Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Social Security Number (SSN) ve Basvurusu

• @crazycells Ogrenci olarak aldıgimiz SSN, ogrencilik donemi (tarihi) bittikten sonra 6 ay veya 1 senelik aldigimiz F1 vizesi ile ve okuldan aldigimiz calisma vizesinide aldigimizi varsayarsak 6 ay veya 1 sene dolduktan sonra yani ogrenci vizesi (F1) bittikten SSN haala kullanilabiliyormu? Calisabiliyor, ev kiralayabiliyor veya bir seyler satin alabiliyormucuz? Bize ogrenci vizesi ile verilen SSN'den ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@carpediem Social Security Number (SSN) ve Basvurusu içinde söyledi:

@crazycells Ogrenci olarak aldıgimiz SSN, ogrencilik donemi (tarihi) bittikten sonra 6 ay veya 1 senelik aldigimiz F1 vizesi ile ve okuldan aldigimiz calisma vizesinide aldigimizi varsayarsak 6 ay veya 1 sene dolduktan sonra yani ogrenci vizesi (F1) bittikten SSN haala kullanilabiliyormu? Calisabiliyor, ev kiralayabiliyor veya bir seyler satin alabiliyormucuz? Bize ogrenci vizesi ile verilen SSN'den ?

hem evet, hem hayir 🙂

SSN numaranizi calisma izni veren vizeniz ya da statunuz oldugu surece kullanabilirsiniz. SSN uzerinde sadece vize ile kullanilabilecegi yaziyor, dolayisiyla sizi ise alan ciddi kurumlar bunlari kontrol ederek sizi isi alirlar. Ama ev kiralarken SSN olmasi sart degil, bir sey satin alirken SSN olmasi sart degil, sadece kayitli yani yasal olarak calisiyorsaniz, IRS'e vergi oderken onemli oluyor SSN.

Eskiden SSN varsa, calisma izni vermeyen bir statude olsaniz bile calismaniz sorun olmuyordu, fakat 9 Agustos'tan itibaren illegal calismak yasal statunuzu de sona erdiriyor, bilginize:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/758/9-agustos-2018-itibariyle-baslayacak-f-j-ve-m-vizelerini-ilgilendiren-degisiklik

Gunu gecmis SSN ile IRS'e vergi oderken bile sorun yasamiyorsunuz, IRS sizin gocmenlik statunuzle ilgilenmiyor, sadece ne kadar kazandiginiz ile ve ne kadar vergi odediginizle ilgileniyor. Sizin gocmenlik statunuzle ya da yasal calisip calismamanizla ICE adinda bir birim ilgileniyor sadece.

• @crazycells Teşekkürler cevabınız için, bir sorum daha olacaktı

-Eğer ben bir işveren ile file olmadan imza anlaşma falan olmadan çalışıyorsam, atıyorum ; bana "şunları taşımama yardım edersen $25 saatine vereceğim" ama bende karşındakine güveniyorum, tamamen koşulsuz çalışıyorum. bu illegale giriyor mu?

-ve de dil okulu süresini 10 sene 20 sene kadar çıkartabiliyor muyuz? varsayalım çıkarttık bunun ile çalışabilir miyiz bazı dil okulları çalışma izni veriyor imiş?

-atıyorum LYFT, DoorDash gibi applicationlarda Dil okulunun F1 vizesinin SSN'i ile çalışıyorum. vize sürem(F1) bittikten sonra SSN geçerliliğini bu gibi uygulamalarda yitiriyor mu?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@carpediem Social Security Number (SSN) ve Basvurusu içinde söyledi:

@crazycells Teşekkürler cevabınız için, bir sorum daha olacaktı

-Eğer ben bir işveren ile file olmadan imza anlaşma falan olmadan çalışıyorsam, atıyorum ; bana "şunları taşımama yardım edersen $25 saatine vereceğim" ama bende karşındakine güveniyorum, tamamen koşulsuz çalışıyorum. bu illegale giriyor mu?

-ve de dil okulu süresini 10 sene 20 sene kadar çıkartabiliyor muyuz? varsayalım çıkarttık bunun ile çalışabilir miyiz bazı dil okulları çalışma izni veriyor imiş?

-atıyorum LYFT, DoorDash gibi applicationlarda Dil okulunun F1 vizesinin SSN'i ile çalışıyorum. vize sürem(F1) bittikten sonra SSN geçerliliğini bu gibi uygulamalarda yitiriyor mu?

-kayit disi calismaktan bahsediyorsunuz. Evet, yasal degil ama eger bunu bir ya da iki kez yaparsaniz tabii ki yakalanma ihtimaliniz yok. Fakat surekli yaparsaniz ve sikayet edilirse o zaman problem olabilir.

