Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Social Security Number (SSN) ve Basvurusu

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@dontoliver, içinde söyledi: Social Security Number (SSN) ve Basvurusu

arkadaşlar kafam bir yerde karıştı,ben DS260'da SSN istediğimi belirttim,fakat forumda çoğu insan giriş yaptıktan 2 3 gün içinde bir USCIS office'a gittiğini söylüyor.Zaten formda belirttiğim için adresime gelmeyecek mi?
    Daha erken almak için mi ofise gidiyoruz?

Evet, USCIS'in bilgileri SSA'ya aktarmasi 1 gun de surebiliyor, 21 gun de... O nedenle acelesi olan kisiler genelde kisisel olarak SSA office'e gidiyorlar, ama gitmenize gerek yok. 21 gun gelmesini bekleyebilirsiniz, eger 21 gun icinde gelmezse o zaman bir SSA office'e gidip numaranizi ogrenebilirsiniz.

• Merhabalar herkese. Eşim 1999 senesinde askeri personel olarak ABD'de 4 aydan fazla bulunmuş ve ona o zaman geçici bir kimlik kartı (ID) ile birlikte askeri hastanelerden yararlanabilmesi için 9 rakamlı bir Sosyal Güvenlik numarası vermişler. (kimliğinin üzerinde bu rakamsal değer yazıyor) Biz DS-260 formunda eşimin daha önce ABD'de bulunduğunu ve kimliğinde yazan sosyal güvenlik numarasını belirttik. Şimdi Allah nasip eder gitmeye hak kazanırsak eşime yine aynı SSN numarası mı verilecek? Eğer öyleyse bu yeni SSN belgesinin çıkış işlemlerini hızlandırır mı? (ABD'de iken toplu halde gidip her biri bir form doldurup yaklaşık 1 saat içinde kimlik kartı ve SSN işlemlerini halletmişler)

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Elif-Başargil, içinde söyledi: Social Security Number (SSN) ve Basvurusu

Merhabalar herkese. Eşim 1999 senesinde askeri personel olarak ABD'de 4 aydan fazla bulunmuş ve ona o zaman geçici bir kimlik kartı (ID) ile birlikte askeri hastanelerden yararlanabilmesi için 9 rakamlı bir Sosyal Güvenlik numarası vermişler. (kimliğinin üzerinde bu rakamsal değer yazıyor) Biz DS-260 formunda eşimin daha önce ABD'de bulunduğunu ve kimliğinde yazan sosyal güvenlik numarasını belirttik. Şimdi Allah nasip eder gitmeye hak kazanırsak eşime yine aynı SSN numarası mı verilecek? Eğer öyleyse bu yeni SSN belgesinin çıkış işlemlerini hızlandırır mı? (ABD'de iken toplu halde gidip her biri bir form doldurup yaklaşık 1 saat içinde kimlik kartı ve SSN işlemlerini halletmişler)

Yeni bir numara alip almamayi siz seciyorsunuz formda. Eger numarayi degistirmek istediginizi belirttiyseniz, yeni numara gonderirler. Eger ayni numarayi kullanacaginizi belirttiyseniz, o durumda sadece yeni bir kart gonderecekler.

• Merhabalar,

ABD'ye 16 Agustos'ta giris yaptim. SSN ile ilgili bir sorunum var. 2008 yilinda ABD'ye work and travel ile geldigim icin o tarihte verilmis bir SSN'im var hali hazirda. Tabi bendeki SSN kartinin ustunde "valid only with DHS authorization" yaziyor gecici vize uzerine verildigi icin. Simdi immigrant status'um yesil kart sahibi olarak guncellenmesi gerekiyor sistemde ama SSA'lara gidip halledemiyoruz covid yuzunden, randevu da vermiyorlar SSN karti icin. isin icinden cikamadim. Iki tane sorum olacakti;

1. ben bu suan elimde olan numara ile calismaya baslayabilir miyim?

