)'nın günlük hayatta işleyişi nasıl?

Türk bankaları,green card sahiplerini banka hesap bilgilerini hesap sahibinden izin almaksızın ABD'ye bildiriyor mu? https://www.denizbank.com/kisa-kisa/fatca.aspx

Teşekkürler

O yil icin hala vergi odemeniz gerekebilir. Fakat bir sonraki yil eger ABD'de yasamiyorsaniz, calismiyorsaniz ve Green Card'li ya da vatandas da degilseniz artik vergi odemenize gerek yok.

Diger sorunuz ise, evet bildiriyor olarak biliyorum...

• Merhaba,

Bir akadasim adina sorum olacak. Arkadasim 2018 GC talihlisi butun surecleri tamamladi gocmen vizesiyle Aralik 2019 da ilk girisini yapmayi planlamaktaydi. Fakat ailevi nedenlerden oturu sureci tamamlamak istemiyor ve henuz USCIS Gocmenlik ucretinizi de yatirmadi. Bu asamada vazgecmesi durumunda nasil bir yol izlemeli. Herhangi bir yere kuruma herhangi bir bildirimde bulunmasi gerekir mi? Almis oldugu bu karar ileride ABD turist vizesi almasina herhangi bir sorun teskil eder mi?

Yardimci olabilirseniz cok sevinirm.
    Tesekkurler

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@eyelkenc, içinde söyledi: Green Card iade etme koşulları

Merhaba,

Bir akadasim adina sorum olacak. Arkadasim 2018 GC talihlisi butun surecleri tamamladi gocmen vizesiyle Aralik 2019 da ilk girisini yapmayi planlamaktaydi. Fakat ailevi nedenlerden oturu sureci tamamlamak istemiyor ve henuz USCIS Gocmenlik ucretinizi de yatirmadi. Bu asamada vazgecmesi durumunda nasil bir yol izlemeli. Herhangi bir yere kuruma herhangi bir bildirimde bulunmasi gerekir mi? Almis oldugu bu karar ileride ABD turist vizesi almasina herhangi bir sorun teskil eder mi?

Yardimci olabilirseniz cok sevinirm.
    Tesekkurler

sanirim yapmasi gereken bir sey olmayacak ama konsoloslukla iletisime gecerek sorsun. Su an yapilabilecek tek sey gocmen vizeyi iptal etmek zaten, ama o da program bittiginden gerekli olur mu emin degilim. Henuz Green Card'i olmadi icin geri vermesine de gerek yok tabii ki.

daha sonraki basvurulara etki edebilir; bu, arkadasinizin durumuna bagli.

• tesekkurler

• @crazycells

@crazycells, içinde söyledi: Green Card iade etme koşulları

Green card iade edilince vergi beyanı yükümlülüğü otomatik olarak ortadan kalkıyor mu yoksa IRS’e yada başka kuruma da bu durumu bildirmek gerekiyor mu?

Teşekkürler

O yil icin hala vergi odemeniz gerekebilir. Fakat bir sonraki yil eger ABD'de yasamiyorsaniz, calismiyorsaniz ve Green Card'li ya da vatandas da degilseniz artik vergi odemenize gerek yok.

Ben 23 yaşındayım Türkiyede üniversite okuyorum 2018'de aldım green card'ımı. Ne kadar çabalasam da yerleşemedim ABD'ye. Yaklaşık 5 kez giriş çıkış yaptım 6 ayda bir. Ama yerleşemeyeceğim gibi duruyor iade etmek istiyorum o yüzden. Yazılanları okudum ve iadeden sonra 10 yıllık vize verildiği yazılmış. İadeden sonra hiç vize de vermeyebilirlerdi bu konu beni oldukça mutlu etti. İade ettikten sonra tekrardan vizeye başvurup mu alacağım yoksa otomatik olarak mı gelecek vize bana?