-dil okulu icin yeteri kadar maddi birikiminiz olmali, yoksa ne ilk vizeyi alirken, ne de sonradan uzatirken onay alamazsiniz. Eger maddi durumunuzun yeterli olmayacagini dusunurlerse risk almayip vizeyi vermiyorlar. 10-20 sene boyunca dil okuluna gidebilecek paraniz ve nedeniniz varsa olabilir ama cok da kulaga makul gelmiyor. Dil okullarina giderken calisma izniniz olmuyor maalesef, fakat dil okuluna giderken yasal olmayan is yapan cok kisi var, o nedenle sanki calisilabiliyormus gibi bir algi yaratilmis.

-SSN'in ustunde bir tarih yok ama vize ile gecerli oldugunu belirten ibare var. Eger kontrol ederlerse, SSN'in gecersiz oldugunu gorebilirler.

• Merhabalar, uzun bir süredir cevap aradığım bir sorum olacak. Ben 1995 -1998 arası Florida'da üniversite okudum. O zamanlar bize ssn veriliyordu. Tabii onca sene geçince ben numaramı unuttum aktif mi değil mi diye yazı yazdım bana "çalışma harici" olarak hala aktif olduğunu söylediler. Şimdi Allah nasip ederde GC çıkarsa ben SSN konusunu napıcam acaba? "Change of status" mü olacak yoksa düz işlem mi? Avukat tanıdığı olan varsa beni bilgilendirebilir mi?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@deejake Social Security Number (SSN) ve Basvurusu içinde söyledi:

Merhabalar, uzun bir süredir cevap aradığım bir sorum olacak. Ben 1995 -1998 arası Florida'da üniversite okudum. O zamanlar bize ssn veriliyordu. Tabii onca sene geçince ben numaramı unuttum aktif mi değil mi diye yazı yazdım bana "çalışma harici" olarak hala aktif olduğunu söylediler. Şimdi Allah nasip ederde GC çıkarsa ben SSN konusunu napıcam acaba? "Change of status" mü olacak yoksa düz işlem mi? Avukat tanıdığı olan varsa beni bilgilendirebilir mi?

Hayir, o dediginiz islemler vize ya da statu icin gecerli. SSN icin ABD'ye girdikten sonra bir SSA ofise gidip basvuru yapmaniz ya da numaranizi sormaniz yeterli. Eger numarayi size soyleyemezlerse (sistemde goremezlerse) yeni basvuru yaparlar. Eski SSN'yi bulabilirseniz kullanin, ama bulamazsaniz yeni bir SSN kullanmanizda da sakinca yok. Zaten hangi SSN'yi kullaniyorsaniz onun kartini size gonderirler basvurudan sonra.

• ⭐⭐

@arnblt Social Security Number (SSN) ve Basvurusu içinde söyledi:

Girişte adresimi değiştirdim, Green Cardlar geldi ama SSN lerden haber yok. Girişten sonra yaklaşık 1.5 ay oldu. Bu tür gecikmeler normal midir?. Şu an Türkiye'deyim. Nisan da gideceğim. Buradan takip edeceğim bir adreste yok yanılmıyorsam.

Bizim durum da hemen hemen aynen böyle. Girişte adres değiştirdik. Değiştirdiğimiz adrese green cartlar geldi, SSN'ler yok. Ben artık SSN'ler o adrese hiç gelmezse şaşırmayacağım.

Yakın zamanda ABD'ye gideceğim (daha önce planladığım ikinci giriş tarihini erkene çekeceğim). Gittiğimde SSA ofise gidip hemen numaramı öğrenebilir miyim, yoksa yeni bir adres verip tekrar kartın postayla gelmesini beklemeye mi geçmem gerekir? Malum SSN acilen lazım ev kiralama için, araba için, her şey için... En kısa sürede nasıl alabilirim? (Daha önce sorulduysa kusura bakmayın.)

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@saulgoodman Social Security Number (SSN) ve Basvurusu içinde söyledi:

Girişte adresimi değiştirdim, Green Cardlar geldi ama SSN lerden haber yok. Girişten sonra yaklaşık 1.5 ay oldu. Bu tür gecikmeler normal midir?. Şu an Türkiye'deyim. Nisan da gideceğim. Buradan takip edeceğim bir adreste yok yanılmıyorsam.

Bizim durum da hemen hemen aynen böyle. Girişte adres değiştirdik. Değiştirdiğimiz adrese green cartlar geldi, SSN'ler yok. Ben artık SSN'ler o adrese hiç gelmezse şaşırmayacağım.