2. SSA'yi aradigimda status change yapabilmek icin SS-5 formu ile birlikte yeni statusumu gosteren kaniti onlara posta ile gondermem gerektigini soylediler. E ben de suanda pasaportumu gonderebilecek durumda degilim, tek kimlik kartim olarak. Belki de yesil kartim daha bir iki ay gelmeyecek, yeni giris yaptim ulkeye. Bu durumda nasil bir yok izleyebilirim? status'u degistirmek cok onemli midir?

• @crazycells Merhaba DS-260 formunda tanıdığımın adresini yazmıştım sorunsuz bir şekilde belgelerimi teslim alabilmesi için adrese c/o eklenmesini yapmamı önerir misiniz DS-260 formunu açtırmak için mail gönderdim açılmışken bunu da bu şekilde düzeltmeli miyim ?

• ⭐⭐⭐

@ggulduk Formunuzu baska bir nedenden açtırıyorsunuz sanırım, bu değişikliği de yapmanız karışıklık yaşanmasının önüne geçer.

• @Sono Evet Çalışma Bakanlığı ile ilgili bir soruyu ben yanlış anlayıp evet demiştim forumdaki arkadaşlar şiddetle formu açtırıp hayır olarak değiştirmemi istediler ben de hazır açılmışken yapacağım başka değişiklikleri de yapsam mı diyorum

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@eire, içinde söyledi: Social Security Number (SSN) ve Basvurusu

Merhabalar,

ABD'ye 16 Agustos'ta giris yaptim. SSN ile ilgili bir sorunum var. 2008 yilinda ABD'ye work and travel ile geldigim icin o tarihte verilmis bir SSN'im var hali hazirda. Tabi bendeki SSN kartinin ustunde "valid only with DHS authorization" yaziyor gecici vize uzerine verildigi icin. Simdi immigrant status'um yesil kart sahibi olarak guncellenmesi gerekiyor sistemde ama SSA'lara gidip halledemiyoruz covid yuzunden, randevu da vermiyorlar SSN karti icin. isin icinden cikamadim. Iki tane sorum olacakti;

1. ben bu suan elimde olan numara ile calismaya baslayabilir miyim?

2. SSA'yi aradigimda status change yapabilmek icin SS-5 formu ile birlikte yeni statusumu gosteren kaniti onlara posta ile gondermem gerektigini soylediler. E ben de suanda pasaportumu gonderebilecek durumda degilim, tek kimlik kartim olarak. Belki de yesil kartim daha bir iki ay gelmeyecek, yeni giris yaptim ulkeye. Bu durumda nasil bir yok izleyebilirim? status'u degistirmek cok onemli midir?

1. yasal olarak calismanizda bir problem yok, problem sizi ise alacak yerin bunu bilmemesi... genelde boyle belgelere guvenmeyip net belgeleri gormek isteyebiliyorlar, ama bu belgeleri sonradan getirebileceginizi soyleyen yerler de oluyor... Yani biraz sansiniza kalmis. Ama yasal olarak bu SSN ile calismanizda bir sakinca yok, fakat ilk firsatta karti yeni statunuzu yansitacak sekilde guncellemenizi tavsiye ederim.

2. Bu dediginizi Green Card geldikten sonra da yapabilirsiniz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ggulduk, içinde söyledi: Social Security Number (SSN) ve Basvurusu

@crazycells Merhaba DS-260 formunda tanıdığımın adresini yazmıştım sorunsuz bir şekilde belgelerimi teslim alabilmesi için adrese c/o eklenmesini yapmamı önerir misiniz DS-260 formunu açtırmak için mail gönderdim açılmışken bunu da bu şekilde düzeltmeli miyim ?

Evet, adres size ait degilse bu adresi kendinizin adresi gibi yazmamalisiniz. O nedenle c/o eklemesi yapmanizi tavsiye ederim.