Bir de iade işleminde formları gönderirken böyle bir madde yazmışsınız "Belgelerin geri donus adresi (damgalanmis bir belge gonderecekler)" Bunu ayrı bir kağıda mı yazmak lazım açıkcası nasıl yapılacağını anlamadım. Konsoloslukla mı görüşüp yollamak daha iyi olur sizce yoksa PTT ile yollamak mı? Yardımcı olursanız çok sevinirim

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@samidkmc, içinde söyledi: Green Card iade etme koşulları

@crazycells

Teşekkürler

Ben 23 yaşındayım Türkiyede üniversite okuyorum 2018'de aldım green card'ımı. Ne kadar çabalasam da yerleşemedim ABD'ye. Yaklaşık 5 kez giriş çıkış yaptım 6 ayda bir. Ama yerleşemeyeceğim gibi duruyor iade etmek istiyorum o yüzden. Yazılanları okudum ve iadeden sonra 10 yıllık vize verildiği yazılmış. İadeden sonra hiç vize de vermeyebilirlerdi bu konu beni oldukça mutlu etti. İade ettikten sonra tekrardan vizeye başvurup mu alacağım yoksa otomatik olarak mı gelecek vize bana?

Bir de iade işleminde formları gönderirken böyle bir madde yazmışsınız "Belgelerin geri donus adresi (damgalanmis bir belge gonderecekler)" Bunu ayrı bir kağıda mı yazmak lazım açıkcası nasıl yapılacağını anlamadım. Konsoloslukla mı görüşüp yollamak daha iyi olur sizce yoksa PTT ile yollamak mı? Yardımcı olursanız çok sevinirim

evet, fakat benim daha once dedigim durumda kisinin iki tane cocugu vardi ABD'de (biri ABD vatandasi, digeri Green Card'li) cocuklarini ziyarete gelmek istiyordu ama ABD'de yasamak istemiyordu kendisi. O nedenle Green Card'i alip turist vizesi vermisler.

Eger formlarda belirtmediyseniz adresi bir kagida da yazabilirsiniz.

Sizin durumunuzda otomatik olarak turist vizesi gelmeyebilir, neden turist vizesi almak istiyorsaniz o sekilde bir aciklama ve basvuru yapabilirsiniz. Ben de surecin nasil olacagini net bilmiyorum, hele su an itibariyle konsolosluk kapali oldugu icin herhangi bir islem yapacak mi ondan da emin degilim. Isterseniz once konsolosluga danisin, onlar sizi yonlendirirler.

• Sayın @crazycells, ben kızımın üzerinden green card almıştım. Geçen yıl 2 Ocakta ABD den döndüm fakat bugüne kadar Korona dolayasıyla bir daha giriş yapamadım. Ben değil ama yakınlarım hastalandı ve ilgilenmek zorunda kaldım. Şimdi bir sene geçti ve ABD ye giremedim. Bu sene pandemi gibi olağanüstü durum söz konusu olduğu için, ABD ye bir daha girmeye çalıştığımda sorun yaşar mıyım? Yani sınır kapısında red mührü vurulur mu?

• @gulsum67 https://yesilkartforum.com/forum/topic/77/green-card-sahiplerinin-abd-dışında-kalış-süreleri?page=1
    bu baslik altinda sorarsaniz daha dogru olacak. bilgiler bu basligin altinda bulunuyor hatta sonlara dogru bu konu geciyor, fikir vermesi acisindan bu basliga bakmaniz oneririm.

• Merhabalar , yukaridaki yazilardan bircok konuda aklima takilan sorularin yanitlarini buldum cok tesekkur ederim. Birkac sorum daha vardi, yardimci olabilirseniz cok memnun olurum. Sayin @crazycells in belirttigi belgeleri, su an Amerikada bulundugumuzdan bize en yakin Uscis ofisine elden goturmek daha hizli sonuclanmasini saglayabilir mi ? Yukarda yazilanlarda otomatikman bir aileye cocuklarini ziyaret edebilmeleri icin turist vizesi verildigi belirtiliyordu, kizimiz Amerikada egitimine devam edeceginden ayni sekilde turist vizesi almak konusundaki talebimizi iceren bir yaziyi diger belgelerle birlikte iletmeli miyiz? Yoksa bunun icin Tr den mi islemleri yapmak daha uygun olur ? Ayrica vergi doneminde bu seneye ait Amerikadaki kazanclarin vergisini odeyecegiz ancak Greencard iptal edildikten sonra TR deki kazançlar veya mal alimsatimi konusunda ayni sene icinde olmasi nedeni ile herhangi bir bildirim gerekliligi veya vergi yukumlulugu var midir? Greencardin iptal Islemi sonrasinda IRS ye bildirim yapmalimiyiz? Bu konulardaki gorusleriniz icin simdiden cok tesekkur ediyorum.@crazycells