Yakın zamanda ABD'ye gideceğim (daha önce planladığım ikinci giriş tarihini erkene çekeceğim). Gittiğimde SSA ofise gidip hemen numaramı öğrenebilir miyim, yoksa yeni bir adres verip tekrar kartın postayla gelmesini beklemeye mi geçmem gerekir? Malum SSN acilen lazım ev kiralama için, araba için, her şey için... En kısa sürede nasıl alabilirim? (Daha önce sorulduysa kusura bakmayın.)

Eger basvuru yapilmissa adiniza numaranizi ogrenebilirsiniz ama yapilmis olsaydi 21 gun icinde kart gelirdi. Buyuk ihtimal size hala basvuru yapilmadi o nedenle gittikten sonra basvuru yapin. Kart 2 gunde de gelebilir, 20 gunde de...

• ⭐⭐

@crazycells Social Security Number (SSN) ve Basvurusu içinde söyledi:

Eger basvuru yapilmissa adiniza numaranizi ogrenebilirsiniz ama yapilmis olsaydi 21 gun icinde kart gelirdi. Buyuk ihtimal size hala basvuru yapilmadi o nedenle gittikten sonra basvuru yapin. Kart 2 gunde de gelebilir, 20 gunde de...

Teşekkürler cevap için. Aklıma takılan bir şey de şu... Bizim SSN kartları, verdiğimiz ilk adrese gönderilmiş olabilir mi? Bu durumda bu kartlar üçüncü kişilerin elinde olabilir mi? Ve böyle bir durum, yani SSN numaralarımızın öğrenilmiş olması ABD'de ne kadar büyük bir güvenlik sorunu oluşturur?

Örneğin Türkiye'de TC no öğrenilmesi istenmeyecek bir şey ama aynı zamanda vergi no yerine de geçtiğinden, fatura keserken veya kargo şirketlerine bile bu numarayı açıklıyoruz. ABD'de sanırım SSN daha kritik bir bilgi, yanılıyor muyum? Buna karşı yapılabilecek bir şey var mıdır, mesela "benim SSN ifşa oldu, yeni bir SSN numarası istiyorum" denilebiliyor mu?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Teşekkürler cevap için. Aklıma takılan bir şey de şu... Bizim SSN kartları, verdiğimiz ilk adrese gönderilmiş olabilir mi? Bu durumda bu kartlar üçüncü kişilerin elinde olabilir mi? Ve böyle bir durum, yani SSN numaralarımızın öğrenilmiş olması ABD'de ne kadar büyük bir güvenlik sorunu oluşturur?

Örneğin Türkiye'de TC no öğrenilmesi istenmeyecek bir şey ama aynı zamanda vergi no yerine de geçtiğinden, fatura keserken veya kargo şirketlerine bile bu numarayı açıklıyoruz. ABD'de sanırım SSN daha kritik bir bilgi, yanılıyor muyum? Buna karşı yapılabilecek bir şey var mıdır, mesela "benim SSN ifşa oldu, yeni bir SSN numarası istiyorum" denilebiliyor mu?

ilk uc sorunuzun cevabi;
    olabilir, olabilir ve onemli bir sorun olabilir.

Sizin adiniza kredi cekebilirler, bunun takibini yillik veya aylik kredi skoru takibiyle yapabilirsiniz. Anlamlandiramadiginiz bir nedenden dolayi kredi skorunuz dusuyorsa hemen incelemelisiniz. Zaten SSN'in cikis amaci kimlik kanitlamasi olmadigi icin oldukca guvensiz bir numara ve bir suru insanin da numaralari expose olmus durumda. Bu bilgileri saklayan buyuk kredi notu sirketleri de arada sirada data breach'e maruz kaliyorlar.

Sanirim ifsa olmasindan degil ama eger kredi gecmisinizde supheli bir aktivite olursa yenisini isteyebiliyorsunuz.

Zaten gunumuz dunyasinda bu tur bilgileri saklamak oldukca zor, hicbir zaman %100 guvende olamazsiniz; kredi karti numaralarinizdan, telefonunuza, adresinizden, kimlik bilgilerinize kadar her sey erisilebilir. Fakat eski sevgililerinizden biri hacker degilse cok da sorun edecek bir durum yok kanimca 🙂 olay tamamen sansiniza kalmis 🙂

• ⭐⭐

@crazycells SSN numaramızı bilmekle adımıza kredi çekebilmeleri mümkünse bu gerçekten vahim bir durummuş. Kredi skoru takibi de sanırım yılda 1 kere yapılabiliyor, fazlasını yapmak iyi değil diye okudum bir yerlerde diye hatırlıyorum. Öyle ise skorun düştüğünü farketmemiz bile zaman alabilir...

