Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Social Security Number (SSN) ve Basvurusu

• @arnblt endişe ile 18 sayfa okuyup sonunda aradığım cevabı buldum 🙂 SSN geç gelme ve gelmeme problemi bu sayfaya kadar okuduklarımdan şunu çıkardım. Yanlışta olabilir, ds260 forumunda kalıcı adresi çoğumuz not avaliable yet yazmıştık bununla bir ilintisi olabilir mi? Tabi bu adresi girerken güncelliyoruz ama görevli işleme sokmazsa sıkıntı oluyor gibime geliyor ☺

• @wanti, içinde söyledi: Social Security Number (SSN) ve Basvurusu

h1 ile ssn alan varmı? Bu konu nasıl oluyor

kendi soruma cevap vereyim. Geldikten sonra 2. gün SSN ofise sabahtan randevusuz şekilde gittim. İlk kez numara alacaklar için sıra çok azdı. Önümde 5 6 kişi vardı. Sıra gelmesi yarım saat sürmedi. Tek istediği I94 formunun çıktısı idi. Çıktı olmayınca kabul etmedi. Öğlen bir yerde çıktı geri alıp geri dönerken tekrar randevusuz gittim ve 10 dakikada bitti.

3 gün sonra gidip ofisten numarayı aldım 1 haftayada kart geldi

• @Muhtaradana Merhaba tekrardan ssn ofisine gittigimde evlilik sonrasi soyadim degistiginden dolayi farkli bir ssn numarasi geldigini soylediler. Henuz green cardimiz gelmedi ancak green card geldiktan sonra evlilik cuzdani ile bir ssn merkezine gidip bilgi vererek bana ilk gelen social numarasini kullanmam gerektigini soylediler. Bilgisini yine de yazmak istedim.

• @crazycells
    Ds260 formunda ssn numarası istedim. 1-2 hafta içinde geliyor demişsiniz. O süreç içerisinde iş başvurusu nasıl yapıcaz ? Çünkü gelir gelmez herhangi bir hizmet sektöründe çalışmam gerekiyor. Bir işte çalışabilmek için ssn sahibi olmamız gerekiyor diye biliyorum.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@theoutcast 21 güne kadar gelmez ise ssn ofise gidip acil işe başlamam gerekiyor dediğiniz zaman numaranızı öğrenebiliyorsunuz.

• ⭐⭐⭐

@theoutcast Bazı işyerleri bu konuyu dert etmiyor yasal olarak çalışma izniniz olduğunu anladığında SSNin geldikten sonra işleriz diyebiliyor. Bu süreçte Social Security ofisine gidip numaranızı öğrenebilirsiniz eğer hazırda numaranız belirlendiyse sistemden görüp size söylüyorlar

• @Emre-Kurtulmuş @theoutcast SSN genelde ulkeye giris yaptiktan 3-4 is gunu sonrasinda belli oluyor ve SSA ofise giderseniz size soyleyebilirler. Bazi ofisler karti bekleyin diyorlar ve bu durumda baska bir ofise gidip deneyebilirsiniz.

Edit: 23 Eylul’de Boston’dan giris yaptim ve 28 Eylul’de SSA ofisten numarami ogrenebildim.

• Merhaba Geçmişte work & travel la ABD ye gittiğimde aldığım zarfla gelenkağıtta yazan bir ssn numaram var.Bu numara alınanı 15 sene oldu,bu numara hala benım için geçerli midir.Yani turist vizesiyle de gitsem ,banka hesabı açtırıp yada diğer konularda aktif kullanabilir miyim Yada greencard kazansam aktive edip bu numaramı kullanılacak gene bilgisi olan var mı?

• @Hakan-Baştürk ds260 formunda yazıyor ssn başvurusu yapmak istiyor musun diye sana kalmış:) büyük ihtimalle aynısı kullanmaya devam edersin.

• ⭐⭐⭐

@Hakan-Baştürk SSN numaranız hala aktiftir, greencard kazanırsanızda aynı numaranız geçerli olacak. Sadece WaT için verilen Greencardların üstünde "for authorized ..." diye bir yazı bulunur, bu yazı o SSNin sadece belli bir durum için verildiğini belli eder. Banka hesabı vs için kullanabilirsiniz, isterseniz çalışabilirsiniz de bunu kullanarak fakat şöyle bir nokta var sizin bu SSNe sahip olmanız turist vizesiyle çalışmanızı yasal hale getirmez. Turist vizesiyle gidip çalışırsanız bu SSNi kullanarak yine statünüzü ihlal etmiş olursunuz

• @Emre-Kurtulmuş dedigim gibi eskisini kullanma zorunluluğu yok isterse yeni talep edebilir.

