Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Social Security Number (SSN) ve Basvurusu

• @crazycells teşekkürler 🙂

• ⭐⭐

DS260 formunu doldururken green card ile birlikte social security number da istiyor olmamı belirtmeme rağmen bugün Social Security Administration a gittiğimde SSN başvurumun olmadığını öğrendim. ABD ye gelir gelmez kesinlikle bir SSA ya ugramayı ihmal etmeyin.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@edelweiss Social Security Number (SSN) ve Basvurusu içinde söyledi:

DS260 formunu doldururken green card ile birlikte social security number da istiyor olmamı belirtmeme rağmen bugün Social Security Administration a gittiğimde SSN başvurumun olmadığını öğrendim. ABD ye gelir gelmez kesinlikle bir SSA ya ugramayı ihmal etmeyin.

hemen aciklama yapayim, daha once forumda belirtmistik ama unutulmus olabilir. SSN icin, USCIS'in DS260 formundaki bilgileri SSA'ya iletmesi gerekiyor ama bu islem otomatik olarak olmuyor, aktif olarak birinin adiniza basvuru yapmasi lazim. Dolayisiyla bu surec birkac gun de alabilir, 2-3 ay da surebilir. Dolayisiyla ABD'ye gider gitmez adiniza bir basvuru olmamasi normal.
    Peki ne yapmali? Eger DS260 formunda istediyseniz, SSN'in size gonderilmesini bekleyebilirsiniz. Eger beklemek istemiyorsaniz (bu durumda DS260'da istemenize gerek yok) size en yakin bir social security office'e gidip bir basvuru yapmayi deneyebilirsiniz. "deneyebilirsiniz" diyorum, cunku bazi ofislerde calisan arkadaslar Green Card'in kendisini gondermeden basvurunuzu yapmiyorlar, bazilari ulkeye yeni girdiginiz icin 21 gun beklemenizi istiyorlar, eger SSN hala ulasmamissa gelip basvuru yapmanizi oneriyorlar. Yani SSN beklerken yeni basvuru yapabilmek biraz sansiniza bagli.

• @edelweiss Ben de bu durumu 1 hafta önce yaşamış biri olarak anlatabilirim. DS260 formunda SSN istediğim için süreç ülkeye girer girmez başlıyor. Fakat anladığım kadarıyla bazen işleme alıyorlar, bazen almıyorlar. Ben de sizinle aynı şeyleri düşünerek vakit kaybetmemek adına 3. günümde hemen social security e gittim ve verdikleri formu doldurdum. Kadın, pasaportuma ve bilgisayara bakıp şu an için bir şey yapamam 21 gün geçtikten sonra gel dedi. Bu 21 günde kartım gelmedi. 21 günün sonunda gittiğimde yeni başvuru açtı.Adresi tekrar iste ve 4 gün sonra kart elime ulaştı.

• @chemist aynısını ben de yaşadım ama benimki halaa gelmedi 😃 green card geldi ssn gelmedi 18 mayıstan beri bekliyorum.

• ⭐⭐

@chemist Ben gittiğimde adınıza yapılmış bir başvuru gözükmüyor dedi ve bir form uzatarak onu doldurmamı, isim bittiğinde ise eğer ilgilendigi birisi yoksa yanına gelerek işleme devam etmemi söyledi. İşlemlerimı hızlıca tamamladı ardindan bana SSN kartının 14 gun icinde bana ulaşacağını belirten bir kağıt verdi. Bazı çalışanlar sorun yaratabiliyorlar. Mesela aynı gun 5 farklı banka 8 farkli banka şubesi gezmeme rağmen banka hesabi actiramadim. Bankaların tamamı beyan ettigim adreste yaşadığıma dair fatura tarzı bir kanıt istediler. Daha sonra saat 4 gibi eve dönüş yolunda gördüğüm bir Bank of America şubesine şansımı denemek için girip hesap actirmayı basardim. Tıpkı konsoloslukta olduğu gibi burada işler biraz da çalışanların insiyatifine göre ilerliyor sanırım.