Belki de en iyisi DS-260 doldururken SSN talebinde hiç bulunmamak idi. Adres değişikliği tamamen bizim bilgimiz-kontrolümü dışında gerçekleşti. Belki de yeni başvurucular adresin değişmeyeceğinden %100 emin değillerse SSN başvurusunu DS260 ile yapmasalar, ABD'ye girince, adresleri netleşince bizzat yapsalar daha iyi olabilir diyebiliriz belki bu durumda.

Son bir soru, SSN kartlarımın basılıp basılmadığını, postaya verilip verilmediğini bana söylerler mi SSA ofise gittiğimde? En azından bu bilgiyi alabilirsem pimpirikli ruhum birazcık sükunet bulabilir... :))

• @saulgoodman Social Security Number (SSN) ve Basvurusu içinde söyledi:

@crazycells SSN numaramızı bilmekle adımıza kredi çekebilmeleri mümkünse bu gerçekten vahim bir durummuş. Kredi skoru takibi de sanırım yılda 1 kere yapılabiliyor, fazlasını yapmak iyi değil diye okudum bir yerlerde diye hatırlıyorum. Öyle ise skorun düştüğünü farketmemiz bile zaman alabilir...

@saulgoodman
    Forumda daha once paylasildi mi emin olamadim.

SSN ve kredi skorunun bu derece onemli olmasi nedeniyle "identity theft protection" da onem kazaniyor. Ya duzenli olarak kontroller gerceklestimek ya da bu is icin bir hizmet almak gerektigini dusunuyorum.

"Identity theft protection (kimlik bilgilerinin calinmasina karsi koruma)" hizmetleri, kabaca, sizin adiniza bir kredi basvurusu, kriminal kayit, adres degisikligi, kredi skoruna etkileyen bir islem yapilip yapilmadigini surekli izleyip gerektiginde sizi haberdar ediyorlar. Cogu servis ayni zamanda bir "sigorta" islevi de goruyor ki kotu amacli bir degisiklige maruz kalirsaniz hukuki yardim saglayip duzeltilmesine yardim ediyor.

Gorebildigim belli basli "identity theft protection" servislerini asagida paylasiyorum. Detayli inceleyip karsilastirma yapmak size kaliyor.

Bu arada, gunumuzde kredi derecelendirme sirketlerinin dahi "hack"lendigini dusunursek yuzde yuz korumanin pek mumkun olmadigi soncuna varabiliriz. Ote yandan boylesi bir durumdan mumkun oldugunca erken haberdar olmak cok onemli.

Symantec LifeLock

Experian IdentityWorks

Identityforce

Identity Guard

IDShield

P.S. Bu konuya dair su basligi olusturdum, ilgili paylasimlara oradan devam edebiliriz: https://yesilkartforum.com/forum/topic/1754/identity-theft-protection-kimlik-hirsizligi-korumasi

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Belki de en iyisi DS-260 doldururken SSN talebinde hiç bulunmamak idi. Adres değişikliği tamamen bizim bilgimiz-kontrolümü dışında gerçekleşti. Belki de yeni başvurucular adresin değişmeyeceğinden %100 emin değillerse SSN başvurusunu DS260 ile yapmasalar, ABD'ye girince, adresleri netleşince bizzat yapsalar daha iyi olabilir diyebiliriz belki bu durumda.

Son bir soru, SSN kartlarımın basılıp basılmadığını, postaya verilip verilmediğini bana söylerler mi SSA ofise gittiğimde? En azından bu bilgiyi alabilirsem pimpirikli ruhum birazcık sükunet bulabilir... :))

Hayir, sadece "kredi gecmisi"nizi yilda birer kere ucretsiz olarak 3 farkli sirketten isteyebilirseniz. Bu da 1 yil icin 3 ucretsiz kredi gecmisi demek.

Fakat kredi skoru, bu sirketlerle calisan bankalar tarafindan size ucretsiz olarak her hafta veriliyor. Eskiden bu ozellik yoktu ama su an butun kredi kartlarimin sitelerine girince ayri ayri kredi skorunu gorebiliyorum. Kredi skoru ve kredi gecmisi iki farkli kavram, ama tabii ki birbirlerine bagimli. Kredi skorunuz kredi gecmisinizdeki bilgilerle olusturuluyor. Ayrintili bilgi icin:
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/80/kredi-skoru-credit-history

Evet, SSA ofise giderseniz size bir numara verilip verilmedigini soyleyebilirler.