• Arkadaşlar merhabalar Amerikada 5-6 ay çalıştıktan sonra Türkiyeye Temelli bir şekilde dönüş yaptım.

Greencardım duruyor halen daha.

Bir daha da Amerikaya dönmeyeceğim . İleride bir sorunla karşılaşmamak için ne yapmalıyım ? Örneğin ilerde bana vergi borcu çıkar mı ?

Amerika ile bir ilişiğimin olmamasını istiyorum.

@crazycells

• @hknuysal

Hakkınızda hayırlısı olsun, bundan sonra yapmanız gereken işlemler Green Card ınızı iade etmek ve Amerika'da yaşadığınız süre için vergi bayanı yapmak. Bu işlemler için sayın @crazycells in iki mesajını alıntılıyorum⬇

Green Card'i teslim etmek icin, I-407 formunu doldurup, imzalayip en yakin USCIS international office'e gondermelisiniz. Posta ile gondermenizde bir sakinca yok, form veya islemler icin bir ucret odemenize de gerek yok.

I 407 oldukca basit ve kisa bir form. Form ve aciklamalari surada:

Turkiye'ye en yakin USCIS ofisi, Yunanistan'in Atina sehrinde bulunuyor.

Postaya sunlari eklediginize emin olun:

• I-407 formu (tamamen doldurulmus ve imzalanmis)
    • Green Card'iniz
    • USCIS'ten almis oldugunuz butun kart, kitapcik, brosur ve formlar.
    • Belgelerin geri donus adresi (damgalanmis bir belge gonderecekler)

Bunun yanisira bazi konsolosluklar da sizin yerinize bu belgeleri USCIS'e gonderebiliyor. Ankara Konsoloslugu bunu yapiyor mu emin degilim ama isterseniz suradan direkt ulasip sorabilirsiniz. Eger direkt Atina'ya gonderin derlerse o sekilde yaparsiniz, eger bir randevu verirlerse yukaridaki butun gerekli belgeleri konsolosluga goturursunuz.

Islemler bitip USCIS size geri donus yaptiktan sonra, konsoloslukta bir turist vizesine basvuru yapabilirsiniz.

Diğer mesaj ise Amerika'da yaşadığınız süre için vergi beyanı yapmak hakkında ⬇

Teşekkürler

Vergi beyanı hakkında aşağıdaki iki başlığı inceleyebilirsiniz⬇

Gelir vergisi / beyani https://yesilkartforum.com/forum/post/8439

Amerikada Vergi ödeme sistemi https://yesilkartforum.com/forum/post/115685

• Greencardımı iade etmez isem ve vergi beyanı yapmazsam ne olur peki ?

• @hknuysal
    Bu başlıkta sorunuzu cevapladım ⬇
    Amerika'ya büyük umutlarla gelip mutlu olamamak https://yesilkartforum.com/forum/post/340598
    ama aynı iletinin buradada olmasında sorun yok.

Abd ye bir daha gitmeyecek olsanız bile, Green karı iade etmediniz müddetçe, siz Abd ve ABD konsolosluğu tarafından Lpr(Lawful permanent resident-oturum sahibi) olarak adlandırılacaksınız

Bu durumun sizin için iki sorun olabilecek kısmı var.