• @crazycells DS-260 formunda amerikan adresi istediği noktaya bir tanıdığımın adresini yazdım yanlış bilmiyorsam o adres amerikaya girdiğimde yaşacağım adres olarak gözüküyor başına c/o eklediğimde orda yaşayamayacağımı anlayıp bir sorun vs oluşturur mu ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ggulduk c/o amacı o evin tapusu size olmadığını sizin orada misafir olduğunuzu gösteriyor. Yani evrakta sizin isminiz yazıyor fakat posta kutusunda sizin isminiz olmadığı için normal şartlarda bırakılmaz ancak bu ifade ile evet bu evrak oraya bırakabilirsin demek oluyor

• @ayvalik10 Anladım çok teşekkürler cevabınız için

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ggulduk ne demek her zaman yardımcı oluruz biz aileyiz burada

• @ayvalik10 Sormak istediğim başka bir soru da 2018 yılında WAT yaptığım için SSN almıştım hala o SSN elimde mevcut duruyor ds 260 doldururken her türlü yeni bir kart almam gerektiği söylenmişti ben de hem yeni numara hem de yeni karta evet demiştim cevaplarım ne olmalıydı bir de eski SSN ile oraya vardığımda çalışabiliyor muyum yoksa illa GC ve yeni SSN'i beklemem mi gerekiyor?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ggulduk ssn kartın üzerinde sticker var mı çünkü wat yapanların üstünde sınırlı çalışma gibi bir ibare yazıyordu "valid only with DHS authorization" bu ibare var mı ayrıca şu anda senle aynı olayı yaşamış bir önceki sayfa da yazan @eire sana yardımcı olacaktır. Kendisi müsait olunca sana cevap yazacaktır.

• @ayvalik10 Valid for work only with dhs authorization ibaresi var bir de sağ al köşekede tarih ama o ssn'i teslim aldığım tarih bence çünkü sonrasında da çalışıp o kartı kullandım

• ⭐⭐⭐

@ggulduk yanlis hatirlamiyorsam burada okudugum deneyimlere size uzerinde kisitlama yazisi olmayan ama eski numaranizla ayni yeni bir kart gonderecekler.

• @ggulduk benim de durumum ayniydi. 2008 yilinda WAT yaptigim icin "valid for work only with DHS authorization" ibaresi vardi kartimin ustunde. ulkeye giris yaptiktan iki gun sonra yeni kartimi basmislar, iki gun once de elime gecti kar ulkeye giris yaptiktan bir hafta sonra yaklasik. Ama DS-260'de ne isaretlemistim hatirlamiyorum, dokumanlarima bakacagim kisa surede, haber ederim.

Yeni gelecek olan SSN kartin nosu eski WAT zamaninda aldigin ile ayni oluyor. sadece uzerindeki yazi kaldirilmis oluyor. Yani crazycell'in onceden soyledigi gibi bu suan elindeki numarayi kullanabilirsin, sadece isveren karti gormek isterse ve gocmenlik islerine uzaksa sorun olabilir.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ggulduk, içinde söyledi: Social Security Number (SSN) ve Basvurusu

@ayvalik10 Sormak istediğim başka bir soru da 2018 yılında WAT yaptığım için SSN almıştım hala o SSN elimde mevcut duruyor ds 260 doldururken her türlü yeni bir kart almam gerektiği söylenmişti ben de hem yeni numara hem de yeni karta evet demiştim cevaplarım ne olmalıydı bir de eski SSN ile oraya vardığımda çalışabiliyor muyum yoksa illa GC ve yeni SSN'i beklemem mi gerekiyor?

Eger yeni SSN numarasi istediyseniz, yeni kartinizi beklemeniz gerekiyor. Cunku numarayi degistirecekler, eskisi gecerli olmayacak.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@eire evet, karti degistirmek gerekiyor ama numarayi degistirmek -baska bir nedenden dolayi gerekmiyorsa- sart degil. Sanirim sayin @ggulduk numarasini da degistirmek istiyor. O nedenle eski numarayi artik kullanmamasi daha dogru olur.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

102

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.1k

| | | |