• ⭐⭐⭐

@cgokhan Evet kartın yenisini talep edebilir GC kazanırsa zaten ama yenisini almasını gerektiren bir durum yok şu anda, GC kazanırsa da yenisini talep ettiğinde aynı numarayı verecekler sadece o bahsettiği yazı olmayacak yeni gelen kartında GC kazandığı için normal SSN hakkı olmuş olacak

• Aslında şurdan aklıma geldı ve sordum, şu aşamada birçok insan turist vizesiyle gidip 6 ay uber vs yapıp para biriktirip dönüyor ama milletin ssn sini ve hesabını kullanıyormuş vs.Şu an öyle bir planım yok ama bu şekilde bir zorunluluk olsa kullanabılır mıyım acaba banka hesabım ve ssn var evet üzerinde for authorized... yazıyor.Yasal değil ama günü kurtarırmı diye merak ettim Bank of amerika hesabımıda kapattırmamıştım oda ne durumda acaba meraktayım

• ⭐⭐⭐

@Hakan-Baştürk, içinde söyledi: Social Security Number (SSN) ve Basvurusu

Aslında şurdan aklıma geldı ve sordum, şu aşamada birçok insan turist vizesiyle gidip 6 ay uber vs yapıp para biriktirip dönüyor ama milletin ssn sini ve hesabını kullanıyormuş vs.Şu an öyle bir planım yok ama bu şekilde bir zorunluluk olsa kullanabılır mıyım acaba banka hesabım ve ssn var evet üzerinde for authorized... yazıyor.Yasal değil ama günü kurtarırmı diye merak ettim Bank of amerika hesabımıda kapattırmamıştım oda ne durumda acaba meraktayım

Muhtemelen banka hesabınız öylece duruyordur. SSN kiralayıp çalışan Türk cok fazla ama kendi banka hesaplarına para girişi olduğu zaman bunu vergilendiriyorlar mı o önemli.. ITIN denen numarayla vergi ödüyorlar muhtemelen ama ne kadar yasal tartışılır. Sonucunda o paranın vergisini ödedikten sonra tek illegal kısım non- authorization oluyor. Eğer ABD’ye turist vizesiyle gidip kalmak niyetindeyseniz B1> F1 olarak devam edin günlük işler içinde (genelde cash ödeme aldığınız) craglisti falan tarayın.

• ⭐⭐⭐

@Hakan-Baştürk Evet günü kurtarabilirsiniz ama tabii ki yasal sorumluluk noktası sizin karar vermeniz gereken nokta

• Konuyu forumda arattım ama bulamadım buraya yazıyorum o yüzden. Türkiye'ye yeni geldim bi süre burada duracağım. Greencardım var ve geldikten sonra farkettim SSN im cüzdanımın arasındaydı ama kaybetmişim. Amerikada kaybetmiş olma ihtimalim var. Buradan nasıl bi işlem yapabilirim? Birisi bulursa ve bi işlem yaparsa Amerika dışında olduğumndan bundan sorumlu tutulur muyum?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@shagydigy, içinde söyledi: Social Security Number (SSN) ve Basvurusu

Konuyu forumda arattım ama bulamadım buraya yazıyorum o yüzden. Türkiye'ye yeni geldim bi süre burada duracağım. Greencardım var ve geldikten sonra farkettim SSN im cüzdanımın arasındaydı ama kaybetmişim. Amerikada kaybetmiş olma ihtimalim var. Buradan nasıl bi işlem yapabilirim? Birisi bulursa ve bi işlem yaparsa Amerika dışında olduğumndan bundan sorumlu tutulur muyum?

Şu sayfada yeni kart talebi için bilgiler var: https://www.ssa.gov/ssnumber/replace_your_card.html

ABD içinde veya dışında olmanız fark etmez. SSN ile biri işlem yaparsa siz sorumlusunuz. Bu nedenle kartı ve numarayı güvende tutmak önemli. Identity Theft Insurance gibi bir şey satın almak mantıklı olabilir. Yada kredi hareketlerinizi yakından takip etmek de iyi olur. Sadece isim ve SSN bilgisi ile fazla bir şey yapılamaz zaten, ama diğer bilgilerinizi de ele geçirmişlerse sıkıntı olur.

• @knnrn çok teşekkürler. Mail attım Social Security'e gelen cevabı buraya da atarım başına gelenler faydalanabilir. Umarım bi sıkıntı çıkmaz

• Daha once OPT ile calismak icin SSN almistim. Simdi permenent resindet im.
    Green karta basvururken SSN basvurusunda bulunmadim.
    Eski kartimin uzerinde "valid for work only with DHS authorization" yaziyor.
    Bunu degistirmem gerekir mi?

• @Caner-0 evet degistirmeniz gerekiyor ama kendi tecrubemden yola cikarak soyleyeyim, SSN numaraniz degismiyor ayni kaliyor. Sadece yeni kart veriyorlar ve ustundeki o ibare kaldiriliyor o kadar. Yani herhangi bir yere SSN vermeniz gerekirse ayni numarayi verebilirsiniz kartiniz degisene kadar.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

80

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.1k

| | | |