İleride Abd ye turist olarak gitmek ister ve turist vizesine başvurursanız Green kart sorun olacaktır, kartı iade edip turist vizesine başvurmanız isteyeceklerdir.

İkinci sorun Abd de yaşamıyor olsanız bile Abd dışı 10 bin dolar üstü geliriniz için her yıl vergi beyanı yapmanız gerekebilir. Ayrıca 2023 yılı için 120 bin dolar üstü Abd dışı geliriniz için vergi ödemeniz gerekebilir.

Bu konuyla ilgili sayın @knnrn ve @crazycells in mesajlarını aşağıya alıntılıyorum. Daha fazla bilgi için Gelir vergisi / beyanı başlığını ziyaret edin lütfen ⬇https://yesilkartforum.com/forum/post/8439

@knnrn, içinde söyledi: Gelir vergisi / beyani

@ebrupilten, içinde söyledi: Gelir vergisi / beyani

@knnrn Merhaba,

Benim de benzer bir durumum var. 2019 Kasım ayında 2 haftalığına giriş-çıkış yapacağım ve Mayıs 2020'de ABD'ye yerleşeceğim. Mayıs ayına kadar Türkiye'deki sabit maaşlı işim devam edecek. Mayıs ayında ikametimi henüz taşımayacağım, bir süre daha Türkiye'de kalacak.

1- Sorumlu olduğum vergi süreci göçmen vizesi ile ilk giriş yapmam ile mi başlıyor? Bu durumda benim Kasım-Aralık 2019 dönemi için vergi beyanında bulunmam gerekecek değil mi?

2- 2020 yılı için vergi beyanında bulunacağım zaman (2021'de yani) Ocak-Mayıs 2020 dönemi için Türkiye'deki maaş gelirimi beyan etmeyi unutmamalıyım değil mi?

3- Vergi beyanında bir alt limit var mıdır? Türkiye'deki maaşım 2500 TL olduğu için USD karşılığı 440 USD gibi çok düşük bir rakam oluyor.

4- Kasım-Aralık 2019 dönemi için tüm ABD ve Türkiye'de yaptığım belgeli harcamaları tax return için gösterebilir miyim?

Sistemi öğrenip alışana kadar bile olsa hata yapmak istemiyorum.

Teşekkür ederim.

1- Evet, giris yaptiginiz tarihten itibaren vergi mukellefi oluyorsunuz. Yilin son 2 ayi icin vergi beyani yapabilirsiniz. Ancak bu donemdeki geliriniz 12 bin dolarin altindaysa vergi beyani zorunlu degil (evli iseniz 24 bin). Ayrica ABD disindaki geliriniz 108 bin dolar altindaysa vergiye tabii degil.

2- Ben simdiye kadar Turkiye'deki gelirlerimi beyan etmedim. Toplamda cok kucuk miktarlar zaten (yillik 10 bin TL'nin altinda). Ama risk almamak icin beyan edebilirsiniz. Yurt disindaki geliri ucretsiz beyan etmek mumkun degil, ya bir muhasebeci ile yada Turbotax gibi sitelerin ucretli paketleri ile yapacaksiniz.

3- Yukarida yazdigim gibi alt limit var: https://www.thebalance.com/are-you-required-to-file-a-tax-return-3192868
    Bekarsaniz 12 bin, evli ciftler icin 24 bin

4- Bu sekilde kalem kalem beyan etmek (itemized deduction) cok zahmetli. Ben 24 bin dolarlik goturu usulu (standard deduction) tercih ediyorum. Bir muhasebeci ile calismiyorsaniz ve kendi isinizin patronu degilseniz itemized yapmak pek mantikli degil.

@crazycells, içinde söyledi: Gelir vergisi / beyani

@keysnambır, içinde söyledi: Gelir vergisi / beyani

@ebrupilten Aslında bildirim yapmaktan muaf değilsiniz, tutar ufak olduğu için vergisini ödemekten muafsınız.

Genelde vergi odemeyince bildirim yapilmamasi da sorun olmuyor, ama bu durumun kayit altina alinmasi icin kesinlikle herkese her yil her kosulda tavsiyem vergi bildirimini yapmalari yonunde. Neden verginin odenmedigini belgelendirmis olursunuz.