• ⭐⭐

SSN gelmeden işe bulsanız bile başlıyamıyorsunuz değil mi? posta beklemektene ofislere gidip öğrenemiyormuyuz acaba? mesela SSN'lerini bir aydır bekleyen arkadaşlar hiç biryerde çalısmadan öylece beklyormusunuz?

• @hockeyumpire2 ssn olmadan hep olumsuz cevap aldım ben.1 aydır bekliyorum.kaçaklar gibi çalışılabileceğini söylediler ama gerek yok öyle bir şeye.ofisteki memurlar eğer sistemde işlem başlamış ise insiyatif alıp söyleyebiliyor.benimkiler söylemed 🙂

• ⭐⭐

@ercan-tekoglan hayırlısı diyelim nasıl peki iş ile alakalı arastırmalarınız oldu mu? fırsatlar vardır dilerim.

• @edelweiss gerçekten çok acaip. Bana da ayni kafidi verdiler ve 2 hafta yazdigina bakma genelde 1 hafta icinde geliyor dedi kadin. Gercekten oyle de oldu. Ss numarasi geldikten sonra pasaport ve ssn ile 2 farkli bankada hesap actim sorunsuz sekilde. Onlari da vaktim olunca anlaticam.

• @ercan-tekoglan ayni sekilde 2 is teklifini o yuzden kacirdim. Neyseki son gorusme yaptigim kisiler bana guvendi. Bir hafta zaman istedim ssn icin. Cok sukur o bir hafta da geldi ve job offer yolladilar. Cok buyuk sikinti ssn gelmeden bir seyler yapmaya calismak.

• ⭐⭐

@chemist özel olmazsa ne iş yapıyorsunuz? iş arama sitelerinden mi buldunuz yoksa yüzyüze mi tanıstıgınız insanlar oldu?

• @hockeyumpire2 Bu başlıkta konu dışına çıkmamak için özelden yazıyorum.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@hockeyumpire2 Social Security Number (SSN) ve Basvurusu içinde söyledi:

@chemist özel olmazsa ne iş yapıyorsunuz? iş arama sitelerinden mi buldunuz yoksa yüzyüze mi tanıstıgınız insanlar oldu?

@chemist Social Security Number (SSN) ve Basvurusu içinde söyledi:

@hockeyumpire2 Bu başlıkta konu dışına çıkmamak için özelden yazıyorum.

Aynen 🙂 su konu altinda konusmaya devam edebilirsiniz arkadaslar:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/148/amerika-da-is-arama-sureci-ve-tavsiyeler

• Bizim gireli 1 ay oldu ancak hala ssnler yok 😕

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@damladav Social Security Number (SSN) ve Basvurusu içinde söyledi:

Bizim gireli 1 ay oldu ancak hala ssnler yok 😕

yanlis hatirlamiyorsam siz kisisel basvuru yapmistiniz? Onun ustunden kac gun gecti acaba?

• 21 günden fazlası geçti açıkcası. girdikten sonraki 10. günde gidip yapmıştık.

• ⭐⭐

@damladav adres değişikliği felan mı yaptınız acaba? Neden bu kadar uzamıs ki? Bazı arkadasların Ssn 'leri 1haftada ellerine ulaşıyor.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@damladav Social Security Number (SSN) ve Basvurusu içinde söyledi:

21 günden fazlası geçti açıkcası. girdikten sonraki 10. günde gidip yapmıştık.

eger 21 gunu gectiyse gidip bir daha basvuru yapabilirsiniz, zaten sistemde basvuru olup olmadigi gorunur. Eger basvuru yapilmissa size SSN'yi vermelerini isteyebilirsiniz en azindan numarayi bilmis olursunuz.

• This post is deleted!

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

75

40.9k
Users

4.4k
Topics

425.5k

| | | |