• Sayın @crazycells Konuyu belki faydası olur diye burada sorayım dedim umarım yanlış bir yere açmamışımdır..

Adres sorunu yaşayan çok fazla insan oluyor sanırım gidince birçok insan adres değiştiriyor ve bu sebepten ötürü SSN ve Green Card gelme süreleri sıkıntı olabiliyor anladığım kadarıyla şöyle bir sorum olacak.

1:-) Bu sorunu yaşamamak adına adres olarak mesela ben Houston gitmeyi planlıyorum. Adres olarak Houston Türkiye konsolosluğu göstersek bunu sonra gidip oradan olmak daha uygun olmaz mı böyle bir imkan var mı teşekkürler..

Sanırım her yerde konsolosluk yok en azından olan bölgeler için güvenli bir yere gitmiş olur diye soruyorum

• ⭐⭐

Hayir, sadece "kredi gecmisi"nizi yilda birer kere ucretsiz olarak 3 farkli sirketten isteyebilirseniz. Bu da 1 yil icin 3 ucretsiz kredi gecmisi demek.

Fakat kredi skoru, bu sirketlerle calisan bankalar tarafindan size ucretsiz olarak her hafta veriliyor. Eskiden bu ozellik yoktu ama su an butun kredi kartlarimin sitelerine girince ayri ayri kredi skorunu gorebiliyorum. Kredi skoru ve kredi gecmisi iki farkli kavram, ama tabii ki birbirlerine bagimli. Kredi skorunuz kredi gecmisinizdeki bilgilerle olusturuluyor. Ayrintili bilgi icin:
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/80/kredi-skoru-credit-history

Evet, SSA ofise giderseniz size bir numara verilip verilmedigini soyleyebilirler.

Teşekkür ederim, çok yararlı bilgiler verdiniz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@barış Social Security Number (SSN) ve Basvurusu içinde söyledi:

Sayın @crazycells Konuyu belki faydası olur diye burada sorayım dedim umarım yanlış bir yere açmamışımdır..

Adres sorunu yaşayan çok fazla insan oluyor sanırım gidince birçok insan adres değiştiriyor ve bu sebepten ötürü SSN ve Green Card gelme süreleri sıkıntı olabiliyor anladığım kadarıyla şöyle bir sorum olacak.

1:-) Bu sorunu yaşamamak adına adres olarak mesela ben Houston gitmeyi planlıyorum. Adres olarak Houston Türkiye konsolosluğu göstersek bunu sonra gidip oradan olmak daha uygun olmaz mı böyle bir imkan var mı teşekkürler..

Sanırım her yerde konsolosluk yok en azından olan bölgeler için güvenli bir yere gitmiş olur diye soruyorum

Konsolosluklarin boyle bir hizmeti yok maalesef, eger konsoloslukta tanidiginiz biri varsa adresini ve ismini yazabilirsiniz ve o kisi size yardimi olabilir; fakat aksi durumda konsolosluk belgeyi muhafaza etmeyecektir. Eger kart kaybolursa, USCIS de size karti gondermis olacagi icin sorumluluk kabul etmeyecektir.

Fakat forumda "En Fazla Gönderim Yapanlar" veya "En Saygın" uyeler listesinde ilk sayfadaki kisilere hem ben hem de sayin @knnrn adres konusunda yardimci oluyor. Ben olsaydim bu hizmeti kullanirdim 🙂

• @crazycells çok teşekkür ederim bunu öğrendiğim süper oldu 🙂 Nasip olursa arkadaşlarımızla tanışıp yardımlarını almak güzel olur.. Tabi zamanlarını çalmadan 😉

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@barış Social Security Number (SSN) ve Basvurusu içinde söyledi:

@crazycells çok teşekkür ederim bunu öğrendiğim süper oldu 🙂 Nasip olursa arkadaşlarımızla tanışıp yardımlarını almak güzel olur.. Tabi zamanlarını çalmadan 😉

tabii 🙂 su konuda daha once de belirtmistik:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/717/green-card-ile-abd-ye-giriş-yapmadan-ev-kiralamak-adres-belirlemek

• @crazycells çok teşekkürler gerçekten süper oldu bu bilgi.

• Merhabalar,
    Çokça benzer yorum okudum ama tam anlayamadım. Ben 1 haftalığına giriş yapıp geri döndüm. Bir akrabamızın ABD'deki evini vermiştim adres olarak ve DS260'ya YES işaretledim SSN seçeneğini.
    Ancak SSN lazım oluyor, benim bu numaraya ulaşma şansım var mı, akrabama ulaştığında alabilir mi?

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

98

40.2k
Users

4.3k
Topics

420.1k

| | | |