@crazycells, içinde söyledi: Gelir vergisi / beyani

@hasbelkader IRS'in yillik yurtdisi gelir sinirini asmazsaniz (~100.000 dolar gibi bir seydi), bu gelirler icin vergi odemiyorsunuz ABD'ye...

Yurtdışında elde edilen gelir konusu çok karışık. Benim anladığım kadarıyla 108 bin dolarlık limit sadece ABD dışında yaşayan ABD vatandaşı ve göçmenler için geçerli. ABD'de yaşarken ABD dışından gelir elde ediyorsanız bunları da ABD'deki beyanda belirtmek gerekiyor. Tabii aynı durum ödenen vergiler için de geçerli.
    Diyelim ki Türkiye'de 10 bin dolar kira geliri elde ettiniz ve bunun için Türkiye'de vergi ödediniz. Bunların ikisinin de vergi beyanında gösterilmesi gerekiyor. Tekrar vergi ödeme gibi bir durum yok ama beyan etmek gerekiyor.
    Benim Türkiye'de yıllık 12 bin TL kira gelirim var ve bunun için 2 bin lira civarında vergi ödüyorum. Yani elde ettiğim net gelir bin beş yüz dolar civarında. Bu nedenle ben risk alıp şimdiye kadar bunu hiç ABD'de beyan etmedim.

@kmryldz, içinde söyledi: Gelir vergisi / beyani

merhaba, konudaki mesajlarin buyuk kismini okudum ama benzer bir ornek bulamadim. DV-2022 talihlisi olarak 4 mayis 2022'de ilk girisimi yaptim. bu tarihten 5 temmuz'a kadar abd'de yasayip turkiye'deki sirketimden maas almaya devam ettim. maas, bireysel emeklilik, tazminat vs toplami 8k USD civarinda bir gelirim var bu donemden, vergi iadesi bildiriminde bunlari beyan etmem gerekiyor mu? 100k dolar uzerinde olmayan gelirleri beyan etmeye gerek yok mesajini okudum ama cok eski tarihliydi, nasil ilerlemem lazim bilemedim.

ABD'de vergi mükellefi olduğunuz tarihten yıl sonuna kadarki toplam geliriniz önemli. 10 bin doların altında ise herhangi bir beyan vermenize gerek yok. Bu miktardan fazla ise beyan vermelisiniz ama yaklaşık 100 bin dolara kadarlık kısmı vergiden muaf olacak.

$107,600 for 2020
    $108,700 for 2021
    $112,000 for 2022
    $120,000 for 2023

• @hknuysal Green kartınızın süresi dolmadıysa iade etmeyebilirsiniz. Türkiye de de işler istediğiniz gibi gitmezse 1 yıllık kurala uymayanların bile JFK den tekrar girebildiklerini okumuştum. Ben iade etmiştim. Konsolosluktan turist vizesi randevusu almıştım. Vergi konusjmda herhangi bir sıkıntı yaşamadım. Turist vizesi alıp green kartımı iade etmiştim.

• Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   gucarslan gucarslan 

• Şuan Türkiyedeyim . Greencardı iade etmek istiyorum , Turist vizesi almak istemiyorum. Ne yapmam gerekli ?
    Yardımcı olur musunuz ?

@Muhtaradana @crazycells

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@hknuysal, içinde söyledi: Green Card iade etme koşulları

Şuan Türkiyedeyim . Greencardı iade etmek istiyorum , Turist vizesi almak istemiyorum. Ne yapmam gerekli ?
    Yardımcı olur musunuz ?

@Muhtaradana @crazycells

I-407 formunu doldurup, Yunanistan'in Atina sehrindeki USCIS ofisine gonderebilirsiniz.

Ilgili ileti: https://yesilkartforum.com/forum/post/36819

• Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   crazycells crazycells 
  • Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   W waterman 

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

101

40.2k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.1k

| | | |